Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα Κορίτσια,

Εγω χρησιμοιώ lupilu.Κάποιες φορές (ελάχιστες) βράχηκε αλλα γενικά δεν έχουμε θέμα.

Για φαγητό, εμείς σιγά σιγά δίνουμε μη-αλεσμένα αλλα όχι πολύ. Δηλαδή έχει φαει χυλοπιτες, σπανακόρυζο, γουρουνοπούλα (!) , λαχανόρυζο, μπριαμ, σε μικρά κομματάκια, αλλα μέχρι εκεί. Δεν έχει φάει τοστάκι ή κάτι τέτοιο. Τρώει όμως ψωμί μόνος του. Αλλα με το ψάρι έχουμε και εμείς πρόβλημα. Δεν το τρώει με τίποτα. Είναι το μόνο φαγητό που δεν τρωει - μαζί με το αυγό. Το αυγό τον ξεγελάω και του το έχω βάλει κάποιες φορές μέσα στο φαγητό με άλλα, αλλα με το ψάρι με τίποτα ο κύριος !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 14/12/2023 at 7:20 ΠΜ, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Έχω αγανακτήσει με τα παμπερς. Σηκώνεται κάθε μέρα μούσκεμα. Και την ημέρα έχει διαρροή πολλές φορές. Και με τα pampers  και με του lidl. Εσείς ποια παίρνετε; Ειδικά με τα αγοράκια έχετε κι εσείς τέτοιο θέμα;

Και εγώ είχα θέμα. Κ πήρα pampers night pants. Είναι πάνα βρακάκι. Κ δεν έχω διαρροές. Ψωμι δεν θέλω να του δίνω γιατί δεν τρώει κάτι άλλο αν το φάει. Όπως μ με τη πατάτα. Τρώει πατάτα κ ούτε να αγγίξει κρέας ή κάτι άλλο. Αν έτρωγε από όλα θα του έδινα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε τις babylino sensitive και είναι μια χαρά.Και πιο φτηνές από τα παμπερς.Σχετικα με το φαγητό τρώει τα πάντα,ακόμα δόντια δεν έβγαλε βέβαια,αλλά της δίνω το φαγητό σε μικρά κομμάτια και δεν έχει θέμα.Το ψωμί της αρέσει πολύ και το τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση,ειδικά αν κάνουμε παπάρα σε σάλτσα η στη σαλάτα.Το μόνο που δεν της αρέσει είναι οι ελιές και οι λωτοί.Ξεκινησαμε να πίνουμε και χυμό🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2023 at 8:18 ΠΜ, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!πώς είστε ;τι κάνουν τα μικρούλα σας;εχθές κάναμε και εμείς αιματολογικές όλα μια χαρά!!Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως τα Pampers premium care είχα δοκιμάσει και τα lupilu αλά βρεχοταν..ένα διάστημα έπαιρνα και τις baby active  δεν βρεχοταν αλλά έβλεπα ότι τον ενοχλούσαν λίγο, ξυνόταν..τώρα βέβαια ξεκίνησα τις πανες βρακάκι που μέσα είναι σαν τις baby active και δεν ξέρω πως θα πάει αλλά πλέον πολύ δύσκολα τον κρατάς ξαπλωμένο για να τον αλλάξεις..

Καλημέρα @Matina87! Τελικά με τις πάνες βρακάκι τον αλλάζεις πιο εύκολα; Έχουμε το ίδιο θέμα δεν θέλει με τίποτα να την ξαπλώνω πλέον..χαλάει τον κόσμο οπότε λέω να ξεκινήσω και εγώ πάνες βρακάκι. Αναρωτιέμαι βέβαια όταν κάνει κακάκια πως θα την βγάζω την πάνα χωρίς να την λερώνω ☺️

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, thel είπε:

Καλημέρα @Matina87! Τελικά με τις πάνες βρακάκι τον αλλάζεις πιο εύκολα; Έχουμε το ίδιο θέμα δεν θέλει με τίποτα να την ξαπλώνω πλέον..χαλάει τον κόσμο οπότε λέω να ξεκινήσω και εγώ πάνες βρακάκι. Αναρωτιέμαι βέβαια όταν κάνει κακάκια πως θα την βγάζω την πάνα χωρίς να την λερώνω ☺️

Καλημέρα κορίτσι μου!Με τις πάνες βρακάκι είναι πιο εύκολα ναι, του τις φοράω ενώ είναι όρθιος η καθιστός επάνω μου ..όταν κάνει κακακια αναγκαστικά τον ξαπλώνω για να τον αλλαξω οι πάνες αυτές σχίζονται από τα πλαϊνά για να τις βγαλεις εύκολα..αχ κορίτσια εχουκε θέμα με τον ύπνο όσο πάει γίνεται πιο δύσκολος σήμερα ξύπνησε 6κ15 και ήταν ξύπνιος μεχρι τώρα που κοιμήθηκε.. και τέτοια ώρα που κοιμήθηκε δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακοιμηθεί μέχρι το βράδυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!Με τις πάνες βρακάκι είναι πιο εύκολα ναι, του τις φοράω ενώ είναι όρθιος η καθιστός επάνω μου ..όταν κάνει κακακια αναγκαστικά τον ξαπλώνω για να τον αλλαξω οι πάνες αυτές σχίζονται από τα πλαϊνά για να τις βγαλεις εύκολα..αχ κορίτσια εχουκε θέμα με τον ύπνο όσο πάει γίνεται πιο δύσκολος σήμερα ξύπνησε 6κ15 και ήταν ξύπνιος μεχρι τώρα που κοιμήθηκε.. και τέτοια ώρα που κοιμήθηκε δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακοιμηθεί μέχρι το βράδυ..

Γιατί να ξανακοιμηθεί μέχρι το βράδυ? 

Μεγαλώνει πια θα κοιματε όλο Κ λιγότερο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Matina87 είπε:

Νόμιζα ότι χρειάζονται 2 naps μέχρι 18 μηνών..

Όχι παιδί μου τι είναι νεογέννητο να κοιμάται όλη μέρα . Μια χαρά είναι το ωράριο του. Το κάθε παιδί ρυθμίζει τον ύπνο του ανάλογα με τις ανάγκες του . Δεν ρυθμίζετε αυτό με έρευνες . Είναι δυνατον να κάνεις κάποιον να κοιμηθεί με το ζόρι? 

Μην το κάνεις σαν τους γονείς παλιά που λέγαν με το ζόρι πρέπει να κοιμηθούμε μεσημέρι επειδή οι γονείς ήταν κουρασμένοι Κ θέλαν ύπνο .

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Νόμιζα ότι χρειάζονται 2 naps μέχρι 18 μηνών..

Αυτό ξέρω και εγώ ότι είναι το ιδανικό αλλά και μένα πολλές φορές αργεί να κοιμηθεί στο πρώτο nap και μετά πάει αργά για να την ξαναβάλω για ύπνο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , thel είπε:

Αυτό ξέρω και εγώ ότι είναι το ιδανικό αλλά και μένα πολλές φορές αργεί να κοιμηθεί στο πρώτο nap και μετά πάει αργά για να την ξαναβάλω για ύπνο.

Τι ώρα ξυπνάει και τι ώρα ξανακοιμαται περίπου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 42 λεπτά , Matina87 είπε:

Τι ώρα ξυπνάει και τι ώρα ξανακοιμαται περίπου;

Ξυπνάει στις 06:30. Συνήθως ξανακοιμάται 11 παρά με 11:00 για καμιά ώρα. Μετά πάλι στις 16:00 για καμιά ώρα και τελικά κοιμάται για βράδυ στις 21:00. Απλά δεν βγαίνει πάντα αυτό το πρόγραμμα.

Χθες ας πούμε την προσπάθησα στις 11:00 και ενώ κοιμότανε στα χέρια μου με το που την άφηνα στην κούνια ξύπναγε. Προσπάθησα για κανά μισάωρο μετά την έβγαλα έξω. Τελικά κοιμήθηκε μόνο μια φορά γύρω στις 14:00 για κανά 2ωρο.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, thel είπε:

Ξυπνάει στις 06:30. Συνήθως ξανακοιμάται 11 παρά με 11:00 για καμιά ώρα. Μετά πάλι στις 16:00 για καμιά ώρα και τελικά κοιμάται για βράδυ στις 21:00. Απλά δεν βγαίνει πάντα αυτό το πρόγραμμα.

Χθες ας πούμε την προσπάθησα στις 11:00 και ενώ κοιμότανε στα χέρια μου με το που την άφηνα στην κούνια ξύπναγε. Προσπάθησα για κανά μισάωρο μετά την έβγαλα έξω. Τελικά κοιμήθηκε μόνο μια φορά γύρω στις 14:00 για κανά 2ωρο.

Έχετε πάνω κάτω ένα πρόγραμμα και αυτό είναι καλό..εμείς αν λείπει ο μπαμπάς του μαζί μου δεν κοιμάται.. σηκώνεται όρθιος γκρινιάζει και στο τέλος κλαίει..αλλά δεν γίνεται ,λόγω της δουλειάς ,να είναι πάντα εδώ ο άντρας μου όταν νυστάζει ο μικρός οπότε δεν έχει κάτι σταθερό..μου είπαν ότι είναι κάτι προσωρινό που δεν κοιμάται μαζί μου και οτι συμβαίνει λόγω άγχους αποχωρισμού δεν θέλει να κοιμηθεί και να αποχωριστεί την μαμά του..δεν ξέρω αν ισχύει είναι η αλήθεια πάντως είναι μια δυσκολη κατάσταση και για εκείνον και για μένα.. κοιμάται με όλους γιαγιάδες παππού μπαμπά εκτός από μένα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Matina87 είπε:

Έχετε πάνω κάτω ένα πρόγραμμα και αυτό είναι καλό..εμείς αν λείπει ο μπαμπάς του μαζί μου δεν κοιμάται.. σηκώνεται όρθιος γκρινιάζει και στο τέλος κλαίει..αλλά δεν γίνεται ,λόγω της δουλειάς ,να είναι πάντα εδώ ο άντρας μου όταν νυστάζει ο μικρός οπότε δεν έχει κάτι σταθερό..μου είπαν ότι είναι κάτι προσωρινό που δεν κοιμάται μαζί μου και οτι συμβαίνει λόγω άγχους αποχωρισμού δεν θέλει να κοιμηθεί και να αποχωριστεί την μαμά του..δεν ξέρω αν ισχύει είναι η αλήθεια πάντως είναι μια δυσκολη κατάσταση και για εκείνον και για μένα.. κοιμάται με όλους γιαγιάδες παππού μπαμπά εκτός από μένα..

Δύσκολη κατάσταση ισχύει. Το είχε το μωράκι μιας φίλης μου αυτό (στην ηλικία που είναι τα δικά μας τώρα) .. ήθελε τον μπαμπά του στον ύπνο αλλιώς δεν ηρεμούσε .. τελικά το ξεπέρασε. Φάση ήταν. 

Εμένα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο θέλει να την κοιμίζω εγώ. Ειδικά την νύχτα δεν θέλει να την αγγίζει κανείς άλλος. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όσο κι αν ήθελα να κρατήσω τον δεύτερο ημερήσιο ύπνο δε τα κατάφερα ποτέ. Στην αρχή κοιμόταν δεύτερο ύπνο καλό απόγευμα και είχαμε πρόβλημα στο να κοιμηθεί πάλι πριν τις 9 το βράδυ. Αλλά ήταν και λιγότερο από 10 μηνών. Ευτυχώς κράτησε πολύ λίγο. Από μόνος του τον έκοψε τελείως και κάνει μόνο έναν ύπνο την ημέρα από 10 μηνών έως τώρα που είναι 13,5. Κοιμάται 12 με 2 περίπου το μεσημέρι. Και ξανα 9 παρά το βράδυ πέφτει ξερός. Το πρωί ξυπνάει κατά τις 7.30 με ένα διάλειμμα κατά τις 5 με 6 για γάλα.

Επίσης από 11 μηνών φοράμε πάνες βρακάκι. Δε γινόταν να τον ξαπλώσω με τίποτα. Είναι πολύ πιο εύκολα τώρα. Βέβαια είχα πάρει απ' το lidl και συνέχεια έβγαιναν έξω. Τελικά νομίζω πως ίσως έφταιγε ότι του πήρα το 5 νούμερο και του ήταν λίγο μεγάλες. Για σιγουριά όμως ξαναγύρισα στα pampers νούμερο 4 τα pants κι όλα μια χαρά. 

εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα με το φαγητό. Γενικά όλη μέρα παρακαλάω και συνήθως τα φαγητά πάνε στα σκουπίδια. Αν τον αφήσω θα τρώει μόνο ψωμί, γιαούρτι και φρούτα. Εσείς ρε κορίτσια βάζετε καθόλου αλάτι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Laky είπε:

Εμένα όσο κι αν ήθελα να κρατήσω τον δεύτερο ημερήσιο ύπνο δε τα κατάφερα ποτέ. Στην αρχή κοιμόταν δεύτερο ύπνο καλό απόγευμα και είχαμε πρόβλημα στο να κοιμηθεί πάλι πριν τις 9 το βράδυ. Αλλά ήταν και λιγότερο από 10 μηνών. Ευτυχώς κράτησε πολύ λίγο. Από μόνος του τον έκοψε τελείως και κάνει μόνο έναν ύπνο την ημέρα από 10 μηνών έως τώρα που είναι 13,5. Κοιμάται 12 με 2 περίπου το μεσημέρι. Και ξανα 9 παρά το βράδυ πέφτει ξερός. Το πρωί ξυπνάει κατά τις 7.30 με ένα διάλειμμα κατά τις 5 με 6 για γάλα.

Επίσης από 11 μηνών φοράμε πάνες βρακάκι. Δε γινόταν να τον ξαπλώσω με τίποτα. Είναι πολύ πιο εύκολα τώρα. Βέβαια είχα πάρει απ' το lidl και συνέχεια έβγαιναν έξω. Τελικά νομίζω πως ίσως έφταιγε ότι του πήρα το 5 νούμερο και του ήταν λίγο μεγάλες. Για σιγουριά όμως ξαναγύρισα στα pampers νούμερο 4 τα pants κι όλα μια χαρά. 

εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα με το φαγητό. Γενικά όλη μέρα παρακαλάω και συνήθως τα φαγητά πάνε στα σκουπίδια. Αν τον αφήσω θα τρώει μόνο ψωμί, γιαούρτι και φρούτα. Εσείς ρε κορίτσια βάζετε καθόλου αλάτι;

Μετά τον χρόνο μπορείς να βάλεις ότι θέλεις εκτός από καυτερά για ευνόητους λόγους. Κανονικά τώρα πρέπει να μαγειρεύεις σχεδόν ότι τρώτε εσείς απλά ή τα αλεθεις ή τα πατάς.

Δοκίμασε όταν τον ταιζεις να τον απασχολείς με κάτι άλλο Κ μην τον βάζεις στο καθίσματακι του φαγητού. Συνήθως αυτό τα εκνευρίζει ο περιορισμός. Οπότε τάισε πχ στον νεροχύτη να παίζει με τα νερά . Τάισε στο μπαλκόνι να βλέπει τους περαστικούς τάισε στο πάρκο να βλέπει τις γάτες . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...