Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 55 λεπτά , Rina_87 είπε:

Λοιπόν κορίτσια εγώ θα σας πω που ξύπναγε ο μπέμπης ανα 40’ και ανα μια ώρα . Δεν είναι ο θηλασμός. Είναι η σύνδεση με τη μαμα κ το πιπίλισμα. Κ γιαυτο ξυπνανε πιο πολύ όταν βγάζουν δόντια που πονάνε ή είναι άρρωστα. Εμένα τώρα έχει ηρεμίσει κ ξυπνάει όταν πάω εγώ για ύπνο κατά τις 11-12 γιατί κάνουμε συγκοιμιση. Και μετά το πρωί πάλι κατά τις 6. Τον θηλάζω κ κοιμάται μέχρι τις 8 συνήθως. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν ήξερε να νανουρίζεται μόνος του. Τώρα κάπως το έχει μάθει. Επίσης του φοράω κ υπνόσακο. Δεν ξέρω αν τον βοήθησε-μήπως νιώθει πιο ζεστά ή ασφαλές ;δεν ξέρω καθόλου. Αλλά νιώθω πιο ξεκούραστη. Και μέσα στη μέρα πάλι κοιμάται περισσότερο. Πάντως κ φίλες π δεν θηλάζουν έχω κ τα παιδιά τους ξυπνανε. Και πρέπει να τους κάνουν γαλα και να τα κουνανε για να τα κοιμίσουν. Εμένα με έχει σώσει ο θηλασμός με το που ξυπνησει τον βάζω στο στήθος κ σε λίγα λεπτά έχει νανουριστεί. Ούτε σηκώνομαι ούτε τπτ. Το μόνο που θα ήθελα είναι να τον βάζει κ ο άντρας μ για ύπνο. Γιατί αργότερα θα πάω για δουλειά κ δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουν οι 2 τους. 

Και ο παιδίατρος μας είπε ότι ξυπνάει συνέχεια λόγω του ότι έχει πρησμένα  ούλα και πονάει..ακόμα δεν έχει βγάλει κανένα δόντι και απορώ τι θα γίνει όταν αρχίσει να βγάζει...όταν λες ότι τώρα νανουριζεται μόνος του,πως έγινε αυτό? Η δικιά μου με τίποτα,άμα δεν πιπιλισει το στήθος δεν πρόκειται να κοιμηθεί.Βεβαια κοιμάται στο αμάξι και στο καρότσι όταν είμαστε έξω για αρκετή ώρα και κουραστεί,αλλά στο σπίτι δυστυχώς μόνο με στήθος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σίγουρα παίζει ρόλο το αν το μωρό νανουρίζεται μόνο του ή όχι και αν χρησιμοποιεί το στήθος για πιπίλισμα. Ή αν έχει πιπίλα, πχ, για κάτι τέτοιο (εμείς δεν είχαμε). Εμένα και τα δύο πιπίλιζαν το δάχτυλό τους, ο πρώτος πολύ περισσότερο. Και πάλι αυτό δεν τον πολυβοηθούσε.

Με τη συγκοίμηση, από την άλλη, δεν είδα διάφορα στις αφυπνίσεις. Δηλαδή ούτε βοήθησε τον μεγάλο μου γιο να κοιμάται καλύτερα (δεν κοιμόταν ούτε έτσι, ούτε αλλιώς), ούτε άλλαξε το πρόγραμμα του μικρού μου. Στον μικρό σίγουρα είδα διαφορά σ' αυτό που λέμε "ξυπνάει με το που τον βάλω κάτω στο λίκνο, ενώ κοιμάται στην αγκαλιά μου" των πρώτων ημερών, γι αυτό και το έκανα. Στο λίκνο δεν κοιμήθηκε ποτέ. Αλλά δεν ξυπνούσε όταν ερχόμουν στο κρεβάτι, πχ. Ούτε άλλαξε κάτι όταν τον έβγαλα από το κρεβάτι μας (8 μηνών) και κοιμόταν δίπλα μου στο ίδιο δωμάτιο. Ούτε καν όταν τον έβαλα στο δωμάτιό του (13 μηνών)...

Έχω καταλήξει ότι είναι συνδυασμός πραγμάτων, και θα πρέπει στο καλάθι να βάλουμε και την ψυχολογία της μαμάς. Πιστεύω ότι αλλιώς εισπράττει το μωρό μια μαμά ήρεμη και ξεκούραστη και αλλιώς μια μαμά που τρέμει στην ιδέα ότι νυχτώνει και "ωχ, τι θα περάσω πάλι" (έχω υπάρξει και τα δύο), και αντιδρά αντίστοιχα...

Πάντως αυτό με τους άντρες που ροχαλιζουν δίπλα αμέριμνοι το έχω περάσει και είναι τραγικό. Κυριολεκτικά μισούσα τον άντρα μου γι αυτό. Το συζητούσα, κι αδυνατούσε να καταλάβει, έλεγε "απλά δε μπορώ να ξυπνήσω" (δηλαδή "εγώ πώς μπορώ????" του απαντούσα). Και μιλάμε για έναν άνθρωπο υποστηρικτικό στα πάντα, όταν είναι ξύπνιος!!! Αν το μωρό δεν είχε βρει τους ρυθμούς του με τον ύπνο, μπορεί και να είχαμε χωρίσει. Τόσο απλά. Το εισέπραττα ως τεράστια απόρριψη και αδιαφορία. Και δε μιλάμε για κάθε βράδυ, αλλά ήθελα μία στο τόσο να ξεκουράζομαι. Το είχαμε υποτίθεται συμφωνήσει και πριν γεννήσω. Δεν έγινε ποτέ, ούτε ΜΙΑ φορά.

Τα θυμάμαι και φουντώνω ακόμα. Αν κάνω τρίτο παιδί, θα φέρω κανονικά και με τον νόμο άνθρωπο τρεις- τέσσερις φορές το μήνα για να το κρατάει το βράδυ, να κοιμάμαι μια στο τόσο (μακάρι να το έκανε η μαμά μου/πεθερά μου). Τα έβλεπα στις ταινίες και τα κορόιδευα. Δε γίνεται όμως, ή αυτό ή θα δολοφονήσω τον άντρα μου στον ύπνο του! 😂😛

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Το πόρισμα κορίτσια το δικό μου είναι τελικά πως μάνα είναι μόνο μία!!! Μοναδική!!! Τέλος!!! Σαν τη μάνα δεν έχει... Και χιλιόμετρα μακριά να μας αφήσουν θ ακούμε όχι μόνο το κλάμα τους αλλά και την αναπνοή τους... Κουράγιο κορίτσια μου, που θα πάει θα φύγουν για σπουδές και θα κοιμηθούμε!!! 🤣🤣🤣

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Melie είπε:

Σίγουρα παίζει ρόλο το αν το μωρό νανουρίζεται μόνο του ή όχι και αν χρησιμοποιεί το στήθος για πιπίλισμα. Ή αν έχει πιπίλα, πχ, για κάτι τέτοιο (εμείς δεν είχαμε). Εμένα και τα δύο πιπίλιζαν το δάχτυλό τους, ο πρώτος πολύ περισσότερο. Και πάλι αυτό δεν τον πολυβοηθούσε.

Με τη συγκοίμηση, από την άλλη, δεν είδα διάφορα στις αφυπνίσεις. Δηλαδή ούτε βοήθησε τον μεγάλο μου γιο να κοιμάται καλύτερα (δεν κοιμόταν ούτε έτσι, ούτε αλλιώς), ούτε άλλαξε το πρόγραμμα του μικρού μου. Στον μικρό σίγουρα είδα διαφορά σ' αυτό που λέμε "ξυπνάει με το που τον βάλω κάτω στο λίκνο, ενώ κοιμάται στην αγκαλιά μου" των πρώτων ημερών, γι αυτό και το έκανα. Στο λίκνο δεν κοιμήθηκε ποτέ. Αλλά δεν ξυπνούσε όταν ερχόμουν στο κρεβάτι, πχ. Ούτε άλλαξε κάτι όταν τον έβγαλα από το κρεβάτι μας (8 μηνών) και κοιμόταν δίπλα μου στο ίδιο δωμάτιο. Ούτε καν όταν τον έβαλα στο δωμάτιό του (13 μηνών)...

Έχω καταλήξει ότι είναι συνδυασμός πραγμάτων, και θα πρέπει στο καλάθι να βάλουμε και την ψυχολογία της μαμάς. Πιστεύω ότι αλλιώς εισπράττει το μωρό μια μαμά ήρεμη και ξεκούραστη και αλλιώς μια μαμά που τρέμει στην ιδέα ότι νυχτώνει και "ωχ, τι θα περάσω πάλι" (έχω υπάρξει και τα δύο), και αντιδρά αντίστοιχα...

Πάντως αυτό με τους άντρες που ροχαλιζουν δίπλα αμέριμνοι το έχω περάσει και είναι τραγικό. Κυριολεκτικά μισούσα τον άντρα μου γι αυτό. Το συζητούσα, κι αδυνατούσε να καταλάβει, έλεγε "απλά δε μπορώ να ξυπνήσω" (δηλαδή "εγώ πώς μπορώ????" του απαντούσα). Και μιλάμε για έναν άνθρωπο υποστηρικτικό στα πάντα, όταν είναι ξύπνιος!!! Αν το μωρό δεν είχε βρει τους ρυθμούς του με τον ύπνο, μπορεί και να είχαμε χωρίσει. Τόσο απλά. Το εισέπραττα ως τεράστια απόρριψη και αδιαφορία. Και δε μιλάμε για κάθε βράδυ, αλλά ήθελα μία στο τόσο να ξεκουράζομαι. Το είχαμε υποτίθεται συμφωνήσει και πριν γεννήσω. Δεν έγινε ποτέ, ούτε ΜΙΑ φορά.

Τα θυμάμαι και φουντώνω ακόμα. Αν κάνω τρίτο παιδί, θα φέρω κανονικά και με τον νόμο άνθρωπο τρεις- τέσσερις φορές το μήνα για να το κρατάει το βράδυ, να κοιμάμαι μια στο τόσο (μακάρι να το έκανε η μαμά μου/πεθερά μου). Τα έβλεπα στις ταινίες και τα κορόιδευα. Δε γίνεται όμως, ή αυτό ή θα δολοφονήσω τον άντρα μου στον ύπνο του! 😂😛

Χαχαχαχα, πόσο σε καταλαβαίνω. Ο σύζυγος μου πριν την απόκτηση του παιδιού κοιμόταν 5-6 ώρες και μου έλεγε μην ανησυχείς, θα αναλαμβάνω εγώ τα νυχτερινά ξυπνήματα…

εγώ πάντα χρειαζόμουν 8-9 ώρες νυχτερινού ύπνου. Όταν μου έλεγε τα πιο πάνω γελούσα γιατί μπορούσα να δω μπροστά…
Μαντέψτε ποιος χρειάζεται τώρα 8ωρο ύπνο και ποιος αντέχει την αυπνία….

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2023 at 7:43 ΠΜ, Laky είπε:

Κορίτσια το χω ακούσει κι εγώ αυτό από σύμβουλο θηλασμού αλλά δε το πιστεύω να σας πω την αλήθεια. Κι η δική μου παιδίατρος είναι. Αλλά ότι και να μου πουν δύσκολα να το δεχτώ. Τα παιδιά που θηλάζουν ξυπνάνε συνέχεια. Ναι μπορεί να συνεχιστεί αυτό κυρίως όταν έχουν σταματήσει αργά το θηλασμό και είναι πια συνηθισμένα έτσι. Εγώ μέχρι και 7 μηνών δεν έκλεισα μάτι. Ξυπνάω ακόμη αλλά καμία σχέση με πριν. Άντε και 2 φορές το πολύ. Μπορεί και μία. Αν ξυπνήσω παραπάνω είναι γιατί κάτι έχει το μωρό... Δόντια, άρρωστος κτλ Καλή δύναμη κορίτσια μου!!! Ξέρω πόσο δύσκολο είναι....

Το ίδιο ακριβώς μου έχουν πει όλες οι γυναίκες γύρω μου. Κι η αλήθεια είναι ότι είναι πολλές γιατί εγώ έκανα μωρό στα 40. Όλες μετά το θηλασμό ηρέμησαν. Κι εκείνες που δε θήλασαν απ' την αρχή τα μωρά κοιμόταν πολύ καλύτερα.

Καλημέρα κορίτσια μου..κι εμείς όπως η @Laky είμαστε.  Συνήθως κοιμάται σερί για την ακρίβεια μέχρι τις 6.00-7.00 σίγουρα εκτος αν εχει κατι...σήμερα σερι 00.00 μέχρι 08.30 το πρωί  . Εμείς έχουμε άλλο θέμα.. τις τελευταίες μέρες το βραδυ μέχρι τις 23.00 και χθες μέχρι τις 00.00 τον είχε πιάσει μια υπερκινητικοτητα και λογοδιαρροια..δεν κοιμόταν με τίποτα...δεν έκλαιγε ,αλλα δεν κοιμόταν με τιποτα.  Το έχει και καμίας άλλης το παιδάκι αυτό??

On 2/12/2023 at 2:53 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Ξυπνάει και με κλειστά μάτια με ψάχνει,σαν να προσπαθεί να μυρίσει για να με.βρει..και.αμα τύχει να είμαι τουαλέτα εκείνη την ώρα και δεν με βρει άμεσα,βάζει τα κλάματα..τι να πω,υπομονή λίγους μήνες ακόμα..πάντως πολύ ζηλεύω τον άντρα μου,ο οποίος δεν ακούει ούτε κλάματα ούτε τίποτα.Ροχαλιζει και σαν κροκόδειλος,δεν ξυπνάει με τίποτα και γενικά είτε είναι η μπέμπα στο κρεβάτι είτε όχι,αυτός θα πέσει σε χειμερία νάρκη 

Και ο δικός μου άνδρας μια από τα ίδια.. ροχαλίζει φουλ σε σημειο που και να κοιμαται ο μικρος εγω ξαγρυπναω, δεν παίρνει χαμπάρι και να κλαίει ασταμάτητα τ παιδι  και το πρωί μου λέει κιόλας "δεν τον ακουσα ,ξύπνησε καθόλου; " 😜😜😜

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Εσείς το κρέας το αλεθετε; εμένα δε το τρώει αλλιώς. Δυσκολεύεται να το μασήσει. Βάζει το δάχτυλο και το φτύνει. Εσείς όλα τα δίνετε πατημένα μόνο με το πηρούνι; και τα φρούτα και το κρέας; Είναι 13 μηνών ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2023 at 2:48 ΜΜ, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εσείς το κρέας το αλεθετε; εμένα δε το τρώει αλλιώς. Δυσκολεύεται να το μασήσει. Βάζει το δάχτυλο και το φτύνει. Εσείς όλα τα δίνετε πατημένα μόνο με το πηρούνι; και τα φρούτα και το κρέας; Είναι 13 μηνών ο δικός μου.

Εμένα σε λίγες μέρες 13 θα γίνει. Κρέας μόνο κομμάτια. Μικρά βέβαια. Κ μπιφτέκι του δίνω. Και τα θέλει ψητά που είναι πιο σκληρά από τα βραστά. Εγώ ρε παιδιά έχω θέμα με το φαΐ. Δεν τρώει κάτι άλλο. Μόνο κρέας. Κ αν του δώσω πατάτες κ ψωμι τα τσακίζει. Αλλά δεν του δίνω. Δεν ξέρω τι θα τον κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rina_87 είπε:

Εμένα σε λίγες μέρες 13 θα γίνει. Κρέας μόνο κομμάτια. Μικρά βέβαια. Κ μπιφτέκι του δίνω. Και τα θέλει ψητά που είναι πιο σκληρά από τα βραστά. Εγώ ρε παιδιά έχω θέμα με το φαΐ. Δεν τρώει κάτι άλλο. Μόνο κρέας. Κ αν του δώσω πατάτες κ ψωμι τα τσακίζει. Αλλά δεν του δίνω. Δεν ξέρω τι θα τον κάνω. 

Κρυμμένα μέσα στις μπουκιες με το κρέας Κ τις πατάτες όλα τα υπόλοιπα φαγητά. Είναι κρίμα να κόψει όλα τα άλλα φαγητά από τώρα. Γιατί όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο θα κόβει είναι στάνταρ . Τώρα ότι προλαβαίνεις να δώσεις υγιηνο που τα κρύβεις Κ δεν πολύ καταλαβαίνει. Μικρές μπουκιες Κ να ταιζεις εσύ. 

Μετά θα κλαις γιατί θα τα καταλαβαίνει όλα Κ δεν θα μπορείς να το ξεγελάσεις ότι προλάβεις τώρα. Μην ελπίζεις ότι θα γίνει 3ων Κ ξαφνικά θα του αρέσουν τα πάντα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Στις 18 του μήνα θα γίνουμε 14 μηνών.. το κοτόπουλο το ψιλοκόβω και το δίνω και τα κεφτεδάκια τα κομματιάζω, μοσχάρι δεν του δίνω πολύ τελευταία όταν δίνω το αλέθω. Όταν του δίνω αυγό το πρωί συνήθως δεν τρώει καλά τι μεσημέρι και κάποιες φορές καταλήγουμε στον απογευματινό τραχανά που του αρέσει πολύ..τρώει αρκετά καλά φακές και φασολάκια, κάποια φαγητά δεν του τα δίνω γιατί φοβάμαι μήπως είναι βαριά αλλά πρέπει σιγά σιγά..εμείς έχουμε θέμα με το ψάρι τρώει ελάχιστο με το ζόρι και ο παιδίατρος μου έχει πει να του το δίνω  2  φορές την εβδομάδα..το ψωμί κ μεις το τσακίζουμε και γενικά δεν μπορούμε να φάμε μπροστά του , μολις δει τάπερ  άρχισε μαμ μαμ..από φρούτα όταν δίνω και μήλο τα αλέθω, μπανάνα και αχλάδι τα δίνω κομματάκια.. το πορτοκάλι το στύβω και βάζω στην φρουτοκρεμα..έχει αρχίσει και λέει μερικές λεξουλες που και που..λέμε έλα έλα και κάποιες φορές έχει πει το νερό νενό.. σήμερα πρώτη φορά είπε έλα μαμά..ήταν τόσο όμορφο!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ ρε κορίτσια του δίνω ψωμί. Γιατί να μη τρώει;

Και εγώ του δίνω ψωμάκι.. το πρωί πίνει γάλα στις 7 και μετά όταν σηκωνόμαστε και τρώω πρωινό του κάνω ένα τοστακι με κασέρι και τρώει λιγάκι και το υπόλοιπο μέσα στη μέρα..επίσης του δίνω και βρεφικά μπισκότα nutricia γιατί όταν βγάζει δοντακια επειδή είναι τραγανά τον ανακουφίζουν..κατά τα άλλα γλυκά δεν του έχω δώσει ακόμη εκτός από αυτά τα μπισκοτάκια..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Έχω αγανακτήσει με τα παμπερς. Σηκώνεται κάθε μέρα μούσκεμα. Και την ημέρα έχει διαρροή πολλές φορές. Και με τα pampers  και με του lidl. Εσείς ποια παίρνετε; Ειδικά με τα αγοράκια έχετε κι εσείς τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2023 at 2:48 ΜΜ, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εσείς το κρέας το αλεθετε; εμένα δε το τρώει αλλιώς. Δυσκολεύεται να το μασήσει. Βάζει το δάχτυλο και το φτύνει. Εσείς όλα τα δίνετε πατημένα μόνο με το πηρούνι; και τα φρούτα και το κρέας; Είναι 13 μηνών ο δικός μου.

Καλημέρα κορίτσια.. ο δικός μου έγινε χθες 13 μηνών.. τα τρώει όλα κομμένα σε πολύ μικρά κομματάκια. Το μοσχαρι δεν είναι το καλύτερο του αλλα του το κρύβω μέσα σε μπουκιτσες με άλλα λαχανικά ή το τρίβω μέσα σε χυλόπιτα.μονο φρουτοκρεμα τρώει αλεσμένη αλλά σκέφτομαι να αρχίσω να του δίνω κομματάκια φρούτα..κι εγώ του δίνω ψωμακι σε τοστ ή κουλούρι Θεσσαλονίκης αλλά όχι κάθε μέρα.. μονο όταν είμαστε έξω και δεν του έχω φτιάξει κάτι για μαζί.  

Εγώ χρησιμοποιώ, bebilino ή lupilu..μέχρι στιγμής είμαστε οκ από διαρροές παρόλο Π είναι αγοράκι..πρέπει να έχω πολλές ώρες να τον αλλάξω για να του βγουν.  Μήπως φταίει και το νούμερο? Δεν θέλει ούτε πολύ στενές ούτε μεγάλες..και να προσέχεις να ναι καλά ο ποπος του μέσα..να τ ανοίγεις στο πλάι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!πώς είστε ;τι κάνουν τα μικρούλα σας;εχθές κάναμε και εμείς αιματολογικές όλα μια χαρά!!Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως τα Pampers premium care είχα δοκιμάσει και τα lupilu αλά βρεχοταν..ένα διάστημα έπαιρνα και τις baby active  δεν βρεχοταν αλλά έβλεπα ότι τον ενοχλούσαν λίγο, ξυνόταν..τώρα βέβαια ξεκίνησα τις πανες βρακάκι που μέσα είναι σαν τις baby active και δεν ξέρω πως θα πάει αλλά πλέον πολύ δύσκολα τον κρατάς ξαπλωμένο για να τον αλλάξεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...