Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια λοιπόν επανήλθα με ερωτήσεις! 😂 δε θα γλιτώσετε από μένα ! να σας πω ότι το σάββατο μπαίνω 32η εβδομάδα 🙏  οι απορίες μπυ είναι οι εξής:

      1) δεν θα έπρεπε να εχω λίγο γαλατάκι, κάτι; 

      2) υπάρχει περίπτωση το μωρο να μου πιέζει το έντερο και να πονάω χαμηλά μόνο από τη μια πλευρά; θα σας πω γιατί το λέω παρατήρησα 2 φορες τώρα ότι πχ ειχα ενόχληση πήγα τουαλέτα και αμέσως μετά πέρασε, και σήμερα πχ που ήμουν μια χαρά ως το απόγευμα , ξαφνικά ένιωσα  ότι ήθελα τουαλέτα στιγμιαία αλλά δεν… και μετά με έπιασε χαμηλά αριστερά ενόχληση! 

      3) όταν κάθομαι στο κρεβάτι πλέον σε θέση όρθια με το μαξιλάρι πίσω , είτε να φάω , είτε να δω τηλεόραση , το μωρο σπρώχνει χτυπάει, κλωτσά, τεντώνει … τα πάντα όλα, ε και πονάω! τον ενοχλεί η θέση; γιατί γίνεται έξαλλος;

      4) σε ένα μήνα πήρα 1,5 κιλο περίπου ! είναι πολύ; ήμουν 62,5 και ζυγίστηκα χθες 63,9!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Αν δεν το βολεύει το παιδί πια αλλάζεις θηλή ή αν δεν έχει μεγαλύτερο νούμερο κάνεις μεγαλητερη τρύπα. Αν το βολεύει ακόμα το παιδί δηλαδή δεν βλέπεις να ζοριζετε να τραβήξει το γάλα αφήνεις το ίδιο νούμερο. Ότι σας βολεύει. 

Καμία φορά πίνει γάλα και πνίγεται. Δε ξέρω γιατί όμως. Τον παίρνει ο ύπνος ή απ' το ζόρι του να ρουφήξει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καμία φορά πίνει γάλα και πνίγεται. Δε ξέρω γιατί όμως. Τον παίρνει ο ύπνος ή απ' το ζόρι του να ρουφήξει;

Ε τώρα είναι μεγάλο παιδάκι αν τον παρατηρήσεις θα καταλάβεις τι του φταιει. Αλλιώς δοκίμασε Κ άλλη θηλή μην ανχωνεσε τώρα πια είναι μεγάλο το παιδί δεν δυσανασχετεί με αλλαγές τόσο εύκολα . Οπότε πάρε πιο μεγάλη θήλη Κ αν δεις ότι βολεύει κρατά την . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καμία φορά πίνει γάλα και πνίγεται. Δε ξέρω γιατί όμως. Τον παίρνει ο ύπνος ή απ' το ζόρι του να ρουφήξει;

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 28 μηνών αλλά έχει μικρότερο βάρος από τον μικρούλη σου,επομένως ασχέτως διαφοράς ηλικίας, μπορώ να σου πω την πρακτική που ακολούθησα με τα μπιμπερο. 

Για το γάλα χρησιμοποιώ μόνο τα dr brown' s, που έχουν θηλες μέχρι νούμερο 4, οι οποίες προορίζονται για ηλικιακή ομάδα 9+ μηνών. Όμως, μετά τους 15 μήνες μας έπεφτε μικρη η ροή. Οπότε δοκίμασα τις θηλές "Υ" της συγκεκριμένης εταιρείας, που προορίζονται για ρευστή τροφή και αυτές χρησιμοποιούμε ακόμα για το γάλα. Το πίνει στο κρεβάτι ξαπλωμένη και ομολογώ ότι δεν μου έχει στραβοκαταπιεί σχεδόν ποτέ (ίσως 1-2 φορές που το ήπιε πολύ λαίμαργα). Βοηθάει πολύ και ο ειδικός μηχανισμός που έχει μέσα το μπιμπερο για τον αέρα και δεν μαζεύει ποτέ η θηλή,όσο και να ρουφάει το μωρό. Όμως το μπιμπερο με τη θηλή Υ, εάν το γυρίσεις ανάποδα, έχει μεγάλη ροή και λερώνει αμέσως αν το αφήσει το μωρό από το στόμα. 

Επίσης, κυκλοφορεί στα jumbo ένα ειδικό εργαλείο για μεγέθυνση τρύπας θηλής μπιμπερο. Εγώ, να πω την αλήθεια, παρότι το βλεφαριαζα για τις θηλές των μπιμπερο άλλων εταιρειων που έχω, φοβήθηκα να το πάρω, μην επεμβω εσφαλμένα στη θηλή και φύγει κανένα κομμάτι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rita1982 είπε:

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 28 μηνών αλλά έχει μικρότερο βάρος από τον μικρούλη σου,επομένως ασχέτως διαφοράς ηλικίας, μπορώ να σου πω την πρακτική που ακολούθησα με τα μπιμπερο. 

Για το γάλα χρησιμοποιώ μόνο τα dr brown' s, που έχουν θηλες μέχρι νούμερο 4, οι οποίες προορίζονται για ηλικιακή ομάδα 9+ μηνών. Όμως, μετά τους 15 μήνες μας έπεφτε μικρη η ροή. Οπότε δοκίμασα τις θηλές "Υ" της συγκεκριμένης εταιρείας, που προορίζονται για ρευστή τροφή και αυτές χρησιμοποιούμε ακόμα για το γάλα. Το πίνει στο κρεβάτι ξαπλωμένη και ομολογώ ότι δεν μου έχει στραβοκαταπιεί σχεδόν ποτέ (ίσως 1-2 φορές που το ήπιε πολύ λαίμαργα). Βοηθάει πολύ και ο ειδικός μηχανισμός που έχει μέσα το μπιμπερο για τον αέρα και δεν μαζεύει ποτέ η θηλή,όσο και να ρουφάει το μωρό. Όμως το μπιμπερο με τη θηλή Υ, εάν το γυρίσεις ανάποδα, έχει μεγάλη ροή και λερώνει αμέσως αν το αφήσει το μωρό από το στόμα. 

Επίσης, κυκλοφορεί στα jumbo ένα ειδικό εργαλείο για μεγέθυνση τρύπας θηλής μπιμπερο. Εγώ, να πω την αλήθεια, παρότι το βλεφαριαζα για τις θηλές των μπιμπερο άλλων εταιρειων που έχω, φοβήθηκα να το πάρω, μην επεμβω εσφαλμένα στη θηλή και φύγει κανένα κομμάτι. 

Κι εγώ τα ίδια χρησιμοποιώ. Γι αυτό ρώτησα. Γιατί αυτές είναι οι μεγαλύτερες θηλές. 9+ .Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. Θα τα δοκιμάσω και τα δύο.

8 ώρες πρίν, linaa είπε:

Ε τώρα είναι μεγάλο παιδάκι αν τον παρατηρήσεις θα καταλάβεις τι του φταιει. Αλλιώς δοκίμασε Κ άλλη θηλή μην ανχωνεσε τώρα πια είναι μεγάλο το παιδί δεν δυσανασχετεί με αλλαγές τόσο εύκολα . Οπότε πάρε πιο μεγάλη θήλη Κ αν δεις ότι βολεύει κρατά την . 

Δεν υπάρχει πιο μεγάλη σ αυτήν την εταιρεία. Γι αυτό ρώτησα. Γιατί μου φάνηκε περίεργο ένα μωρό 9 μηνών κι ένα 20 να πίνουν με την ίδια θηλή. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια τι κανετε; Εχετε κανει εξετασεις αιματος στα μικρα σας οταν γινανε 1 ετους;

Καλησπέρα ! Εγώ του έκανα του μικρού πριν από κάποιες μέρες 14 μηνών γιατί ήθελα να δω σε τι φάση είναι κυρίως η φεριτίνη . Με τρόμαζε σαν διαδικασία αλλά τελικά ήταν πολύ απλό , πήγαμε εκεί τον τσίμπησαν δυο φορές να βρουν φλέβα , έκλαψε εννοείται αλλά μόλις φύγαμε το ξέχασε ήδη . Τον είχα θηλάσει μέσα στη νύχτα κανονικά απλά πριν πάμε δεν έδωσα φαγητό . 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, elena93 said:

Κοριτσια τι κανετε; Εχετε κανει εξετασεις αιματος στα μικρα σας οταν γινανε 1 ετους;

Εμείς κάναμε ναι. Εγινε ένας χαμούλης στο μικροβιολογικό απο τα κλάμματα, αλλα το ξέχασε μετά απο λίγο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2024 at 9:41 ΠΜ, elena93 είπε:

Κοριτσια τι κανετε; Εχετε κανει εξετασεις αιματος στα μικρα σας οταν γινανε 1 ετους;

Καλημέρα κορίτσι , και εμείς κάναμε μόλις έκλεισε χρόνο..ευτυχώς τον τρυπησαν μια φορά μόνο, έκλαψε λιγάκι αλλά μετά ήταν μια χαρά .. νομίζω πιο πολύ έκλαψε που του κρατουσαμε τα χέρια και τα πόδια να μη κουνιέται,  παρά από το τσίμπημα 🤣

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Την Πέμπτη ξεκινήσα τον αποθηλασμο,αφαιρώ κάποιους θηλασμους,έτσι ώστε να μην πάρω χάπι.Ειμαστε.εξαιρετικα,ενώ το περίμενα πολύ πιο δύσκολο! Την βάζω στο παρκοκρεβατο της,κολλητά στο κρεβάτι μας,κλαίει για λίγο και μετά κοιμάται.Χθες κοιμήθηκε σερί απ' τις εντεκα το βράδυ μέχρι τις 7!δεν μπορώ να το πιστέψω!!Την έφερα δίπλα μου,τη θήλασα ελάχιστα για να μην πετρώσει το στήθος και ξύπνησε μια και καλή στις 10!Ζω ένα όνειρο,επιτέλους κοιμάμαι! Ελπίζω σε ένα μήνα να έχουμε σταματήσει τελείως το θηλασμό

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Την Πέμπτη ξεκινήσα τον αποθηλασμο,αφαιρώ κάποιους θηλασμους,έτσι ώστε να μην πάρω χάπι.Ειμαστε.εξαιρετικα,ενώ το περίμενα πολύ πιο δύσκολο! Την βάζω στο παρκοκρεβατο της,κολλητά στο κρεβάτι μας,κλαίει για λίγο και μετά κοιμάται.Χθες κοιμήθηκε σερί απ' τις εντεκα το βράδυ μέχρι τις 7!δεν μπορώ να το πιστέψω!!Την έφερα δίπλα μου,τη θήλασα ελάχιστα για να μην πετρώσει το στήθος και ξύπνησε μια και καλή στις 10!Ζω ένα όνειρο,επιτέλους κοιμάμαι! Ελπίζω σε ένα μήνα να έχουμε σταματήσει τελείως το θηλασμό

Καλησπέρα και με το καλό ο αποθηλασμος!!😊 πολύ χάρηκα με τα νέα σας..πως την κατάφερες να αποκοιμαται μόνη της ;; εγώ όσο και να τον αφήσω , με τίποτα δεν κοιμάται μόνος του.. κάθεται όρθιος και κλαίει..🙄 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 56 λεπτά , Anastasiade είπε:

Καλησπέρα και με το καλό ο αποθηλασμος!!😊 πολύ χάρηκα με τα νέα σας..πως την κατάφερες να αποκοιμαται μόνη της ;; εγώ όσο και να τον αφήσω , με τίποτα δεν κοιμάται μόνος του.. κάθεται όρθιος και κλαίει..🙄 

Ευχαριστώ πολύ,εύχομαι να τα καταφέρετε και εσείς πολύ σύντομα ❤️ Μια φορά την πήρε ο ύπνος όρθια πάνω στο παρκοκρεβατο.Εκει που έκλαιγε,την πήρε ο ύπνος ❤️ Το πρώτο βράδυ την άφησα με τον μπαμπά της και εγώ κοιμήθηκα στο σαλόνι.Απο την επόμενη μέρα άρχισε να ξυπνάει λιγότερο και να κοιμάται πιο εύκολα.Κλαιει βέβαια όταν την βάζω στο παρκοκρεβατο,αλλά μετά από λίγο κοιμάται,το παίρνει απόφαση

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ,εύχομαι να τα καταφέρετε και εσείς πολύ σύντομα ❤️ Μια φορά την πήρε ο ύπνος όρθια πάνω στο παρκοκρεβατο.Εκει που έκλαιγε,την πήρε ο ύπνος ❤️ Το πρώτο βράδυ την άφησα με τον μπαμπά της και εγώ κοιμήθηκα στο σαλόνι.Απο την επόμενη μέρα άρχισε να ξυπνάει λιγότερο και να κοιμάται πιο εύκολα.Κλαιει βέβαια όταν την βάζω στο παρκοκρεβατο,αλλά μετά από λίγο κοιμάται,το παίρνει απόφαση

Να είσαι καλά κορίτσι μου, μακαρι ❤️ αντε να μπει σε σειρά και αυτός ο ύπνος..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , elena93 είπε:

Kοριτσια αυριο εχουμε ραντεβου για τις εξετασεις αιματος.. με εχει πιασει αγχος απο σημερα πως θα καταφερουνε να της παρουν αιμα και οτι θα κλαψει.. 😩

1 λεπτό δουλειά είναι. Την κρατάς εσύ καθέστε αγκαλιά στην καρέκλα. Αν είναι πρώτη φορά δεν θα προλάβει να καταλάβει πολλά. Τις επόμενες φορές θα έχετε πρόβλημα γιατί θα θυμάται Κ θα κλαίει από πριν πάτε. Εδώ εμείς 5 χρόνων Κ πάντα μπαίνουν δύο δυο για να του πάρουν αίμα . 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε? Πως είναι τα μωράκια σας? Ήθελα να μοιραστώ τα ευχάριστα νέα μου μαζί σας: ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΧΕΔΌΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΑ! Δεν ξέρω πως έγινε,πέρασε μόνο μια βδομάδα,ενώ περίμενα να με πάει πάνω από μήνα.Απο κει που τη θήλαζα κάθε 2-3 ώρες τα βράδια,δύο φορές το μεσημέρι και καποια απογεύματα,τώρα τη θηλάζω 3φορες τη μέρα!Ούτε πετρώνει το στήθος,ούτε τπτ.Τελικα τζάμπα αγχωνομουν,είναι πολύ πιο εύκολο.Αυτο που μας δυσκολεύει,είναι να κοιμάται στο κρεβάτι της,θέλει δίπλα μου,αλλά.δε με νοιάζει καθόλου,μ αρέσει να κοιμόμαστε μαζί εφόσον δεν με ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο για να τη θηλάσω.Ειμαι πολύ χαρούμενη🥰

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...