Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου και καλή χρονιά.  Χάθηκα λίγο λόγω μετακόμισης.  

Εμάς από βραδινό ύπνο πάει καλά.. κοιμάται σερί από τις 22.00-22.30 μέχρι τις 8.00 ...πριν λίγες μέρες κοιμόταν μέχρι 7, έπινε γάλα και ξανακοιμοταν για ένα 2ωρο αλλά το έκοψε μόνος του . 

Με τον ύπνο μέσα στην μέρα έχουμε θέμα.. δεν κοιμάται ούτε ηρεμεί καιπλου παρόλο που από τις 4-5 και μετά έχει νεύρα από την αϋπνία.  Λίγες φορες κοιμάται 1-2 ώρες αλλά σε γενικές γραμμές τίποτα.  Επίσης προσπαθώ να αρχίσω να τον βάζω στη κούνια του γιατί κοιμάται μαζί μας.. χωρίς μεγάλη επιτυχία.  

@Blue Velvetμου κι εμένα όταν βγάζει δόντια ή είχε ίωση κόβει το φαγητό , πινει μονο γαλα , γιαούρτι και αγγούρι... και δεν κοιμάται καλά.  

Ζάχαρη αποφεύγω να του δώσω.. του φτιάχνω κυρίως πανκεικς με φρούτα και φυστικοβουτυρο/μέλι που του αρέσουν παρα πολύ. Χυμό σκέτο δεν πίνει καθόλου.. και νερό πολύ λίγο..

Αυτό με τα νεύρα το κάνει κ μένα.. ή μου πετάει αντικείμενα και γελάει κ δείχνει κατι,αν δεν το φτάνει και δεν του το δώσω κλαίει πολλές φορές με δάκρυα..Κ γω προσπαθώ να του δίνω κάτι άλλο για να ξεχαστεί:/

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω πρόβλημα πια στο μπάνιο του μικρού. Δε θέλει να κάτσει στο καρεκλακι που του είχα πάρει ενώ πριν καθόταν ευχάριστα. Εσείς πώς τα κάνετε μπάνιο;

Πάντα μαζί με τον άντρα σου . Ο ένας να κρατάει Κ ο άλλος να πλένει. Είναι η ηλικία που αρχίζουν Κ ενοχλούνται απτό νερό στο πρόσωπο Κ δεν πολύ θέλουν . 

Μην το ρισκάρεις μόνη σου είναι πια επικίνδυνα στο μπάνιο 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω πρόβλημα πια στο μπάνιο του μικρού. Δε θέλει να κάτσει στο καρεκλακι που του είχα πάρει ενώ πριν καθόταν ευχάριστα. Εσείς πώς τα κάνετε μπάνιο;

Την κάνω μπάνιο μέσα στην μπανιεριτσα της.Γεμιζω με νερό,βάζω αφρολουτρο,διαφορά παιχνιδακια τύπου παπάκια,χελωνακια κτλ και πλατσουριζει καθιστή. Το καρεκλακι το έχουμε βγάλει εδώ και πολλούς μήνες,δεν χρειάζεται πια.Επισης κάθε φορά που κάνει κακά,είναι ορθια στη μπανιέρα,πιάνεται από την άκρη και την πλένω τοπικά,απλά κάτω βάζω ειδικό πατάκι μπανιέρας(το κλασικό το πλαστικό)για να μην γλιστράει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, linaa είπε:

Πάντα μαζί με τον άντρα σου . Ο ένας να κρατάει Κ ο άλλος να πλένει. Είναι η ηλικία που αρχίζουν Κ ενοχλούνται απτό νερό στο πρόσωπο Κ δεν πολύ θέλουν . 

Μην το ρισκάρεις μόνη σου είναι πια επικίνδυνα στο μπάνιο 

Δεν έχω άντρα βασικά. Απ' τη πρώτη ημέρα που γέννησα είμαι ολομόναχη. Οπότε τα πάντα γίνονται μόνο από μένα. Αλλά αφού πέρασα τον πρώτο χρόνο ολομόναχη τώρα μου φαίνεται η ζωή παιχνίδι!!! Χαχαχα

14 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Την κάνω μπάνιο μέσα στην μπανιεριτσα της.Γεμιζω με νερό,βάζω αφρολουτρο,διαφορά παιχνιδακια τύπου παπάκια,χελωνακια κτλ και πλατσουριζει καθιστή. Το καρεκλακι το έχουμε βγάλει εδώ και πολλούς μήνες,δεν χρειάζεται πια.Επισης κάθε φορά που κάνει κακά,είναι ορθια στη μπανιέρα,πιάνεται από την άκρη και την πλένω τοπικά,απλά κάτω βάζω ειδικό πατάκι μπανιέρας(το κλασικό το πλαστικό)για να μην γλιστράει 

Τι μπανιέρα έχετε; Σκέφτομαι να του πάρω φουσκωτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Laky είπε:

Δεν έχω άντρα βασικά. Απ' τη πρώτη ημέρα που γέννησα είμαι ολομόναχη. Οπότε τα πάντα γίνονται μόνο από μένα. Αλλά αφού πέρασα τον πρώτο χρόνο ολομόναχη τώρα μου φαίνεται η ζωή παιχνίδι!!! Χαχαχα

Τι μπανιέρα έχετε; Σκέφτομαι να του πάρω φουσκωτή.

Μια κλασική πλαστική μπανιεριτσα μωρού,που μπαίνει μέσα στην δικιά μας,της αρέσει πολύ. Φουσκωτή μπανιέρα δεν έχω δει βασικά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Μια κλασική πλαστική μπανιεριτσα μωρού,που μπαίνει μέσα στην δικιά μας,της αρέσει πολύ. Φουσκωτή μπανιέρα δεν έχω δει βασικά 

Είχα και την έδωσα. Νομίζω πως δε θα ήταν κι άνετα εκεί. Οπότε θα το ψάξω. Ευχαριστώ πολύ πάντως 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Laky είπε:

Δεν έχω άντρα βασικά. Απ' τη πρώτη ημέρα που γέννησα είμαι ολομόναχη. Οπότε τα πάντα γίνονται μόνο από μένα. Αλλά αφού πέρασα τον πρώτο χρόνο ολομόναχη τώρα μου φαίνεται η ζωή παιχνίδι!!! Χαχαχα

Τι μπανιέρα έχετε; Σκέφτομαι να του πάρω φουσκωτή.

Βάλε πατάκι καλό γρατσουνερο στην μπανιέρα Κ κρατά το παιδί με το ένα χέρι Κ βάλτο να κάτσει κάτω αν γίνετε . Κ με το άλλο χέρι το πλένεις. Να σου πω εμένα που λείπει ο άντρας μου πολλούς μήνες όταν πέρασε την φάση το παιδί του δεν θέλω να κάνω μπάνιο κάπως έτσι το έκανα βέβαια επειδή αυτό αν μεγαλώσει γίνετε Κ πιο δύσκολο γιατί το παιδί έχει δύναμη τον έκανα μπάνιο μόνο όταν ήταν η μαμά μου μαζί ή η αδερφή μου. Γιατί περάσαμε Κ την φάση όταν ήταν 18 μηνών που γινόταν μάχη δηλαδή έπρεπε να το κρατάει κάποιος 

Στα λέω για να μην σου φανούν παράξενα να μην μπορείς να κάνεις μόνη σου μπάνιο το παιδί 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της cangaroo το πτυσσόμενο μπανιερο και το γεμίζω με νερό και παιχνιδάκια και τον βάζω μέσα κ πλατσουρίζει. Μερικές φορές σηκώνεται όρθιος και δεν γουστάρει. Αλλά τις περισσότερες φορές κάθεται. Εμένα δεν κάθεται στο καρότσι και θέλει να τον κατεβάζω για να περπατήσει. Και όταν τον κατεβάζω αντί να περπατήσει θέλει να ανεβοκατεβαίνει σκαλοπάτια όπως στο πεζοδρόμιο. Έχουν κ αυτά τη πλάκα τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2024 at 2:20 ΜΜ, linaa είπε:

Βάλε πατάκι καλό γρατσουνερο στην μπανιέρα Κ κρατά το παιδί με το ένα χέρι Κ βάλτο να κάτσει κάτω αν γίνετε . Κ με το άλλο χέρι το πλένεις. Να σου πω εμένα που λείπει ο άντρας μου πολλούς μήνες όταν πέρασε την φάση το παιδί του δεν θέλω να κάνω μπάνιο κάπως έτσι το έκανα βέβαια επειδή αυτό αν μεγαλώσει γίνετε Κ πιο δύσκολο γιατί το παιδί έχει δύναμη τον έκανα μπάνιο μόνο όταν ήταν η μαμά μου μαζί ή η αδερφή μου. Γιατί περάσαμε Κ την φάση όταν ήταν 18 μηνών που γινόταν μάχη δηλαδή έπρεπε να το κρατάει κάποιος 

Στα λέω για να μην σου φανούν παράξενα να μην μπορείς να κάνεις μόνη σου μπάνιο το παιδί 

Σ ευχαριστώ πολύ. Δε κάθεται με τίποτα. Δε ξέρω τι τον έπιασε στα ξαφνικά ενώ το λατρευε το μπάνιο. Έπαιζε με τα παιχνίδια και έκλαιγε όταν τον έβγαζα. Ελπίζω να είναι φάση και να περάσει γρήγορα γιατί όρθιο ίσα ίσα τον ξεπλενω. Για να λουσω τα μαλλιά του θα πέσουν νερά στο πρόσωπο του δε γίνεται αλλιώς. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια έχω απελπιστεί. Έχει αυτές τις μέρες κ με δαγκώνει. Μου άνοιξε πληγή. Κ τώρα πάνω π είναι να κλείσει με δαγκώνει συνέχεια. Τι έχω φωνάξει τι τον μαλώνω. Τι τον βγάζω από τον στήθος. Αυτός ξανά δάγκωμα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω φρικάρει. Τρέμω στην ιδέα κάθε φορά που είναι να τον θηλάσω. Κ θέλει συνέχεια. Ανα μια ώρα αυτός εκεί.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια έχω απελπιστεί. Έχει αυτές τις μέρες κ με δαγκώνει. Μου άνοιξε πληγή. Κ τώρα πάνω π είναι να κλείσει με δαγκώνει συνέχεια. Τι έχω φωνάξει τι τον μαλώνω. Τι τον βγάζω από τον στήθος. Αυτός ξανά δάγκωμα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω φρικάρει. Τρέμω στην ιδέα κάθε φορά που είναι να τον θηλάσω. Κ θέλει συνέχεια. Ανα μια ώρα αυτός εκεί.

Πω πω δύσκολο ρε συ..βγάζει δοντακια και το κάνει ή μήπως το βλέπει σαν παιχνίδι? Αν υποφέρεις πάντως,ίσως ήρθε η ώρα να αποθηλασεις και αν τα καταφέρεις πες μου και εμένα πως το κατάφερες,γιατί δεν μπορω να το σταματήσω με τπτ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Πω πω δύσκολο ρε συ..βγάζει δοντακια και το κάνει ή μήπως το βλέπει σαν παιχνίδι? Αν υποφέρεις πάντως,ίσως ήρθε η ώρα να αποθηλασεις και αν τα καταφέρεις πες μου και εμένα πως το κατάφερες,γιατί δεν μπορω να το σταματήσω με τπτ...

Δεν ξέρω ρε συ. Θεωρώ είναι κ δόντια κ παιχνίδι. Γιατί αφήνει τη θηλή και γελάει. Σήμερα τον μάλωσα αρκετά. Και έβαλε τα κλάμματα. Το μετάνιωσα μετά. Στεναχωρήθηκα παρά πολύ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ενώ νυσταζε κ τον πήγα για ύπνο στο λεπτό με δάγκωσε κ γέλαγε. Τσαντιστηκα τόσο πολύ και του φώναξα τι κανείς εκεί;; Κ μετά το ξανά έκανε. Διαβάζω στις ομάδες στο φβ να μη φωνάξουμε γιατί περιμένει μια αντίδραση. Και του φαίνεται κάπως όταν φωνάζουμε. Αλλά μου βγαίνει αυθόρμητα. Δεν νομίζω να είναι έτοιμος να από θηλασει. Ούτε τρώει κάτι μέρες το φαγητό. Ούτε κοιμάται χωρίς το στήθος. Μακάρι να βρω λύση γιατί μόνο στην ιδέα ότι θα με δαγκωσει τρέμω ολόκληρη. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2024 at 9:08 ΜΜ, Rina_87 είπε:

Δεν ξέρω ρε συ. Θεωρώ είναι κ δόντια κ παιχνίδι. Γιατί αφήνει τη θηλή και γελάει. Σήμερα τον μάλωσα αρκετά. Και έβαλε τα κλάμματα. Το μετάνιωσα μετά. Στεναχωρήθηκα παρά πολύ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ενώ νυσταζε κ τον πήγα για ύπνο στο λεπτό με δάγκωσε κ γέλαγε. Τσαντιστηκα τόσο πολύ και του φώναξα τι κανείς εκεί;; Κ μετά το ξανά έκανε. Διαβάζω στις ομάδες στο φβ να μη φωνάξουμε γιατί περιμένει μια αντίδραση. Και του φαίνεται κάπως όταν φωνάζουμε. Αλλά μου βγαίνει αυθόρμητα. Δεν νομίζω να είναι έτοιμος να από θηλασει. Ούτε τρώει κάτι μέρες το φαγητό. Ούτε κοιμάται χωρίς το στήθος. Μακάρι να βρω λύση γιατί μόνο στην ιδέα ότι θα με δαγκωσει τρέμω ολόκληρη. 

Είναι σίγουρα δόντια... Καλή δύναμη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...