Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, nairobi είπε:

Κοριτσια τι κανετε;

εγω εχει καποιες μερες νιωθω σαν να εχω πιεση ταχυκαρδια και βουητο στο κεφαλι! Συνηθως το βραδυ το παθαινω οταν παω να ξαπλωσω! Αλλα σήμερα το επαθα και πριν λιγο! Εφαγα τουρτα! Λεω αι στο καλο λες παλι ζαχαρο;;; γιατι στην πρωτη ειχα διαβητη!

Το μετραω στα φυσιολογικα ηταν αν κ αυξημενο αλλα φυσιολογικο! Μετραω πιεση 11.4 η μεγαλη η μικρη 6.7 και 94 παλμοι! Χτες το βραδυ ανεβασα μεχρι 12! Ξερω πως  πανω απο 14 ειναι επιφοβο! Αλλα για μενα που εχω γυρω στο 10 τη μεγαλη παντα ειναι ανεβασμενη!

Ενδοκρινολογο εχετε παει; αν οχι ποτε σκοπευετε; 

 

πρίν από 36 λεπτά , nairobi είπε:

δεν ειπα οτι ειναι υψηλη! Αλλα για κάποιον που εχει παντα κοντα στο 10 σημαινει οτι κατι την ανεβαζει! Επισης εχω ξαναμετρηθει και βραδυ και 12 δεν ειχα ποτε! Εννοω πριν την εγκυμοσυνη! Αλλα το θέμα ειναι οτι αυτο το παρατηρησα και τη μερα οπως εγραψα! Τελος παντων θα το ψαξω οπως και να εχει! Περισσοτερο ηθελα να μαθω αν συμβαινει και σε καποια αλλη κοπελα που εχει γενικα χαμηλη πιεση! 

Ναι καλά θα κάνεις. Παρακολούθησε την καμία εβδομάδα συστηματικά και σημείωσε τη πίεση σου πρωί και βράδυ σταθερές ώρες για να έχεις πιο συγκεκριμένη εικόνα να πεις στο γιατρό. Εύχομαι βέβαια να μην είναι τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όντως @Marianthi27 πρέπει να μιλήσω με κάποια να μου περιγράψει κάπως τα πράγματα γιατί δεν έχω καμία εμπειρία πέρα από τις κραυγές θρίλερ που βλέπουμε στις ταινίες χαχαχ 

@Irini__ έτσι όπως ήρθαν σε σένα τα πράγματα και πάλι διαλέγεις να το ξανακάνεις σου βγάζω το καπέλο. Είναι όντως θέμα αντοχών κι εσυ έχεις σίγουρα παρά πολλές. 
 

Για τις κινήσεις δε ξέρω τι λένε οι γιατροί αλλά εγώ στη 16 βδομάδα ένιωσα κάτι περίεργα σα φουσκάλες που σκάνε σαν έντερο αλλά επαναλαμβάνονταν στα ίδια σημεία κ λεω βρε μπας και? Πέρασε καμία βδομάδα κ γινόμουν όλο και πιο σίγουρη ότι το μωρό είναι. Στην 18 πια ήμουν πιο σίγουρη πεθαίνεις. Τώρα στη 19 το καταλαβαίνω κι απ έξω κι εγώ κι ο άντρας μου όταν κάνει τα δυνατά της. Μερικές φορές είδα κ εξωτερικά κινήσεις και έπαθα σοκ. Γιατί όντως κι εγώ ξέρω ότι πιο αργά γίνονται αντιληπτά αυτά. Νομίζω σε μένα παίζει ρόλο ότι είχα παρά πολύ αδύνατη κοιλιά προ εγκυμοσύνης. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Βγήκαν και τα δικά μου αποτελεσματα της nipt και ειναι low risk. Ελα ομως που δεν μπορω να ησυχάσω! Αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να τα εμπιστευτω, ή μήπως να προχωρήσω σε αμνιο για να είμαι 100% σίγουρη; Τι δυσκολη αποφαση κορίτσια εχω αρχίσει να αγχώνομαι και βλέπω μόνο αδιέξοδα:( 


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια! Βγήκαν και τα δικά μου αποτελεσματα της nipt και ειναι low risk. Ελα ομως που δεν μπορω να ησυχάσω! Αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να τα εμπιστευτω, ή μήπως να προχωρήσω σε αμνιο για να είμαι 100% σίγουρη; Τι δυσκολη αποφαση κορίτσια εχω αρχίσει να αγχώνομαι και βλέπω μόνο αδιέξοδα:( 

Γιατι ανησυχεις; Πως πηγε η αυχενικη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , elena93 είπε:

Γιατι ανησυχεις; Πως πηγε η αυχενικη;

@elena93 στην αυχενικη  το 21 μου το εβγαλε 1/900, που το θεωρω αρκετα επικινδυνο. Οκ, ξερω πως παιζει μεγαλο ρολο και η ηλικια σε αυτα τα αποτελεσματα, ομως κατι δεν με αφηνει να ησυχασω. Κι επειτα σκεφτομαι και ολα τα υπολοιπα συνδρομα που δεν φαινονται στο nipt και μπερδευω περισσοτερο το κουβαρι του αγχους. 


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια! Βγήκαν και τα δικά μου αποτελεσματα της nipt και ειναι low risk. Ελα ομως που δεν μπορω να ησυχάσω! Αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να τα εμπιστευτω, ή μήπως να προχωρήσω σε αμνιο για να είμαι 100% σίγουρη; Τι δυσκολη αποφαση κορίτσια εχω αρχίσει να αγχώνομαι και βλέπω μόνο αδιέξοδα:( 

Κι εμένα πολύ χαμηλή πιθανότητα έλεγε το αποτέλεσμα της νιπτ. Και η αυχενική μου ήταν πολύ καλή μου είπε η εμβρυολογος. Εννοώ οι απεικονιστικές. Οπότε δε θα κάνω κάτι άλλο. Πέρα απ' το ποσοστό έδειξε κάτι η αυχενική που σας ανησύχησε;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@elena93 στην αυχενικη  το 21 μου το εβγαλε 1/900, που το θεωρω αρκετα επικινδυνο. Οκ, ξερω πως παιζει μεγαλο ρολο και η ηλικια σε αυτα τα αποτελεσματα, ομως κατι δεν με αφηνει να ησυχασω. Κι επειτα σκεφτομαι και ολα τα υπολοιπα συνδρομα που δεν φαινονται στο nipt και μπερδευω περισσοτερο το κουβαρι του αγχους. 

Δεν ξέρω αν σου δίνει κουράγιο, αλλά ξέρω περίπτωση που η αυχενική έδειξε 1/50 κ μαζί με papa ανέβηκε στο 1/350 κ έκανε τελικά το nipt κ όλα ήταν καλά..  δν έκανε τπτ άλλο..  εμένα αν με ρωτάς στην περίπτωση αυτή θα έκανα απευθείας έναν επεμβατικο έλεγχο.. όμως στη δική σου περίπτωση κοπέλα μου το 1/900 είναι πολύ καλυτερες οι πιθανότητες..  τι λέει ο γιατρός σου? Ξεχωριστά αυχενική και papa πόσο είναι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,

Πως ειστε;

Σημερα ξυπνησα πρωτη φορα με τσιμπιες πολυ χαμηλα στην κοιλια κ δε ξερω που να το αποδοσω. Κ εκανα κ μια εξαγωγη μετα απο πααραα πολυ καιρο.

Το εχει καμια σας;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irini__ είπε:

Δεν ξέρω αν σου δίνει κουράγιο, αλλά ξέρω περίπτωση που η αυχενική έδειξε 1/50 κ μαζί με papa ανέβηκε στο 1/350 κ έκανε τελικά το nipt κ όλα ήταν καλά..  δν έκανε τπτ άλλο..  εμένα αν με ρωτάς στην περίπτωση αυτή θα έκανα απευθείας έναν επεμβατικο έλεγχο.. όμως στη δική σου περίπτωση κοπέλα μου το 1/900 είναι πολύ καλυτερες οι πιθανότητες..  τι λέει ο γιατρός σου? Ξεχωριστά αυχενική και papa πόσο είναι?

Κορίτσια όταν λέτε ξεχωριστα απ' το papa τι εννοείται; Γιατί εμένα ένα ποσοστό γράφει. Δε γράφει πριν και μετά το papa. Εμένα ας πούμε γράφει σύμφωνα με την ηλικία και μετά την τροποποιημένη πιθανότητα.

πρίν από 5 λεπτά , Kleopatra87 είπε:

Κοριτσια καλημερα,

Πως ειστε;

Σημερα ξυπνησα πρωτη φορα με τσιμπιες πολυ χαμηλα στην κοιλια κ δε ξερω που να το αποδοσω. Κ εκανα κ μια εξαγωγη μετα απο πααραα πολυ καιρο.

Το εχει καμια σας;

Καλημέρα. Εγώ έχω συνέχεια τσιμπιες και σουβλιες. Οπότε πια μου φαίνεται φυσιολογικό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kleopatra87 said:

Κοριτσια καλημερα,

Πως ειστε;

Σημερα ξυπνησα πρωτη φορα με τσιμπιες πολυ χαμηλα στην κοιλια κ δε ξερω που να το αποδοσω. Κ εκανα κ μια εξαγωγη μετα απο πααραα πολυ καιρο.

Το εχει καμια σας;

Κάθε μέρα τα χω αυτά κάποιες βδομαδες. Όσο δεν κρατάνε πολύ πάνω από μερικά δευτερόλεπτα άντε λεπτά τη φορά μην αγχώνεσαι καθόλου απλά άλλαξε στάση. Αν δηλαδή κάθεσαι σήκω και περπατά αν περπατούσες κάθισε και ξάπλωσε. Η μαία μου χει πει ότι είναι οι μυες κ σύνδεσμοι που τεντώνονται και συνήθως όσο προχωράει η εγκυμοσυνη θα γίνονται κάι πιο συχνά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , Rainbee είπε:

Κάθε μέρα τα χω αυτά κάποιες βδομαδες. Όσο δεν κρατάνε πολύ πάνω από μερικά δευτερόλεπτα άντε λεπτά τη φορά μην αγχώνεσαι καθόλου απλά άλλαξε στάση. Αν δηλαδή κάθεσαι σήκω και περπατά αν περπατούσες κάθισε και ξάπλωσε. Η μαία μου χει πει ότι είναι οι μυες κ σύνδεσμοι που τεντώνονται και συνήθως όσο προχωράει η εγκυμοσυνη θα γίνονται κάι πιο συχνά. 

Κι εμένα ακριβώς αυτό μου είπε. Ότι είναι οι σύνδεσμοι που τραβιουνται καθώς μεγαλώνει το παιδί. Εμένα βέβαια μπορεί να μου κρατήσει ο πόνος κι ολόκληρη ημέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια όταν λέτε ξεχωριστα απ' το papa τι εννοείται; Γιατί εμένα ένα ποσοστό γράφει. Δε γράφει πριν και μετά το papa. Εμένα ας πούμε γράφει σύμφωνα με την ηλικία και μετά την τροποποιημένη πιθανότητα.

Καλημέρα. Εγώ έχω συνέχεια τσιμπιες και σουβλιες. Οπότε πια μου φαίνεται φυσιολογικό.

Κοίτα κ εμένα στο χαρτί γράφει σύμφωνα με την ηλικία κ μετά τροποποιημενη. Προφορικά όμως μου είπε ότι πόσο ήταν η αυχενική μόνη της κ πόσο μαζί με papa δλδ την τροποποιήμενη πιθανότητα.. αυτό ουσιαστικά μετράει κ πιο πολύ..  άλλοι γιατροί το γράφουν πιο αναλυτικά..  αν δε στο είπε εκείνη την ώρα, τότε δεν μπορείς να ξέρεις.. δν έχει σημασία τώρα αφού έκανες nipt κ όλα είναι καλά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Δεν ξέρω αν σου δίνει κουράγιο, αλλά ξέρω περίπτωση που η αυχενική έδειξε 1/50 κ μαζί με papa ανέβηκε στο 1/350 κ έκανε τελικά το nipt κ όλα ήταν καλά..  δν έκανε τπτ άλλο..  εμένα αν με ρωτάς στην περίπτωση αυτή θα έκανα απευθείας έναν επεμβατικο έλεγχο.. όμως στη δική σου περίπτωση κοπέλα μου το 1/900 είναι πολύ καλυτερες οι πιθανότητες..  τι λέει ο γιατρός σου? Ξεχωριστά αυχενική και papa πόσο είναι?

@Irini__ Στην αυχενική, προυπαρχουσα για το 21 μου δινει 1/66 και τροποποιημενη 1/900. Ο γιατρος ειναι ψύχραιμος και μου λεει να μην ανησυχώ και πως ούτως η αλλως η εγκυμοσυνη γενικοτερα ειναι ενα ρισκο. Λεει πως δεν χρειαζεται να κανω αμνιο αφου και το nipt ειναι ενταξει, ομως γενικα δεν εμπιστευομαι και τους γιατρους με κλειστα τα ματια. Θελω να πω, πως αν τελικα υπαρξει προβλημα, δεν θα το μεγαλωσει ο γιατρος το μωρο αλλα εγω!


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@Irini__ Στην αυχενική, προυπαρχουσα για το 21 μου δινει 1/66 και τροποποιημενη 1/900. Ο γιατρος ειναι ψύχραιμος και μου λεει να μην ανησυχώ και πως ούτως η αλλως η εγκυμοσυνη γενικοτερα ειναι ενα ρισκο. Λεει πως δεν χρειαζεται να κανω αμνιο αφου και το nipt ειναι ενταξει, ομως γενικα δεν εμπιστευομαι και τους γιατρους με κλειστα τα ματια. Θελω να πω, πως αν τελικα υπαρξει προβλημα, δεν θα το μεγαλωσει ο γιατρος το μωρο αλλα εγω!

Ε τότε κάνε. Ο γιατρός σου μιλαει επιστημονικά και μόνο. Εμένα ήταν 1/496 έκανα και νιπτ που βγήκε καλή και δε θα κάνω αμνιοπαρακέντηση. Αλλά αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή. Ο γιατρός δε θα αποφασίσει για σένα. Και κανείς δε μπορεί να σου πει εκατό τις εκατό αν το παιδί θα είναι οκ. Και τριμωσια 21 να μην έχει μπορεί να έχει οτιδήποτε άλλο. Αυτά ο Θεός τα ξέρει. Κανένας άλλος.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...