Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Laky είπε:

Φυσικά και δε θα σου πω... Εννοείται κορίτσι μου αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις ότι είναι καλύτερο για σένα. Δε το συζητώ. Αλλά να ρωτήσω και κάτι γιατί είμαι και άσχετη. Τι είναι το rooming in?

Που κρατας το μωρο και το βραδυ στο δωματιο σου..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Φυσικά και δε θα σου πω... Εννοείται κορίτσι μου αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις ότι είναι καλύτερο για σένα. Δε το συζητώ. Αλλά να ρωτήσω και κάτι γιατί είμαι και άσχετη. Τι είναι το rooming in?

Ή κάνεις rooming in και έχεις το μωρό μαζί σου συνέχεια με τη δυνατότητα βέβαια αν χρειαστείς να στο κρατήσουν για λίγο

Ή δεν κάνεις και σου φέρνουν το μωράκι ανά τρίωρο περίπου ! 

  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κατάλαβα. Οπότε σίγουρα αυτό δεν είναι για μένα που μάλλον θα γεννήσω με καισαρική. Σας ευχαριστώ κορίτσια.

Πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο ειδικα την πρωτη μερα! Τωρα δεν ξερω αν την επομενη μπορεις να τους το ζητήσεις να το εχεις εσυ αν νιωθεις καλυτερα! Αν το εχει κανει καμια κοπελα ας μας πει πως ηταν! εγω για φυσιολογικο παω αλλα ποτε δεν ξερεις! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , nairobi είπε:

Πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο ειδικα την πρωτη μερα! Τωρα δεν ξερω αν την επομενη μπορεις να τους το ζητήσεις να το εχεις εσυ αν νιωθεις καλυτερα! Αν το εχει κανει καμια κοπελα ας μας πει πως ηταν! εγω για φυσιολογικο παω αλλα ποτε δεν ξερεις! 

@nairobi εγω εκανα rooming in με καισαρικη. Φοβομουν πως θα ζοριστω, αλλα οι κοπελες εκει σε βοηθουν πολυ! Δεν σου αφηνουν το μωρο να το φροντισεις και φευγουν. Ως πρωτη φορα μανουλα δεν εχεις ιδεα τι πρεπει να κανεις! Ενα παραπανω που εισαι και εγχειρισμενη! Τις καλεις για να σου δωσουν το μωρο στην αγκαλια, ωστε να μην χρειαστει να σηκωνεσαι συνεχεια. Μετα θα χεις το επισκεπτηριο και θα σε βοηθουν και οι δικοι σου. Τα βραδια μπορεις αν θελεις να ζητησεις να το παρουν και να το ταϊζουν οι κοπελες, ωστε να ξεκουραστεις. Επισης πανες αλλαζουν οι κοπελες. Εγω επελεξα να θηλασω οποτε την ειχα αυτοκολλητη επανω μου συνεχεια. Δεν μπορω να πω οτι ζοριστηκα ιδιαιτερα. Με αυτα που ακουγα το περιμενα δυσκολοτερο. Και το λεω εγω που ειμαι φουλ φοβιτσιαρα ειδικα με τον πονο γινομαι πολυ μιγιάγγιχτη! Δεν εχω καθολου υπομονη! Βεβαια αυτα τα βιωσα σε κλινικη, δεν ξερω πως ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο . Εισαι τοσο εξτασιασμενη που κρατας το μωρο σου αγκαλια, που ολα γινονται πιο γλυκά! Θες να το κοιτας συνεχεια! Σου το παιρνουν για να το δει ο παιδιατρος και σου λειπει ηδη! Ειναι ζορικες οι πρωτες μερες, αλλα ειναι και ωραιες! :x

Καλως ηρθατε καινουρια κοριτσια στην ομάδα! Με το καλό σε όλες!

Η δικη μου Π.Η.Τ. ειναι 27-11 κι εχω κοριτσακι!

Επισης, για οσες ειναι Αθηνα χαριζω σιδηρο, μαγνησιο και προγεστερονη που δεν χρειαζομαι πια. Όποια ενδιαφερεται ας μου στειλει π.μ 

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/6/2022 at 12:15 ΜΜ, nairobi είπε:

Εγω!!! Αν γεννησεις κοντα στην πητ σου κι εγω λιγο νωρίτερα θα βρεθουμε:grin::grin:

Κι εγω θα γεννησω εκει! Μπορεις να κανεις μια περιληψη; δεν θυμαμαι καθολου κατι σχετικό! Αν και θα το ψαξω κι εγω μηπως βρω το σχολιο σου! 

Κάνω τις εξετάσεις μου εκεί αυχενικη κ β επιπεδου για να παρω και την αναβαθμιση δωματιου! Το ειχες κανει εσυ; γνωριζεις αν πχ μπορω να πληρωσω δικλινο λουξ και να παω μονοκλινο λουξ ή μονο σε συγκεκριμενα δωμάτια γινεται; καταιγισμός ερωτησεων με συγχωρείς!! 

Το περασα κι εγω αυτο το σταδιο! Ειμαι πιο ηρεμη τωρα!! Αν εχεις αμφιβολίες να τον αλλαξεις φυσικα για να εισαι ηρεμη και σιγουρη οτι θα γινουν ολα οπως τα θες!! Κι εγω αλλαξα γυναικολογο απο την αρχη της εγκυμοσυνης γιατι δεν εμεινα ευχαριστημενη στην πρωτη γεννα και οχι μονο! 

Η συμπεριφορά κ αντιμετώπιση σε γενικές γραμμές δεν ήταν κ η η πιο ευχάριστη. Όταν έχεις μια κοπέλα, πρώτη φορά μαμά κ μετα από 12 ώρες αϋπνίας κ ταλαιπωρίας δε λες θα σπρώξεις κ θα συνεργαστείς ή θα πας για καισαρικη, ενώ στο μεταξύ ειχα κάνει σχεδον μόλις επισκληριδιο κ προφανώς δε γίνεται να συνεργαστεί το σώμα..  τωρα το γτ έγινε επισκληριδιος λίγο πριν την εξωθηση είναι άλλο παπα ευαγγέλιο..  κ  άλλα διάφορα.. πάντως είναι πολλα θέμα γιατρού, τι αέρα δίνει να το πω κ έτσι..  σε πολλά δίνω λάθη κ στον τότε γιατρό μ όπως ξαναείπα.. γιαυτό τον λόγο μάλλον σε αυτή τη γεννα θα έχω κ τη μαία της γιατρού μου για να νιώθω πιο safe..

Δ έχω ιδέα για το πως πάνε οι αναβαθμίσεις γτ αλλού έκανα αυχενική κ θα κάνω κ τις άλλες εξετάσεις.. εσύ γέννησες κ το πρώτο στο γενεσις?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@nairobi εγω εκανα rooming in με καισαρικη. Φοβομουν πως θα ζοριστω, αλλα οι κοπελες εκει σε βοηθουν πολυ! Δεν σου αφηνουν το μωρο να το φροντισεις και φευγουν. Ως πρωτη φορα μανουλα δεν εχεις ιδεα τι πρεπει να κανεις! Ενα παραπανω που εισαι και εγχειρισμενη! Τις καλεις για να σου δωσουν το μωρο στην αγκαλια, ωστε να μην χρειαστει να σηκωνεσαι συνεχεια. Μετα θα χεις το επισκεπτηριο και θα σε βοηθουν και οι δικοι σου. Τα βραδια μπορεις αν θελεις να ζητησεις να το παρουν και να το ταϊζουν οι κοπελες, ωστε να ξεκουραστεις. Επισης πανες αλλαζουν οι κοπελες. Εγω επελεξα να θηλασω οποτε την ειχα αυτοκολλητη επανω μου συνεχεια. Δεν μπορω να πω οτι ζοριστηκα ιδιαιτερα. Με αυτα που ακουγα το περιμενα δυσκολοτερο. Και το λεω εγω που ειμαι φουλ φοβιτσιαρα ειδικα με τον πονο γινομαι πολυ μιγιάγγιχτη! Δεν εχω καθολου υπομονη! Βεβαια αυτα τα βιωσα σε κλινικη, δεν ξερω πως ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο . Εισαι τοσο εξτασιασμενη που κρατας το μωρο σου αγκαλια, που ολα γινονται πιο γλυκά! Θες να το κοιτας συνεχεια! Σου το παιρνουν για να το δει ο παιδιατρος και σου λειπει ηδη! Ειναι ζορικες οι πρωτες μερες, αλλα ειναι και ωραιες! :x

Καλως ηρθατε καινουρια κοριτσια στην ομάδα! Με το καλό σε όλες!

Η δικη μου Π.Η.Τ. ειναι 27-11 κι εχω κοριτσακι!

Επισης, για οσες ειναι Αθηνα χαριζω σιδηρο, μαγνησιο και προγεστερονη που δεν χρειαζομαι πια. Όποια ενδιαφερεται ας μου στειλει π.μ 

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες κοριτσι μου! Παιζει ρολο και η κλινικη και σε τι κοπελες θα πεσεις βεβαια!!

Με το καλο το μωρακι σου!! Κι εγω εχω πητ μια βδομαδα μετα απο σενα αλλα πιστευω θα παω νωριτερα λογω καποιων θεματων που εχω!

πρίν από 50 λεπτά , Irini__ είπε:

Η συμπεριφορά κ αντιμετώπιση σε γενικές γραμμές δεν ήταν κ η η πιο ευχάριστη. Όταν έχεις μια κοπέλα, πρώτη φορά μαμά κ μετα από 12 ώρες αϋπνίας κ ταλαιπωρίας δε λες θα σπρώξεις κ θα συνεργαστείς ή θα πας για καισαρικη, ενώ στο μεταξύ ειχα κάνει σχεδον μόλις επισκληριδιο κ προφανώς δε γίνεται να συνεργαστεί το σώμα..  τωρα το γτ έγινε επισκληριδιος λίγο πριν την εξωθηση είναι άλλο παπα ευαγγέλιο..  κ  άλλα διάφορα.. πάντως είναι πολλα θέμα γιατρού, τι αέρα δίνει να το πω κ έτσι..  σε πολλά δίνω λάθη κ στον τότε γιατρό μ όπως ξαναείπα.. γιαυτό τον λόγο μάλλον σε αυτή τη γεννα θα έχω κ τη μαία της γιατρού μου για να νιώθω πιο safe..

Δ έχω ιδέα για το πως πάνε οι αναβαθμίσεις γτ αλλού έκανα αυχενική κ θα κάνω κ τις άλλες εξετάσεις.. εσύ γέννησες κ το πρώτο στο γενεσις?

 Καταλαβα!! Εγω το πρωτο το γεννησα στη Γενικη! Εκει ειχα πετυχα δυο βαρδιες μαιες! 4 στο συνολο με ειδαν οι 3 ηταν μια χαρα η μια ομως αρκουσε για να σε αγχωσει σαν δικτάτορας καθοταν απο πανω μου! Δυστυχως τυχερο ειναι κ αυτο! Κι εγω σκεφτομαι να παρω μαια της γυναικολογου μου αλλα δεν ξέρω ακομα! 

  • Μου αρέσει 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , elena93 είπε:

Ρε κοριτσια λιγουρευομαι ενα σαλαμι με σκορδο   αλλα φοβαμε να φαω..εσεις τρωτε τετοια;

Στην αρχή δεν έτρωγα τίποτα, τώρα πλέον μόνο 1 -2 φέτες την εβδομάδα γαλοπούλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ήθελα να σας ρωτήσω αν θα πάτε διακοπές.Εγω έχω άδεια τον Αύγουστο και έλεγα να πάμε σε νησί 1 βδομαδα αλλα δεν ξερω αν είναι παρακινδυνευμενο , βέβαια θα ρωτήσω και τον γιατρό μου την επόμενη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Στην αρχή δεν έτρωγα τίποτα, τώρα πλέον μόνο 1 -2 φέτες την εβδομάδα γαλοπούλα..

Εμένα μου κόπηκε η όρεξη για αλλαντικά και κρέας γενικότερα.. τα αλλαντικά αν θυμηθώ βάζω καμιά φορά στο τοστ για γεύση, αλλά με το κρέας δεν έχω καλή σχέση.. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2022 at 5:42 ΜΜ, Fairytales είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!Δεν ήξερα σε ποια ενότητα να ανεβάσω το θέμα μου εάν έχω κάνει λάθος συγνώμη! Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για τον κ. Παντο και πόσο σας κόστισε εσάς. Έχω κλείσει ραντεβού μαζί του σε 2βδομαδες!!!

Ευχαριστώ πολύ

 

 

2 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Ήθελα να σας ρωτήσω αν θα πάτε διακοπές.Εγω έχω άδεια τον Αύγουστο και έλεγα να πάμε σε νησί 1 βδομαδα αλλα δεν ξερω αν είναι παρακινδυνευμενο , βέβαια θα ρωτήσω και τον γιατρό μου την επόμενη φορά. 

Γιατί ναη πας διακοπές; Δε το κατάλαβα. Εγώ είμαι σε νησί και πηγαινοέρχομαι Θεσσαλονίκη κάθε 20 ημέρες αεροπορικώς και θα το κάνω αυτό μέχρι τον Σεπτέμβριο. Έγκυος είσαι. Όχι άρρωστη. Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Πάνε να ξεσκασεις και να γεμίσεις μπαταρίες!

Επίσης κορίτσια ζυγιστηκα και είμαι συν 8 κιλά!!! 

Επίσης κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Προχθές που πήγα στο νοσοκομείο εδώ για υπέρηχο εκτός απ' τις αιματολογικές και τη γενική ούρων που κάνω κάθε μήνα ο γιατρός με ρώτησε αν έχω επαναλάβει τις εξετάσεις για θυροειδή και τοξοπλασμα. Μου είπε πως σε κάθε τρίμηνο πρέπει να τις κάνω αυτές κι όχι μόνο στην αρχή. Τις επαναλάβατε κι εσείς;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...