Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Nj__ είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω μήπως καμία σας έχει νιώσει κάτι παρόμοιο... Σχεδόν κάθε μέρα που ξυπνάω (εκτος από τα πέλματα που με πεθαίνουν) νιώθω πόνο στη κοιλιά τύπου πιάσιμο λες κ την πιεζα το βράδυ επειδή κοιμαμαι στο πλάι ... Η αλήθεια είναι πως περνάει γρήγορα.. 

Καλημέρα!αν κατάλαβα τι λες και  γω μερικές φορές το νιώθω αλλά περνάει Βέβαια εγώ σηκώνομαι κάθε πρωί κουρασμένη δεν ξέρω πως τα καταφέρνω:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Laky είπε:

Σε καμία περίπτωση μου είπε για το αν είναι το δεύτερο. Στο πρώτο που είμαι εγώ δε το συζητάμε. Αλλά οκ. Δεν έχει και πολύ σημασία εξάλλου αυτό.

Καλημερα..και εμενα ειναι το πρωτο μου..και εγω στην αρχη μπερδευα τις κινησεις του εντερου με του μωρου..αλλα οταν αρχισα να το νιωθω καλα το ηξερα καθαρα οτι ειναι το μωρο και τα ξεχωριζω τωρα..σημερα πρωι πρωι το ενιωσα καθαρα γιατι μεχρι τωρα το ενιωθα σαν φουσκιτσες..σημερα ηταν ενα τραμαγμα σχεδον στον αφαλο..και η γιατρος μου ειπε αν νιωθεις κατι στην κοιλια και μετα εχεις αερια ηταν το εντερο αν δεν εχεις ηταν το μωρο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Καλημέρα!αν κατάλαβα τι λες και  γω μερικές φορές το νιώθω αλλά περνάει Βέβαια εγώ σηκώνομαι κάθε πρωί κουρασμένη δεν ξέρω πως τα καταφέρνω:p

Σε καταλαβαίνω για την κούραση.. Κοιτιεμαι κάθε φορά που ξυπνάω στον καθρέπτη κ είμαι.. Κομμάτια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nj__ είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω μήπως καμία σας έχει νιώσει κάτι παρόμοιο... Σχεδόν κάθε μέρα που ξυπνάω (εκτος από τα πέλματα που με πεθαίνουν) νιώθω πόνο στη κοιλιά τύπου πιάσιμο λες κ την πιεζα το βράδυ επειδή κοιμαμαι στο πλάι ... Η αλήθεια είναι πως περνάει γρήγορα.. 

Καλημερα!!! Καταλαβαινω τι λες! Κοιμαμαι αριστερά αλλα σίγουρα πλακωνω μερος της κοιλιας! Ε το πρωι ποναω κατω απο τα πλευρα!  Μετα περναει ναι!! Που να δεις οσο μεγαλωνει η κοιλια! Εγω γι αυτο το λογο παρακαλουσα να γεννησω μολις μπηκα στο μηνα μου!! 

  • Λυπημένη/-ος 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , elena93 είπε:

Καλημερα..και εμενα ειναι το πρωτο μου..και εγω στην αρχη μπερδευα τις κινησεις του εντερου με του μωρου..αλλα οταν αρχισα να το νιωθω καλα το ηξερα καθαρα οτι ειναι το μωρο και τα ξεχωριζω τωρα..σημερα πρωι πρωι το ενιωσα καθαρα γιατι μεχρι τωρα το ενιωθα σαν φουσκιτσες..σημερα ηταν ενα τραμαγμα σχεδον στον αφαλο..και η γιατρος μου ειπε αν νιωθεις κατι στην κοιλια και μετα εχεις αερια ηταν το εντερο αν δεν εχεις ηταν το μωρο..

Μπα εγώ τίποτα δε καταλαβαίνω κορίτσια. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Laky είπε:

Μπα εγώ τίποτα δε καταλαβαίνω κορίτσια. 

Ούτε εγω ακόμα. Σήμερα έκλεισα 17 βδομάδες.Βεβαια λένε οι περισσότερες γύρω στις 20 το νιώθουν,ειδικά το 1ο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Πολύ αυστηρός νομίζω ο γιατρός σου... Εγώ μια χαρά καταλάβαινα και ξεχώριζα τις κινήσεις του μωρού από του εντέρου ήδη από την 11η εβδομάδα. Ήταν πολύ απαλές κινήσεις και όχι όλη την ημέρα, όμως ναι συνειδητά τις καταλάβαινα. Πόσο μάλλον τώρα που είναι 18+...

Οκ εσένα είναι το πρώτο. Αλλά στην 2η κτλ εγκυμοσύνη, το σώμα λειτουργεί αλλιώς...

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με doula ή μαία να γνωρίσεις την γέννα στις πραγματικές της διαστάσεις. Η καισαρική είναι επέμβαση και έχει τους κινδύνους της όπως κάθε επέμβαση. Πέρα δηλαδή από την πορεία ανάρρωσης και η ίδια η καισαρική έχει πολλούς κινδύνους. Κατανοώ τον φόβο σου αλλά θα σου πρότεινα να το ψάξεις πολύ καλά πριν πάρεις μια τέτοια απόφαση

Με νέες προσθήκες :wub:

  • Marianthi27: ΠΗΤ 10/11 (διορθωμένη 5/11), :wub:
  • Matina87: ΠΗΤ 7/11 (διορθωμένη 2/11), :wub:
  • Konie: ΠΗΤ 6/11
  • Nantiaki al: ΠΗΤ 21/11
  • Tsitsipopo
  • Despoina31: ΠΗΤ 1/11, :wub:
  • Nj__: ΠΗΤ 6/11, :wub:
  • Irini__: ΠΗΤ 20/11, :wub:
  • MaryM: ΠΗΤ 20/11
  • Blue Velvet :wub:
  • ArtemisK: ΠΗΤ 18/11, :wub: 
  • Kleopatra87, διδυμα
  • Laky: ΠΗΤ 21/11, :wub: 
  • Bbboob: ΠΗΤ 9/11
  • Giota86: ΠΗΤ 15/11, :wub: 
  • Sofi91
  • Geo22
  • Amelie77
  • Ευαγγελιαα
  • Mairi3011
  • Rainbee: ΠΗΤ 31/10
  • Nairobi: ΠΗΤ 3/12 (διορθωμένη 5/12)
  • Elena93:ΠΗΤ 16/11, :wub: 
  • Anastasiade: ΠΗΤ 21/11, :wub:
  • Majestic
  • Ελλάκι

Kαι εγω σαν τη  ArtemisK  εχω ΠΗΤ 18/11

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Α τέλεια!!Βέβαια εμένα με βλέπω νωρίτερα όπως είπα αφού ήδη φαίνεται 1 βδομάδα μεγαλύτερο.

Καλα κ εγω με διδυδη κυηση το νωριτερα το εχω δεδομενο...

Πρωτα ο θεος ολα να πανε καλα για ολες μας

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Rainbee είπε:

Γεια σας κορίτσια! Χάθηκα αλλά σας διαβάζω αρκετά συχνά! Επιτέλους 2 μήνες σχεδόν μετά την αυχενικη εκανα τον επόμενο υπέρηχο β επιπέδου κ είναι κοριτσάκι! ΠΗΤ έχω 31/10 εγώ. Ανήμερα του halloween λεω να την πω spooky χαχα.  επίσης θυμάστε που είχα ένα αιμάτωμα που αιμορράγησε στις 9 βδομαδες? Αυτό έγινε μεγαλύτερο στις 13 αν και αίμα είχα να δω απ τις 9 και τώρα στις 19 είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Άβυσσος η ψυχή του αλλά νομίζω τόσο καθισιό που έριξα και νερά που έχω πιει το Νιαγάρα το απορρόφησαν. Αν και εδώ Αγγλία δε του δίναν σημασία και ποτε. Που είμαι σογουρη Ελλάδα αυτό θα χε στενή παρακολούθηση. Ακόμα και ασπιρινη συνέχισα να παιρνω. 

Κοροτσια να σας ρωτήσω. Σκέφτεται καμία επιλεκτική καισαρική? Εγώ έχω παρά πολύ μεγάλο φόβο γεννας. Δηλαδή δε μπορώ να διανοηθώ να περάσω τέτοιο πόνο νομίζω θα πεθάνω. Αλλά μετά οι πάντες λένε ποσό καλύτερη είναι η ανάρρωση από φυσιολογικό τοκετό και λέω κόσμος γεννάει σε χωράφια εγώ τοσο μη μου απτου πια. Και πάλι όμως καταλήγω ότι ναι πως να γίνει είμαι κι ας πάω με καισαρική να τελειώνουμε. Σκέφτεται καμία άλλη ετσι?

Αχ μου θύμισες εμένα που αφού γέννησα, έλεγα στον τότε γιατρό μου ότι την επόμενη φορά θα κάνω καισαρική. Πλέον όσο το σκέφτομαι γελάω κ φυσικα αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω πάλι φυσιολογικά. Ναι πονεσα, ναι η ανάρρωση κάπως δύσκολη για μένα γτ είχα πολλαααα ραματα, ναι ακόμα κ να περπατήσω δν πολύμπορουσα τον πρωτο καιρο.. να κάτσω δεν το συζητώ σαν άνθρωπος μετά τις 40 μέρες..  ΟΜΩΣ η διαδικασία δε συγκρίνεται, η αίσθηση του να βγαίνει το μωρο σου κ να ξεγλιστραει από σένα μοναδική.. δεν το αλλάζω..  αυτό π άλλαξα ήταν ο γιατρός γτ έπαιξε τον ρόλο του σε πολλά εν τέλει κ σίγουρα θα είχα αποφύγει κ τα τόσα ράμματα κ τις τόσες επισκληριδιους κ διαφορα! Εμπιστεύομαι τη νυν γιατρο μ στο 100%! Αν κ εσυ νιώθεις εντάξει με το γιατρό σου πάνε βουρ φυσιολογικά κ δε θα το μετανιώσεις!! Η πλειοψηφία γυναικών που γεννανε φυσιολογικά είναι πλήρως λειτουργικές το πρώτο 24ωρο να σ πω, ενώ αντίθετα από καισαρική συνήθως θέλει αρκετό χρόνο! Το θυμάμαι κ από τα άλλα κορίτσια στο δωμάτιο πονουσαν  πολύ, δυσκολευοντουσαν να περπατούσαν κ κρατούσαν την κοιλιά τους μετά από καισαρική. Πάντως είναι όλα θέμα αντοχής και ΓΙΑΤΡΟΥ!

@Laky ο γιατρός είναι άντρας στην τελική, ας ρωτήσει κ εμάς τις γυναίκες που το έχουμε βιώσει.. κάτι ξέρουμε παραπάνω από το αν είναι το μωρο ή όχι (για δεύτερες γέννες κ μετά μιλαω). Στην πρώτη κ εγώ δεν καταλάβαινα κ είχα αργήσει να το νιώσω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Πολύ αυστηρός νομίζω ο γιατρός σου... Εγώ μια χαρά καταλάβαινα και ξεχώριζα τις κινήσεις του μωρού από του εντέρου ήδη από την 11η εβδομάδα. Ήταν πολύ απαλές κινήσεις και όχι όλη την ημέρα, όμως ναι συνειδητά τις καταλάβαινα. Πόσο μάλλον τώρα που είναι 18+...

Οκ εσένα είναι το πρώτο. Αλλά στην 2η κτλ εγκυμοσύνη, το σώμα λειτουργεί αλλιώς...

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με doula ή μαία να γνωρίσεις την γέννα στις πραγματικές της διαστάσεις. Η καισαρική είναι επέμβαση και έχει τους κινδύνους της όπως κάθε επέμβαση. Πέρα δηλαδή από την πορεία ανάρρωσης και η ίδια η καισαρική έχει πολλούς κινδύνους. Κατανοώ τον φόβο σου αλλά θα σου πρότεινα να το ψάξεις πολύ καλά πριν πάρεις μια τέτοια απόφαση

Με νέες προσθήκες :wub:

  • Marianthi27: ΠΗΤ 10/11 (διορθωμένη 5/11), :wub:
  • Matina87: ΠΗΤ 7/11 (διορθωμένη 2/11), :wub:
  • Konie: ΠΗΤ 6/11
  • Nantiaki al: ΠΗΤ 21/11
  • Tsitsipopo
  • Despoina31: ΠΗΤ 1/11, :wub:
  • Nj__: ΠΗΤ 6/11, :wub:
  • Irini__: ΠΗΤ 20/11, :wub:
  • MaryM: ΠΗΤ 20/11
  • Blue Velvet :wub:
  • ArtemisK: ΠΗΤ 18/11, :wub: 
  • Kleopatra87, διδυμα
  • Laky: ΠΗΤ 21/11, :wub: 
  • Bbboob: ΠΗΤ 9/11
  • Giota86: ΠΗΤ 15/11, :wub: 
  • Sofi91
  • Geo22
  • Amelie77
  • Ευαγγελιαα
  • Mairi3011
  • Rainbee: ΠΗΤ 31/10
  • Nairobi: ΠΗΤ 3/12 (διορθωμένη 5/12)
  • Elena93:ΠΗΤ 16/11, :wub: 
  • Anastasiade: ΠΗΤ 21/11, :wub:
  • Majestic
  • Ελλάκι

Και γω 12/11 μετα την αυχενιη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε;

εγω εχει καποιες μερες νιωθω σαν να εχω πιεση ταχυκαρδια και βουητο στο κεφαλι! Συνηθως το βραδυ το παθαινω οταν παω να ξαπλωσω! Αλλα σήμερα το επαθα και πριν λιγο! Εφαγα τουρτα! Λεω αι στο καλο λες παλι ζαχαρο;;; γιατι στην πρωτη ειχα διαβητη!

Το μετραω στα φυσιολογικα ηταν αν κ αυξημενο αλλα φυσιολογικο! Μετραω πιεση 11.4 η μεγαλη η μικρη 6.7 και 94 παλμοι! Χτες το βραδυ ανεβασα μεχρι 12! Ξερω πως  πανω απο 14 ειναι επιφοβο! Αλλα για μενα που εχω γυρω στο 10 τη μεγαλη παντα ειναι ανεβασμενη!

Ενδοκρινολογο εχετε παει; αν οχι ποτε σκοπευετε; 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , nairobi είπε:

Κοριτσια τι κανετε;

εγω εχει καποιες μερες νιωθω σαν να εχω πιεση ταχυκαρδια και βουητο στο κεφαλι! Συνηθως το βραδυ το παθαινω οταν παω να ξαπλωσω! Αλλα σήμερα το επαθα και πριν λιγο! Εφαγα τουρτα! Λεω αι στο καλο λες παλι ζαχαρο;;; γιατι στην πρωτη ειχα διαβητη!

Το μετραω στα φυσιολογικα ηταν αν κ αυξημενο αλλα φυσιολογικο! Μετραω πιεση 11.4 η μεγαλη η μικρη 6.7 και 94 παλμοι! Χτες το βραδυ ανεβασα μεχρι 12! Ξερω πως  πανω απο 14 ειναι επιφοβο! Αλλα για μενα που εχω γυρω στο 10 τη μεγαλη παντα ειναι ανεβασμενη!

Ενδοκρινολογο εχετε παει; αν οχι ποτε σκοπευετε; 

12 δεν είναι υψηλή πίεση. Είναι φυσιολογικη. Επίσης το βράδυ είναι πάντα πιο ανεβασμένη η πίεση σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Laky είπε:

12 δεν είναι υψηλή πίεση. Είναι φυσιολογικη. Επίσης το βράδυ είναι πάντα πιο ανεβασμένη η πίεση σε όλους.

δεν ειπα οτι ειναι υψηλη! Αλλα για κάποιον που εχει παντα κοντα στο 10 σημαινει οτι κατι την ανεβαζει! Επισης εχω ξαναμετρηθει και βραδυ και 12 δεν ειχα ποτε! Εννοω πριν την εγκυμοσυνη! Αλλα το θέμα ειναι οτι αυτο το παρατηρησα και τη μερα οπως εγραψα! Τελος παντων θα το ψαξω οπως και να εχει! Περισσοτερο ηθελα να μαθω αν συμβαινει και σε καποια αλλη κοπελα που εχει γενικα χαμηλη πιεση! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...