Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

7 minutes ago, Laky said:

Εσύ γιατί έκανες αμνιοπαρακέντηση; Τι αποτελέσματα είχες στην αυχενική; Νιπτ δεν έκανες καθόλου;

Οπότε να μην απελπίζομαι. Δεν είμαι η μόνη.

Μπα όχι ! και άλλες είμαστε ! Εντωμεταξυ έχω βάλει μόνο 2 κιλά και το 1.5 πρέπει να είναι στήθος ! :-D

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εσύ γιατί έκανες αμνιοπαρακέντηση; Τι αποτελέσματα είχες στην αυχενική; Νιπτ δεν έκανες καθόλου;

Οπότε να μην απελπίζομαι. Δεν είμαι η μόνη.

Η αυχενική ήταν καλή 2,3. Το papa έδειξε 1/96 για σύνδρομο down. Επίσης το μωρό έχει ραβδοποδια το οποίο συνδέεται με χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Είχαμε δηλαδή δύο λόγους για να το τσεκάρουμε. Δεν κάναμε νιπτ γιατί πάλι παίρνουν υλικό από εμένα, όχι από το μωρό και δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστο όσο η αμνιο που παίρνει υλικό απευθείας από το μωρό 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Η αυχενική ήταν καλή 2,3. Το papa έδειξε 1/96 για σύνδρομο down. Επίσης το μωρό έχει ραβδοποδια το οποίο συνδέεται με χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Είχαμε δηλαδή δύο λόγους για να το τσεκάρουμε. Δεν κάναμε νιπτ γιατί πάλι παίρνουν υλικό από εμένα, όχι από το μωρό και δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστο όσο η αμνιο που παίρνει υλικό απευθείας από το μωρό 

Ναι καλά έκανες τότε. Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά και να έχεις τα καλύτερα επιθυμητά αποτελέσματα.

Κορίτσια μόλις γύρισα απ' τον γιατρό. 16+2 σήμερα και ο μικρός είναι 142 γραμμάρια. Ολόκληρο παλικάρι δηλαδή. Εσάς τι βάρος σας είπε;

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Laky είπε:

Ναι καλά έκανες τότε. Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά και να έχεις τα καλύτερα επιθυμητά αποτελέσματα.

Κορίτσια μόλις γύρισα απ' τον γιατρό. 16+2 σήμερα και ο μικρός είναι 142 γραμμάρια. Ολόκληρο παλικάρι δηλαδή. Εσάς τι βάρος σας είπε;

6 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Έκανα και εγώ αμνιοπαρακεντηση σήμερα λόγω αυξημένου κινδύνου για σύνδρομο down. Αποτελέσματα λογικά την Τρίτη 

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου!! 

Και εμείς στις 16 ακριβώς ζυγιζαμε 140 γραμμάρια .Τώρα ξανά στις 16 του μήνα έχουμε γιατρό και θα είμαι 20 +1 ..κορίτσια εσείς νιώθετε καθόλου τα μωράκια σας!!κάτι νιώθω που και που αλλά δεν είμαι σίγουρη..μου είχε πει και ο γιατρός ότι θα αργήσω λίγο να νιώσω τον μπέμπη μου λόγω του ότι είναι πρόσθιος ο πλακούντας...

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου!! 

Και εμείς στις 16 ακριβώς ζυγιζαμε 140 γραμμάρια .Τώρα ξανά στις 16 του μήνα έχουμε γιατρό και θα είμαι 20 +1 ..κορίτσια εσείς νιώθετε καθόλου τα μωράκια σας!!κάτι νιώθω που και που αλλά δεν είμαι σίγουρη..μου είχε πει και ο γιατρός ότι θα αργήσω λίγο να νιώσω τον μπέμπη μου λόγω του ότι είναι πρόσθιος ο πλακούντας...

 

Εγω το νιωθω..ειναι σαν φουσκιτσες..ρε κοριτσια σας ποναει η μεση σας; Εγω λιγο παραπανω να περπατησω αρχιζω και ποναω και αισθανομαι σαν βαρια την κοιλια μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , elena93 είπε:

Εγω το νιωθω..ειναι σαν φουσκιτσες..ρε κοριτσια σας ποναει η μεση σας; Εγω λιγο παραπανω να περπατησω αρχιζω και ποναω και αισθανομαι σαν βαρια την κοιλια μου..

Εμένα με πονάει αρκετά πάντως. 

Όσο για το μωρό δε νιώθω τίποτα. Θεωρώ είναι νωρίς ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elena93 είπε:

Εγω το νιωθω..ειναι σαν φουσκιτσες..ρε κοριτσια σας ποναει η μεση σας; Εγω λιγο παραπανω να περπατησω αρχιζω και ποναω και αισθανομαι σαν βαρια την κοιλια μου..

Εμένα με πιάνει που και που η μέση μου , μου κρατάει δύο τρεις μέρες  και μετά μου περνάει ..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, zouko είπε:

Eγώ απο τον 2ο κιόλας μήνα ανέβηκα 3 νούμερα (ευτυχώς οχι άλλο ακόμα) και πήγα απο 75C σε 75F! Πήρα αναγκαστικά σουτιέν, και μάλιστα με επενδυσούλα γιατί διαφορετικά η ρωγα διαγράφει τέρμα !!!

Άλλο κ τούτο με τη ρωγα που λες-εκτός από το στήθος που παραμεγαλωσε-. . Εμένα ξάφνου πετάχτηκε κ αυτή η κυρία η ρωγα .. πριν ήταν ανυπαρκτη(σόρυ κορίτσια αλλά η αλήθεια να λέγεται). Θα ψάξω για μπουστακι με λίγο ενίσχυση σαν αυτά που είχαμε στο δημοτικό :-o

2 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Η αυχενική ήταν καλή 2,3. Το papa έδειξε 1/96 για σύνδρομο down. Επίσης το μωρό έχει ραβδοποδια το οποίο συνδέεται με χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Είχαμε δηλαδή δύο λόγους για να το τσεκάρουμε. Δεν κάναμε νιπτ γιατί πάλι παίρνουν υλικό από εμένα, όχι από το μωρό και δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστο όσο η αμνιο που παίρνει υλικό απευθείας από το μωρό 

Καλα αποτελέσματα σου εύχομαι! 

1 ώρα πρίν, Matina87 είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου!! 

Και εμείς στις 16 ακριβώς ζυγιζαμε 140 γραμμάρια .Τώρα ξανά στις 16 του μήνα έχουμε γιατρό και θα είμαι 20 +1 ..κορίτσια εσείς νιώθετε καθόλου τα μωράκια σας!!κάτι νιώθω που και που αλλά δεν είμαι σίγουρη..μου είχε πει και ο γιατρός ότι θα αργήσω λίγο να νιώσω τον μπέμπη μου λόγω του ότι είναι πρόσθιος ο πλακούντας...

 

Κ μένα μου είπε πριν 2 βδομάδες που πήγαμε ότι λογικά στην 20η Βδομάδα θα την νιωσω τη μικρή... Αλλά η αλήθεια είναι ότι που κ που έχω νιώσει κάτι περίεργα.. Κ μόλις τα νιώθω βάζω το χερι μ κ τσουπ σταματάει... Σαν να με ψάχνει να βεβαιωθεί αν ειμαι εδώ ένα πράμα :P

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Η αυχενική ήταν καλή 2,3. Το papa έδειξε 1/96 για σύνδρομο down. Επίσης το μωρό έχει ραβδοποδια το οποίο συνδέεται με χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Είχαμε δηλαδή δύο λόγους για να το τσεκάρουμε. Δεν κάναμε νιπτ γιατί πάλι παίρνουν υλικό από εμένα, όχι από το μωρό και δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστο όσο η αμνιο που παίρνει υλικό απευθείας από το μωρό 

Καλά αποτελέσματα κοπέλα μου!! 

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ναι καλά έκανες τότε. Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά και να έχεις τα καλύτερα επιθυμητά αποτελέσματα.

Κορίτσια μόλις γύρισα απ' τον γιατρό. 16+2 σήμερα και ο μικρός είναι 142 γραμμάρια. Ολόκληρο παλικάρι δηλαδή. Εσάς τι βάρος σας είπε;

Τελεια!!! 

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου!! 

Και εμείς στις 16 ακριβώς ζυγιζαμε 140 γραμμάρια .Τώρα ξανά στις 16 του μήνα έχουμε γιατρό και θα είμαι 20 +1 ..κορίτσια εσείς νιώθετε καθόλου τα μωράκια σας!!κάτι νιώθω που και που αλλά δεν είμαι σίγουρη..μου είχε πει και ο γιατρός ότι θα αργήσω λίγο να νιώσω τον μπέμπη μου λόγω του ότι είναι πρόσθιος ο πλακούντας...

 

Αχ κι εγω στις 16 εχω υπερηχο! Εγω θα ειμαι 15+5!! Δεν περναει ο καιρος τωρα που επισκεψη είναι ανα 3 βδομαδες!!! 

1 ώρα πρίν, elena93 είπε:

Εγω το νιωθω..ειναι σαν φουσκιτσες..ρε κοριτσια σας ποναει η μεση σας; Εγω λιγο παραπανω να περπατησω αρχιζω και ποναω και αισθανομαι σαν βαρια την κοιλια μου..

Χτες το βραδυ θα ορκιζομου οτι το ενιωδα το μωρο! Εβαλα το χερι να νιωσω αλλα τιποτα!!! 

Η μεση ποναει παρα πολυ κι εμενα!!! 

 

Επισης κοριτσια να ρωτησω; κλαιτε; τσακωνεστε;; ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικά τις τελευταίες 2-3 μερες και κλαιω συνεχεια!! 

  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ναι καλά έκανες τότε. Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά και να έχεις τα καλύτερα επιθυμητά αποτελέσματα.

Κορίτσια μόλις γύρισα απ' τον γιατρό. 16+2 σήμερα και ο μικρός είναι 142 γραμμάρια. Ολόκληρο παλικάρι δηλαδή. Εσάς τι βάρος σας είπε;

Καλά άσχημα, δεν ξέρω... Πήγα προβληματισμένη για το αν πραγματικά χρειαζόταν γιατί και στην κόρη μου η papa έδειχνε αυξημένα ποσοστά για down αλλά με άλλο γιατρό που μίλησα μου είπε ότι μπορεί να φταίει το δικό μου ορμονικό προφίλ. Γιατί ουσιαστικά αίμα παίρνουν από εμένα. Συν ότι έχω ένα ρευματικό αυτοάνοσο... Ήμουν 50-50. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά, κοντεύω να κλείσω 24 ώρες και άρα πέρασα και τον κίνδυνο για αποβολή. Αυτό βασικά φοβόμουν και προβληματιζόμουν.

Εμένα 16+4 ήταν 178γρ. Αλλά μου διόρθωσαν την ΠΗΤ και από 10/11 μου την πήγαν 5/11. Γιατί σε όλες τις μετρήσεις, το μωρό εμφανίζεται περίπου μια εβδομάδα μεγαλύτερο. Άρα δεν ξέρω πλέον σε ποια εβδομάδα είμαι. Γιατί κατά τα άλλα χθες που έκανα ας πούμε την αμνιο, με κατέγραφαν ως 17+6. Με βάση την ΤΕΡ δηλαδή...

6 ώρες πρίν, Alekos είπε:

Πως ξεχωρίζουμε τις συσπάσεις από το χτύπημα του μωρού; 17 εβδομάδων 

Αν είσαι πρώτη φορά μαμά, θα χρειαστεί να μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωρό για να τα ξεχωρίζεις. Προς το παρών του μωρού τα χτυπήματα είναι ελαφριά, σαν χάδι. Αντίθετα, οι συσπάσεις, κράμπες πονάνε. Επίσης το έντερο όταν κινείται συνήθως είναι πιο χαμηλά

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Καλά άσχημα, δεν ξέρω... Πήγα προβληματισμένη για το αν πραγματικά χρειαζόταν γιατί και στην κόρη μου η papa έδειχνε αυξημένα ποσοστά για down αλλά με άλλο γιατρό που μίλησα μου είπε ότι μπορεί να φταίει το δικό μου ορμονικό προφίλ. Γιατί ουσιαστικά αίμα παίρνουν από εμένα. Συν ότι έχω ένα ρευματικό αυτοάνοσο... Ήμουν 50-50. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά, κοντεύω να κλείσω 24 ώρες και άρα πέρασα και τον κίνδυνο για αποβολή. Αυτό βασικά φοβόμουν και προβληματιζόμουν.

Εμένα 16+4 ήταν 178γρ. Αλλά μου διόρθωσαν την ΠΗΤ και από 10/11 μου την πήγαν 5/11. Γιατί σε όλες τις μετρήσεις, το μωρό εμφανίζεται περίπου μια εβδομάδα μεγαλύτερο. Άρα δεν ξέρω πλέον σε ποια εβδομάδα είμαι. Γιατί κατά τα άλλα χθες που έκανα ας πούμε την αμνιο, με κατέγραφαν ως 17+6. Με βάση την ΤΕΡ δηλαδή...

Αν είσαι πρώτη φορά μαμά, θα χρειαστεί να μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωρό για να τα ξεχωρίζεις. Προς το παρών του μωρού τα χτυπήματα είναι ελαφριά, σαν χάδι. Αντίθετα, οι συσπάσεις, κράμπες πονάνε. Επίσης το έντερο όταν κινείται συνήθως είναι πιο χαμηλά

2η εγκυμοσυνη αλλα νιώθω σαν εξόγκωμα απλά λίγο σκληρό-χωρίς πόνο . Αυτό τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Alekos είπε:

2η εγκυμοσυνη αλλα νιώθω σαν εξόγκωμα απλά λίγο σκληρό-χωρίς πόνο . Αυτό τι μπορεί να είναι;

Χέρι ή πόδι του μωρού! Και εγώ το ένιωθα χθες και το κρατούσε αρκετή ώρα το άτιμο μέχρι που μου έφερε κατούρημα! χαχα


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα καλή ιδέα να έχουμε ένα πινακάκι με τις εγκυμοσύνες μας! Όποια θέλει, συμπληρώσει πληροφορίες! Το χρώμα στο όνομα σημαίνει το φύλο του μωρού, το προσωπάκι σημαίνει πως άκουσαν καρδιά

  • Marianthi27: ΠΗΤ 10/11 (διορθωμένη 5/11), :wub:
  • Matina87: ΠΗΤ 7/11 (διορθωμένη 2/11), :wub:
  • Konie: ΠΗΤ 6/11
  • Nantiaki al: ΠΗΤ 21/11
  • Tsitsipopo
  • Despoina31: ΠΗΤ 1/11 :wub:
  • Nj__: ΠΗΤ 6/11 :wub:
  • Irini__: ΠΗΤ 20/11 :wub:
  • MaryM: ΠΗΤ 20/11
  • Blue Velvet :wub:
  • ArtemisK: ΠΗΤ 18/11 :wub:
  • Kleopatra87, διδυμα
  • Laky: ΠΗΤ 24/11 :wub:
  • Bbboob: ΠΗΤ 9/11
  • Giota86: ΠΗΤ 15/11 :wub:
  • Sofi91
  • Geo22
  • Amelie77
  • Ευαγγελιαα
  • Mairi3011
  • Rainbee
  • Nairobi
  • Elena93: :wub:
  • Anastasiade
  • Majestic
  • Ελλάκι
  • Μου αρέσει 11

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Θεώρησα καλή ιδέα να έχουμε ένα πινακάκι με τις εγκυμοσύνες μας! Όποια θέλει, συμπληρώσει πληροφορίες! Το χρώμα στο όνομα σημαίνει το φύλο του μωρού, το προσωπάκι σημαίνει πως άκουσαν καρδιά

  • Marianthi27: ΠΗΤ 10/11 (διορθωμένη 5/11), :wub:
  • Matina87: ΠΗΤ 7/11 (διορθωμένη 2/11), :wub:
  • Konie: ΠΗΤ 6/11
  • Nantiaki al: ΠΗΤ 21/11
  • Tsitsipopo
  • Despoina31: ΠΗΤ 1/11 :wub:
  • Nj__: ΠΗΤ 6/11 :wub:
  • Irini__: ΠΗΤ 20/11 :wub:
  • MaryM: ΠΗΤ 20/11
  • Blue Velvet :wub:
  • ArtemisK: ΠΗΤ 18/11 :wub:
  • Kleopatra87, διδυμα
  • Laky: ΠΗΤ 24/11 :wub:
  • Bbboob: ΠΗΤ 9/11
  • Giota86: ΠΗΤ 15/11 :wub:
  • Sofi91
  • Geo22
  • Amelie77
  • Ευαγγελιαα
  • Mairi3011
  • Rainbee
  • Nairobi
  • Elena93: :wub:
  • Anastasiade
  • Majestic
  • Ελλάκι

Κοριτσακι εγω :wub: με ΠΗΤ 16/11

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...