Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Ellidr είπε:

Ρινικό οστό ήταν εμφανές;; Σου βρήκε κάτι άλλο ύποπτο στον υπέρηχο;;; Για πες μερικές λεπτομέρειες ακόμα

Μην αγχώνεσαι 

Και μη κλαίς έχεις ακόμα να κάνεις εξετάσεις δεν έχει τελειώσει κάτι 

Τι σου είπε ο γιατρός;

Ρε συ σίγουρα 1/5 ;; Έτσι γράφει το χαρτί που σου έδωσε;;;;

Δεν με έδωσε χαρτί όλα τα αλλά με είπε οτι είναι καλά και το ρινικό οστό εμφανές η αυχενική βγήκε ανεβασμένη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Queen είπε:

Δεν με έδωσε χαρτί όλα τα αλλά με είπε οτι είναι καλά και το ρινικό οστό εμφανές η αυχενική βγήκε ανεβασμένη 

Κορίτσι μου κάτι κάνεις λάθος 

Και απορώ που δε σου έδωσε χαρτί 

Για ποιο λόγο ;

Και η αυχενική σου είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια 

Αποκλείεται να είναι 1/5 

Πατρόν τηλέφωνο και ρώτα τον σε παρακαλώ ξανά το ποσοστό για σύνδρομο down έχεις κάνει λάθος σίγουρα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Queen είπε:

Δεν με έδωσε χαρτί όλα τα αλλά με είπε οτι είναι καλά και το ρινικό οστό εμφανές η αυχενική βγήκε ανεβασμένη 

Μιλάνε πολύ σωστά τα κορίτσια....όταν είναι πάνω από 2,5 το κοιτάμε λίγο περισσότερο αλλά όταν είναι κάτω από 3,5 συνηθώς δεν είναι θέμα. Σε ποια εβδομάδα είσαι? πάρε σε παρακαλώ ξανά τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι...το 1/5 δεν μου ακουγεται σωστό

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , evaki23 είπε:

Μιλάνε πολύ σωστά τα κορίτσια....όταν είναι πάνω από 2,5 το κοιτάμε λίγο περισσότερο αλλά όταν είναι κάτω από 3,5 συνηθώς δεν είναι θέμα. Σε ποια εβδομάδα είσαι? πάρε σε παρακαλώ ξανά τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι...το 1/5 δεν μου ακουγεται σωστό

Συμφωνώ ούτε εμένα μου φαίνεται σωστό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ellidr είπε:

Κορίτσι μου κάτι κάνεις λάθος 

Και απορώ που δε σου έδωσε χαρτί 

Για ποιο λόγο ;

Και η αυχενική σου είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια 

Αποκλείεται να είναι 1/5 

Πατρόν τηλέφωνο και ρώτα τον σε παρακαλώ ξανά το ποσοστό για σύνδρομο down έχεις κάνει λάθος σίγουρα 

Τώρα την έστειλα μνμ γιατί πριν με πείρε τηλ αυτή με το ποσοστό είπε οτι είναι ανεβασμένη η αυχενική  δεν ξέρω πραγματικά 

πρίν από 9 λεπτά , evaki23 είπε:

Μιλάνε πολύ σωστά τα κορίτσια....όταν είναι πάνω από 2,5 το κοιτάμε λίγο περισσότερο αλλά όταν είναι κάτω από 3,5 συνηθώς δεν είναι θέμα. Σε ποια εβδομάδα είσαι? πάρε σε παρακαλώ ξανά τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι...το 1/5 δεν μου ακουγεται σωστό

Αλήθεια δεν με έδωσε τηλ με έδωσε μονο φωτο το μωρό και τωρα την έστειλα μνμ να με τα στείλε η απο Βάιλερ η email να σας το πω δεν ξέρω αλήθεια μακάρι να το δει να μου το στείλει να σας το πω κατευθείαν γιατί θα παθω εγκεφαλικό 

πρίν από 9 λεπτά , Ellidr είπε:

Συμφωνώ ούτε εμένα μου φαίνεται σωστό 

Την είπα περιμένω τώρα να δω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Queen είπε:

Τώρα την έστειλα μνμ γιατί πριν με πείρε τηλ αυτή με το ποσοστό είπε οτι είναι ανεβασμένη η αυχενική  δεν ξέρω πραγματικά 

Όλα θα είναι μια χαρά 

Τσάμπα αγχώνεσαι 

Μη το κάνεις και ταράζεις το μωρό σου 

Φαντάσου και εμενα Παρ όλο που η αυχενική μου ήταν τέλεια 

Το pappa μου ανέβασε πολύ τα ποσοστά λόγω ηλικίας 1/118 και έκανα νιπτ αλλά και οι δύο γιατροί είναι σίγουροι ότι το μωρό είναι μια χαρά οπότε ηρεμία και όλα καλά θα πάνε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ellidr είπε:

Όλα θα είναι μια χαρά 

Τσάμπα αγχώνεσαι 

Μη το κάνεις και ταράζεις το μωρό σου 

Φαντάσου και εμενα Παρ όλο που η αυχενική μου ήταν τέλεια 

Το pappa μου ανέβασε πολύ τα ποσοστά λόγω ηλικίας 1/118 και έκανα νιπτ αλλά και οι δύο γιατροί είναι σίγουροι ότι το μωρό είναι μια χαρά οπότε ηρεμία και όλα καλά θα πάνε 

Αχ κορίτσι μου παλι καλά και με εσένα όλα καλά είναι και το μωρακι σου είναι καλά χαίρομαι πάρα πολύ που είναι όλα καλά τώρα που την πείρα με είπε οτι είναι ενα στης πεντεμιση θα μου το στείλει σε φωτο αλλά δεν θα βγάλω άκρη με τα νούμερα να σας το ανεβασω φωτο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Καλημερα, να σου ζησει το παιδάκι σου! Αυτό με την αντίσταση στις μητριαιες πως το βλέπεις στο χαρτι των αποτελεσμάτων; Εμένα έχει μόνο «μέσο IP μητριαιων τάδε». Ο γιατρός που με παρακολουθεί μου είπε είναι λίγο ανεβασμένο για αυτό κ μου έβγαλε μεγαλύτερη πιθανότητα για προεκλαμψία. Ο γιατρός που έκανε την αυχενική στο χαρτι γράφει ότι οι μητριαιες είναι φυσιολογικές… Δεν ξέρω τι γίνεται. Εγώ τώρα ξεκίνησα Σαλοσπίρ που είμαι 13 εβδομάδων… πιστεύεις θα το προλάβουμε; 
Εσυ αν επιτρέπεται τι πιθανότητες είχες για προεκλαμψία και για περιορισμό εμβρυικης ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες;
Εγώ έχω 

προεκλαμψία  πριν τις 37 εβδ.: 1/94

Περιορισμός της εμβρυικης ανάπτυξης πριν τις 37 εβδ.: 1/317 

 

Εμένα στην αυχενική δεν έγραφε κάτι νομίζω. Φάνηκε πολύ μετά στις μητριαιες στον υπέρηχο. Όλες τις εξετάσεις τις κάνω στο γιατρό μου εγώ όπως και τη. Αυχενική, Β επιπέδου, Ντοπλερ. Οπότε μου έπαιρνε κάθε φορά Ντοπλερ στον υπέρηχο δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα όμως και είχε φανεί. Μετά παρακολουθούσαμε και αν εμφανιστεί λεύκωμα στα ούρα (δεν εμφανίστηκε ποτέ). Το μωρό έριξε ρυθμούς στο βάρος μετά την 30η εβδομάδα και στην 35-37 έμεινε στάσιμος στο ίδιο βάρος. Γέννησα και ο πλακούντας ήταν σε άθλια κατάσταση. Αλλά προεκλαμψία δεν εμφανίστηκε τελικά ποτέ. Περιορισμός της εμβρυϊκής ανάπτυξης εμφανίστηκε ναι αλλά σε μεγάλη εβδομάδα ευτυχώς. 

1 ώρα πρίν, Queen είπε:

Σε ιδιώτη πάω οποτε ποναο η κατι με λέει πάνε στο νοσοκομείο να τα δουν όλα γτ αυτός είναι εκτός πολης που μένω. Δεν ξέρω ουτε αυτός με είπε να κάνουμε καταγγελεία ίσως γιατί και αυτός αρχικά ήταν στο νοσοκομείο δεν ξέρω πραγματικα να σου πω 

Πραγματικά και εσένα όμως που σε έκαναν έτσι στο δημόσιο απο εμας πληρώνονται απο το κράτος και των κόσμο οποτε έπρεπε να σε δουν και ας ηταν και 2 και 3 είναι υποχρεωμένη γιαυτό είναι τα νοσοκομεία κανονικά 

 

 

Κορίτσια εκανα την αυχενική είμαι πολύ χαλιά σε όρια να πάθω κατάθλιψη η αυχενική βγήκε 2.7 η πιθανότητες ηταν 1.50 χιλιαδες δεν θυμάμαι ακριβώς περιμένω και το αίμα να δω αλλά πραγματικα είμαι χαλιά νιώθω παρα πολύ χαλιά με είπε αυτή οτι δεν είναι σίγουρο οτι το μωρό έχει κάτι αλλά είναι ανεβασμένη και με είπε αν θέλω να με κανουν αυτό με την βελόνα η να με πάρουν αίμα και να το στείλουν Αμερική αλλά δεν είναι 100% είναι 99%.

Εχουνε κοπή τα πόδια μου είμαι πολύ χαλιά κλαίω όλη μέρα 

Κορίτσια μου κάτσε να βγουν τα τελικά αποτελέσματα! Μην στεναχωριέσαι όλα αυτά είναι πιθανότητες. Κάτσε να βγουν και έπειτα μετά αποφασίζεις! Εύχομαι όλα να είναι καλά! Εγώ θα σου πρότεινα για να ηρεμήσεις και μόνο να κάνεις nipt (αυτή με το αίμα την εξέταση) κι αυτή δεν είναι 100% βέβαια αλλά είναι πιο αξιόπιστη εξετάση. Πιο πολύ για να ηρεμήσεις και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου μετά! Κι εγώ πιστεύω λάθος αποκλείεται το 1/5

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Εμένα στην αυχενική δεν έγραφε κάτι νομίζω. Φάνηκε πολύ μετά στις μητριαιες στον υπέρηχο. Όλες τις εξετάσεις τις κάνω στο γιατρό μου εγώ όπως και τη. Αυχενική, Β επιπέδου, Ντοπλερ. Οπότε μου έπαιρνε κάθε φορά Ντοπλερ στον υπέρηχο δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα όμως και είχε φανεί. Μετά παρακολουθούσαμε και αν εμφανιστεί λεύκωμα στα ούρα (δεν εμφανίστηκε ποτέ). Το μωρό έριξε ρυθμούς στο βάρος μετά την 30η εβδομάδα και στην 35-37 έμεινε στάσιμος στο ίδιο βάρος. Γέννησα και ο πλακούντας ήταν σε άθλια κατάσταση. Αλλά προεκλαμψία δεν εμφανίστηκε τελικά ποτέ. Περιορισμός της εμβρυϊκής ανάπτυξης εμφανίστηκε ναι αλλά σε μεγάλη εβδομάδα ευτυχώς. 

Κορίτσια μου κάτσε να βγουν τα τελικά αποτελέσματα! Μην στεναχωριέσαι όλα αυτά είναι πιθανότητες. Κάτσε να βγουν και έπειτα μετά αποφασίζεις! Εύχομαι όλα να είναι καλά! Εγώ θα σου πρότεινα για να ηρεμήσεις και μόνο να κάνεις nipt (αυτή με το αίμα την εξέταση) κι αυτή δεν είναι 100% βέβαια αλλά είναι πιο αξιόπιστη εξετάση. Πιο πολύ για να ηρεμήσεις και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου μετά!

Αυτό θα κάνω θα περιμένω να βγουν μια και μετά αν είναι να κάνω την εξέταση να δω μακάρι να πάνε όλα καλά μακάρι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Εμένα στην αυχενική δεν έγραφε κάτι νομίζω. Φάνηκε πολύ μετά στις μητριαιες στον υπέρηχο. Όλες τις εξετάσεις τις κάνω στο γιατρό μου εγώ όπως και τη. Αυχενική, Β επιπέδου, Ντοπλερ. Οπότε μου έπαιρνε κάθε φορά Ντοπλερ στον υπέρηχο δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα όμως και είχε φανεί. Μετά παρακολουθούσαμε και αν εμφανιστεί λεύκωμα στα ούρα (δεν εμφανίστηκε ποτέ). Το μωρό έριξε ρυθμούς στο βάρος μετά την 30η εβδομάδα και στην 35-37 έμεινε στάσιμος στο ίδιο βάρος. Γέννησα και ο πλακούντας ήταν σε άθλια κατάσταση. Αλλά προεκλαμψία δεν εμφανίστηκε τελικά ποτέ. Περιορισμός της εμβρυϊκής ανάπτυξης εμφανίστηκε ναι αλλά σε μεγάλη εβδομάδα ευτυχώς. 

Κορίτσια μου κάτσε να βγουν τα τελικά αποτελέσματα! Μην στεναχωριέσαι όλα αυτά είναι πιθανότητες. Κάτσε να βγουν και έπειτα μετά αποφασίζεις! Εύχομαι όλα να είναι καλά! Εγώ θα σου πρότεινα για να ηρεμήσεις και μόνο να κάνεις nipt (αυτή με το αίμα την εξέταση) κι αυτή δεν είναι 100% βέβαια αλλά είναι πιο αξιόπιστη εξετάση. Πιο πολύ για να ηρεμήσεις και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου μετά! Κι εγώ πιστεύω λάθος αποκλείεται το 1/5

Έκανες αναγκαστικά καισαρική; Όχι ότι θα με ενδιαφέρει το αν θα κάνω φυσιολογικό ή καισαρική αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, απλά ρωτάω να ξέρω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Sisii είπε:

Έκανες αναγκαστικά καισαρική; Όχι ότι θα με ενδιαφέρει το αν θα κάνω φυσιολογικό ή καισαρική αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, απλά ρωτάω να ξέρω :)

Ναι έκανα καισαρική αλλά θα έκανα έτσι κι αλλιώς λόγω υπερβολικα υψηλής μυωπίας. Δεν νομίζω να πας υποχρεωτικά σε καισαρική σε τέτοιες περιπτώσεις που είναι πχ λίγο πιο μικρό το μωρό. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ναι έκανα καισαρική αλλά θα έκανα έτσι κι αλλιώς λόγω υπερβολικα υψηλής μυωπίας. Δεν νομίζω να πας υποχρεωτικά σε καισαρική σε τέτοιες περιπτώσεις που είναι πχ λίγο πιο μικρό το μωρό. 

Θα τα συζητησω και με τον γιατρό την δευτερα στον υπέρηχο αλλά μέχρι τότε θα με φάει η αγωνία και το άγχος… Είναι σίγουρο πιστεύεις ότι το μωρο δεν θα αναπτυσεται μετά από ένα σημείο; 
σορρυ που σε ρωτάω χίλια δυο πράγματα ❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Sisii είπε:

Θα τα συζητησω και με τον γιατρό την δευτερα στον υπέρηχο αλλά μέχρι τότε θα με φάει η αγωνία και το άγχος… Είναι σίγουρο πιστεύεις ότι το μωρο δεν θα αναπτυσεται μετά από ένα σημείο; 
σορρυ που σε ρωτάω χίλια δυο πράγματα ❤️

Όχι βέβαια δεν είναι τίποτα σίγουρο! Αυτά είναι πιθανότητες! Μην ανησυχείς αλήθεια στο λέω , το άγχος δεν κάνει καλό! Όπως και να έχει το πάτε βήμα βήμα κι αν δείτε κάτι στην πορεία αναλόγως πράττετε. Να ξέρεις βοηθά πολύ να τρέφεσαι σωστά δλδ υγιεινά και χωρίς πολύ αλάτι. Προσπάθησε να έχει καλή ψυχολογία! Όλα αυτά είναι πιθανότητες και πολλές φορές δεν γίνεται και τίποτα τελικά μέχρι τέλους! Εγώ σε αυτή την κύηση επειδή είχα ιστορικό από τη πρώτη κύηση παίρνω salospir των 80 κι εγώ και απλά είμαστε προσεκτικοί από την αρχή και υποψιασμένοι να το κοιτάμε.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Όχι βέβαια δεν είναι τίποτα σίγουρο! Αυτά είναι πιθανότητες! Μην ανησυχείς αλήθεια στο λέω , το άγχος δεν κάνει καλό! Όπως και να έχει το πάτε βήμα βήμα κι αν δείτε κάτι στην πορεία αναλόγως πράττετε. Να ξέρεις βοηθά πολύ να τρέφεσαι σωστά δλδ υγιεινά και χωρίς πολύ αλάτι. Προσπάθησε να έχει καλή ψυχολογία! Όλα αυτά είναι πιθανότητες και πολλές φορές δεν γίνεται και τίποτα τελικά μέχρι τέλους! Εγώ σε αυτή την κύηση επειδή είχα ιστορικό από τη πρώτη κύηση παίρνω salospir των 80 κι εγώ και απλά είμαστε προσεκτικοί από την αρχή προσεκτικοί και υποψιασμένοι να το κοιτάμε.

Εμένα μου έδωσε των 160. Απλά με ανησυχεί που το ξεκίνησα τώρα από την 13η εβδομάδα και όχι νωρίτερα…μήπως είναι λίγο αργά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sisii είπε:

Εμένα μου έδωσε των 160. Απλά με ανησυχεί που το ξεκίνησα τώρα από την 13η εβδομάδα και όχι νωρίτερα…μήπως είναι λίγο αργά 

Όχι μην ανησυχείς, ξέρει ο γιατρός! Μια χαρά στο έδωσε τώρα που είδε ότι το χρειάζεσαι και θα σε βοηθήσει! Όλα θα πάνε καλά και θα το δεις καθώς κάνεις υπερήχους και θα το βλέπεις να μεγαλώνει. Αυτά επίσης συνήθως αν συμβούν συμβαίνουν προς το τέλος που έτσι κι αλλιώς αν χρειαστεί να  γεννηθεί το μωράκι λίγο πιο νωρίς είναι βιώσιμο. Σκέψου θετικά κι όλα θα πάνε καλά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...