Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 56 λεπτά , Maritsaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες!! Πραγματικά εύχομαι να είμαστε όλες καλά στην εγκυμοσύνη και να ξεπερνάνε οποιες δυσκολίες αντιμετωπιζουμε τώρα αλλά και αργότερα!!Προσπαθήστε να μην αγχώνεστε, να έχετε θετική σκέψη και πίστη στο θαύμα που μεγαλώνει μέσα στις κοιλιτσες μας!! Ξέρω ότι πολλές φορές είναι δύσκολο και αγχωτικό!! 

@marpi91 και εγώ κάνω inohep και prolutex ενέσεις σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης!Στην αρχή τράβηξα ψυχολογικά ζόρια γιατί ξαφνικά έπρεπε να παίρνω, αρκετά φάρμακα καθε μέρα, να κάνω τις ενέσεις, να είμαι κρεβάτι - μπάνιο και να πάψω κάθε δραστηριότητα 2 μήνες σχεδόν τώρα!!(Που είμαι ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να κάθεται πολύ) Αλλά το δούλεψα και το είδα αλλιώς, ότι όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στη ζωή που έχω μέσα μου και θα φέρω στον κόσμο, αφού το ήθελα και τόσο πολύ. Ετσι μπορώ να το κάνω και να παλέψω με τις ορμόνες,τις αλλαγές στο σώμα μου, με την μοναξιά, με την απραγια, τους φόβους,το άγχος, τα φάρμακα, τις δυσκολίες κλπ. 

Είμαστε όλες οι μανουλες ΔΥΝΑΤΕΣ και ικανές να αντιμετωπίσουμε τα πάντα!! Και αν κάποιες φορές βρεθούμε σε στιγμή αδυναμίας, να μην φοβόμαστε να ζητήσουμε στήριξη!! <3 

 

Καλά, δεν υπάρχει κάτι που δεν θα έκανα για να βοηθήσω το μωράκι μου, κι ας ήταν να τρυπιεμαι και στο μάτι 10 φορές τη μέρα! Απλά καμιά φορά με πιάνει το παράπονο..! 

Να σε ρωτήσω, οι ενεσουλες πονάνε? Τις κάνεις μόνη σου στην κοιλίτσα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

Και εγώ κορίτσι μου αυτά βλέπω και λέω πω πω τι ζητάω η καημένη! 

Απλά για να δεις ότι δεν είναι όλα εύκολα εγώ 2 χρόνια προσπαθειών τπτ 1η εξωσωματική 0 χοριακη 2η εξωσωματική το μωράκι στην κοιλίτσα μου. 2 πρώτοι μήνες ξάπλα μεγάλη αποκόλληση αίμα. Αντε να πάρω τα πάνω μου! Αυχενική όλα καλά αλλά μονηρης οφθαλικη αρτηρία... Συνήθες σε γυναίκες με Κατεψυγμένα έμβρυα... Αυτό σημαίνει στενή παρακολούθηση 3ο τρίμηνο και πιθανότητα ελλιποβαρη μωρού και ίσως να μου το πάρουν και νωρίτερα. Απλά επειδή ο έμβρυολογος μου ασχολείται με εξωσωματική μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. Όπως καταλαβαίνεις και εγώ δεν είμαι εύκολη περίπτωση αλλά προσπαθώ να χαίρομαι και έχω κάνει και κοιλίτσα. Δευτέρα μπαίνω 15η εβδομάδα! 

Ελπίζω να νιώθεις καλύτερα. Προσπάθησε να κοιμάσαι πλάγια με μαξιλάρι στα πόδια. 

Φιλική συμβουλή και εμένα ο γιατρός μου μου το είπε προσπάθησε όταν πονάς να μην χαϊδεύεις πολύ την κοιλιά σου. 

Κάνε υπομονή θα περάσει. 

Ξέρω δεν είναι εύκολο ο καθένας έχει τις φοβίες του τις ανησυχίες του.... 

Απλά προσπαθήστε όσο γίνεται να είστε ευγνώμων για αυτό που έχετε μέσα στην κοιλιά σας. 

Ένα πράγμα μου έμαθε όσο καιρό το ευχόμουν και το προσπαθούσα ότι τπτ δεν είναι δεδομένο. Πάρε δύναμη από τα μικρά πράγματα ζήσε την κάθε στιγμή και αγαπά τον εαυτό σου. 

34 χρόνων με 18.12 ΠΗΤ και μάλλον κοριτσάκι 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!! Προσπαθω να σκέφτομαι θετικά! Τέτοια τραβήγματα είχα στις αρχές μετά την καθυστέρηση…δεν ξέρω αν παίζει ρολο η ασπιρίνη γιατί από το βράδυ που την ξεκίνησα βασικά 2 μερες άρχισε να με πονά…

10 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου,  ναι, εγώ 13+2 σήμερα. Γενικά έχω τραβηγματα και τσιμπήματα, μπορεί να έχω για 2 μέρες συνεχόμενα και μετά καθόλου και να αρχίσουν ξανά. Σήμερα όπου και να γυρνούσα στον ύπνο με τραβούσε η κοιλίτσα και έβαλα ένα μαξιλάρι στο πλάι. Θα αρχίσουμε να βαραινουμε τώρα και θα θέλει υποστήριξη. Και μην ξεχνάς πως η μήτρα είναι μυς που τεντωνεται! 

Εννοείται! Το καταλαβαίνω αυτό που λες και νιώθω πρώτη φορά πως έχω γύρω μου σοβαρούς γιατρούς και αισθάνομαι πραγματική φροντίδα. Απλά, να, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω... βλέπω άλλες γυναίκες που είναι από την αρχή μέχρι το τέλος ανέμελες και έχουν μόνο χαρές και λέω γιατί πάλι σε εμένα, 1 φορά ήθελα να είμαι κι εγώ ανέμελη και απλά να περιμένω το μωράκι μας.. δεν το λέω με ζήλια, αλλά με καημό! Ίσως είναι πολύ φρέσκια ακόμα και η προηγούμενη περιπέτεια, τι να πω.. σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!!

Σε ευχαριστώ θα βάλω κ εγώ απόψε ένα μαξιλάρι!! 

 

8 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Τωρα εισαι καλυτερα; Εγω στην 1η εγκυμοσυνη ειχα φουλ τραβηγματα, τωρα εχω μονο τσιμπηματακια. 

Σήμερα είχα όλη μέρα, ανά διαστήματα τίποτα αλλά μετα ξανά για αρκετή ώρα! Ελπίζω αύριο να μην έχω θέλω μόνο να ξαπλώνω όταν καθομαι νομίζω χειροτερεύει 

 

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Λοιπόν εγώ επενδυω σε αέρινα φορέματα σε γραμμή Α, όχι εγκυμοσύνης, ώστε να μπορέσω να τα χαρώ και μετά και σε ολόσωμεςφόρμεςπάλι αέρινες.

Έχω αγοράσει 2 τζιν εγκυμοσύνης αυτά με την υφασμάτινη φασα πάνω από h&m και ένα μαγιό που δυστυχώς τσάμπα το πήρα! Τώρα έχω βάλει στο μάτι 2 σουτιέν εγκυμοσύνης θηλασμού γιατί το στήθος θα με πνίξει σε λίγο!!! Και γενικά προσπαθώ να μην παίρνω πολλά πράγματα "εγκυμοσύνης" αλλά ρουχαλάκια που φοριούνται ούτως ή άλλως over sized γιατί τα λυπάμαι! 

Όσο για τα βρεφικά, δεν αγοράζω τίποτα πριν τον 7ο μήνα. Ευτυχώς την προηγούμενη άτυχη φορά δεν είχα πάρει τίποτα, για φαντάσου να είχα τα πράγματα στο σπίτι! 

Είχα μπει όμως σε καταστήματα με βρεφικά και είχα φτιάξει λίστες με τα αγαπημένα μου προϊόντα, ώστε να μην ψάχνω τελευταία στιγμή. Δηλαδή, καλό είναι να ξεκίνησες νωρίς την έρευνα αγοράς, ώστε να δεις τι χρειάζεσαι, να διαβάσεις κριτικές κλπ απλα εγώ δεν θα αγοράσω πάλι τίποτα πριν τον 7ο! Έτσι και αλλιώς, το μωράκι τους πρώτους μήνες στο λίκνο θα το έχω, δεν χρειάζεται να στήσω όλο το δωμάτιο από πριν! 

Συμφωνώ με τα ρούχα!! Εγώ κορίτσια ακόμα μπαίνω στα ρούχα μου κ στα παντελόνια με κουμπί π εΙναι στενά… έχω βέβαια κ τα oversized τα one size φορεματακια! Ούτε εγώ θα πάρω εγκυμοσύνης ισως πάρω αργότερα κανένα πανταλόνι για την δουλεια αλλά πλέον έχει πολύ όμορφα φορεματακιά που θα μπορούσαμε να τα βάλουμε κ μετά… όσο για το μωρό έχω κάνει την λίστα αγοράς κ σκεφτΟμαι μετά την β επιπέδου να αρχίσω τις αγορές μου! Νομίζω ως τότε θα έχουν και εκπτώσεις! Επειδή έχω κ τον γάμο τον Οκτώβρη θα μου είναι δύσκολο να το αφήσω μετά τον γάμο νομίζω γύρω στον Νοέμβρη…κτίζουμε κ σπίτι κ εύχομαι πριν γεννήσω να είναι έτοιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλά, δεν υπάρχει κάτι που δεν θα έκανα για να βοηθήσω το μωράκι μου, κι ας ήταν να τρυπιεμαι και στο μάτι 10 φορές τη μέρα! Απλά καμιά φορά με πιάνει το παράπονο..! 

Να σε ρωτήσω, οι ενεσουλες πονάνε? Τις κάνεις μόνη σου στην κοιλίτσα?

Σε καταλαβαίνω κι εγώ έτσι ήμουν, αλλά κάθε φορά που το βλέπω στον υπέρηχο παίρνω δύναμη!!!Όχι δεν πονάνε συνήθως οι ενέσεις, μόνη μου τις κάνω μου είχε δείξει ο γιατρός! Εύκολο είναι κ η βελόνα είναι πολύ μικρή κ λεπτή!! Όλα καλά θα πάνε!!

@evaki23 σε νιώθω, κι εγώ κάπου τόσα παίρνω!!Δεν πειράζει αρκεί να είναι γερά τα μωράκια μας!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια πήγα τώρα τουαλέτα και είχα ροζ δεν ξέρω αγχώθηκα παρά πολύ! Θα πάρω τη γιατρο τηλέφωνο αύριο το πρωί 

Ξάπλωσε να ξεκουραστείς,προσπάθησε να είσαι ήρεμη κ αύριο θα μιλήσεις με τη γιατρό να σε καθοδηγήσει!Όλα θα πάνε καλά!!

Το μαξιλάρι βοηθάει στον ύπνο!Έχω ένα εδώ κ καιρό αφού πια κοιμάμαι μόνο στο πλάι!

Προγεστερόνη σου δίνει η γιατρός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Maritsaki είπε:

Ξάπλωσε να ξεκουραστείς,προσπάθησε να είσαι ήρεμη κ αύριο θα μιλήσεις με τη γιατρό να σε καθοδηγήσει!Όλα θα πάνε καλά!!

Το μαξιλάρι βοηθάει στον ύπνο!Έχω ένα εδώ κ καιρό αφού πια κοιμάμαι μόνο στο πλάι!

Προγεστερόνη σου δίνει η γιατρός;

Δε. Άντεξα της έστειλα μήνυμα μ είπε για προγεστερονη κολπική αλλά δεν έχω σπίτι μ είπε να πάω αύριο να πάρω να μην αγχώνομαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Rafaela_123 καλημερα, πως εισαι; Μην φοβασαι οτι συμβαινει κατι κακο, αποκλειεται. Τα ροζ συμβαινουν. Εμενα μου φαινεται η ασπιρινη παιζει ρολο, εγω οταν ειχα βγαλει τοτε μου εκοψε αμεσως την ασπιρινη. Δεν συμβαινει κατι ανησυχητικο απλα πρεπει οντως να ξεκουραστεις και να παρεις την προγεστερονη σου. 

@Sisii εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη φορουσα φορεματα το καλοκαιρι καινμετα φορμα καινπαντελονια εγκυμοσυνης. Μπλουζες ειχα παρει ριχτες ωστε να μπορω να τις φοραω κ μετα. Καποιες βεβαια δεν τις εβαλα μετα γτ με τοση κοιλια που ειχα κανει μετα τη γεννα και την απωλεια κιλων φαινονταν τεραστιες αλλα ας ειναι...θα τις ξαναβαλω τωρα.

Οσον αφορα τα ψωνια εγω ειχα ξεκινησει στη Β επιπεδου να κανω ερευνα για κουνιες κλπ και στον 7ο τα αγορασα. Ωσπου να γεννησω επαιρνα και κανα ρουχαλακι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Annie4 είπε:

@Rafaela_123 καλημερα, πως εισαι; Μην φοβασαι οτι συμβαινει κατι κακο, αποκλειεται. Τα ροζ συμβαινουν. Εμενα μου φαινεται η ασπιρινη παιζει ρολο, εγω οταν ειχα βγαλει τοτε μου εκοψε αμεσως την ασπιρινη. Δεν συμβαινει κατι ανησυχητικο απλα πρεπει οντως να ξεκουραστεις και να παρεις την προγεστερονη σου. 

Καλημέρα σήμερα είμαι καλύτερα δεν πονάω! Ξανά σκουπίστηκα γύρω στις 3 π πήγα τουαλέτα κ ήταν πορτοκαλί κόκκινο αλλά ευτυχως δεν είχα στην σερβιέτα αλλά μόνο στο χαρτί! Θα πάω να πάρω την προγεστερονη κ θα μείνω ξάπλα σήμερα κ άμα είναι να της πω να μου γράψει άδεια να ξεκουραστώ 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα σήμερα είμαι καλύτερα δεν πονάω! Ξανά σκουπίστηκα γύρω στις 3 π πήγα τουαλέτα κ ήταν πορτοκαλί κόκκινο αλλά ευτυχως δεν είχα στην σερβιέτα αλλά μόνο στο χαρτί! Θα πάω να πάρω την προγεστερονη κ θα μείνω ξάπλα σήμερα κ άμα είναι να της πω να μου γράψει άδεια να ξεκουραστώ 

Φυσικά και να σου γραψει αδεια. Ενταξει, δεν εχεις καν ποσοτητα. Κανε υπομονουλα, θα φυγει κι αυτο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα σήμερα είμαι καλύτερα δεν πονάω! Ξανά σκουπίστηκα γύρω στις 3 π πήγα τουαλέτα κ ήταν πορτοκαλί κόκκινο αλλά ευτυχως δεν είχα στην σερβιέτα αλλά μόνο στο χαρτί! Θα πάω να πάρω την προγεστερονη κ θα μείνω ξάπλα σήμερα κ άμα είναι να της πω να μου γράψει άδεια να ξεκουραστώ 

Μπράβο, το ότι δεν υπάρχει πόνος είναι πολύ καλό!!! Η προγεστερονη κάνει θαύματα! Φαντάζομαι ότι σου σταμάτησε την ασπιρίνη, ε; Ο αιματολογος μου είχε πει πως δεν προτείνει ασπιρίνη και σαλοσπιρ γιατι παραμένουν στο αίμα μας για 3 ημέρες και αν σπάσει κάποιο αγγείο όπως μεγαλώνει η μήτρα μέχρι το να προκύψει κάποια αιμορραγία δεν θα είναι εύκολο να σταματήσει. Γιαυτό και θα μου δώσει ενέσεις που έχουν ημίσεια ζωή μόλις 6 ώρες. Ρώτησε τη γιατρό σου! Μπορεί να μην είναι τίποτα απολύτως και απλά η ασπιρινουλα να έκανε κάποιο αγγειακι να αιμορραγησει! Ξεκούραση και θετική σκέψη!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας έκανα εισαγωγή το πρωί μίλησα με τη γιατρο πονούσα πολύ ήρθα στη κλινικη μου έβαλαν όρο υπόθετο την προγεστερονη γιατί είχα καφέ κ μια ένεση! Όλα αυτά ήταν από το ινομυωμα τελικά άρχισε να νεκρώνει κ προκαλεί πονο. Κ ο πόνος που είχα πίσω στη μέση πάλι ήταν από αυτό! Είχε συσπάσεις η μήτρα μου λόγο της φλεγμονής που έκανε το ινομυωμα κ για αυτό είχα κ το αιμα… το μωράκι δόξα το θεό μια χαρά κ οι παλμοί 136!! Κ ο τράχηλος που φοβήθηκε η γιατρος θεοκλειστος!! Απλά προληπτικά θα μείνω εδώ θα βγω αύριο!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια γεια σας έκανα εισαγωγή το πρωί μίλησα με τη γιατρο πονούσα πολύ ήρθα στη κλινικη μου έβαλαν όρο υπόθετο την προγεστερονη γιατί είχα καφέ κ μια ένεση! Όλα αυτά ήταν από το ινομυωμα τελικά άρχισε να νεκρώνει κ προκαλεί πονο. Κ ο πόνος που είχα πίσω στη μέση πάλι ήταν από αυτό! Είχε συσπάσεις η μήτρα μου λόγο της φλεγμονής που έκανε το ινομυωμα κ για αυτό είχα κ το αιμα… το μωράκι δόξα το θεό μια χαρά κ οι παλμοί 136!! Κ ο τράχηλος που φοβήθηκε η γιατρος θεοκλειστος!! Απλά προληπτικά θα μείνω εδώ θα βγω αύριο!!!

Γρήγορη ανάρρωση ευχομαι!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια γεια σας έκανα εισαγωγή το πρωί μίλησα με τη γιατρο πονούσα πολύ ήρθα στη κλινικη μου έβαλαν όρο υπόθετο την προγεστερονη γιατί είχα καφέ κ μια ένεση! Όλα αυτά ήταν από το ινομυωμα τελικά άρχισε να νεκρώνει κ προκαλεί πονο. Κ ο πόνος που είχα πίσω στη μέση πάλι ήταν από αυτό! Είχε συσπάσεις η μήτρα μου λόγο της φλεγμονής που έκανε το ινομυωμα κ για αυτό είχα κ το αιμα… το μωράκι δόξα το θεό μια χαρά κ οι παλμοί 136!! Κ ο τράχηλος που φοβήθηκε η γιατρος θεοκλειστος!! Απλά προληπτικά θα μείνω εδώ θα βγω αύριο!!!

Περαστικά! Όλα θα πάνε καλά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια γεια σας έκανα εισαγωγή το πρωί μίλησα με τη γιατρο πονούσα πολύ ήρθα στη κλινικη μου έβαλαν όρο υπόθετο την προγεστερονη γιατί είχα καφέ κ μια ένεση! Όλα αυτά ήταν από το ινομυωμα τελικά άρχισε να νεκρώνει κ προκαλεί πονο. Κ ο πόνος που είχα πίσω στη μέση πάλι ήταν από αυτό! Είχε συσπάσεις η μήτρα μου λόγο της φλεγμονής που έκανε το ινομυωμα κ για αυτό είχα κ το αιμα… το μωράκι δόξα το θεό μια χαρά κ οι παλμοί 136!! Κ ο τράχηλος που φοβήθηκε η γιατρος θεοκλειστος!! Απλά προληπτικά θα μείνω εδώ θα βγω αύριο!!!

Kοπέλα μου σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια, τι ταλαιπωρια! Αλλά όλα ειναι ενταξει, αυτο μετράει. Ελπίζω πια να μην πονάς. Καλή δύναμη!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια γεια σας έκανα εισαγωγή το πρωί μίλησα με τη γιατρο πονούσα πολύ ήρθα στη κλινικη μου έβαλαν όρο υπόθετο την προγεστερονη γιατί είχα καφέ κ μια ένεση! Όλα αυτά ήταν από το ινομυωμα τελικά άρχισε να νεκρώνει κ προκαλεί πονο. Κ ο πόνος που είχα πίσω στη μέση πάλι ήταν από αυτό! Είχε συσπάσεις η μήτρα μου λόγο της φλεγμονής που έκανε το ινομυωμα κ για αυτό είχα κ το αιμα… το μωράκι δόξα το θεό μια χαρά κ οι παλμοί 136!! Κ ο τράχηλος που φοβήθηκε η γιατρος θεοκλειστος!! Απλά προληπτικά θα μείνω εδώ θα βγω αύριο!!!

Καλή ανάρρωση και εύχομαι γρήγορα σπίτι σου!!! Όλα καλά θα είναι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...