Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

Βρε κορίτσια αλήθεια τώρα ,σας λέει το κορίτσι ότι οι πιθανότητες της βγηκαν 1/5 και της λέτε αποκλείεται κάτι έχεις κάνει λάθος ;έστω και έτσι να είναι,να έχει κάνει λάθος ,πως το λέτε με τόση σιγουριά;

Αν θέλουμε να την υποστηρίξουμε ,βρίσκουμε άλλους τρόπους .

Επίσης ,ακόμα και 1/50 να είναι οι πιθανότητες της ,οι γιατροί συστήνουν αμνιοπαρακέντηση και όχι nipt.Δεν είμαστε σε θέση εμείς να προτείνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Κωνσταντίνα13 είπε:

Βρε κορίτσια αλήθεια τώρα ,σας λέει το κορίτσι ότι οι πιθανότητες της βγηκαν 1/5 και της λέτε αποκλείεται κάτι έχεις κάνει λάθος ;έστω και έτσι να είναι,να έχει κάνει λάθος ,πως το λέτε με τόση σιγουριά;

Αν θέλουμε να την υποστηρίξουμε ,βρίσκουμε άλλους τρόπους .

Επίσης ,ακόμα και 1/50 να είναι οι πιθανότητες της ,οι γιατροί συστήνουν αμνιοπαρακέντηση και όχι nipt.Δεν είμαστε σε θέση εμείς να προτείνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Δε καταλαβαίνω τον θυμό σου είπα μήπως έχει γίνει λάθος διότι δεν υπάρχουν ευρήματα και η αυχενική της είναι καλή 

Οπότε δεν δικαιολογείται το 1/5 

Τουλάχιστον με τα λεγόμενα της 

Κανένας δεν της είπε να κάνει καμία εξέταση 

Αντίθετα εσύ αυτό κάνεις λέγοντας αμνιο 

Οπότε χαλάρωσε λιγάκι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Κωνσταντίνα13 είπε:

Βρε κορίτσια αλήθεια τώρα ,σας λέει το κορίτσι ότι οι πιθανότητες της βγηκαν 1/5 και της λέτε αποκλείεται κάτι έχεις κάνει λάθος ;έστω και έτσι να είναι,να έχει κάνει λάθος ,πως το λέτε με τόση σιγουριά;

Αν θέλουμε να την υποστηρίξουμε ,βρίσκουμε άλλους τρόπους .

Επίσης ,ακόμα και 1/50 να είναι οι πιθανότητες της ,οι γιατροί συστήνουν αμνιοπαρακέντηση και όχι nipt.Δεν είμαστε σε θέση εμείς να προτείνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Καλησπέρα κορίτσι μου τα κορίτσια προσπαθούσαν να καταλάβουν τα ποσοστά που με έδωσε και επειδή της είπα οτι η αυχενική είναι 2.7 και επειδή αυτή με είπε να κάνω αυτό με την ένεση αλλά με είπε οτι είναι και επικίνδυνο αλλιως να με πάρουν αίμα δεν ειπαν κάτι κακό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ellidr είπε:

Δε καταλαβαίνω τον θυμό σου είπα μήπως έχει γίνει λάθος διότι δεν υπάρχουν ευρήματα και η αυχενική της είναι καλή 

Οπότε δεν δικαιολογείται το 1/5 

Τουλάχιστον με τα λεγόμενα της 

Κανένας δεν της είπε να κάνει καμία εξέταση 

Αντίθετα εσύ αυτό κάνεις λέγοντας αμνιο 

Οπότε χαλάρωσε λιγάκι 

Καθόλου θυμωμένη δεν είμαι,εσύ το εξελαβες έτσι.Οπως επίσης και πολύ χαλαρή !

(Δεν μπορω να βάλω emojis,αν μπορούσα θα έβαζα χαμογελαστό φατσακι )

Υγ.Μιλησα γενικά ,μη το παίρνεις προσωπικά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Κωνσταντίνα13 είπε:

Βρε κορίτσια αλήθεια τώρα ,σας λέει το κορίτσι ότι οι πιθανότητες της βγηκαν 1/5 και της λέτε αποκλείεται κάτι έχεις κάνει λάθος ;έστω και έτσι να είναι,να έχει κάνει λάθος ,πως το λέτε με τόση σιγουριά;

Αν θέλουμε να την υποστηρίξουμε ,βρίσκουμε άλλους τρόπους .

Επίσης ,ακόμα και 1/50 να είναι οι πιθανότητες της ,οι γιατροί συστήνουν αμνιοπαρακέντηση και όχι nipt.Δεν είμαστε σε θέση εμείς να προτείνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Νομίζω ότι χαθήκαμε λίγο. Το βασικό είναι να μιλήσει με τον γιατρό που αυτό προτείναμε όλοι μας. 1/5 εάν όλα είναι καλά οπως έλεγε το κορίτσι με μόνο 2,7 αυχενική και 21 χρονων δεν ακουγόταν σωστό. Το βασικό είναι να μιλήσει με τον γιατρό. Εδω είμαστε για να λέμε την γνώμη μας δεν είμαστε γιατροί. Εάν της πουνε αμνιο να κάνεί αμνιο. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Queen είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου τα κορίτσια προσπαθούσαν να καταλάβουν τα ποσοστά που με έδωσε και επειδή της είπα οτι η αυχενική είναι 2.7 και επειδή αυτή με είπε να κάνω αυτό με την ένεση αλλά με είπε οτι είναι και επικίνδυνο αλλιως να με πάρουν αίμα δεν ειπαν κάτι κακό 

Άρα η γιατρός σου πρότεινε αμνιοπαρακέντηση με τα ποσοστά σου(αυτό με την βελόνα ) σωστά ;

Εσύ αφού ακούσεις όλες τις επιλογές σου,θα αποφασίσεις αλλά σίγουρα η γιατρός ξέρει καλύτερα από τον καθένα .

Εύχομαι ο,τι καλύτερο και όλα να πάνε τέλεια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Αχ κορίτσια έχω αγχωθει πολύ! Δεν ένιωθε καλά ο άντρας μου από χθες και έκανε σελφ και έχει κοβιντ. Εγώ και το μωρό είμαστε αρνητικοί. Αλλά σε ένα σπίτι μένουμε τόσες μέρες φιλιομασταν, κοιμόμαστε όλοι μαζί και έχουμε πιει μέχρι και σήμερα από το ίδιο ποτήρι. Λένε να πάθει τίποτα το μωρό αν έχω κολλήσει τώρα; Φοβάμαι πολύ και για τον μικρό μου που είναι 16 μηνών. 

Γλυκια μου μη φοβασαι!!! Ο γιος μου ειχε κολλησει απο εμενα το Α στελεχος κιολας οταν ηταν 10μηνων και ειλικρινα ακομα κ τοτε δεν ανησυχουσαν οι γιατροι, ως και νοσοκομειο ειχαμε παρει τηλ. Ειλικρινα ξερω πολλα μωρα που το περασαν, ακομα κι ενα βρεφακι 3εεβδομαδων. Μη μου αγχωνεσαι, πλεον δεν ειναι τοσο επικινδυνος ο κοβιντ. Χαλαρωσε, θα δεις πως θα ειστε ολοι ενταξει.

 

Να σε ρωτησω....νιωθεις το μωρο στην κοιλια; εχω την πεποιθηση οτι το αισθανομαι εδω και 2μερες και πραγματι λενε στη 2η εγκυμοσυνη το νιωθεις νωριτερα απο την 1η

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , evaki23 είπε:

Νομίζω ότι χαθήκαμε λίγο. Το βασικό είναι να μιλήσει με τον γιατρό που αυτό προτείναμε όλοι μας. 1/5 εάν όλα είναι καλά οπως έλεγε το κορίτσι με μόνο 2,7 αυχενική και 21 χρονων δεν ακουγόταν σωστό. Το βασικό είναι να μιλήσει με τον γιατρό. Εδω είμαστε για να λέμε την γνώμη μας δεν είμαστε γιατροί. Εάν της πουνε αμνιο να κάνεί αμνιο. .

Εμένα με είπε οτι απλα είναι ανεβασμένη η αυχενική και είναι 2.7 και με είπε το ποσοστο είναι 1/5,5 αυτό με είπε την είπα να το στείλει κιόλας να το δω μην κάνω κάποιο λαθος δεν μ το έστειλε ακόμα όλα τα αλλά με είπε οτι είναι καλά ρινικό οστό ορατό αλλά η αυχενική βγήκε ανεβασμένη το να κάνω αμνιοπαρακέντηση φοβάμαι πολύ γτ είπε οτι είναι επικίνδυνο αυτό με την βελόνα με είπε αν θέλω για σιγουριά οταν βγεί η papp-a αν θέλω για σιγουριά να κάνω αυτό με την βελόνα η να με πάρουν αίμα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Queen είπε:

Εμένα με είπε οτι απλα είναι ανεβασμένη η αυχενική και είναι 2.7 και με είπε το ποσοστο είναι 1/5,5 αυτό με είπε την είπα να το στείλει κιόλας να το δω μην κάνω κάποιο λαθος δεν μ το έστειλε ακόμα όλα τα αλλά με είπε οτι είναι καλά ρινικό οστό ορατό αλλά η αυχενική βγήκε ανεβασμένη το να κάνω αμνιοπαρακέντηση φοβάμαι πολύ γτ είπε οτι είναι επικίνδυνο αυτό με την βελόνα 

μην αγχωνεσαι...θα περιμένεις και τις αίματος και μετά με το γιατρό σου θα βρείτε την καλυτερη λύση. Οι γιατροί γνωρίζουν πολύ καλύτερα τι πρέπει να γίνει. Μην φοβάσαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , evaki23 είπε:

μην αγχωνεσαι...θα περιμένεις και τις αίματος και μετά με το γιατρό σου θα βρείτε την καλυτερη λύση. Οι γιατροί γνωρίζουν πολύ καλύτερα τι πρέπει να γίνει. Μην φοβάσαι.

Μακάρι να πάνε όλα καλά..μακάρι θα δουμε πάντως σίγουρα θα πέσω σε κατάθλιψη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Queen δες και το χαρτί και συνεννοήσου με τον γιατρό σου. Είναι απολυτα κατανοητο το αγχος σου, προσπαθησε βημα βημα να σκεφτεσαι, μην αποτρελαθεις!!! Δεν εχει νοημα. Περιμενε να βγει και η αιματος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Annie4 είπε:

@Queen δες και το χαρτί και συνεννοήσου με τον γιατρό σου. Είναι απολυτα κατανοητο το αγχος σου, προσπαθησε βημα βημα να σκεφτεσαι, μην αποτρελαθεις!!! Δεν εχει νοημα. Περιμενε να βγει και η αιματος.

Συμφωνώ δες τα νούμερα γραμμένα και πες μας

Να βγει και η αίματος κ ότι είναι να γίνει θα γίνει για καλό μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι σκέψου το μωρό σου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Annie4 είπε:

@Queen δες και το χαρτί και συνεννοήσου με τον γιατρό σου. Είναι απολυτα κατανοητο το αγχος σου, προσπαθησε βημα βημα να σκεφτεσαι, μην αποτρελαθεις!!! Δεν εχει νοημα. Περιμενε να βγει και η αιματος.

Θα το δω μόλις το στείλει αλλά και παλι άκρη δεν θα βγάλω γτ δεν τα ξέρω θα περιμένουν να βγουν τα αίματα.. Δεν θέλω να πιστέψω οτι μπορεί να έχει κάτι το μωρο μου..

πρίν από 8 λεπτά , evaki23 είπε:

ζητά το χαρτί σε πρωτή φαση. Να δεις τα νουμερα γραμμενα. 

Το ζήτησα δεν το έστειλε ακόμα 

πρίν από 6 λεπτά , Ellidr είπε:

Συμφωνώ δες τα νούμερα γραμμένα και πες μας

Να βγει και η αίματος κ ότι είναι να γίνει θα γίνει για καλό μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι σκέψου το μωρό σου 

Θα σας πω μόλις μ τα στείλει..

Το μωρο μ σκέφτομαι και δεν μπορω δεν θέλω να πιστέψω οτι μπορεί να έχει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να καταθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία!Έκανα την Αυχενική στις 12 εβδομαδες ακριβώς,υπερηχογραφικα όμως "διορθωθηκε"στις 12 και 4 ημέρες.Η Αυχενική διαφάνεια βρέθηκε 2.5 που ακούγεται οκ,ο εμβρυομητρικος όμως είπε ότι είναι ανεβασμένη και ότι δεν πρόκειται για απόλυτο αριθμο(Αυτό που νόμιζα και εγώ <3.5 είναι οκ)αλλά σε συνάρτηση με την εβδομάδα κυησης..Το ρινικό ορατό,η καρδιακή ανατομία και λειτουργία άριστη και οι πιθανότητες για τρίχωμα 21 με αυτην την αυχενικη διαφανεια από το  1/41 .

Τρείς μέρες αργότερα και  μετά τις αιμαιτολογικες,τροποποιημένη πιθανοτητα 1/811.

Μου συστήθηκε περαιτέρω διερεύνηση και προτίμησα την nipt,και επειδή δεν υπάρχει επικινδυνότητα,κυρίως όμως επειδή μπορούσα να την κάνω συντομότερα από την αμνιοπαρακεντηση.

@QueenΑυτό που θέλω κυρίως να πω είναι ότι είναι πιθανό το ποσοστό 1/5 , οτι το πάχος της αυχενικής δεν είναι απόλυτος αριθμός και ότι υπάρχει η πιθανότητα να "φτιαξει" αρκετά το ποσοστό με την αιματολογικη και σου εύχομαι ετσι ακριβώς να γίνει!Θεωρώ δεδομένο ότι θα σου ζητήσουν να κάνεις και περαιτέρω εξετάσεις,να είσαι προετοιμασμένη και να έχεις πολλή υπομονή:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...