Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ε?έχει κοιτάξει ο άντρας μου κι επειδή είναι λιμάνι το νορκοπινγκ έχει ανάπτυξη στα logistics και στις τηλεποικοινωνίες...ακόμα γενικά κοιτάμε...

μάλλον προς στοκχόλμη μας βλέπω...είναι 1η στις προτιμήσεις μας για την ώρα...

το μάλμο δεν είναι ακριβό σαν τη στοκχόλμη?

κάτι τέτοια είδα...

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?έχει κοιτάξει ο άντρας μου κι επειδή είναι λιμάνι το νορκοπινγκ έχει ανάπτυξη στα logistics και στις τηλεποικοινωνίες...ακόμα γενικά κοιτάμε...

μάλλον προς στοκχόλμη μας βλέπω...είναι 1η στις προτιμήσεις μας για την ώρα...

το μάλμο δεν είναι ακριβό σαν τη στοκχόλμη?

κάτι τέτοια είδα...

Η Στοκχόλμη είναι πιο ακριβή!Ακριβό από ποια άποψη?Από ενοικια πάντως ή αγορά σπιτιού έχει να κάνει με την περιοχή που θα πας να μείνεις...!Αν είναι αυτές οι περιοχές που σας εξυπηρετούν περισσότερο ως προς τη δουλειά σας να τις κοιτάξετε κι αυτές.Πάντως ο άντρας μου λέει ότι το Μάλμο είναι 6 φορές μεγαλύτερο απο αυτές τις δύο!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω ότι και οι 2 αυτές περιοχές τουλάχιστον έχουν ελληνική κοινότητα οπότε αυτό είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα..Στις γιορτές τις ελληνικές κανονίζουν ελληνικές βραδιές και διάφορα τέτοια και δεν νιώθεις πολύ μόνος σου ανάμεσα σε ξένους!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λόγω των σουηδικών που δεν ξέρουμε,αν και προσπαθούμε να μάθουμε μόνοι μας σιγά έστω να μπορούμε να συννενοηθούμε...θα ψάξουμε για οποιαδήποτε δουλειά....και σιγά σιγά θα κοιτάμε και στον τομέα μας...

γιατί ακόμα και με τα αγγλικά μόνο δεν θα είναι εύκολο να βρούμε δουλειά με τα πτυχία μας...

το μάλμο φαίνεται καλό πάντως...απλά σκεφτόμασταν ότι εκεί που είναι οι περισσότερες δουλειέςς να πάμε...

πάντως 700-1000Ε νοίκι δεν γίνεται να δίνουμε...

Link to comment
Share on other sites

λόγω των σουηδικών που δεν ξέρουμε,αν και προσπαθούμε να μάθουμε μόνοι μας σιγά έστω να μπορούμε να συννενοηθούμε...θα ψάξουμε για οποιαδήποτε δουλειά....και σιγά σιγά θα κοιτάμε και στον τομέα μας...

γιατί ακόμα και με τα αγγλικά μόνο δεν θα είναι εύκολο να βρούμε δουλειά με τα πτυχία μας...

το μάλμο φαίνεται καλό πάντως...απλά σκεφτόμασταν ότι εκεί που είναι οι περισσότερες δουλειέςς να πάμε...

πάντως 700-1000Ε νοίκι δεν γίνεται να δίνουμε...

Τί πτυχία έχετε αλήθεια?Τα σουηδικά τα μαθαίνεις σε ενα 6μηνο κατα μεσο ορο.Βοηθαει πολύ εκτος απο τα μαθηματα οταν μενεις σε μια χωρα.Μαθαινεις λεξιλογιο πολυ πιο ευκολα...Επισης το καλο με τη Σουηδια ειναι οτι δεν ειναι ρατσιτστες με τη γλωσσα τους,,δηλαδη στα αγγλικα συννενοείσαι και δεν σε κοιτάνε περίεργα..Το ''καλό'' με το Μαλμο ειναι ότι ειναι πολλοί ξένοι μαζεμένοι εκει,διάφορες φυλές και δεν νιωθεις και τόσο άσχημα...χεχε!Οι μισθοί κυμαίνονται γύρω στα 1800 ευρώ καθαρά και τα νοίκια σε μια νορμάλ περιοχή για 200 τετραγωνικα απίτι ειναι 600 ευρώ μαζί με τη θερμανση.700-1000 ευρω νοίκι είναι πολλά σίγουρα...αλλά τέτοιο ποσό ή ζητάνε στην πρωτεύουσα ή σε πολύ μεγάλο σπίτι σε καλή περιοχή.Πάντως όποια περιοχή και να διαλέξετε να έρθετε σε μια πρώτη επαφή και με την ελληνική κοινότητα εκεί για να σας πουν 2 λόγια να σας κατατοπίσουν!!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εγώ έχω τελειώσει διακόσμηση και ο άντρας μου ναυτιλιακά και οικονομικά...

αγγλία και οι 2.

το έχω ακούσει για τους σουηδούς με την γλώσσα,μακάρι να μας βοηθήσουν...

τόσο λίγα είναι τα ενοίκια?δεν κοιτάμε 200τμ,με τίποτα,70-90τμ θέλουμε.

και στη πορεία βλέπουμε,ότι σηκώνει η τσέπη μας.

θα εποικοινωνήσουμε με την ελληνική κοινότητα σίγουρα.

το θέμα είναι ότι δεν έχουμε και την οικονομική δυνατότητα,να πάμε ένα ταξίδι μέχρι σουηδία να ψάξουμε από κοντά μερικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

εμείς που έχουμε ο ενας ΙΤ - Μultimedia και ο άλλος electronic enegineer με ειδικευση στον ναυτιλιακο κλάδο "(light marine) θα μπορούσαμε να ελπίζουμε για Σουηδιά??? Λέω εγώ τώρα!!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι καλέ,με τέτοια πτυχία...

γενικά στη σουηδία ζητάνε πολλά και κάπου διάβασα ότι οι σουηδοί δεν πάνε όλοι πανεπιστήμιο...

εμείς δεν έχουμε κοιτάξει για άλλες χώρες,δεν ενδιαφερόμαστε,αλλά αν δεν βρω με το πτυχίο μου και παίρνω 1800Ε και ικανοποιημένη θα είμαι...για να μην πω ότι θα κάνω τούμπες!!!χιχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αλλά αν δεν βρω με το πτυχίο μου και παίρνω 1800Ε και ικανοποιημένη θα είμαι...για να μην πω ότι θα κάνω τούμπες!!!χιχι

εγω να δεις...όχι μόνο κωλοτουμπες και τζόκιν γύρω γυρω απο την σουηδία...Θα πάω Κοπενγχαγη και θα γυρισω απο την χαρά μου με τα πόδια μπας και χάσω και κανα κιλό κιόλας...χαχαχαχα:P:p:p


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εγώ έχω τελειώσει διακόσμηση και ο άντρας μου ναυτιλιακά και οικονομικά...

αγγλία και οι 2.

το έχω ακούσει για τους σουηδούς με την γλώσσα,μακάρι να μας βοηθήσουν...

τόσο λίγα είναι τα ενοίκια?δεν κοιτάμε 200τμ,με τίποτα,70-90τμ θέλουμε.

και στη πορεία βλέπουμε,ότι σηκώνει η τσέπη μας.

θα εποικοινωνήσουμε με την ελληνική κοινότητα σίγουρα.

το θέμα είναι ότι δεν έχουμε και την οικονομική δυνατότητα,να πάμε ένα ταξίδι μέχρι σουηδία να ψάξουμε από κοντά μερικά πράγματα...

Καλά πτυχία έχετε!Εννοείται,,στην αρχη νοικιάζετε κάτι μικρό κ φτηνό κ μόλις έχετε δουλειές μπορείτε να πάρετε δικό σας σπίτι, σας δίνει δάνειο το κράτος..Εδώ κ χωρίς πτυχία άτομα κ βρίσκουν δουλειά..απλά όταν έχεις πτυχίο ανεβαίνει ο μισθός καμιά 400 ευρώ ο βασικός σχετικά με τον απόφοιτο λυκείου.Σίγουρα ένα ταξίδι εκεί θα σας έλυνε πολλές απορίες..αλλά αν δεν σε φιλοξενεί κάποιος είναι δύσκολο οικονομικά..άλλωστε για να λύσεις τις απορίες σου θα πρέπει να είσαι εκει τουλάχιστον καμιά 10 μέρες αλλά κ με επικοινωνία με την ελλ.κοινοτητα σίγουρα θα διαμορφώσετε μια πρώτη σωστή εικόνα!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω να δεις...όχι μόνο κωλοτουμπες και τζόκιν γύρω γυρω απο την σουηδία...Θα πάω Κοπενγχαγη και θα γυρισω απο την χαρά μου με τα πόδια μπας και χάσω και κανα κιλό κιόλας...χαχαχαχα:P:p:p

χεχε!!Πρέπει να εξασκηθείτε κ στο ποδήλατο κορίτσια...έχουν πολύ πλάκα οι σουηδοί..πολλοί πάνε στις δουλειές τους με αυτό...ένα καλοκαίρι που είχαμε αποφασίσει να μείνω εκεί άρχισα κ γω το ποδήλατο και ήταν πολύ ωραία....εννοείται ότι θα κάνετε κ τζόκιν γύρω από τις λίμνες και τα πάρκα...είναι must αυτό στη Σουηδία...είδατε πώς ανεβάζει το βιοτικό επίπεδο την ψυχολογία των ανθρώπων??:)εδώ με το άγχος που έχουμε,δεν προλαβαίνουμε να κοιμηθούμε καλά,,,και το καλοκαίρι εκεί νυχτώνει 11 το βράδυ με 4 το πρωί,,κορίτσια πολύ πλάκα,,,,αλλά τον χειμώνα κάνει κρύο..μπρρρρρρρ...αλλά είναι το μόνο αρνητικό στη χώρα,,,επίσης έχουν και κορόνα ως νόμισμα..πάραααα πολύ σημαντικό,,,τα πράγματα είναι φτηνά εκεί,,,πολύ φτηνότερα από ότι εδώ,,,και άλλα πολλάαααα:)


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...

αχ ωραία ακούγονται όλα αυτά labc81...

μακάρι να τα καταφέρουμε και να πάμε...

τώρα ψάχνει και το μάλμο ο άντρας μου...ότι πληροφορίες μπορεί να βρει...

είδα και βίντεο στο you tube από την πόλη,ωραία φαίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...

αχ ωραία ακούγονται όλα αυτά labc81...

μακάρι να τα καταφέρουμε και να πάμε...

τώρα ψάχνει και το μάλμο ο άντρας μου...ότι πληροφορίες μπορεί να βρει...

είδα και βίντεο στο you tube από την πόλη,ωραία φαίνεται!!

Ναι είναι πολύ ωραία πόλη!Εγώ έχω αρχίσει και παρακολουθώ κάποια μαθήματα σουηδικών από το youtube.Τόσα χρόνια με τον άντρα μου κ δεν αξιώθηκα να μάθω...:(

Στο μάλμο πάς από Κοπεγχάγη(Δανία) και μετά 15 λεπτά με το μετρό είσαι μάλμο.Έχει κ εκεί λιμανι κ η πόλη βρίσκεται σε διαρκή ανάπτυξη.


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...