Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

καλώς την...λοιπόν...

εμείς δεν έχουμε κανέναν γνωστό Σουηδία,εδώ και κάποιο καιρό ψάχνουμε τα πάντα μέσω ίντερνετ,για την ζωή,κόστος,δουλειές,σπίτια...για να δούμε τι παίζει...ο άντρας μου κάθεται με τις ώρες στο υπολογιστή και ψάχνει συνέχεια,έβαλε το βιογραφικό του στο eures,γράφτηκε στον σουηδικό οαέδ. θα ξεκινήσει να στέλνει βιογραφικά και ίσως κάνει ένα ταξίδι μόνος του για μερικές συνεντεύξεις.επίσης μαθαίνει ήδη σουηδικά μόνος του...κι εγώ σιγά σιγά πρέπει να μάθω τίποτα...

αλλιώς έχουμε σκεφτεί να φύγουμε όλοι μαζί σε 2-3 μήνες και για μερικά βράδυα ξενοδοχείο με την προυπόθεση να βρούμε σπίτι αμέσως second hand και να προπληρώσουμε 3 μήνες.και αμέσως ξεκινάει το ψάξιμο για δουλειά.

στην αρχή ότι δουλειά να είναι,για να μπορέσουμε να κάνουμε τα δωρεάν σουηδικά και να μπει η μικρή παιδικό σταθμό.

από έπιπλα δεν θα πάρουμε τίποτα,μόνο σεντόνια,παπλώματα,πετσέτες θα ήθελα,αλλά θα δω αν συμφέρει μεταφορική ή αγορά από ικέα.

εμάς το βασικό μας θέμα είναι να πουλήσουμε αυτοκίνητο και έπιπλα γιατί με αυτά τα λεφτά θα πάμε εκεί,αλλιώς δεν παίζει ούτε 1 ευρώ...

αυτά έχουμε σκεφτεί για την ώρα...2-3 μήνες το ψάχνουμε,δεν είναι και πολύ το διάστημα.

χάθηκα γιατί λείπαμε στα πεθερικά 2 εβδομάδες...

για την φώτο της δίαιτας άστα!!!ξεκίνησα τον ιανουάριο,έχασα 3 κιλά,μετά σταμάτησα και μου έμεινε η φώτο να την κοιτάζω...30 θέλω να χάσω...να δω πότε...

πάντως όλοι λένε ότι από μακρυά δεν μπορείς να βρεις δουλειά και σπίτι,πρέπει να είσαι εκεί και να τρέχεις!!

εσείς για που λέτε τελικά?τον αύγουστο ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλώς την...λοιπόν...

εμείς δεν έχουμε κανέναν γνωστό Σουηδία,εδώ και κάποιο καιρό ψάχνουμε τα πάντα μέσω ίντερνετ,για την ζωή,κόστος,δουλειές,σπίτια...για να δούμε τι παίζει...ο άντρας μου κάθεται με τις ώρες στο υπολογιστή και ψάχνει συνέχεια,έβαλε το βιογραφικό του στο eures,γράφτηκε στον σουηδικό οαέδ. θα ξεκινήσει να στέλνει βιογραφικά και ίσως κάνει ένα ταξίδι μόνος του για μερικές συνεντεύξεις.επίσης μαθαίνει ήδη σουηδικά μόνος του...κι εγώ σιγά σιγά πρέπει να μάθω τίποτα...

αλλιώς έχουμε σκεφτεί να φύγουμε όλοι μαζί σε 2-3 μήνες και για μερικά βράδυα ξενοδοχείο με την προυπόθεση να βρούμε σπίτι αμέσως second hand και να προπληρώσουμε 3 μήνες.και αμέσως ξεκινάει το ψάξιμο για δουλειά.

στην αρχή ότι δουλειά να είναι,για να μπορέσουμε να κάνουμε τα δωρεάν σουηδικά και να μπει η μικρή παιδικό σταθμό.

από έπιπλα δεν θα πάρουμε τίποτα,μόνο σεντόνια,παπλώματα,πετσέτες θα ήθελα,αλλά θα δω αν συμφέρει μεταφορική ή αγορά από ικέα.

εμάς το βασικό μας θέμα είναι να πουλήσουμε αυτοκίνητο και έπιπλα γιατί με αυτά τα λεφτά θα πάμε εκεί,αλλιώς δεν παίζει ούτε 1 ευρώ...

αυτά έχουμε σκεφτεί για την ώρα...2-3 μήνες το ψάχνουμε,δεν είναι και πολύ το διάστημα.

χάθηκα γιατί λείπαμε στα πεθερικά 2 εβδομάδες...

για την φώτο της δίαιτας άστα!!!ξεκίνησα τον ιανουάριο,έχασα 3 κιλά,μετά σταμάτησα και μου έμεινε η φώτο να την κοιτάζω...30 θέλω να χάσω...να δω πότε...

πάντως όλοι λένε ότι από μακρυά δεν μπορείς να βρεις δουλειά και σπίτι,πρέπει να είσαι εκεί και να τρέχεις!!

εσείς για που λέτε τελικά?τον αύγουστο ε?

Καλημέρα μικρή,

Λοιπόν μια μικρή βοήθεια απο μένα....Ξεκινηστε ήδη να μιλάτε με έλληνες εστιατορες μηπως κατα τύχη σας δώσει κανενας δουλειά απο το πουθενα και έτσι δεν χρειάζετε να ψάχνετε για αρχή....

Επειτα μιλήσε με κανα 2 μεσίτες να δείτε πως κινείτε γενικώς το θέμα με τα σπίτια...Πόσα νοικια θέλει μπροστά αν υπάρχουν σπίτια ανάλογα τα άτομα (γιατι στην Ολλανδία ας πούμε έχει νόμο) γιατι θα σας συνέφερε για αρχή να νοικιάσετε ένα μικρούλικο σπιτάκι για να μαζευετε χρήματα...

Τρίτον σε όποια πόρτα βρεθητε και σταθείτε θα ζητάτε δουλειά....

Τέταρτον να μην πάρεις ΤΙΠΟΤΑ απο σεντόνια παπλώματα και τέτοια διότι όσα χρήματα θες να γλιτώσεις θα τα πληρώνοντας στο υπέρβαρο....Η Σουηδία είναι το κέντρο του ΙΚΕΑ (όπου έχουν τις μισές τιμές απο τα δικά μας ΙΚΕΑ)....Πάρτε απο κει παπλώματα και σεντόνια που έχουν 15 με 20 ευρω έκαστως (και πολλά θα λέω)

Έ! εσύ θες 30 εγώ θέλω 40....Σε επρνάω αλήθεια αν έχεις καμια καλή στήλτην pm.....

Επίσης κορίτσι "ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ" στα χέρια;););) , σε παρακαλώ πολύ κοιτα να το ΕΠΕΚΤΗΝΕΙΣ στην Σουηδία αν τα καταφέρεις θα βγάζεις τρελά λεφτά , ιδιαιτέρως αν ασκήσεις και το επάγγελμα του διακοσμητή (γνωρίζοντας βέβαια το autocad κλπ κλπ) εγώ στο λέω απο τώρα, ψάξτο καλά εξάσκησε το και θα βγάλεις και χρήμα....

Ψάξε ΟΛΑ τα επιδόματα είναι πάρα πολλά...Μετά απο μια μικρή ψακτική που έκανα βρήκα τα εξής:

1)child allowance (barnbidrag) (1050 SEK/μηνα για κάθε παιδί)

2)Μετα τα 16 χρόνια των παιδιών σου, study allowance (studiebidrag)

3) SFI bonus (έχει σχέση με το επίπεδο της γλώσσας τους στα μαθήματα που θα παρακολουθεις)

4)High-cost protection (hφgkostnadsskydd) είναι για ιατρική κάλυψη...Επειδη μπορεί να χρειαστει να πληρώνετε γιατρούς με αυτο το επίδομα πληρώνεις 90 SEK και παίρνεις μια καρτουλα με free pass. Υπάρχει και ένα άλλο πρόγραμμα που αμα δώσεις 1800 SEK έχει και free medicine.

5)Οδοντιατρική κάλυψη. Τα παιδιά μέχρι 20 ετών δεν πληρώνουν ΤΙΠΟΤΑ στον οδοντιατρο μετα τα 20 υπάρχει ένα επίδομα για οδοντιατρική κάλυψη 300 SEK αιτησίως για ηλικία 20-29 και 150 SEK αιτησίως για 30-74 χρονών.

6)social bidrag - σαν το income support

7)housing benefit

8 )Jobseeker's Allowance

9)employee benefit (αν δουλεύεις και είσαι πολύ χαμηλόμισθη)

10)relief for travelling (απο και πρός την δουλειά σου ) (8000 SEK)

11)parental benefits (5400 SEK / μήνα ή 180 SEK / μέρα)

12) είναι και κάποια άλλα σαν μητέρα άνεργη εσυ ενω δουλεύει ο σύζηγος...

Είδες πόσα είναι??? και είναι και άλλα που δεν τα ξέρουμε εμεις, πρέπει να είσαι εκεί για να μπείς στον χορό και να τα μάθεις...ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΜΩΣ έτσι????.....Ψαξτο και πάρε ότι σου αναλογεί. Μια καλή αρχή είναι απο τον ΟΑΕΔ τους εκει να δεις τι παίζει.....

Αυτα όλα ισχύουν για ΟΛΕΣ τις κοπέλες φυσικά που θα φύγουν Σουηδία!!!!

Φιλιά σε ΌΛΕΣ


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Hellooo!!Ναι δίδυμα περιμένω,πρώτα ο Θεός!!Μέσα στον Γενάρη γεννάω!

Η πεθερα μου δουλεύει στον σουηδικό οαεδ και μου λέει ότι τα επιδόματα για τους ξενους θα αρχίσουν να τα βγάζουν πιο δύσκολα τώρα όπως και τα μετσπτυχιακά που ήταν δωρεάν αλλά τώρα ζητάνε λεφτά από τους αλλοδαπούς...

Η Στοκχόλμη ειναι πολύ ακριβή για να νοικιάσεις σπίτι όπως επισης έχει και πιο βαρύ χειμωνα απο την άποψη ότι είναι βόρεια..

Εμείς έχουμε σκεφτεί να ανεβει πρώτα ο άντρας μου,θα μεινει στο πατρικό του και θα κοιτάει για δουλειά.Το καλό με μας ειναι οτι δε μας πιέζει ο χρόνος αφού για αρχή μπορούμε να μένουμε είτε στην πεθερά μου είτε στον αδερφό του άντρα μου.'Ολη η οικογένειά του μένει Σουηδία ευτυχώς...:)

Άντε να δούμε,,,

α!επίσης είναι πολύ δύσκολη η εύρεση σπιτιού,,,πιο εύκολα βρίσκεις δουλεια απ ό τι λένε!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια ιδέα είναι να ψάξετε αν υπάρχει περίπτωση να κάνετε subrent, δηλαδή να νοικιάσετε το σπίτι κάποιου ο οποίος για κάποιον λόγο θα λείπει, πχ πάει για μεταπτυχιακό/πρακτική σε κάποια άλλη χώρα και επειδή δεν θέλει να ξενοικιάσει (αλλά ούτε και να πληρώνει το ενοίκιο) το νοικιάζει σε χαμηλή τιμή.

Εδώ μπορείς να βρεις 2άρι πλήρως επιπλωμένο και με 400 ευρώ.

Είναι σίγουρα οικονομικότερη λύση του ξενοδοχείου, και σου δίνει και το περιθώριο να βρεις δουλειά πρωτού υπογράψεις σύμβόλαιο για 1-2 χρόνια...


ZB07p1.pngimage.php?type=sigpic&userid=29970&dateline=1364663184
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

Στέλλα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,πολύ χρήσιμες,κάποιες μόνο είχα βρει...

είναι τόσα πράγματα που πρέπει να γίνουν...

ο άντρας μου ανυσυχεί για τον προσωπικό αριθμό,αν τον παίρνεις γρήγορα,γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς αυτό.

θέλει δουλειά ή καταθέσεις σε τράπεζα έτσι δεν είναι?ξέρουμε ποσό?

labc81 η πεθερά στον οαέδ ε?μια χαρά,οπότε σίγουρα ξέρεις πιο πολλά...

έστω και κάποια επιδόματα να πάρουμε μπροστά στο τίποτα καλό είναι. δουλειά θέλουμε,όχι να παίρνουμε μόνο επιδόματα.αν δικαιούμαστε κάτι να το πάρουμε.

είσαι τυχερή που θα έχεις και σπίτι να μείνεις τον πρώτο καιρό,εγώ με το παιδί δεν ξέρω τι θα κάνω αν δεν βρούμε σύντομα σπίτι...γιαυτό λέγαμε για Μάλμο,πιο φθηνά ενοίκια κι ελπίζω να υπάρχουν σπίτια.

με το καλό τα παιδάκια σου!!

zupermum το έχουμε κι αυτό στα υπόψη μας,αλλά ποιος θα θέλει να νοικιάσει το σπίτι του σε οικογένεια?

πάντως για αρχή συμβόλαιο 3μηνο θα προτιμούσα,γιατί μπορεί να μην μας βολεύει η περιοχή ή ότιδήποτε άλλο προκύψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!

Στέλλα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,πολύ χρήσιμες,κάποιες μόνο είχα βρει...

είναι τόσα πράγματα που πρέπει να γίνουν...

ο άντρας μου ανυσυχεί για τον προσωπικό αριθμό,αν τον παίρνεις γρήγορα,γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς αυτό.

θέλει δουλειά ή καταθέσεις σε τράπεζα έτσι δεν είναι?ξέρουμε ποσό?

labc81 η πεθερά στον οαέδ ε?μια χαρά,οπότε σίγουρα ξέρεις πιο πολλά...

έστω και κάποια επιδόματα να πάρουμε μπροστά στο τίποτα καλό είναι. δουλειά θέλουμε,όχι να παίρνουμε μόνο επιδόματα.αν δικαιούμαστε κάτι να το πάρουμε.

είσαι τυχερή που θα έχεις και σπίτι να μείνεις τον πρώτο καιρό,εγώ με το παιδί δεν ξέρω τι θα κάνω αν δεν βρούμε σύντομα σπίτι...γιαυτό λέγαμε για Μάλμο,πιο φθηνά ενοίκια κι ελπίζω να υπάρχουν σπίτια.

με το καλό τα παιδάκια σου!!

zupermum το έχουμε κι αυτό στα υπόψη μας,αλλά ποιος θα θέλει να νοικιάσει το σπίτι του σε οικογένεια?

πάντως για αρχή συμβόλαιο 3μηνο θα προτιμούσα,γιατί μπορεί να μην μας βολεύει η περιοχή ή ότιδήποτε άλλο προκύψει...

Βάση τις πληροφορίες περί personnummer η ελληνικη κοινότητα Σουηδίας λεει τα εξης:

Γιαυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία, το βασικο που πρέπει να κάνουν είναι να πάνε στην εφορία και να κάνουν αίτηση για personnummer. Χρειάζεται διαβατήριο αλλά σε μερικές περιπτώσεις έχουν δεχτεί και ελληνική ταυτότητα (την καινούρια). Εμείς προτείνουμε αν είναι δυνατόν να έχετε διαβατήριο, έτσι ώστε να αποφύγετε την ταλαιπωρία, αν δεν δεχτούν την ταυτότητα.

Πρέπει να υπάρχει μια δηλωμένη διεύθυνση στο city hall (register) που μένετε στη Σουηδία.

Κάνει 6-7 μέρες για να εκδοθεί

Μετά αφου εχεις τον προσωπικό αριθμό πας στην εφορία και ζητάς έκδοση Σουηδικής ταυτότητας (SIS identity). Η ταυτότητα αυτή ισχύει μόνο για την Σουηδία στις συναλλαγές σας με διάφορες υπηρεσίες. Για να ανοίξετε λογαριασμό σε σουηδική τράπεζα χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη ότι εργαζόσαστε στη Σουηδία και ταυτότητα από την Εφορία. Επίσης κάνει 6-7 μέρες για να εκδοθεί.

Να έχεις υπόψην σου ότι μερικοι σπιτονοικοκύρηδες επειδη δεν εμπιστεύονται καποιον να νοικιάσει το σπίτι του χωρίς συμβόλαιο εργοδότη, ο ποιο σίγουρος τρόπος είναι να προπληρώσεις απο 3-6 μήνες ΟΛΑ τα νοικια συν το deposit όπου θα σου κάνει και το αντιστοιχο συμβόλαιο 3-6 μηνο για να έχει το κεφάλι του σίγουρο...

Βεβαια να επσιτρέψω λίγο στο Personnumer και να πω ότι απο κάποιες απαντησεις στην Ελληνική κοινότητα Σουηδίας ένας πονεμένος ΕΛΛΗΝΑΣ πήγε να μεταναστευσει προσφατα και είχαν αλλάξει κάποια πράγματα και τα λεγόμενα του είναι ως εξής:

"""""Ήμουν και εγώ ένας νέος που πήρε την απόφαση να γίνει μετανάστης στην Σουηδία, και ευτυχώς για μένα τα κατάφερα. Έπιασα την δουλειά που ήθελα (πολύ καλύτερη από ότι περίμενα), με μισθό που ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν θα είχα στην Ελλάδα. Νομίζω πως έχω κάποια υποχρέωση να αναφέρω κάποια πράγματα που ίσως βοηθήσουν κάποιον άλλο από την εμπειρία μου εδώ. Να αναφέρω ότι αυτά ίσχυαν στην περίπτωσή μου, με βάση αυτά που διάβασα στις σελίδες των υπηρεσιών και που μου είπαν οι υπάλληλοι (οι οποίοι ήταν εξυπηρετικότατοι, ακόμα και σε έναν βρωμομετανάστη σαν εμένα)

Personnummer (προσωπικός αριθμός):

1. Χρειάζεται να έχεις βρει πρώτα δουλειά, ή να έχεις κάποιου είδους “εισόδημα” και ασφάλεια. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει για το δεύτερο, καθώς κατάφερα να βρω δουλειά πριν χρειαστεί να τσεκάρω τις επιλογές μου.

2. Η εταιρία σου θα πρέπει να σου υπογράψει ένα πιστοποιητικό εργασίας (http://www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680002500/blees_anstallningsintyg_227021_sv.pdf).

3. Με ένα αντίγραφο του διαβατηρίου (ΝΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΕΝ “ΠΙΑΝΕΙ”) και του πιστοποιητικού, κάνετε μια αίτηση για άδεια παραμονής. Αυτό μπορείτε να το κάνετε είτε στα γραφεία της υπηρεσίας μετανάστευσης (Migrationsverket), είτε από την σελίδα της στο Διαδίκτυο (http://www.migrationsverket.se/info/1231_en.html). Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, εγώ επέλεξα την σελίδα, και τις επόμενες μέρες περιμένω να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Υπολογίστε τουλάχιστον τρεις βδομάδες.

4. Ταυτόχρονα, με τα ίδια δικαιολογητικά (διαβατήριο+πιστοποιητικό εργασίας), κάνετε στην εφορία (Skatteverket) μια αίτηση για ένα co-ordination number (samordningsnummer). Αυτός είναι ένας προσωρινός “προσωπικός αριθμός” που θα έχετε ώστε να μπορέσετε να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό, μέχρι που να μπορέσετε να αποκτήσετε τον κανονικό αριθμό.

Σε αυτό το σημείο βρίσκομαι και εγώ (έχω μόλις παραλάβει το co-ordination number και θα ανοίξω λογαριασμό μέσα στις επόμενες μέρες. Ίσως ξαναποστάρω όταν έχω νεότερα, άλλα ήθελα να τονίσω ότι δεν παίζει να έρθετε εδώ και να πάρετε αμέσως αριθμό).

5. Όταν έρθει η άδεια παραμονής, πάτε στην εφορία ξανά για το personnummer."""""

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά για να νοικιάσεις σπίτι θέλουν τον προσωπικό αριθμό...ελπίζω να μην έχουμε θέμα...

βγάλαμε φώτο για διαβατήριο και νέα ταυτότητα(για μένα) 25Ε,θέλω να βγάλω και του παιδιού...και τα διαβατήρα στοιχίζουνν 80Ε το άτομο...έλεγα μπας και ταξιδέψουμε μόνο με ταυτότητες εμείς και το παιδί με διαβατήριο,αλλά αν χρειαστεί τι θα κάνουμε?

ένα σωρό λεφτά πια...

Link to comment
Share on other sites

http://www.sweden.se

ένα ωραίο σίτε...

διάβασα ότι στα 9 εκατομμύρια σουηδούς,τα 2εκ είναι κάτω των 18 ετών!! πολλά παιδιά!!

Πράγματι οι Σουηδοί παντρεύονται σε νεαρή ηλικία και ως τα 30 τους έχουν όλοι τουλάχιστον 2 παιδιά!!!


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ποστ που είχες βάλει το πρωί,δεν το είχα δει ολόκληρο,μάλλον έκανες edit...φαντάζομαι.

νι ;);););)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...