Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Arden είπε:

Καλησπέρα! Κ εμένα 3,5 μηνών είναι και είμαστε 5.200. Γεννήθηκε 2330 και βγήκαμε 2200 από το μαιευτήριο. Το βράδυ ξυπνούσα κ εγώ να την ταισω, γιατί μπορεί να έκανε πάνω από 8 ώρες να φάει από το τελευταίο γεύμα αν την άφηνα, αλλά εμένα δεν το πολυέτρωγε, οπότε σταμάτησα να το κάνω. Τρώει τελευταίο γεύμα γύρω στις 22:00 με 23:00 και θα ξυπνήσω στις 6 με 7 το πρωί για να την ταισω. 

Εμείς κορίτσια έχουμε θέμα με δυσκοιλιότητα δυστυχώς. Πίνει μόνο ξένο πια και ότι έχουμε δοκιμάσει από γάλατα που υποτίθεται ότι είναι για δυσκοιλιότητα δεν βοηθάει. Της δίνω και χαμομήλι να την βοηθήσω.. την λυπάμαι μωρέ και δεν ξέρω πως να την βοηθήσω..

Είναι τα κακά της σκληρά,;; Τι σου έχει πει ο παιδίατρος;; Κάθε πότε ενεργείται;;

Εμένα δε κάνει κάθε μέρα κακά της . Μπορεί να περάσουν και δύο μέρες αλλά τα κακά της έχουν νορμάλ υφή. Είναι μαλακά όπως πάντα. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι μια χαρά. 

3 ώρες πρίν, Jiji είπε:

σκέψου ότι εμένα γεννήθηκε 1945 γρ κ πάλι δεν την ξυπνάω!τρώει όταν θέλει! πλέον κάνει 5 γεύματα!Κ το βράδυ ξυπναει 1 φορά μονη της στις 5..

Τέλεια η μπέμπα σου!!!!!,

4 ώρες πρίν, DINA86 είπε:

Η δικια μου γεννήθηκε 2580 μέχρι να φύγουμε είχε πάει 2400.. 

Ψυχούλες μου. Μια σταλιά άνθρωπο ήταν και τώρα μας κάνουν νάζια.... ❤️ Λιώνω!

Και η δική μου έχασε στο μαιευτήριο όπως είναι λογικό. Βγήκαμε 2420 από 2610.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Είναι τα κακά της σκληρά,;; Τι σου έχει πει ο παιδίατρος;; Κάθε πότε ενεργείται;;

Εμένα δε κάνει κάθε μέρα κακά της . Μπορεί να περάσουν και δύο μέρες αλλά τα κακά της έχουν νορμάλ υφή. Είναι μαλακά όπως πάντα. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι μια χαρά. 

Τέλεια η μπέμπα σου!!!!!,

Ψυχούλες μου. Μια σταλιά άνθρωπο ήταν και τώρα μας κάνουν νάζια.... ❤️ Λιώνω!

Και η δική μου έχασε στο μαιευτήριο όπως είναι λογικό. Βγήκαμε 2420 από 2610.

Τα κακά της μικρής μου δεν είναι συμπαγή δεν έχω ρωτήσει ποτε την παιδίατρο πως πρέπει να ειναι φυσιολογικά.. δλδ όχι απλά δεν δυσκολεύεται το αντίθετο θα έλεγα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , DINA86 είπε:

Τα κακά της μικρής μου δεν είναι συμπαγή δεν έχω ρωτήσει ποτε την παιδίατρο πως πρέπει να ειναι φυσιολογικά.. δλδ όχι απλά δεν δυσκολεύεται το αντίθετο θα έλεγα..

Μια χαρά!!! Ούτε η δική μου έχει θέμα. Απάντησα αυτό στην άλλη κοπέλα που λέει ότι δυσκολεύεται το μωρό της. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!!εμενα η μικρή μ όταν είχαμε πάει παιδίατρο που ήταν 3 μηνών κ 7 ημερων ζύγιζε 6100.Τώρα να δούμε στο επόμενο ραντεβού ποσό θα χει πάει.Όσο για τα κακά κ μένα γκρινιαζει όταν είναι να τα κάνει κ καταλαβαίνω ότι έρχεται η ώρα της κ τσουπ μετά από λίγο τα χει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Είναι τα κακά της σκληρά,;; Τι σου έχει πει ο παιδίατρος;; Κάθε πότε ενεργείται;;

Εμένα δε κάνει κάθε μέρα κακά της . Μπορεί να περάσουν και δύο μέρες αλλά τα κακά της έχουν νορμάλ υφή. Είναι μαλακά όπως πάντα. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι μια χαρά. 

Τέλεια η μπέμπα σου!!!!!,

Ψυχούλες μου. Μια σταλιά άνθρωπο ήταν και τώρα μας κάνουν νάζια.... ❤️ Λιώνω!

Και η δική μου έχασε στο μαιευτήριο όπως είναι λογικό. Βγήκαμε 2420 από 2610.

Ναι Σπυριδούλα μου τις τελευταίες 10 μέρες είναι σκληρά και βασανίζεται η ψυχούλα μου όταν είναι να τα κάνει. Πιο πριν μπορεί να έφτανε 5 μέρες να τα κάνει αλλά τουλάχιστον ήταν μαλακά. Στενοχωριεμαι πολύ που την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι. Η παιδίατρος μας προτείνει γάλα που είναι για την δυσκοιλιότητα, αλλά ακόμα δεν μας έχει βοηθήσει κάποιο.. ταυτόχρονα της δίνω και χαμομήλι μαζί με το γάλα..

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Arden είπε:

Ναι Σπυριδούλα μου τις τελευταίες 10 μέρες είναι σκληρά και βασανίζεται η ψυχούλα μου όταν είναι να τα κάνει. Πιο πριν μπορεί να έφτανε 5 μέρες να τα κάνει αλλά τουλάχιστον ήταν μαλακά. Στενοχωριεμαι πολύ που την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι. Η παιδίατρος μας προτείνει γάλα που είναι για την δυσκοιλιότητα, αλλά ακόμα δεν μας έχει βοηθήσει κάποιο.. ταυτόχρονα της δίνω και χαμομήλι μαζί με το γάλα..

Ωχ μωρέ η γλυκούλα.. προσπάθησε να της κάνεις μασαζακι και ζεστές κομπρεσες ίσως βοηθήσουν! 

 

Κορίτσια η δικιά μου κάνει κάθε μέρα κακάκια. Συνήθως το πρωί.. μια με δύο φορές σίγουρα ! Δεν έχει περάσει ημέρα να μην κάνει!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Arden είπε:

Ναι Σπυριδούλα μου τις τελευταίες 10 μέρες είναι σκληρά και βασανίζεται η ψυχούλα μου όταν είναι να τα κάνει. Πιο πριν μπορεί να έφτανε 5 μέρες να τα κάνει αλλά τουλάχιστον ήταν μαλακά. Στενοχωριεμαι πολύ που την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι. Η παιδίατρος μας προτείνει γάλα που είναι για την δυσκοιλιότητα, αλλά ακόμα δεν μας έχει βοηθήσει κάποιο.. ταυτόχρονα της δίνω και χαμομήλι μαζί με το γάλα..

Ναι φαντάζομαι... Εδώ οι ενήλικες δυσκολευόμαστε σε τετοια κατάσταση,πόσο μάλλον ένα βρέφος. Εύχομαι να περάσει αυτή η φάση γρήγορα γιατί ταλαιπωρείται κι εκείνη 

πρίν από 31 λεπτά , Amalia! είπε:

Ωχ μωρέ η γλυκούλα.. προσπάθησε να της κάνεις μασαζακι και ζεστές κομπρεσες ίσως βοηθήσουν! 

 

Κορίτσια η δικιά μου κάνει κάθε μέρα κακάκια. Συνήθως το πρωί.. μια με δύο φορές σίγουρα ! Δεν έχει περάσει ημέρα να μην κάνει!

Πολύ καλά!!! 

12 ώρες πρίν, Efaki είπε:

Καλησπέρα κοριτσια!!εμενα η μικρή μ όταν είχαμε πάει παιδίατρο που ήταν 3 μηνών κ 7 ημερων ζύγιζε 6100.Τώρα να δούμε στο επόμενο ραντεβού ποσό θα χει πάει.Όσο για τα κακά κ μένα γκρινιαζει όταν είναι να τα κάνει κ καταλαβαίνω ότι έρχεται η ώρα της κ τσουπ μετά από λίγο τα χει κάνει.

Καλημέρα!! Σούπερ βάρος η μπέμπα σου. Εμένα είναι 4 και ακόμα δεν έχει φτάσει τα 6 κιλά. Πόσο γεννήθηκε;;

  • Ευχαριστώ 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2023 at 11:07 AM, DINA86 said:

Καλημέρα!! Ποσο μηνών και ποσα κιλά είναι τα μωράκια σας; Εμένα είναι 3,5 και εχθές πρώτη φορά είδα στη ζυγαριά το 5 και χάρηκα!! Έκανα πολύ κόπο να τη φτάσω σε αυτά τα κιλά ξυπνάω και το βράδυ από μόνη μου να την ταΐσω αυτή αν την αφήσω δεν πρόκειται να ζητήσει 😂

Μια χαρα ειναι στα κιλα τα διπλασιασε απο οταν γεννηθηκε! Εμενα οταν ηταν 3 μηνων ηταν 5900, αλλα ειναι αγορι ετσι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , N.Angel είπε:

Μια χαρα ειναι στα κιλα τα διπλασιασε απο οταν γεννηθηκε! Εμενα οταν ηταν 3 μηνων ηταν 5900, αλλα ειναι αγορι ετσι;

Ναι τα αγόρια παίρνουν πιο γρήγορα!! Θυμάμαι και από το γιο μου που γεννήθηκε στα ίδια κιλά με την μικρή μου και 2 μηνών είχε φτάσει κοντά 5 κιλά 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έχει ξεκινήσει καμία στο μωρό της να δίνει φρούτα; 

Εγώ της παρήγγειλα την πιπίλα τροφίμων,που βάζουν μέσα κομμάτι φρούτου ή λαχανικού ,για να τη ξεκινήσω σιγά σιγά. (Dr. Brown's Πιπίλα Φαγητού Ροζ "Fresh Firsts" από Σιλικόνη για 4+ μηνών)

Και εκπαιδευτικό ποτηράκι μιας και πλέον τα πιάνει όλα αρκετά καλά.(Mam Εκπαιδευτικό Μπιμπερό με Λαβές Trainer + 4m+ Pink 220ml)

Τα έγραψα σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποια . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, SpiridoulaK said:

Κορίτσια καλησπέρα. Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έχει ξεκινήσει καμία στο μωρό της να δίνει φρούτα; 

Εγώ της παρήγγειλα την πιπίλα τροφίμων,που βάζουν μέσα κομμάτι φρούτου ή λαχανικού ,για να τη ξεκινήσω σιγά σιγά. (Dr. Brown's Πιπίλα Φαγητού Ροζ "Fresh Firsts" από Σιλικόνη για 4+ μηνών)

Και εκπαιδευτικό ποτηράκι μιας και πλέον τα πιάνει όλα αρκετά καλά.(Mam Εκπαιδευτικό Μπιμπερό με Λαβές Trainer + 4m+ Pink 220ml)

Τα έγραψα σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποια . 

Ειμαι σε 4 μερες γινεται 4 μηνων αλλα δεν ειναι ετοιμος νομιζω ακομα..ουτε που γυριζει..εσενα θυμισε μου 4,5-5; Μπορει κ καθεται εσενα; Λενε οταν αρχισει σιγα σιγα να ψιλοκαθεται τοτε αρχιζουν να ειναι πιο ετοιμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έχει ξεκινήσει καμία στο μωρό της να δίνει φρούτα; 

Εγώ της παρήγγειλα την πιπίλα τροφίμων,που βάζουν μέσα κομμάτι φρούτου ή λαχανικού ,για να τη ξεκινήσω σιγά σιγά. (Dr. Brown's Πιπίλα Φαγητού Ροζ "Fresh Firsts" από Σιλικόνη για 4+ μηνών)

Και εκπαιδευτικό ποτηράκι μιας και πλέον τα πιάνει όλα αρκετά καλά.(Mam Εκπαιδευτικό Μπιμπερό με Λαβές Trainer + 4m+ Pink 220ml)

Τα έγραψα σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποια . 

θεωρώ ότι είναι λίγο νωρίς αλλά η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα τι θέλει να κάνει με το μωρό της..παρόλα αυτά πρέπει επίσης να πληρεί κ τις προϋποθέσεις για ακτι τετοι...δηλαδή να καθεται,να έχει φύγει το αντανακλαστικο της γλωσσας(αυτό που σπρώχνουν προς τα εξω), και αν δείχνει ενδιαφέρον όταν μας βλέπει να τρώμε.. αν τα έχετε αυτά τότε οκ κ φυσικά πάντα σε συνεννόηση με τον παιδίατρο! επίσης είναι καλύτερα να ξεκινήσετε με λαχανικά αντί για φρούτα γιατί μαθαίνουν στη γλυκιά γεύση κ μετά ίσως δυσκολευτείς μετά λαχανικά...εμείς είμαστε 5 μηνων σε λίγες μέρες όμως θεωρώ ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη γιατί αρχικά δεν μπορεί να κάτσει!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, N.Angel είπε:

Ειμαι σε 4 μερες γινεται 4 μηνων αλλα δεν ειναι ετοιμος νομιζω ακομα..ουτε που γυριζει..εσενα θυμισε μου 4,5-5; Μπορει κ καθεται εσενα; Λενε οταν αρχισει σιγα σιγα να ψιλοκαθεται τοτε αρχιζουν να ειναι πιο ετοιμα.

Εμένα είναι 4,5 μηνών περίπου και ψιλοκαθεται. 

πρίν από 13 λεπτά , Jiji είπε:

θεωρώ ότι είναι λίγο νωρίς αλλά η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα τι θέλει να κάνει με το μωρό της..παρόλα αυτά πρέπει επίσης να πληρεί κ τις προϋποθέσεις για ακτι τετοι...δηλαδή να καθεται,να έχει φύγει το αντανακλαστικο της γλωσσας(αυτό που σπρώχνουν προς τα εξω), και αν δείχνει ενδιαφέρον όταν μας βλέπει να τρώμε.. αν τα έχετε αυτά τότε οκ κ φυσικά πάντα σε συνεννόηση με τον παιδίατρο! επίσης είναι καλύτερα να ξεκινήσετε με λαχανικά αντί για φρούτα γιατί μαθαίνουν στη γλυκιά γεύση κ μετά ίσως δυσκολευτείς μετά λαχανικά...εμείς είμαστε 5 μηνων σε λίγες μέρες όμως θεωρώ ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη γιατί αρχικά δεν μπορεί να κάτσει!

Έχεις δίκιο σε ότι έγραψες. Εμένα ψιλοκαθεται. Θέλει στήριξη βέβαια ακόμα.

Ότι νομίζει καλύτερα η καθεμία όντως 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...