Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Έχει ξεκινήσει καμία στο μωρό της να δίνει φρούτα; 

Εγώ της παρήγγειλα την πιπίλα τροφίμων,που βάζουν μέσα κομμάτι φρούτου ή λαχανικού ,για να τη ξεκινήσω σιγά σιγά. (Dr. Brown's Πιπίλα Φαγητού Ροζ "Fresh Firsts" από Σιλικόνη για 4+ μηνών)

Και εκπαιδευτικό ποτηράκι μιας και πλέον τα πιάνει όλα αρκετά καλά.(Mam Εκπαιδευτικό Μπιμπερό με Λαβές Trainer + 4m+ Pink 220ml)

Τα έγραψα σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποια . 

Γεια σου Σπυριδούλα μου! Εμείς δεν ξεκινήσαμε τροφές ακόμα. Σήμερα κλείνει 4 μηνών. Πιστεύω σε 1,5 με 2 μήνες θα ξεκινήσουμε. Καλή αρχή σας εύχομαι! Πες μας εντυπώσεις από την πιπίλα τροφίμων όταν τη χρησιμοποιησεις, εγώ δεν εχω. Τα μεγάλα μου με μαλακό κουταλάκι σιλικόνης τα τάιζα, το οποίο χρησιμοποιώ και στην μπέμπα για να της δίνω τη βιταμίνη d.

Σε άλλα νέα.. ευτυχώς η δυσκοιλιότητα διορθώθηκε με το καινούργιο γάλα!!! 

Τώρα έχουμε γκρίνια για τα δόντια..τα ούλα της δηλαδή την ενοχλούν..της βάζω μια κρέμα που είναι για την οδοντοφυΐα αλλά εκείνη την στιγμή την ανακουφίζει μόνο.. πήραμε κ ένα μασητικό και υπομονή!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια.ψαχνω για ένα φθηνό δεύτερο καρότσι για να το έχει η μαμά μου να τον κουνάει να τον κοιμίζει.εχει πάρει καμία σας τα lorelli???βρίσκω στο ίντερνετ με 85ευρω..τι λέτε,

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Arden είπε:

Γεια σου Σπυριδούλα μου! Εμείς δεν ξεκινήσαμε τροφές ακόμα. Σήμερα κλείνει 4 μηνών. Πιστεύω σε 1,5 με 2 μήνες θα ξεκινήσουμε. Καλή αρχή σας εύχομαι! Πες μας εντυπώσεις από την πιπίλα τροφίμων όταν τη χρησιμοποιησεις, εγώ δεν εχω. Τα μεγάλα μου με μαλακό κουταλάκι σιλικόνης τα τάιζα, το οποίο χρησιμοποιώ και στην μπέμπα για να της δίνω τη βιταμίνη d.

Σε άλλα νέα.. ευτυχώς η δυσκοιλιότητα διορθώθηκε με το καινούργιο γάλα!!! 

Τώρα έχουμε γκρίνια για τα δόντια..τα ούλα της δηλαδή την ενοχλούν..της βάζω μια κρέμα που είναι για την οδοντοφυΐα αλλά εκείνη την στιγμή την ανακουφίζει μόνο.. πήραμε κ ένα μασητικό και υπομονή!!!

Καλημέρα... Ναι θα σας πω οταν ξεκινήσουμε.

Εγώ της δίνω τη d3 terra. Είναι γλυκιά και της αρέσει πολύ. Έχει σταγονόμετρο οπότε απλά της στάζω στο στόμα ή στη πιπίλα.

Πολύ ωραία νέα αυτά. Να χαλαρώσει και το μωρό σε αυτό το θέμα.

Τώρα άστο . Πολύ γκρίνια και η δικιά μου με τα ούλα της.... Θα δω τι θα μου πει και η παιδίατρος να κάνω... Θα της πάρω κι εγώ μασητικό. Ξέρεις μέχρι πότε κρατάει αυτό με τα ούλα;;; Μέχρι πόσων μηνών;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα... Ναι θα σας πω οταν ξεκινήσουμε.

Εγώ της δίνω τη d3 terra. Είναι γλυκιά και της αρέσει πολύ. Έχει σταγονόμετρο οπότε απλά της στάζω στο στόμα ή στη πιπίλα.

Πολύ ωραία νέα αυτά. Να χαλαρώσει και το μωρό σε αυτό το θέμα.

Τώρα άστο . Πολύ γκρίνια και η δικιά μου με τα ούλα της.... Θα δω τι θα μου πει και η παιδίατρος να κάνω... Θα της πάρω κι εγώ μασητικό. Ξέρεις μέχρι πότε κρατάει αυτό με τα ούλα;;; Μέχρι πόσων μηνών;

Καλημέρα!

Κρατάει καιρό αυτό.. βέβαια είναι και στο κάθε παιδί πότε θα βγάλει τα δοντακια του..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Arden είπε:

Καλημέρα!

Κρατάει καιρό αυτό.. βέβαια είναι και στο κάθε παιδί πότε θα βγάλει τα δοντακια του..

Καλησπέρα... Υπομονή δηλαδή.

Κορίτσια σήμερα δειλά δειλά ξεκινήσαμε με ένα κομμάτι μπανάνα. Της το έλιωσα και το έφαγε ολο. Δε το περιμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Καλησπέρα... Υπομονή δηλαδή.

Κορίτσια σήμερα δειλά δειλά ξεκινήσαμε με ένα κομμάτι μπανάνα. Της το έλιωσα και το έφαγε ολο. Δε το περιμένα.

Αλήθεια; Εγώ περιμένω στο τέλος του μήνα που θα έχω παιδίατρο να τη ρωτήσω αν επιτρέψει καμία κρεμουλα.. προς το παρόν ακόμα αποστειρώνω και βράζω νερό.. η προηγούμενη παιδίατρος που είχα για το πρώτο μου παιδί μέχρι 6 μήνες δεν άφηνε τίποτε άλλο εκτός από γάλα.. αυτή τη βλέπω πιο χαλαρή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DINA86 είπε:

Αλήθεια; Εγώ περιμένω στο τέλος του μήνα που θα έχω παιδίατρο να τη ρωτήσω αν επιτρέψει καμία κρεμουλα.. προς το παρόν ακόμα αποστειρώνω και βράζω νερό.. η προηγούμενη παιδίατρος που είχα για το πρώτο μου παιδί μέχρι 6 μήνες δεν άφηνε τίποτε άλλο εκτός από γάλα.. αυτή τη βλέπω πιο χαλαρή 

Η δικιά μου μου είπε ότι οι νέοι κανονισμοί επιτρέπουν από 4 μηνών πλέον. Τώρα η μπέμπα είναι 4,5 μηνών. Γενικά κι εγώ το θεωρώ λίγο νωρίς συγκριτικά με το 6 μηνών αλλά δεν είναι και τόσο φοβερό να δοκιμάζουν σιγά σιγά λίγα φρούτα και λαχανικά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Η δικιά μου μου είπε ότι οι νέοι κανονισμοί επιτρέπουν από 4 μηνών πλέον. Τώρα η μπέμπα είναι 4,5 μηνών. Γενικά κι εγώ το θεωρώ λίγο νωρίς συγκριτικά με το 6 μηνών αλλά δεν είναι και τόσο φοβερό να δοκιμάζουν σιγά σιγά λίγα φρούτα και λαχανικά. 

Καλησπέρα, η μικρή μου είναι 4μηνών και η γιατρός έδωσε οδηγία να ξεκινήσει φρούτα, μήλο στην αρχή μετά αχλάδι και τέλος μπανάνα, οπότε αύριο ξεκινάμε! Μου φαίνεται και εμένα νωρίς, δεν ξέρω αν θα φάει, αλλά ας μπει σιγά σιγά στο νοημα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως κορίτσια να κοιταται κ τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας γιατί από κει προέρχονται οι κανονισμοί! Κ λένε 6 μηνων! μέχρι τότε δεν υπάρχει κ λόγος θεωρητικά μιας κ μέχρι το έτος ή βασική τροφή είναι το γαλα!και το σημαντικότερο είναι όπως ξανά είπα να έχουν όλα τα σημάδια ετοιμότητας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Jiji είπε:

πάντως κορίτσια να κοιταται κ τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας γιατί από κει προέρχονται οι κανονισμοί! Κ λένε 6 μηνων! μέχρι τότε δεν υπάρχει κ λόγος θεωρητικά μιας κ μέχρι το έτος ή βασική τροφή είναι το γαλα!και το σημαντικότερο είναι όπως ξανά είπα να έχουν όλα τα σημάδια ετοιμότητας!

Συμφωνώ μαζί σου.. προσωπικά ακόμα κι αν μου πει η παιδίατρος να την ξεκινήσω φρούτα από τώρα, εγώ θα το κάνω όταν γίνει 6 μηνών. Αυτό λένε οι παγκόσμιες οδηγίες κι αυτό θα ακολουθήσω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ απόλυτα. Δεν ξέρω τι έχουν πάθει οι καινούριοι παιδίατροι και βιάζονται τόσο με την εισαγωγή τροφών. Πόσο μάλλον αυτό που αναφέρθηκε, όταν δεν πληρούνται τα κριτήρια ετοιμότητας, πχ όταν το μωρό δε μπορεί να σταθεί καθιστό ούτε για λίγα δευτερόλεπτα και πέφτει σαν τσουβαλι.

Βέβαια οφείλω να αναφέρω ότι η Αμερικανική Ένωση Παιδιάτρων έχει αναθεωρήσει τις οδηγίες και έχει πάει τις στερεές τροφές πιο νωρίς, σε αντίθεση με τον ΠΟΥ. Ο βασικός λόγος είναι η αποτελεσματική κάλυψη των αναγκών σε σίδηρο. 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι, όπως σε όλα τα θέματα, σε κατευθύνει το μωρό που έχεις απέναντί σου. Για την ιστορία, εμείς ξεκινήσαμε στερεές τροφές στους 5.5 μήνες. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Κι εγώ έχω συμμερίζομαι την άποψη σας και το είπα στην παιδίατρο,αλλά θεώρησα ότι κάτι παραπάνω θα γνωρίζει. Μου είχε πει να τη ξεκινήσω πριν μισό μήνα κι εγώ το καθυστέρησα. Δεν έχω σκοπό πάντως να αποθηλασω, ούτε να αντικαταστήσω κάποιο γεύμα της από γάλα με τροφή. Απλώς της έδωσα να δοκιμάσει σιγά σιγά. Μιλάμε για πολύ σιγά. 😜

Όντως οι παιδίατροι της "νέας σχολής" βιάζονται για την εισαγωγή στερεών τροφών από τον 4ο.

Η μπέμπα πάντως δεν έχει πια αυτό το αντανακλαστικό με τη γλώσσα που εξωθεί την τροφή από ότι είδα χθες. Στέκεται καθιστή βέβαια με λίγη υποστήριξη ακόμη. 

Εσείς τι γνώμη έχετε για τις τροφές σε κομματάκια που δίνουν στα μωρά ενώ ακόμη δεν έχουν δόντια; Σαν άποψη δεν είναι λάθος αλλά το φοβάμαι μιας και το μωρό δεν έχει δόντια.... Γιατί μου είπε η παιδίατρος αργότερα να της τα κόβω κομμάτια ώστε να μάθει να τρώει μόνη της κι όσο ποσότητα επιθυμεί εκείνη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τη μέθοδο με τα κομματάκια (BLW) δεν την έχω δοκιμάσει, και στα δύο ξεκίνησα με αλεσμένα.

Το μόνο που μπορώ να σου πω βιωματικά επειδή και οι δυο γιοι μου άργησαν να βγάλουν το πρώτο δόντι (10,5 μηνών ο ένας, 9,5 ο άλλος), είναι ότι η μάσηση δε γίνεται με τα δόντια. Και οι δυο παράλληλα με το φαγητό τους τρώγανε και κομματάκια και τα λιωνανε με τα ούλα.

Ειδικά ο μεγάλος έπαιρνε ολόκληρα κομμάτια μήλο και κατέβαζε (δεν το συστήνω, το μήλο συνδέεται συχνά με πνιγμονές) και μασουλουσε παξιμάδια. Αλλά και ο μικρός αντίστοιχα, αυτό που έκανα είναι αυτό που προτείνω για όλα τα θέματα- παρατήρηση, παρατήρηση, παρατήρηση. Ξεκίνησα με πολυυυύ μικρά, τη μια μέρα του φάνηκε περίεργο και έκανε πως πνιγόταν, το άφησα, 3-4 μέρες μετά ξαναδοκίμασα και ζήτησε κι άλλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα μας!! Εμείς όλα καλά είμαστε σχεδόν 4 μηνών και πήγαμε 5300!! Ήθελα να ρωτήσω και τις υπόλοιπες μαμάδες τι χρώμα έχουν τα ματάκια των μωρών σας; Έχουν πάρει σε αυτή την ηλικία το τελικό ή ακόμα αλλάζουν; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, DINA86 είπε:

Καλημέρα στην παρέα μας!! Εμείς όλα καλά είμαστε σχεδόν 4 μηνών και πήγαμε 5300!! Ήθελα να ρωτήσω και τις υπόλοιπες μαμάδες τι χρώμα έχουν τα ματάκια των μωρών σας; Έχουν πάρει σε αυτή την ηλικία το τελικό ή ακόμα αλλάζουν; 

Καλησπέρα!!!!

Πολύ ωραία!!!!

Η μπέμπα έχει γκριζοπράσινα μάτια μου φαίνεται. Δε ξέρω αν είναι αυτό το τελικό χρώμα,αλλά και αυτό είναι λογικό μου φαίνεται γιατί τα έχει πάρει από τη γιαγιά της μάλλον 😜. Εσένα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...