Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλησπέρα!!!!

Πολύ ωραία!!!!

Η μπέμπα έχει γκριζοπράσινα μάτια μου φαίνεται. Δε ξέρω αν είναι αυτό το τελικό χρώμα,αλλά και αυτό είναι λογικό μου φαίνεται γιατί τα έχει πάρει από τη γιαγιά της μάλλον 😜. Εσένα;;;

Και εμένα το ίδιο χρωμα έχει!! Ας ελπίσουμε να μείνουν έτσι 😀

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα ο μπέμπης έχει μαύρα μάτια, είμαστε 10 μηνών, μακάρι να παραμείνουν! Οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας καθώς τα μάτια συνήθως σκουραίνουν, σπάνια ανοίγουν, αλλά θα δούμε!

Edit: Ο μεγάλος μου πάντως είχε σκούρο μπλε μέχρι τον χρόνο και κατέληξε στα πράσινα με λίγο καφέ γύρω από την κόρη σαν τα δικά μου, καμία σχέση!

Για την ιστορία, και τα δύο θήλασαν αποκλειστικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Melie είπε:

Εμένα ο μπέμπης έχει μαύρα μάτια, είμαστε 10 μηνών, μακάρι να παραμείνουν! Οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας καθώς τα μάτια συνήθως σκουραίνουν, σπάνια ανοίγουν, αλλά θα δούμε!

Edit: Ο μεγάλος μου πάντως είχε σκούρο μπλε μέχρι τον χρόνο και κατέληξε στα πράσινα με λίγο καφέ γύρω από την κόρη σαν τα δικά μου, καμία σχέση!

Για την ιστορία, και τα δύο θήλασαν αποκλειστικά.

Να σου ζήσουν και οι δύο!!! Υγεία να έχουν.

Έχει σχέση ο αποκλειστικός θηλασμός με το χρώμα των ματιών;; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, επίσης!

Επιστημονικά δεν υπάρχει σχέση. Στη λαϊκή παράδοση λένε ότι "όταν το παιδί σταματήσει να θηλάζει, τότε παίρνει το οριστικό χρώμα των ματιών του".

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι καθώς το χρώμα των ματιών σταθεροποιείται στους 9-12 μήνες περίπου και συνέπιπτε χρονικά με τη διακοπή του θηλασμού, αυτά τα δύο συσχετίστηκαν σύμφωνα με τον κοινό νου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Melie είπε:

Ευχαριστώ, επίσης!

Επιστημονικά δεν υπάρχει σχέση. Στη λαϊκή παράδοση λένε ότι "όταν το παιδί σταματήσει να θηλάζει, τότε παίρνει το οριστικό χρώμα των ματιών του".

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι καθώς το χρώμα των ματιών σταθεροποιείται στους 9-12 μήνες περίπου και συνέπιπτε χρονικά με τη διακοπή του θηλασμού, αυτά τα δύο συσχετίστηκαν σύμφωνα με τον κοινό νου.

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Κι εγώ αποκλειστικά τη θηλάζω. Δεν έχει πάρει ποτέ ξένο. 

Ναι μάλλον αυτό συμβαίνει. Συμπίπτουν χρονικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Melie είπε:

Ευχαριστώ, επίσης!

Επιστημονικά δεν υπάρχει σχέση. Στη λαϊκή παράδοση λένε ότι "όταν το παιδί σταματήσει να θηλάζει, τότε παίρνει το οριστικό χρώμα των ματιών του".

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι καθώς το χρώμα των ματιών σταθεροποιείται στους 9-12 μήνες περίπου και συνέπιπτε χρονικά με τη διακοπή του θηλασμού, αυτά τα δύο συσχετίστηκαν σύμφωνα με τον κοινό νου.

Καλησπέρα. Θα ρωτήσω εσένα που έχεις μεγαλύτερο μωράκι ηλικιακά.

Έχω εισάγει σιγά σιγά τη μπέμπα μου σε στέρεες όπως μου είπε η παιδίατρος. 

Έχω ξεκινήσει με μπανάνα 3 μέρες,και τώρα είμαστε στη δεύτερη ημέρα με το αχλάδι. Σήμερα έκανε κακά σκληρά. Λογικά από την ένταξη έπαθε δυσκοιλιότητα. Αύριο θα πάω παιδίατρο ούτως ή άλλως αλλά τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτομαι να σταματήσω για λίγες μέρες τα φρούτα και να τη θηλάζω μόνο ώστε να ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2023 at 7:54 ΠΜ, DINA86 είπε:

Καλημέρα στην παρέα μας!! Εμείς όλα καλά είμαστε σχεδόν 4 μηνών και πήγαμε 5300!! Ήθελα να ρωτήσω και τις υπόλοιπες μαμάδες τι χρώμα έχουν τα ματάκια των μωρών σας; Έχουν πάρει σε αυτή την ηλικία το τελικό ή ακόμα αλλάζουν; 

Καλησπέρα! Μια χαρά η μπεμπουλα σου! Για τα μάτια που ρώτησες η δικιά μου για την ώρα έχει γαλάζια, θα δείξει αν θα το κρατήσει..

1 ώρα πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλησπέρα. Θα ρωτήσω εσένα που έχεις μεγαλύτερο μωράκι ηλικιακά.

Έχω εισάγει σιγά σιγά τη μπέμπα μου σε στέρεες όπως μου είπε η παιδίατρος. 

Έχω ξεκινήσει με μπανάνα 3 μέρες,και τώρα είμαστε στη δεύτερη ημέρα με το αχλάδι. Σήμερα έκανε κακά σκληρά. Λογικά από την ένταξη έπαθε δυσκοιλιότητα. Αύριο θα πάω παιδίατρο ούτως ή άλλως αλλά τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτομαι να σταματήσω για λίγες μέρες τα φρούτα και να τη θηλάζω μόνο ώστε να ηρεμήσει.

Σπυριδούλα μου η μπανάνα μπορεί να κάνει δυσκοιλιότητα. Λογικά το αχλάδι αν είναι και μαλακό θα την βοηθήσει. Εννοείται όμως θα το συζητήσεις με τον παιδίατρο σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η μπανάνα προκαλεί δυσκοιλιότητα, μπορείς να βάλεις μικρότερη ποσότητα. Το αχλάδι βοηθάει να ισορροπήσει το θέμα.

Πάντως σίγουρα τα κακακια θα σκληρύνουν κάπως με τις στερεές τροφές, το θέμα είναι να μη δείχνει σημάδια πόνου ή ζορισματος περισσότερο από ο,τι συνήθως.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, εμένα ο μπέμπης από την πρώτη μέρα σχεδόν σου δίνει να καταλάβεις πότε κάνει κακά. Σφίγγεται δυνατά, κοκκινίζει πάρα πολύ, αλλά κάνει τρεις φορές την ημέρα και δε δείχνει να πονάει. Και μετά που ξεκινήσαμε τροφές, τρώει δύο μπανάνες τη μέρα, μια στη φρουτόκρεμα και μια στη βρώμη.

Θέλω να πω, ψάξε για σημάδια δυσφορίας. Και φυσικά τον πρώτο λόγο έχει ο παιδίατρος.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Melie είπε:

Γενικά η μπανάνα προκαλεί δυσκοιλιότητα, μπορείς να βάλεις μικρότερη ποσότητα. Το αχλάδι βοηθάει να ισορροπήσει το θέμα.

Πάντως σίγουρα τα κακακια θα σκληρύνουν κάπως με τις στερεές τροφές, το θέμα είναι να μη δείχνει σημάδια πόνου ή ζορισματος περισσότερο από ο,τι συνήθως.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, εμένα ο μπέμπης από την πρώτη μέρα σχεδόν σου δίνει να καταλάβεις πότε κάνει κακά. Σφίγγεται δυνατά, κοκκινίζει πάρα πολύ, αλλά κάνει τρεις φορές την ημέρα και δε δείχνει να πονάει. Και μετά που ξεκινήσαμε τροφές, τρώει δύο μπανάνες τη μέρα, μια στη φρουτόκρεμα και μια στη βρώμη.

Θέλω να πω, ψάξε για σημάδια δυσφορίας. Και φυσικά τον πρώτο λόγο έχει ο παιδίατρος.

Ευχαριστώ πολύ. Πριν λίγο έκανε κακά κανονικά όπως πάντα. Δεν την έχω δει να κανονίζει η να σφίγγεται. Γενικά έχει γκρίνια γιατί την ενοχλούν τα ούλα της οπότε τώρα και με τη δυσκοιλιότητα είναι δύσκολη η κατάσταση.  Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2023 at 4:07 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Πριν λίγο έκανε κακά κανονικά όπως πάντα. Δεν την έχω δει να κανονίζει η να σφίγγεται. Γενικά έχει γκρίνια γιατί την ενοχλούν τα ούλα της οπότε τώρα και με τη δυσκοιλιότητα είναι δύσκολη η κατάσταση.  Υπομονή.

Πιστεύω πως είναι λογικό να σου κάνει δυσκοιλιοτητα αφού της έβαλες πολύ νωρίς στις στερεές. Το εντερακι της δεν είναι ακόμα έτοιμο.. θα σου πρότεινα να εισάγεις πιο αργά τα επόμενα φρούτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Amalia! είπε:

Πιστεύω πως είναι λογικό να σου κάνει δυσκοιλιοτητα αφού της έβαλες πολύ νωρίς στις στερεές. Το εντερακι της δεν είναι ακόμα έτοιμο.. θα σου πρότεινα να εισάγεις πιο αργά τα επόμενα φρούτα. 

Και στον 6ο το ίδιο παθαίνουν όταν ξεκινούν στερεές τροφές αφού μέχρι τότε έπιναν μόνο γάλα.

Η παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω κανονικά με λαχανικά. Γενικότερα η μπανάνα,η πατάτα και το καρότο δημιουργούν δυσκοιλιότητα στα μωρά. 

πρίν από 14 λεπτά , Amalia! είπε:

Πιστεύω πως είναι λογικό να σου κάνει δυσκοιλιοτητα αφού της έβαλες πολύ νωρίς στις στερεές. Το εντερακι της δεν είναι ακόμα έτοιμο.. θα σου πρότεινα να εισάγεις πιο αργά τα επόμενα φρούτα. 

Με τα ούλα της η μπέμπα σου έχει ενόχληση; Η δικιά μου πολύ γκρίνια ιδίως το μεσημέρι. Δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί ενώ νυστάζει λόγω της ενόχλησης και της πήρα τη Mundisal gel και μασητικό που πάει στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Και στον 6ο το ίδιο παθαίνουν όταν ξεκινούν στερεές τροφές αφού μέχρι τότε έπιναν μόνο γάλα.

Η παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω κανονικά με λαχανικά. Γενικότερα η μπανάνα,η πατάτα και το καρότο δημιουργούν δυσκοιλιότητα στα μωρά. 

Με τα ούλα της η μπέμπα σου έχει ενόχληση; Η δικιά μου πολύ γκρίνια ιδίως το μεσημέρι. Δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί ενώ νυστάζει λόγω της ενόχλησης και της πήρα τη Mundisal gel και μασητικό που πάει στο ψυγείο.

Καλημέρα! Φαίνεται να την ενοχλούν, γιατί βάζει συνέχεια τα χέρια στο στόμα, αλλά δεν έχει ιδιαίτερη γκρίνια! Εμείς αυτό τον μήνα έχουμε μια δυσκολία στον ύπνο, ξυπνάει πιο συχνά τη νύχτα και κοιμάται λιγότερο την ημέρα..  λογικά περνάει το sleep regression..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Amalia! είπε:

Καλημέρα! Φαίνεται να την ενοχλούν, γιατί βάζει συνέχεια τα χέρια στο στόμα, αλλά δεν έχει ιδιαίτερη γκρίνια! Εμείς αυτό τον μήνα έχουμε μια δυσκολία στον ύπνο, ξυπνάει πιο συχνά τη νύχτα και κοιμάται λιγότερο την ημέρα..  λογικά περνάει το sleep regression..

Τι να πω. Το κάθε μωράκι έχει τα δικά του. Εγω πάντως είμαι όλη μέρα με πονοκέφαλο και πάρα πολλά νεύρα από τη γκρίνια και την αϋπνία. Δε ξέρω πως θα τη παλέψω 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Τι να πω. Το κάθε μωράκι έχει τα δικά του. Εγω πάντως είμαι όλη μέρα με πονοκέφαλο και πάρα πολλά νεύρα από τη γκρίνια και την αϋπνία. Δε ξέρω πως θα τη παλέψω 

Πως ξέρεις ότι είναι τα ούλα και δεν είναι κάτι αλλο;; τη νύχτα δεν κοιμάται; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amalia! είπε:

Πως ξέρεις ότι είναι τα ούλα και δεν είναι κάτι αλλο;; τη νύχτα δεν κοιμάται; 

Αρχικά το ξέρω γιατί μου το επιβεβαίωσε και η παιδίατρος και βάζει με μανία εδώ και ένα μήνα περίπου ότι βρει στο στόμα της . Πλέον δε κοιμάται το σερί που κοιμόταν λόγω της έντονης ενόχλησης προφανώς ξυπνάει.

1 hour ago, Amalia! είπε:

Πως ξέρεις ότι είναι τα ούλα και δεν είναι κάτι αλλο;; τη νύχτα δεν κοιμάται; 

Επίσης έχουν ασπρίσει τα ούλα της . Είναι κι αυτό ένα σημάδι ότι ξεκινάει η οδοντοφυΐα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...