Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

1 hour ago, Amalia! είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Όταν αρχίζει να κινείται το μωρό νιωθετε κι εσείς την κοιλιά σας μερικές φορές σαν να παθαίνει κραμπα στο σημείο που είναι το μωρό?? 

Ναιιι μη σε αγχώνει....γενικά εγώ και όταν σηκώνομαι νιώθω μια έντονη πίεση στη μήτρα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξερω κ εγω για το εμβολιο κοριτσια…δεν εχω κανει ποτε ουτε της γριπης ουτε του πνευμονιοκοκκου..ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει κανενα σχολιο προς το παρον κ εζω ραντεβου σε εναν μηνα περιπου.. απο τη μια δεν θα ηθελα τπτ να κανω απο την αλλη φοβαμαι κιολας μη κολλησω τπτ κ παθει κατι το μπεμπακι μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Γεια σου!!! Εγώ όχι...αλλά γενικά είναι ήσυχος νομίζω...δεν με κλωτσαει πολυ..νιώθω σαν να κινούνται τα έντερα ή να χτυπάει κάποια φλέβα...αυτό!

 

2 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Ναιιι μη σε αγχώνει....γενικά εγώ και όταν σηκώνομαι νιώθω μια έντονη πίεση στη μήτρα 

Κορίτσια εγώ στην αρχή νόμιζα ότι ήταν συσπάσεις, αλλά το παθαίνω μόνο όταν αρχίζει να με κλωτσάει το μωρό ή να κουνιεται... 

Γενικα σε ποιο σημείο της κοιλιας το νιωθετε? Εγώ συνήθως χαμηλά γιατί έχει τα πόδια κάτω, αλλά έχει τύχει να γυρίσει νομίζω και με κλωτσάει κοντά στον αφαλό!!!

Για εμβόλιο κι εμενα δε μου χει πει κάτι ο γιατρός.. αλλά και πάλι θα το σκεφτόμουν πολύ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είναι κ δύο τις νοιώθω παντού αλλά όχι σαν κραμπα.  . . Κλωτσιές.  . . Κουτουλιες δεν ξέρω τι κάνουν είναι γενικά ατίθασα πνεύματα,  γίνεται ένας Χαμουλης.  . . Συνήθως ήταν η μία δεξιά κ χαμηλά κ η άλλη αριστερά κ στα πλαγια ψηλά.  . . Τώρα δεν ξέρω θα δω την Δευτέρα που βρίσκεται η καθεμία 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νιώθω τη μπέμπα σχεδόν παντού όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Είναι πολύ σημαντικό να νιώθουμε τα μωρά μας κορίτσια!!! Εγώ περιμένω πως και πως να κινείται ώστε να βεβαιώνομαι ότι είναι καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Amalia! είπε:

Κορίτσια έχετε βρει τι καρότσι θα πάρετε??? Έχω μπερδευτεί με τόσες επιλογές που υπάρχουν!!

Εμένα δεν με βολεύει το πολυκαροτσι όπως το σκέφτομαι. Οπότε καρότσι βόλτας σίγουρα θα πάρουμε το οποίο γίνεται και Πορτ μπεμπέ. Κάθισμα αυτοκινήτου ξεχωριστό 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Εγώ νιώθω τη μπέμπα σχεδόν παντού όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Είναι πολύ σημαντικό να νιώθουμε τα μωρά μας κορίτσια!!! Εγώ περιμένω πως και πως να κινείται ώστε να βεβαιώνομαι ότι είναι καλά 

Πράγματι όταν τα νιώθουμε να κινούνται είναι μεγάλη ανακούφιση!!

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Κορίτσια έχετε βρει τι καρότσι θα πάρετε??? Έχω μπερδευτεί με τόσες επιλογές που υπάρχουν!!

Σκέφτομαι μηπως πάρω καρότσι 2 σε 1 και ξεχωριστά καρεκλάκι αυτοκινητου αλλά ακόμα το ψάχνω δεν έχω αποφασίσει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες

Εγω θα σας προτείνω το "Stokke x xplory".

Είμαι παρα πολυ ευχαριστημένη με το συγκεκριμένο καρότσι. Το εχω  χρησιμοποιησει και στα δυο μου παιδία και ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα που δεν πρεπει να αγοράσω καινούριο γιατι είναι σαν καινούριο. Εχει πολυ καλη κατασκευή, δεν ειναι βαρυ οταν το σπρώχνεις (πολυ σημαντικό) εχει ρυθμιση για να ανεβαίνεις σκαλοπάτια χωρις να χρειαζεσαι βοήθεια επίσης σημαντικό. Στο αυτοκίνητο σπαει σε κομμάτια και ετσι δεν παιρνει οσο χωρο παιρνουν τα συμβατικα καρότσια. Επίσης στον άξονα του προσαρμόζεται τοσο το καθησματακι αυτοκινήτου οσο και το πόρτ μπεμπε της ίδιας σειράς. Εαν εχει κοιμηθεί πχ το μωρο στο αυτοκίνητο δεν χρειάζεται να το ξυπνήσεις για να το βγάλεις και να το βάλεις στο καρότσι . Βγάζες το καθησματακι ολοκληρο απο το αμάξι με το μωρο μεσα και το προσαρμόζεις αμεσα στον αξονα του καροτσιου.

 Σίγουρα δεν ειναι μια οικονομική επιλογή όμως εχει τοσα θετικά και θα κρατήσει σε βάθος χρόνου για αυτο και αξίζει.

Αυτά:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα σε καρότσι...έχω μπερδευτεί...η αλήθεια είναι πως δε θέλω να δώσω μια περιουσία χωρίς να ξέρω αν θα κάνω άλλο παιδί αργότερα.. από τις κριτικές μάλλον θα ξαταληξω στο Bergsteiger Capri είναι 3 σε 1 και όπου κ να διαβάσω γράφει πολύ καλά λόγια κ είναι σε μια νορμάλ τιμή...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, LouloudakiK said:

Εγώ νιώθω τη μπέμπα σχεδόν παντού όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Είναι πολύ σημαντικό να νιώθουμε τα μωρά μας κορίτσια!!! Εγώ περιμένω πως και πως να κινείται ώστε να βεβαιώνομαι ότι είναι καλά 

Κ εγω παντου τον νιωθω..μια πανψ μια κατω μετα στο πλαι! 

 

14 hours ago, Amalia! said:

Κορίτσια έχετε βρει τι καρότσι θα πάρετε??? Έχω μπερδευτεί με τόσες επιλογές που υπάρχουν!!

Το σκεφτομουν χθες για το καροτσι κ σκεφτομουν να σας ρωτησω κ με προλαβες!! Λοιπον μια φιλη μου εχει cybex melio φανταστικο το δοκιμασα κ εγω με το μωρακι της κ ειναι πολυ καλο, ελαφρυ, δεν τριζει κ ευκολο στις μανουβρες! 
Επειδη εχω μπερδευτει το πορτ μπεμπε με το αυγο (αυτο νομιζω μπαινει κ στο αυτοκινητο) που λενε ειναι το ιδιο;  Εγω δεν θελω να παρω πολλα διαφορετικα κ να αλλαζω ανα 4-5 μηνες..θελω οτι μπορω να παρω κ να εχει διαρκεια οδο γινεται γιατι ειναι κ πανακριβα ολα!

Παντως για το καροτσι, να προσθεσω, ειναι τι θελει η καθε μανουλα..εγω διαβασα οτι ειναι σημαντικο να ειναι ελαφρυ, να κλεινει ευκολα κ να χωραει σε πορτ παγκαζ κ να εχει κ καλη κινηση στο δρομο, φυσικα σημαντικο ρολο παιζει κ η τιμη που θελει να διαθεσει ο καθενας.. εγω θελω ας πουμε να ειναι απο νεογεννητο, η τιμη του καροτσιου που ανεφερα πιο πανω ειναι περιπου 500€ Κ στα 6 κιλα μολις με αναρτησεις στις ροδες αλλα χωρις πορτ μπεμπε κλπ με το καθισμα βολτας το οποιο βεβαια μπαινει το μωρο μολις γεννηθει..

τι να πω κ εγω προβληματιζομαι κ θελω πολυ να ακουσω τις γνωμες σας! 

Μετα αλλο ζητημα ειναι η κουνια!! Λικνο next to me η κουνια κατευθειαν;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , N.Angel είπε:

Κ εγω παντου τον νιωθω..μια πανψ μια κατω μετα στο πλαι! 

 

Το σκεφτομουν χθες για το καροτσι κ σκεφτομουν να σας ρωτησω κ με προλαβες!! Λοιπον μια φιλη μου εχει cybex melio φανταστικο το δοκιμασα κ εγω με το μωρακι της κ ειναι πολυ καλο, ελαφρυ, δεν τριζει κ ευκολο στις μανουβρες! 
Επειδη εχω μπερδευτει το πορτ μπεμπε με το αυγο (αυτο νομιζω μπαινει κ στο αυτοκινητο) που λενε ειναι το ιδιο;  Εγω δεν θελω να παρω πολλα διαφορετικα κ να αλλαζω ανα 4-5 μηνες..θελω οτι μπορω να παρω κ να εχει διαρκεια οδο γινεται γιατι ειναι κ πανακριβα ολα!

Παντως για το καροτσι, να προσθεσω, ειναι τι θελει η καθε μανουλα..εγω διαβασα οτι ειναι σημαντικο να ειναι ελαφρυ, να κλεινει ευκολα κ να χωραει σε πορτ παγκαζ κ να εχει κ καλη κινηση στο δρομο, φυσικα σημαντικο ρολο παιζει κ η τιμη που θελει να διαθεσει ο καθενας.. εγω θελω ας πουμε να ειναι απο νεογεννητο, η τιμη του καροτσιου που ανεφερα πιο πανω ειναι περιπου 500€ Κ στα 6 κιλα μολις με αναρτησεις στις ροδες αλλα χωρις πορτ μπεμπε κλπ με το καθισμα βολτας το οποιο βεβαια μπαινει το μωρο μολις γεννηθει..

τι να πω κ εγω προβληματιζομαι κ θελω πολυ να ακουσω τις γνωμες σας! 

Μετα αλλο ζητημα ειναι η κουνια!! Λικνο next to me η κουνια κατευθειαν;;

Καλημέρα! Το πορτο μπεμπε ειναι η καλαθουνα που βλέπεις, ενώ το αυγό ειναι το κάθισμα του αυτοκινήτου. Αν πατήσεις καρότσια 3 σε 1 θα στα βγάλει όλα μαζί και θα καταλάβεις.. τώρα περισσότερα δεν μπορώ να πω κι εγώ το ψάχνω!! Είμαι μπερδεμένη!

Το λίκνο ειναι για κανένα 6 μηνό, μετά μεγαλώνει το μωρό και δεν χωράει. Οπότε αν δε σου έχουν δώσει, θα έλεγα να μην δώσεις λεφτά για κάτι τέτοιο.. εμένα μου έδωσαν οποτε θα το χρησιμοποιήσω για αρχή και μετά θα ψωνίσω κουνια..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάρω λίκνο γιατί μιας και είναι το πρώτο έχω άγχος κ θα ήθελα να το έχω δίπλα μου συνέχεια τους πρώτους μήνες...έτσι κι αλλιώς έχω βρει αρκετά φθηνά τύπου 70-80 ευρώ οπότε θεωρώ αξίζει για ένα 6μηνο..κ μετά κανονικά δωμάτιο κρεβατάκι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!!!θα σας πω κ μεις τι έχουμε κάνει βέβαια στο καρότσι δεν μπορώ να σας βοηθήσω πολύ μάλλον.  . . Αλλά όσες είσαστε με ένα μωράκι σας προτείνω να ψαχτειτε στην αγγλική εταιρία την cossato πολύ ελαφρύ καρότσι με πολλές ευκολίες για τους γονείς.  . . Εγώ ως διδυμομανα κατέληξα σε ένα διδύμων της bebestar , όχι πολυκαροτσι δεν βολεύει δίνεις τόσα χρήματα κ δεν τα χρησιμοποιείς όλα για καιρό.  . .  Στο αυτοκίνητο ούτως ή άλλως θα βάλουμε 0-36 καθίσματακι με isofix κ μπαστούνι   , εκεί πρέπει να χώσεις λεφτά για την ασφάλεια του μωρού.  . . 

Για κούνια.  . . Πήραμε κρεβατάκια μοντεσσορι (χαμηλά με καγκελακι ) που θα το χρησιμοποιεί μέχρι κ την εφηβεία ΑΛΛΑ έκει θα πάει στους 12μηνες(δηλαδή δίνει χρήματα μια κ καλή) . . . Μέχρι τότε σκεφτείτε κ θα με θυμηθείτε να πάρετε παρκοκρεβατο 2 επθπεδων κ ένα καλό στρώμα!!! Τα λίκνο είναι μέχρι 6 μηνών οπότε πληρώνεις κάτι για λίγο.  . . Το παρκοκρεβατο το κρατάς κ για πολύ μετά!! Γύρω στα 150 ευρώ βγαίνει . . . Θέλει ψάξιμο κ βόλτες σε όλα τα μαγαζιά η στο ίντερνετ.  . . Ότι βολεύει τον καθέναν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...