Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      😁🙏

      ειμαι με περιδεση από 22η εβδομάδα λογω τραχήλου και με συσπάσεις από 17η ! ε λίγο αυτό λίγο το μωράκι είναι χαμηλά, λίγο ο γιατρός μου κάτι βλέπει και υπολογίζει τα δικά του! ε μου είπε μέχρι 35η εβδομαδα!  τρίτη εχω ραντεβού 

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Mar.Theo είπε:

Να μην αγχώνεσαι για την πίεση είναι μια χαρά.  .  . Για τα κιλά το μόνο πού μπορώ να σου προτείνω είναι να κόψεις το βράδυ τους ύδατανθρακες.  . . Εγώ έτσι σώθηκα.  . . Κ είδα διαφορά! 

Θα προσπαθήσω να το κάνω! Αν και ψοφάω για υδατάνθρακες χαχα...Πρέπει να περιοριστώ λιγάκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Laura♡ είπε:

Ερώτηση κορίτσια  ...

Το εμβόλιο της γρίπης το κάνατε; θα το κάνετε; το εχετε συζητήσει με τον γιατρό;

Προβληματίζομαι...

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες!!!

Είμαι κι εγώ πολύ προβληματισμένη. Η γυναικολόγος μου λέει ότι πρέπει να το κάνω λόγω της εγκυμοσύνης μην τυχόν αρρωστήσω ώστε να είμαι προφυλαγμένη. Εγώ πάλι φοβάμαι πολύ να κάνω εμβόλιο τώρα που είμαι έγκυος. Δεν έχω κάνει ποτέ εμβόλιο της γρίπης όσο μπορώ να θυμηθώ δηλαδή..τέλος Δεκεμβρίου του 21 έκανα και τη τρίτη δόση του εμβολίου για τον Κορονοιο. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Θα το σκεφτώ και θα κρίνω μόνη μου γιατί όλοι στον περίγυρο μου λένε να μη το κάνω οπότε δε θέλω να αφήσω καμία άποψη να με επηρεάσει αλλά ποιος γιατρός μου εγγυάται ότι αν το κάνω δε θα έχω καμία επιπλοκή;;;;; Φοβάμαι.

πρίν από 12 λεπτά , Marilou7 είπε:

Θα προσπαθήσω να το κάνω! Αν και ψοφάω για υδατάνθρακες χαχα...Πρέπει να περιοριστώ λιγάκι!

Κορίτσι μου πόσα γραμμάρια είναι ο μπέμπης σου;;; Εσύ είπες είσαι στην 24η ε; Εγώ σήμερα 22+1 και η μπέμπα χθες που την είδα στη β επιπέδου ήταν 435γρ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες!!!

Είμαι κι εγώ πολύ προβληματισμένη. Η γυναικολόγος μου λέει ότι πρέπει να το κάνω λόγω της εγκυμοσύνης μην τυχόν αρρωστήσω ώστε να είμαι προφυλαγμένη. Εγώ πάλι φοβάμαι πολύ να κάνω εμβόλιο τώρα που είμαι έγκυος. Δεν έχω κάνει ποτέ εμβόλιο της γρίπης όσο μπορώ να θυμηθώ δηλαδή..τέλος Δεκεμβρίου του 21 έκανα και τη τρίτη δόση του εμβολίου για τον Κορονοιο. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Θα το σκεφτώ και θα κρίνω μόνη μου γιατί όλοι στον περίγυρο μου λένε να μη το κάνω οπότε δε θέλω να αφήσω καμία άποψη να με επηρεάσει αλλά ποιος γιατρός μου εγγυάται ότι αν το κάνω δε θα έχω καμία επιπλοκή;;;;; Φοβάμαι.

Κορίτσι μου πόσα γραμμάρια είναι ο μπέμπης σου;;; Εσύ είπες είσαι στην 24η ε; Εγώ σήμερα 22+1 και η μπέμπα χθες που την είδα στη β επιπέδου ήταν 435γρ

Διανύω την 24η , για την ακρίβεια είμαι 23 και 5 μέρες...β επιπέδου ο μπέμπης 518 γρ. Και σήμερα 10 μέρες μετά 720!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Laura♡ είπε:

Ερώτηση κορίτσια  ...

Το εμβόλιο της γρίπης το κάνατε; θα το κάνετε; το εχετε συζητήσει με τον γιατρό;

Προβληματίζομαι...

Την Δευτέρα θα κάνω το επικαιροποιημενο για Covid κι αργότερα θα κάνω και της γριππης!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι οι εγκυουλες πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης,  είμαστε στην ομάδα υψηλού κινδύνου.  . . Δεν νομίζω ότι υπάρχει γυναικολογος που να μην το προτείνει.  . . Κ επειδή περιμένουν τρελή έξαρση τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη πρέπει να προσέχουμε πολύ κ αν το κάνουμε να το έχουμε κάνει ως τα μισά του Οκτώβρη γτ θέλει 15 μέρες για να ενεργοποιηθεί.  . . Τώρα ειναο στην κρίση του καθένα προσωπικά.  . . Πάντως γνώμη μου πάντα να ακούμε τους γιατρούς κ όχι τους γύρω μας . . . 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Mar.Theo είπε:

Εννοείται ότι οι εγκυουλες πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης,  είμαστε στην ομάδα υψηλού κινδύνου.  . . Δεν νομίζω ότι υπάρχει γυναικολογος που να μην το προτείνει.  . . Κ επειδή περιμένουν τρελή έξαρση τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη πρέπει να προσέχουμε πολύ κ αν το κάνουμε να το έχουμε κάνει ως τα μισά του Οκτώβρη γτ θέλει 15 μέρες για να ενεργοποιηθεί.  . . Τώρα ειναο στην κρίση του καθένα προσωπικά.  . . Πάντως γνώμη μου πάντα να ακούμε τους γιατρούς κ όχι τους γύρω μας . . . 

 

πρίν από 37 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες!!!

Είμαι κι εγώ πολύ προβληματισμένη. Η γυναικολόγος μου λέει ότι πρέπει να το κάνω λόγω της εγκυμοσύνης μην τυχόν αρρωστήσω ώστε να είμαι προφυλαγμένη. Εγώ πάλι φοβάμαι πολύ να κάνω εμβόλιο τώρα που είμαι έγκυος. Δεν έχω κάνει ποτέ εμβόλιο της γρίπης όσο μπορώ να θυμηθώ δηλαδή..τέλος Δεκεμβρίου του 21 έκανα και τη τρίτη δόση του εμβολίου για τον Κορονοιο. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Θα το σκεφτώ και θα κρίνω μόνη μου γιατί όλοι στον περίγυρο μου λένε να μη το κάνω οπότε δε θέλω να αφήσω καμία άποψη να με επηρεάσει αλλά ποιος γιατρός μου εγγυάται ότι αν το κάνω δε θα έχω καμία επιπλοκή;;;;; Φοβάμαι.

Κορίτσι μου πόσα γραμμάρια είναι ο μπέμπης σου;;; Εσύ είπες είσαι στην 24η ε; Εγώ σήμερα 22+1 και η μπέμπα χθες που την είδα στη β επιπέδου ήταν 435γρ

...

πρίν από 27 λεπτά , Marla@ είπε:

Την Δευτέρα θα κάνω το επικαιροποιημενο για Covid κι αργότερα θα κάνω και της γριππης!

Θεωρώ σημαντικό που τα αντισώματα του εμβολίου γρίπης (σύμφωνα με οτι εχει καταγραφεί) περνάνε  απο τον πλακούντα στο έμβρυο και το προστατεύουν το πρώτο 6μηνο της ζωής του...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια για να ηρεμήσετε να σας πω ότι είμαι 23 και 5 σήμερα και έχω πάρει 11 ολόκληρα κιλακια! Δεν είχα καθόλου εμετούς η οτιδήποτε κι έτσι έτρωγα σαν τρελή εξ αρχής...τώρα προσπαθώ να περιορίσω ότι μπορώ γιατί πραγματικά αγχώνομαι για λόγους υγείας! Βέβαια το περίεργο είναι ότι δε φαίνομαι χοντρουλα! Κανείς δεν κατάλαβε ότι πήρα τοσα(ευτυχως) χαχχαχα την έχω την κοιλίτσα μου αλλά κατά τ άλλα δεν έχω αλλάξει πολύ...πάντως η γιατρός είπε να μην αγχώνομαι απλά να προσέξω όσο μπορώ για να μη ζοριστω στο τελευταίο τρίμηνο...Οπότε χαλαρώστε!

 

Το εμβολιο της γρίπης μου είπε κι εμένα να το κάνω αλλά δεν ξέρω...σκέφτομαι πως πρέπει...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jiji είπε:

Λοιπόν κορίτσια για να ηρεμήσετε να σας πω ότι είμαι 23 και 5 σήμερα και έχω πάρει 11 ολόκληρα κιλακια! Δεν είχα καθόλου εμετούς η οτιδήποτε κι έτσι έτρωγα σαν τρελή εξ αρχής...τώρα προσπαθώ να περιορίσω ότι μπορώ γιατί πραγματικά αγχώνομαι για λόγους υγείας! Βέβαια το περίεργο είναι ότι δε φαίνομαι χοντρουλα! Κανείς δεν κατάλαβε ότι πήρα τοσα(ευτυχως) χαχχαχα την έχω την κοιλίτσα μου αλλά κατά τ άλλα δεν έχω αλλάξει πολύ...πάντως η γιατρός είπε να μην αγχώνομαι απλά να προσέξω όσο μπορώ για να μη ζοριστω στο τελευταίο τρίμηνο...Οπότε χαλαρώστε!

 

Το εμβολιο της γρίπης μου είπε κι εμένα να το κάνω αλλά δεν ξέρω...σκέφτομαι πως πρέπει...

Είμαστε ακριβώς ίσα!!!!! Και γω έτσι...την είχα την κοιλίτσα μου από πριν...απλά επειδή τον τελευταίο χρόνο με διατροφή κατάφερα και έχασα πολλά κιλά...με κακοφαινεται τώρα που ανεβαίνει με τέτοια ευκολία!!! Τι έχεις αγόρι ή κορίτσι; Με το καλό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Marilou7 είπε:

Είμαστε ακριβώς ίσα!!!!! Και γω έτσι...την είχα την κοιλίτσα μου από πριν...απλά επειδή τον τελευταίο χρόνο με διατροφή κατάφερα και έχασα πολλά κιλά...με κακοφαινεται τώρα που ανεβαίνει με τέτοια ευκολία!!! Τι έχεις αγόρι ή κορίτσι; Με το καλό!

Κορίτσι έχω εσύ? Αχ να ήξερες πόσο σε νοιώθω! Έχασα 13 κιλά με διατροφολόγο και διατροφή! Και πάνω που το χάρηκα λίγο καιρό τσουπ να σου το μπεμπακι κ φτου κι απ την αρχή τώρα χαχαχχα αλλά  προσπαθώ να μη με παίρνει από κάτω,είναι τόσο μεγάλο το θαύμα που μας συμβαίνει,είναι κρίμα να το χαλάμε με ανασφάλειες.. εγώ σκέφτομαι ας έρθει με το καλό και μετά όλα θα γίνουν! Θα τα χάσουμε τα κιλακια μας και πάλι, μην αγχώνεσαι! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Γυρίσαμε από το καθιερωμένο ραντεβού με τον γιατρό! Όλα καλά εκτός από δύο πράγματα που με άγχωσαν... Πολύ χαμηλή πίεση, 9 μεγάλη κ 5 μικρή! Εσείς πόσο έχετε κορίτσια;;; Και δεύτερον και "φαρμακερό" σε 1 μήνα +4 κιλά!!!:roll: τι εκτόξευση ήταν αυτή;;;;Είμαι στην 24η εβδομάδα και συνολικά έχω βάλει 9 κιλά. Εσείς πώς πάτε σε αυτό το κομμάτι;

 

11 ώρες πρίν, Laura♡ είπε:

Ερώτηση κορίτσια  ...

Το εμβόλιο της γρίπης το κάνατε; θα το κάνετε; το εχετε συζητήσει με τον γιατρό;

Προβληματίζομαι...

Καλημέρα κορίτσια!! όσων αφορά την πίεση πάντα όποτε μου την παίρνει 9 μεγάλη 5 μικρή είναι μην σε αγχώνει η πίεση μια χαρα είσαι.

Όσων αφορά κιλά έχω βάλει 6 ως τώρα κ είμαι 21+4 να είμαστε καλα να έχουμε γερά μωράκια κ τα κιλά χανονται.

Για τα εμβόλια εμενα δεν μου εχει πει κάτι ακόμα αν μ πει ότι πρέπει ν γίνει της γρίπης θα το κάνω αλλιώς δεν θ κάνω κάτι.Θα τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! 

Αχ για τα κιλά που λέτε εγώ είμαι 21 εβδ και έχω βάλει 6. Και κάνω διατροφή για το σάκχαρο.. αναρωτιέμαι πώς ανεβαίνουν με τόσο λίγο που τρώω. Δηλαδή αν δεν ήμουν έγκυος θα έτρωγα περισσότερο ΧΑ ΧΑ..Τελοσπαντων, ας είναι καλά τα μπεμπακια μας και θα τα χάσουμε μετά.:)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Κορίτσι έχω εσύ? Αχ να ήξερες πόσο σε νοιώθω! Έχασα 13 κιλά με διατροφολόγο και διατροφή! Και πάνω που το χάρηκα λίγο καιρό τσουπ να σου το μπεμπακι κ φτου κι απ την αρχή τώρα χαχαχχα αλλά  προσπαθώ να μη με παίρνει από κάτω,είναι τόσο μεγάλο το θαύμα που μας συμβαίνει,είναι κρίμα να το χαλάμε με ανασφάλειες.. εγώ σκέφτομαι ας έρθει με το καλό και μετά όλα θα γίνουν! Θα τα χάσουμε τα κιλακια μας και πάλι, μην αγχώνεσαι! :)

Καλημέρα!!! Καλά τι γίνεται με μας;;; Λες και ζούμε τις ίδιες καταστάσεις!χαχα είμαστε ακριβώς στις ίδιες μέρες και στην ίδια μοίρα με διατροφές και κιλάκια χαχα...Είχα τελευταίο ραντεβού διατροφολόγο έτσι για να την χαιρετήσω αφού έχασα 19 κιλά...και την επόμενη μέρα έμαθα για το μπεμπακι μου! Χαχαχα... Να είναι υγιή τα παιδάκια μας και να γεννηθούν με το καλό και τα κιλά θα χαθούν...παλιά μας τέχνη κόσκινο χαχαχα! Έχω αγοράκι εγώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια!!! Εικοσιένα βδομάδων εφτά κιλά παρακαλώ και με προσοχή... Βέβαια τις τέσσερις μέρες που ήμουν στην Αθήνα για την περίδεση κι έτρωγα ο,τι να ναι πήρα δυο κιλά! Έλεος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amalia! είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Όταν αρχίζει να κινείται το μωρό νιωθετε κι εσείς την κοιλιά σας μερικές φορές σαν να παθαίνει κραμπα στο σημείο που είναι το μωρό?? 

Γεια σου!!! Εγώ όχι...αλλά γενικά είναι ήσυχος νομίζω...δεν με κλωτσαει πολυ..νιώθω σαν να κινούνται τα έντερα ή να χτυπάει κάποια φλέβα...αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...