Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια!

Για την καμπύλη γλυκόζης υπάρχει και έτοιμο διάλυμα με γεύση λεμόνι ή πορτοκάλι. Βέβαια δεν ξέρω αν το έχουν όλοι, οπότε παρ τε και ένα λεμόνι μαζί σας.

Για τα ψώνια που λέτε μην αγχώνεστε, έχουμε καιρό. Και μια συμβουλή, ότι σας δώσουν φίλοι και συγγενείς από πράγματα να το πάρετε. Εμάς μας είχαν δώσει καλαθουνες, ριλαξ και κούνιες. Στο ριλαξ για παράδειγμα δεν κάθισαν ποτέ, οπότε αν τα αγοραζαμε θα ήταν πεταμένα λεφτά. Και οι καλαθουνες ήταν χρήσιμες μέχρι το πολύ 5 μηνών.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Arden είπε:

Γειά σας κορίτσια!

Για την καμπύλη γλυκόζης υπάρχει και έτοιμο διάλυμα με γεύση λεμόνι ή πορτοκάλι. Βέβαια δεν ξέρω αν το έχουν όλοι, οπότε παρ τε και ένα λεμόνι μαζί σας.

Για τα ψώνια που λέτε μην αγχώνεστε, έχουμε καιρό. Και μια συμβουλή, ότι σας δώσουν φίλοι και συγγενείς από πράγματα να το πάρετε. Εμάς μας είχαν δώσει καλαθουνες, ριλαξ και κούνιες. Στο ριλαξ για παράδειγμα δεν κάθισαν ποτέ, οπότε αν τα αγοραζαμε θα ήταν πεταμένα λεφτά. Και οι καλαθουνες ήταν χρήσιμες μέχρι το πολύ 5 μηνών.

Ναι ναι το ξέρω για τα έτοιμα διαλύματα, εκεί που πάω εγώ ρώτησα και δεν εχουν ούτε δέχονται να πάω το δικό μου.. οπότε θα βολευτώ με λεμονακι!! 

Εμείς το σκ θα εξερευνησουμε τι μας έχουν δώσει ήδη, για να δούμε τι μας χρειάζεται!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

και εμένα με αγχώνει η καμπύλη...τώρα τελευταία η αλήθεια είναι πως χρειάζομαι την σοκολάτα μου για λόγους ενέργειας!!Το πρώτο τρίμηνο το στομάχι μου δεν ήταν στα καλα του...τώρα ομως δεν μπορώ να αντισταθώ!!!

@Arden αναφέρεσαι στο "Διάλυμα Γλυκόζης 200ml 75gr Lemon Top Star" ;

Η αλήθεια το εχω παραγγείλει να ειμαι σε ετοιμοτητα...εαν θα το καταναλώσω τελικα δεν ξερω:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια έχει καμία πόνους από κάτω στο κόκαλο? Δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω,πονάω εδώ κ μέρες στην ηβικη περιοχή από την αριστερή μεριά στο κόκαλο κάπως...όχι έντονος πόνος αλλά ενοχλητικός...το είχα πει στη γιατρο κ μου είπε ίσως είναι επειδή τεντωνονται όλα εκεί κάτω αλλά εγώ φοβάμαι λίγο γιατί είναι μόνο από τη μια μεριά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Laura♡ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια

και εμένα με αγχώνει η καμπύλη...τώρα τελευταία η αλήθεια είναι πως χρειάζομαι την σοκολάτα μου για λόγους ενέργειας!!Το πρώτο τρίμηνο το στομάχι μου δεν ήταν στα καλα του...τώρα ομως δεν μπορώ να αντισταθώ!!!

@Arden αναφέρεσαι στο "Διάλυμα Γλυκόζης 200ml 75gr Lemon Top Star" ;

Η αλήθεια το εχω παραγγείλει να ειμαι σε ετοιμοτητα...εαν θα το καταναλώσω τελικα δεν ξερω:)

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν λέγεται έτσι ακριβώς. Μπορείς να ρωτήσεις στο μικροβιολογικό που θα την κάνεις.

@Mar.Theo Δεν νιώθω δυσκολία στην αναπνοή. Απλά κυρίως το βράδυ και μετά το φαγητό νιώθω ένα βάρος. Δοκίμασε να κοιμάσαι με δύο μαξιλάρια. Εγώ μπορεί να βάλω και 3.. Επίσης, αν έχεις οξυμετρο μέτρα να δεις πόσο κορεσμό έχεις τη στιγμή που το αισθάνεσαι.

@Jiji αν καταλαβαίνω αυτό που περιγράφεις, το έχω νιώσει αλλά ήταν στιγμιαίο. Μάλλον έχει δίκιο ο γιατρός σου. Σε είδε και πρόσφατα, μην αγχώνεσαι. Εμένα με έχει πιάσει η μέση μου από χθες.:sad:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Jiji είπε:

Ρε κορίτσια έχει καμία πόνους από κάτω στο κόκαλο? Δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω,πονάω εδώ κ μέρες στην ηβικη περιοχή από την αριστερή μεριά στο κόκαλο κάπως...όχι έντονος πόνος αλλά ενοχλητικός...το είχα πει στη γιατρο κ μου είπε ίσως είναι επειδή τεντωνονται όλα εκεί κάτω αλλά εγώ φοβάμαι λίγο γιατί είναι μόνο από τη μια μεριά...

Πονάω κι εγώ εκεί τις τελευταίες μέρες.. Όχι έντονα.. και πονάω κυρίως όταν σηκώνω τα πόδια για να ντυθώ... επίσης πονάω είτε αριστερά είτε δεξιά, είτε κι από τις 2 μεριές. Νομίζω πως απλά χαλαρώνουν τα κοκκαλα της λεκάνης.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε από το καθιερωμένο ραντεβού με τον γιατρό! Όλα καλά εκτός από δύο πράγματα που με άγχωσαν... Πολύ χαμηλή πίεση, 9 μεγάλη κ 5 μικρή! Εσείς πόσο έχετε κορίτσια;;; Και δεύτερον και "φαρμακερό" σε 1 μήνα +4 κιλά!!!:roll: τι εκτόξευση ήταν αυτή;;;;Είμαι στην 24η εβδομάδα και συνολικά έχω βάλει 9 κιλά. Εσείς πώς πάτε σε αυτό το κομμάτι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Marilou7 είπε:

Γυρίσαμε από το καθιερωμένο ραντεβού με τον γιατρό! Όλα καλά εκτός από δύο πράγματα που με άγχωσαν... Πολύ χαμηλή πίεση, 9 μεγάλη κ 5 μικρή! Εσείς πόσο έχετε κορίτσια;;; Και δεύτερον και "φαρμακερό" σε 1 μήνα +4 κιλά!!!:roll: τι εκτόξευση ήταν αυτή;;;;Είμαι στην 24η εβδομάδα και συνολικά έχω βάλει 9 κιλά. Εσείς πώς πάτε σε αυτό το κομμάτι;

Κορίτσι μου σε αγχώσε ο γιατρός ή μόνη σου;;; εμένα η πίεση είναι πάντα σε αυτά τα στάδια δεν έχει δείξει ανησυχία.  . . Να την μετράς κ εσύ που κ που να βλέπεις τις διακυμάνσεις.  . . 

Για τα κιλά αστο!!! Κλαίω!!!! Το μόνο που με έχει σώσει ειναι ότι είχα χάσει το πρώτο τρίμηνο.  . . Λοιπόν για να σου καμω συμπαράσταση κανονικά ήταν να παίρνω 700 γρ τον μήνα κ παίρνω ένα κιλό κάθε εβδομάδα.  . . Λίγο καλμαρα που για 2 βδομάδες δεν πήρα αλλά που θα πάει.  . . Εγώ είμαι στην 23η. . . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , Mar.Theo είπε:

Κορίτσι μου σε αγχώσε ο γιατρός ή μόνη σου;;; εμένα η πίεση είναι πάντα σε αυτά τα στάδια δεν έχει δείξει ανησυχία.  . . Να την μετράς κ εσύ που κ που να βλέπεις τις διακυμάνσεις.  . . 

Για τα κιλά αστο!!! Κλαίω!!!! Το μόνο που με έχει σώσει ειναι ότι είχα χάσει το πρώτο τρίμηνο.  . . Λοιπόν για να σου καμω συμπαράσταση κανονικά ήταν να παίρνω 700 γρ τον μήνα κ παίρνω ένα κιλό κάθε εβδομάδα.  . . Λίγο καλμαρα που για 2 βδομάδες δεν πήρα αλλά που θα πάει.  . . Εγώ είμαι στην 23η. . . 

Όχι ο γιατρός πολύ καθησυχαστικός! Σαν να μην είδε καν τη χαμηλή πίεση!μόνη μου αγχώνομαι μην λιποθυμήσω καμιά μέρα στα καλά καθούμενα! Με το που ζυγιστηκα με έπιασε μια ημικρανία...ξέρω ότι είναι "χαζός" λόγος και πρέπει να λέω δόξα το Θεό που ο μπέμπης είναι υγιέστατος (έβαλε κ αυτός 550 γραμμάρια μέσα στον μήνα, φαγανός χεχε...) Αλλά το θέμα των δικών μου κιλών με ρίχνει ψυχολογικά πολύ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Marilou7 said:

Γυρίσαμε από το καθιερωμένο ραντεβού με τον γιατρό! Όλα καλά εκτός από δύο πράγματα που με άγχωσαν... Πολύ χαμηλή πίεση, 9 μεγάλη κ 5 μικρή! Εσείς πόσο έχετε κορίτσια;;; Και δεύτερον και "φαρμακερό" σε 1 μήνα +4 κιλά!!!:roll: τι εκτόξευση ήταν αυτή;;;;Είμαι στην 24η εβδομάδα και συνολικά έχω βάλει 9 κιλά. Εσείς πώς πάτε σε αυτό το κομμάτι;

Μη στεναχωριεσαι κ εγω χαμηλη πιεση εχω..χθες που πηγα στον γιατρο ειχα 10 με 6 κ παντα ετσι ειμαι..οσο απο κιλα εχω παρει 7,5 μεχρι στιγμης διανυω την 23 βδομαδα κ δεν μου φαινεται (ολοι μου λενε οτι δεν εβαλα καθολου..ελα ομως που τα εβαλα τε κιλακια μου!!)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Marilou7 είπε:

Όχι ο γιατρός πολύ καθησυχαστικός! Σαν να μην είδε καν τη χαμηλή πίεση!μόνη μου αγχώνομαι μην λιποθυμήσω καμιά μέρα στα καλά καθούμενα! Με το που ζυγιστηκα με έπιασε μια ημικρανία...ξέρω ότι είναι "χαζός" λόγος και πρέπει να λέω δόξα το Θεό που ο μπέμπης είναι υγιέστατος (έβαλε κ αυτός 550 γραμμάρια μέσα στον μήνα, φαγανός χεχε...) Αλλά το θέμα των δικών μου κιλών με ρίχνει ψυχολογικά πολύ...

Να μην αγχώνεσαι για την πίεση είναι μια χαρά.  .  . Για τα κιλά το μόνο πού μπορώ να σου προτείνω είναι να κόψεις το βράδυ τους ύδατανθρακες.  . . Εγώ έτσι σώθηκα.  . . Κ είδα διαφορά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , N.Angel είπε:

Μη στεναχωριεσαι κ εγω χαμηλη πιεση εχω..χθες που πηγα στον γιατρο ειχα 10 με 6 κ παντα ετσι ειμαι..οσο απο κιλα εχω παρει 7,5 μεχρι στιγμης διανυω την 23 βδομαδα κ δεν μου φαινεται (ολοι μου λενε οτι δεν εβαλα καθολου..ελα ομως που τα εβαλα τε κιλακια μου!!)

Και μένα το ίδιο... Όλοι μου λένε ότι δεν πήρα καθόλου...και γενικά η κοιλίτσα μου ίσα που ξεπροβάλει..με λες και δε με λες για έγκυο...όμως τα 9 κιλάκια ήρθαν...(ελπίζω όχι για να μείνουν)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...