Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , agapi27 είπε:

Κι εγώ έκλεισα για Doppler 22/3.

Κορίτσια, όσες έχετε κλείσει ραντεβού σαν ζήτησαν κάποια προετοιμασία;

Εμένα σήμερα μου είπαν να πίνω 2,5-3 λίτρα νερό κάθε μέρα,γουλια γουλια.

Να μην έχω βάλει 2 μέρες κάποια κρέμα ή λαδακι στην περιοχή της κοιλιάς.(οκ λογικό) 

Και να φάω κάτι αρκετά γλυκό μισή ώρα πριν πάω.

Εννοείται και όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει,υπερήχους, αυχενική,β επιπέδου (την έκανα αλλού), αιματολογικές.

Για το Doppler όλα αυτά;; Εμένα τίποτα δε μου είπαν, έχω κάνει βέβαια και αυχενική και β επιπέδου εκεί.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 44 λεπτά , Spring_girl είπε:

2/5 έχω ΠΗΤ. Την άλλη εβδομάδα θα πάμε για Doppler στον εμβρυολογο και ελπίζω να τη δούμε ξανά 3D τη μπουμπού.. 

Κ εμείς 8/3 έχουμε Doppler κ έχω Τρελό άγχος.. είμαστε που είμαστε ακριβώς μαζί στις μέρες κανόνισε να γεννήσουμε κ μαζί.. αν κ με βλεπω πολύ νωρίτερα! Θύμισε μου , είναι το πρώτο σου σωστα ;

πρίν από 28 λεπτά , agapi27 είπε:

Κι εγώ έκλεισα για Doppler 22/3.

Κορίτσια, όσες έχετε κλείσει ραντεβού σαν ζήτησαν κάποια προετοιμασία;

Εμένα σήμερα μου είπαν να πίνω 2,5-3 λίτρα νερό κάθε μέρα,γουλια γουλια.

Να μην έχω βάλει 2 μέρες κάποια κρέμα ή λαδακι στην περιοχή της κοιλιάς.(οκ λογικό) 

Και να φάω κάτι αρκετά γλυκό μισή ώρα πριν πάω.

Εννοείται και όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει,υπερήχους, αυχενική,β επιπέδου (την έκανα αλλού), αιματολογικές.

Εμένα απολύτως τπτ δεν μου ζήτησαν κατι σε προετοιμασία, αλλά νερό νομίζω ότι κάπου τόσο πίνω ούτως ή άλλως και ειδικά το βράδυ , ξυπνάω και κατεβάζω μισό λίτρο κάθε φορά..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Αααα τι ωραία! Η φαιναρετη κάνει on line μαθήματα;; Εγώ έκλεισα σε ένα άλλο site.. 

Κατά τα άλλα εγώ σταμάτησα τη δουλειά και είμαι πολύ χαρούμενη

😅 Μέσα στη βδομάδα θέλω να πλύνω και τα ρουχαλακια που πήραμε να τα σιδερωσω για να είμαστε έτοιμοι 🥰

Από τα 10-12 μαθήματα μου είπε ότι μόνο τα 3 είναι απαραίτητα από κοντά γιατί σου δείχνουν κινήσεις για το μπάνιο κτλ. 
Αχ τι ωραια που σταμάτησες! Εγω στις 31/3 περιμένω πως και πως!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Κ εμείς 8/3 έχουμε Doppler κ έχω Τρελό άγχος.. είμαστε που είμαστε ακριβώς μαζί στις μέρες κανόνισε να γεννήσουμε κ μαζί.. αν κ με βλεπω πολύ νωρίτερα! Θύμισε μου , είναι το πρώτο σου σωστα ;

Εμένα απολύτως τπτ δεν μου ζήτησαν κατι σε προετοιμασία, αλλά νερό νομίζω ότι κάπου τόσο πίνω ούτως ή άλλως και ειδικά το βράδυ , ξυπνάω και κατεβάζω μισό λίτρο κάθε φορά..

Εμένα το πρώτο μου είναι ναι! Εσένα;; Γιατί νωρίτερα; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Εμένα το πρώτο μου είναι ναι! Εσένα;; Γιατί νωρίτερα; 

Το δεύτερο! Το πρώτο το γέννησα τον Οκτώβρη του 21 οποτε σε δυο μήνες περίπου κλείνει τα 1μιση , ειναι πολύ μικρούλα ακομα και τα έχω όλα φρέσκα.. η δεύτερη θα έρθει Απρίλιο αλλα δεν νομίζω να βγάλω το μήνα.. κανονικά θα μου το έπαιρνε με καισαρική στις 38 βδομάδες που ειναι μετά το Πάσχα. Αλλά και η πρώτη ήταν μεγάλο μωρό και από το κλωτσιδι έχασα όλο το αμνιακό υγρό, μου την πήραν 36 εβδομάδες και ήταν ήδη 3 κιλά .. δεν νομίζω να άντεχα παραπάνω γιατί είχα σφηνώσει στο νεφρό μου και πάθαινα κολικούς, έχω πολύ δύσκολες εγκυμοσύνες δυστυχώς! Έχω τρελό άγχος για το Doppler..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηγα χθες στον γιατρο. Η μικρη αισιως σχεδον 1.250 στις 28+4. 

Ειμαι πολυ καλα. Καλες οι εξετασεις, σταματησαν οι πονοι στο ηβικο, σταματησαν οι διαρροιες, ολα τελεια. Μου δωσε χαρτι για τη δουλεια, σταματαω σε 10 μερες εκτος απροοπτου και μετραω πως κ πως.

Εμενα ο γιατρος μου κανει ενα μινι ντοπλερ καθε φορα κ στις 32 βδομαδες πιο αναλυτικα κ σκεφτομαι να μη το κανω εξω τελικα. Χθες το ειδε κ μου λεει το ντοπλερ του μωρου ειναι φανταστικο. Οποτε λεω να μη παω εκτος που θελει κ 130€. Γιατι ο εμβρυολογος που εκανα την αυχενικη κ τη β μου λεει "ο γιατρος σου συνηθως δε ζηταει ντοπλερ αλλα καλο θα ηταν να κανεις κτλ κτλ" ε προφανως κ θα το ελεγα κ γω αν ηταν να παρω σε μιση ωρα 130€.. δε ξερω εχω λιγο καιρο ακομα να το σκεφτω..

Σε αλλα νεα, σημερα ξεκιναμε τα μαθηματα ανωδυνου!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλά και οικογένειες σας. Δεν μπήκε καλά ο μήνας...

άσχετο απλώς είπα να σας το πω... πήγα να κάνω αίτηση για επίδομα κυοφορίας αλλά μπορείς να το κάνεις μόνο αφού βγεις σε άδεια. Λογικό.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα.

Πραγματικά ξημέρωσε μια τραγική ημέρα. 

Σήμερα ψαχνομαι κ εγώ για τα επιδόματα,τα οποία μπορώ να πάρω,αλλά χρειάστηκαν 5 τηλέφωνα και αρκετή ώρα μέχρι να βρεθεί ένας άνθρωπος,που ήξερε τη δουλειά του. 

πήρα στο 1555 γιατί δεν σήκωναν το τηλέφωνο στο τοπικό κατάστημα και δυστυχώς η κοπέλα που με εξυπηρέτησε δεν ήξερε καθόλου να μου απαντήσει. Μου λέει αφού γεννήσεις θα κάνεις την αίτηση.😑 Της εξηγούσα ακριβώς τι ήθελα. Επίδομα κύησης κ λοχείας. Έχω τα ένσημα,απλά είμαι σε ταμείο ανεργίας. Κατάλαβα ότι δεν θα βρω άκρη, ευχαρίστησα κ το έκλεισα.

Εν τέλει κάλεσα ξανά στο τοπικό κατάστημα (μετά από 7 φορές) κ με παρέπεμψαν στις παροχές που απάντησε κατευθείαν ένας κύριος και ήξερε να μου απαντήσει ακριβώς τα βήματα. Δόξα τω Θεώ. 

Γκρινιαζω,το ξέρω.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλό μήνα.

Πραγματικά ξημέρωσε μια τραγική ημέρα. 

Σήμερα ψαχνομαι κ εγώ για τα επιδόματα,τα οποία μπορώ να πάρω,αλλά χρειάστηκαν 5 τηλέφωνα και αρκετή ώρα μέχρι να βρεθεί ένας άνθρωπος,που ήξερε τη δουλειά του. 

πήρα στο 1555 γιατί δεν σήκωναν το τηλέφωνο στο τοπικό κατάστημα και δυστυχώς η κοπέλα που με εξυπηρέτησε δεν ήξερε καθόλου να μου απαντήσει. Μου λέει αφού γεννήσεις θα κάνεις την αίτηση.😑 Της εξηγούσα ακριβώς τι ήθελα. Επίδομα κύησης κ λοχείας. Έχω τα ένσημα,απλά είμαι σε ταμείο ανεργίας. Κατάλαβα ότι δεν θα βρω άκρη, ευχαρίστησα κ το έκλεισα.

Εν τέλει κάλεσα ξανά στο τοπικό κατάστημα (μετά από 7 φορές) κ με παρέπεμψαν στις παροχές που απάντησε κατευθείαν ένας κύριος και ήξερε να μου απαντήσει ακριβώς τα βήματα. Δόξα τω Θεώ. 

Γκρινιαζω,το ξέρω.

Κοριτσι μου εισαι στον ιδιωτικο τομεα η στο δημοσιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα χθες το χαρτι για ΠΗΤ μιλησα με τους λογιστες κ μου ειπαν τη μερα που ξεκιναει η αδεια κυησης (δλδ οι 56 μερες πριν την πητ) θα μου κανει η λογιστρια μου την αιτηση κ πρεπει μονο να παρω τον λογιστη της δουλειας να κανει αποδοχη.

Μετα το ιδιο πραγμα αφου γεννησω κ εχω στα χερια μου την μερομηνια τοκετου, για το λοχειας.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Στελλα33 είπε:

Κοριτσι μου εισαι στον ιδιωτικο τομεα η στο δημοσιο;

Ιδιωτικό τομέα. Απλά πλέον είμαι σε ταμείο ανεργίας απ' τον Νοέμβριο. Ταμείο έχω μέχρι τον Αύγουστο.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elle12 είπε:

Εγω πηρα χθες το χαρτι για ΠΗΤ μιλησα με τους λογιστες κ μου ειπαν τη μερα που ξεκιναει η αδεια κυησης (δλδ οι 56 μερες πριν την πητ) θα μου κανει η λογιστρια μου την αιτηση κ πρεπει μονο να παρω τον λογιστη της δουλειας να κανει αποδοχη.

Μετα το ιδιο πραγμα αφου γεννησω κ εχω στα χερια μου την μερομηνια τοκετου, για το λοχειας.. 

αυτες τις 56 ημερες απο που τις πληρωνομαστε;Γνωριζεις το ποσο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Στελλα33 είπε:

αυτες τις 56 ημερες απο που τις πληρωνομαστε;Γνωριζεις το ποσο;

Απο τον εργοδοτη. Αν εισαι πανω απο 1 χρονο υπαλληλος παιρνεις κανονικα δυο μισθους. Αν εισαι λιγοτερο νομιζω παιρνεις απο μισο μισθο.

Απο κει κ περα, σε πληρωνει το ικα και ο οαεδ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Elle12 είπε:

Απο τον εργοδοτη. Αν εισαι πανω απο 1 χρονο υπαλληλος παιρνεις κανονικα δυο μισθους. Αν εισαι λιγοτερο νομιζω παιρνεις απο μισο μισθο.

Απο κει κ περα, σε πληρωνει το ικα και ο οαεδ

Πάντως απ' ότι διαβάζω υπάρχει κ ένα συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ για πριν ξεκινήσει το 9μηνο...ανεξάρτητα δηλαδή από την άδεια μετά. Ξέρετε κάτι γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μάφιν είπε:

Πάντως απ' ότι διαβάζω υπάρχει κ ένα συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ για πριν ξεκινήσει το 9μηνο...ανεξάρτητα δηλαδή από την άδεια μετά. Ξέρετε κάτι γι αυτό;

Εγω ξερω 56 μερες απο εργοδοτη, 9 βδομαδες μετα τον τοκετο απο εφκα, μετα 9μηνο, μετα την αδεια του ετους απο τη δουλεια και τον εργοδοτη κ καπακι μπορεις να παρεις το 4μηνο του οαεδ που ειναι 2 μηνες επι πληρωμη και 2 ανευ αποδοχων. Εγω θα τα παρω ολα μαζι. 18 μηνες θα κατσω εκτος απροοπτου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...