Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      τι να σου πω, αν το καλοσκεφτεις έχει κάποια λογικη στο δικό μ μυαλό! ναι μεν ο προεμφυτευτικος σου αυξάνει τις πιθανότητες για εμφύτευση  γιατί είναι εξ αρχής ένα υγιές έμβρυο αλλά είναι μέχρι την ημέρα που πήραν κύτταρα για εξέταση, μετά τι γινεται; ίσως βέβαια κάνω και λάθος , δεν επιμένω!  ίσως τα κορίτσια που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με τον προεμφυτευτικο ξέρουν καλύτερα ! θυμαμαι όμως ότι μ είχαν πει αυτό και συγκεκριμένα την ημέρα της αποξεσης που ήμουν έτσι ψυχολογικά πιεσμένη ειπα πως την επόμενη φορά θα κάνουμε προεμφυτευτικο και μ απάντησε η μαια , μη νομίζεις ότι ο προεμφυτευτικος είναι πανάκεια ! 

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:


Όσον αφορά τις αεροπορικές που συζητάτε, ο κύριος λόγος που δεν επιτρέπουν ειναι λόγω πίεσης και έχει αποδειχθεί επικινδυνότητα για το έμβρυο. Σε εσωτερικές πτήσεις που ειναι κοντινές αποστάσεις κ τα αεροπλάνα δεν ανεβοκατεβαίνουν, δεν υπάρχει τόση πίεση, οπότε αλλάζει η πολιτική και αυξάνεται το περιθώριο επιτρεπόμενων εβδομάδων..

Δε το ήξερα αυτό , ευχαριστώ! Δυστυχώς εμείς εδώ δεν έχουμε άλλη επιλογή.... προσωπικά αναγκάζομαι να κάνω τουλάχιστον 4 πτήσεις το μήνα. Ελπίζω να είναι όλα καλά μέχρι τέλους

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρόνια μας πολλά κορίτσια! Τι κάνετε;; Εγώ έχω πιάσει τα πλυντήρια - σιδερωματα με τα μωρουδιακά! Είναι τόσο γλυκούλια όλα από τώρα τη  σκέφτομαι και κάνω εικόνα να τα φοράει 🥰 Αύριο έχουμε doppler ελπίζω να πανε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 3
  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Spring_girl είπε:

Χρόνια μας πολλά κορίτσια! Τι κάνετε;; Εγώ έχω πιάσει τα πλυντήρια - σιδερωματα με τα μωρουδιακά! Είναι τόσο γλυκούλια όλα από τώρα τη  σκέφτομαι και κάνω εικόνα να τα φοράει 🥰 Αύριο έχουμε doppler ελπίζω να πανε όλα καλά!

Όλα καλά θα πάνε!!! Εμένα μου είπαν ντοπλερ στις 31... Έχω ακόμα 3 βδομάδες... Γερα να είναι τα μωράκια μονάχα... Περνάει γρήγορα ο καιρός 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 9:14 ΜΜ, Katerinaaa είπε:

Δε το ήξερα αυτό , ευχαριστώ! Δυστυχώς εμείς εδώ δεν έχουμε άλλη επιλογή.... προσωπικά αναγκάζομαι να κάνω τουλάχιστον 4 πτήσεις το μήνα. Ελπίζω να είναι όλα καλά μέχρι τέλους

Όλα καλά θα πάνε! Αν είναι μικρές εσωτερικές πτήσεις, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Απλά οι αεροπορικές γίνονται λίγο υποχονδρίες μη τύχει κατι και έχουν ευθύνη.. αλλά εφόσον μέσα στη χώρα ουτε ύψος δεν σηκώνουν, μη φοβάσαι από θέμα πίεσης, εκτός κ αν ο γιατρός σου ορίζει διαφορετικά!

3 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Χρόνια μας πολλά κορίτσια! Τι κάνετε;; Εγώ έχω πιάσει τα πλυντήρια - σιδερωματα με τα μωρουδιακά! Είναι τόσο γλυκούλια όλα από τώρα τη  σκέφτομαι και κάνω εικόνα να τα φοράει 🥰 Αύριο έχουμε doppler ελπίζω να πανε όλα καλά!

Χρόνια μας πολλά κ σύντομα με τα μικρά μας! Εμείς κάναμε σήμερα Doppler. Πήρε θέση κάτω και έχει φτάσει τα 2160 γραμμάρια μας είπε.. μεγάλο μωρό αλλά όλες οι μετρήσεις βγήκαν τέλειες.. τώρα σιγά σιγά μετράμε αντιστροφα..

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Όλα καλά θα πάνε! Αν είναι μικρές εσωτερικές πτήσεις, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Απλά οι αεροπορικές γίνονται λίγο υποχονδρίες μη τύχει κατι και έχουν ευθύνη.. αλλά εφόσον μέσα στη χώρα ουτε ύψος δεν σηκώνουν, μη φοβάσαι από θέμα πίεσης, εκτός κ αν ο γιατρός σου ορίζει διαφορετικά!

Χρόνια μας πολλά κ σύντομα με τα μικρά μας! Εμείς κάναμε σήμερα Doppler. Πήρε θέση κάτω και έχει φτάσει τα 2160 γραμμάρια μας είπε.. μεγάλο μωρό αλλά όλες οι μετρήσεις βγήκαν τέλειες.. τώρα σιγά σιγά μετράμε αντιστροφα..

Μέχρι και οι μετρήσεις μας ίδιες είναι;; Χαχαα 2160 μας είπε κι εμάς! Μεγάλη η μπουμπού! Είδαμε και 3D ίδια ο μπαμπάς της! Προχωράμε δυναμικά 😍

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Spring_girl είπε:

Μέχρι και οι μετρήσεις μας ίδιες είναι;; Χαχαα 2160 μας είπε κι εμάς! Μεγάλη η μπουμπού! Είδαμε και 3D ίδια ο μπαμπάς της! Προχωράμε δυναμικά 😍

Νταξει δεν υπάρχει ! Αν γεννήσουμε και ίδια μέρα θα γελάω! Εμάς ρε γαμωτο είχε πάρει θέση και ήταν πλάτη, δεν καταφέραμε να δούμε τπτ σε 3d! Το περίμενα πως κ πως αλλα δεν πειράζει αφού είναι τόσο καλά όλα και το είχα άγχος, θα τη δω όταν γεννηθεί 😅

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πήγαμε κ εμείς στον ιδιώτη γιατρό. Όλα καλά. Εμάς ήταν 1890 γραμμάρια,μια χαρά. Αν κ εγώ με τους ρυθμούς που έπαιρνε βάρος νόμιζα θα έχουμε ξεπεράσει τα 2 κιλά. Ευτυχώς όχι.😅 Οι μετρήσεις καλές. 

Αλλά εμάς έχει πάρει από πολύ νωρίς θέση και έχουμε να δούμε 3d απ' τον 5ο μήνα σχεδόν. Το πρόσωπο του είναι κολλητά στον πλακούντα και δεν μπορούμε. Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου έχει απ' τα καλύτερα μηχάνημα σε απεικόνιση,αλλά εμείς τίποτα. 😅😅

Τουλάχιστον όλα καλά.

  • Μου αρέσει 4

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πήγαμε κ εμείς στον ιδιώτη γιατρό. Όλα καλά. Εμάς ήταν 1890 γραμμάρια,μια χαρά. Αν κ εγώ με τους ρυθμούς που έπαιρνε βάρος νόμιζα θα έχουμε ξεπεράσει τα 2 κιλά. Ευτυχώς όχι.😅 Οι μετρήσεις καλές. 

Αλλά εμάς έχει πάρει από πολύ νωρίς θέση και έχουμε να δούμε 3d απ' τον 5ο μήνα σχεδόν. Το πρόσωπο του είναι κολλητά στον πλακούντα και δεν μπορούμε. Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου έχει απ' τα καλύτερα μηχάνημα σε απεικόνιση,αλλά εμείς τίποτα. 😅😅

Τουλάχιστον όλα καλά.

Από τώρα κ στο εξής να δεις βαρος που θα πάρουν.. 200-300τη βδομάδα άσε.. να δω ποσό θα τη βγάλω στο τέλος.. η πρώτη μου κόρη ίδια μέρα ακριβως 32+1 ήταν 1950 κ βγήκε θηρίο!! 
Ξερω το συναίσθημα να περιμένεις να το δεις κ τελικά τπτ αλλά τουλάχιστον να σκέφτεσαι ότι έχεις πολύ καλές μετρήσεις κ σύντομα θα το απολαμβάνεις κάθε μέρα να αλλάζει κ άλλη φάτσα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα κορίτσια....εγώ έχω πλύνει έχω σιδερωσει όλα τα μωρουδιακα με μεγάλη ευχαρίστηση! Μόνο που τα έβλεπα μου έτρεχαν τα σάλια😄 Καθηλώθηκα σε μια καρέκλα κάνα δυο μέρες και τα τακτοποίησα όλα! Με βοηθάει και η ασταμάτητη ενέργεια που συνεχίζω να έχω ευτυχώς. Ρε κορίτσια το μωρό ναι μεν κουνιέται πολύ συχνά αλλά οι κινήσεις είναι κάπως περίεργες....πως να το πω. Γίνονται τραντάγματα-τρεμουλα στην κοιλιά για ένα δύο δευτερόλεπτα... ντομπλερ έχω στις 29 του μήνα αργώ ακόμα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Από τώρα κ στο εξής να δεις βαρος που θα πάρουν.. 200-300τη βδομάδα άσε.. να δω ποσό θα τη βγάλω στο τέλος.. η πρώτη μου κόρη ίδια μέρα ακριβως 32+1 ήταν 1950 κ βγήκε θηρίο!! 
Ξερω το συναίσθημα να περιμένεις να το δεις κ τελικά τπτ αλλά τουλάχιστον να σκέφτεσαι ότι έχεις πολύ καλές μετρήσεις κ σύντομα θα το απολαμβάνεις κάθε μέρα να αλλάζει κ άλλη φάτσα.. 

Ναι,από εδώ κ πέρα θα παίρνουν περισσότερο βάρος κάθε εβδομάδα,για αυτό είπα ευτυχώς που δεν ξεπέρασε τα 2 κιλά. Στο μυαλό μου είναι ο φυσιολογικός τοκετός και φοβάμαι λίγο. 😅😅😅

Εγώ έχω κάνει ελάχιστα πράγματα. Ακόμα δεν τα έχω ψωνίσει κ όλα. Αλλά οκ,πιστεύω το πολύ σε έναν μήνα θα τα έχω όλα κομπλέ. 

Θα αγοράσω κ μια μπάλα πιλάτες για να με βοηθήσει .


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα και από μένα κορίτσια....εγώ έχω πλύνει έχω σιδερωσει όλα τα μωρουδιακα με μεγάλη ευχαρίστηση! Μόνο που τα έβλεπα μου έτρεχαν τα σάλια😄 Καθηλώθηκα σε μια καρέκλα κάνα δυο μέρες και τα τακτοποίησα όλα! Με βοηθάει και η ασταμάτητη ενέργεια που συνεχίζω να έχω ευτυχώς. Ρε κορίτσια το μωρό ναι μεν κουνιέται πολύ συχνά αλλά οι κινήσεις είναι κάπως περίεργες....πως να το πω. Γίνονται τραντάγματα-τρεμουλα στην κοιλιά για ένα δύο δευτερόλεπτα... ντομπλερ έχω στις 29 του μήνα αργώ ακόμα

Κι εμένα κάνει τέτοια τραντάγματα.. Τρικυμία τα λέω εγώ 😅 Αν μετράω 10 τη μέρα είμαι οκ λέει ο γιατρός.. Κι εμένα προσφέρθηκε  να μου τα σιδερωσει η πεθερά μου αλλά δεν ήθελα, ήθελα να το κάνω μόνη πολύ το διασκέδασα! Τώρα μου έχουν μείνει πετσέτες, μπουρνουζακια κτλ... Βάζω καρέκλα και κάθομαι βέβαια γιατί δε την παλεύω με την ορθοστασία..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε μωρέ κοριτσια;; 29 ολόκληρες εβδομαδες σήμερα. Αυριο μπαίνω στην 30η🥰 καλα δεν το πιστευω ότι πλησιάζουμε!! Τα μυοσκελετικά μου είναι καλυτερα, πονάω αλλά καλυτερα! Πήρα κ εγω μπάλα πιλατες και βοηθάει. Ξεκίνησα μαθήματα στη Φαιναρέτη. Η κοιλίτσα έχει αρχίσει και τσιτώνει για τα καλα. Σήμερα με πονούσε λίγο ο αφαλός μου και έβαλα λαδακι και σταμάτησε. Δευτέρα έχουμε ραντεβου να δούμε το γίνεται και ποτέ θα κάνω ντόπλερ. Επίσης από Δευτέρα ξεκινάω τα πλυντήρια. 
 

3 εβδομαδες ακόμα και σταματάω τη δουλειά επιτελους🤩δεν αντέχω άλλο…

πρίν από 12 λεπτά , μάφιν είπε:

Τι κάνετε μωρέ κοριτσια;; 29 ολόκληρες εβδομαδες σήμερα. Αυριο μπαίνω στην 30η🥰 καλα δεν το πιστευω ότι πλησιάζουμε!! Τα μυοσκελετικά μου είναι καλυτερα, πονάω αλλά καλυτερα! Πήρα κ εγω μπάλα πιλατες και βοηθάει. Ξεκίνησα μαθήματα στη Φαιναρέτη. Η κοιλίτσα έχει αρχίσει και τσιτώνει για τα καλα. Σήμερα με πονούσε λίγο ο αφαλός μου και έβαλα λαδακι και σταμάτησε. Δευτέρα έχουμε ραντεβου να δούμε το γίνεται και ποτέ θα κάνω ντόπλερ. Επίσης από Δευτέρα ξεκινάω τα πλυντήρια. 
 

3 εβδομαδες ακόμα και σταματάω τη δουλειά επιτελους🤩δεν αντέχω άλλο…

Α επίσης, όσες έχετε μαια τι συμβουλές σας έδωσε για προετοιμασία; Εμένα μου είπε κρέμα λανολίνης στο στήθος από 32 εβδομάδα και μετά. Και στο νοσοκομείο να πάρω μαζί μου την κρέμα και κοχύλια θηλασμού.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Τι κάνετε μωρέ κοριτσια;; 29 ολόκληρες εβδομαδες σήμερα. Αυριο μπαίνω στην 30η🥰 καλα δεν το πιστευω ότι πλησιάζουμε!! Τα μυοσκελετικά μου είναι καλυτερα, πονάω αλλά καλυτερα! Πήρα κ εγω μπάλα πιλατες και βοηθάει. Ξεκίνησα μαθήματα στη Φαιναρέτη. Η κοιλίτσα έχει αρχίσει και τσιτώνει για τα καλα. Σήμερα με πονούσε λίγο ο αφαλός μου και έβαλα λαδακι και σταμάτησε. Δευτέρα έχουμε ραντεβου να δούμε το γίνεται και ποτέ θα κάνω ντόπλερ. Επίσης από Δευτέρα ξεκινάω τα πλυντήρια. 
 

3 εβδομαδες ακόμα και σταματάω τη δουλειά επιτελους🤩δεν αντέχω άλλο…

Α επίσης, όσες έχετε μαια τι συμβουλές σας έδωσε για προετοιμασία; Εμένα μου είπε κρέμα λανολίνης στο στήθος από 32 εβδομάδα και μετά. Και στο νοσοκομείο να πάρω μαζί μου την κρέμα και κοχύλια θηλασμού.

Πέρασε ο καιρός, αυτό σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες.. αν το ημερολόγιο γράψει 3 μπροστά μετά οι μέρες θα περάσουν αέρας! Εγώ 32 και 4 σήμερα κ μου φαίνεται απίστευτο.. αγχώνομαι λίγο αλλά σε μια ανάσα θα έχουν βγει! 
Εγώ δεν θα την πάλευα να δούλευα σε αυτή τη φάση, η κοιλιά εχει γίνει τεράστια!!!

Τις πιο χρήσιμες συμβουλές μου τις είχε δώσει μαια από σεμινάριο αλλά είχαν να κάνουν με το πλάνο τοκετού κ τι θα ζητησω πριν τη γεννα! Τα οποία θα ξανά ζητησω και σε αυτό τον τοκετό οπωσδήποτε!

Για τη λανολινη ψιλοδιαφωνω.. τουλάχιστον πάρε μια βρώσιμη , κυκλοφορούν δυο στο εμπόριο γνωστές.. πάντως να ξέρεις ότι μαλακώνει τις θηλές κ τις καταπραΰνει, εσυ τις θέλεις σκληρές για το θηλασμό. Αν σε ερεθίσει τις πρώτες μέρες η επαφή κ πονάς , τότε βάλε.. αλλά μου κάνει κ εντύπωση ποσό διαφορετικές απόψεις έχουν ακόμα κ οι μαιες μεταξύ τους..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,πώς είστε;

Εγώ όλα καλά,31+6 σήμερα. Ξέχασα να σας πω ότι έκανα κ το εμβόλιο του κοκκυτη. Έχει πρηστεί λίγο το σημείο που έγινε το εμβόλιο και πονάει λίγο. 

Επίσης ,κι εγώ έχω σκοπό αποκλειστικό θηλασμό,αλλά σκέφτομαι να πάρω ένα μπιμπερο σε περίπτωση ανάγκης. Έχετε κάποιο να μου προτείνετε;

Επίσης ούτε πιπίλα είχα δώσει στον μεγάλο,τώρα το σκέφτομαι. Μάλλον βέβαια δεν θα δώσω.

Αν και τον "μεγάλο" μου τον θήλασα 3,5 χρόνια αγχώνομαι πως θα πάει ο δεύτερος. Αναρωτιέμαι αν θα έχω τις αντοχές,αν θα είναι δεκτικός. Όλα αυτά. Περισσότερο αν εγώ αντέξω. 

Οι ρώγες θα πονάνε όπως την πρώτη φορά;αχ, ξανά απ' την αρχή 😬 😅...

Ααα,μια μέρα είδα λίγο υγρό απ' το ένα στήθος. Όσο για γάλα είμαι σίγουρη ότι θα έχω ΠΟΛΥ😅.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,πώς είστε;

Εγώ όλα καλά,31+6 σήμερα. Ξέχασα να σας πω ότι έκανα κ το εμβόλιο του κοκκυτη. Έχει πρηστεί λίγο το σημείο που έγινε το εμβόλιο και πονάει λίγο. 

Επίσης ,κι εγώ έχω σκοπό αποκλειστικό θηλασμό,αλλά σκέφτομαι να πάρω ένα μπιμπερο σε περίπτωση ανάγκης. Έχετε κάποιο να μου προτείνετε;

Επίσης ούτε πιπίλα είχα δώσει στον μεγάλο,τώρα το σκέφτομαι. Μάλλον βέβαια δεν θα δώσω.

Αν και τον "μεγάλο" μου τον θήλασα 3,5 χρόνια αγχώνομαι πως θα πάει ο δεύτερος. Αναρωτιέμαι αν θα έχω τις αντοχές,αν θα είναι δεκτικός. Όλα αυτά. Περισσότερο αν εγώ αντέξω. 

Οι ρώγες θα πονάνε όπως την πρώτη φορά;αχ, ξανά απ' την αρχή 😬 😅...

Ααα,μια μέρα είδα λίγο υγρό απ' το ένα στήθος. Όσο για γάλα είμαι σίγουρη ότι θα έχω ΠΟΛΥ😅.

3,5 χρόνια ;;; Μπράβο σου, δεν ξέρω αν θα άντεχα τόσο αλλά όσες το καταφέρατε σας θαυμάζω!! Αυτό λέγαμε και στο άλλο γκρουπ, για τα εμβόλια.. στο πρότεινε ο γυναικολόγος ή το έκανες προληπτικά ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...