Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Εχω και φιλο γυναικολογο και ειχα κ μαθημα με τη μαια μου, κ με καθησυχασαν λεγοντας μου τα ιδια με τον γιατρο μου.. Προσοχη απλα στη διατροφη και δεν θελει αγχος, λενε οτι δεν ειναι κατι τραγικο. 

Οσο για τα βλαστοκυταρα που λετε, εμεις θα κανουμε την διαδικασια απλα με τον πλακουντα κ τον λωρο, που περιμενεις απλα να "στραγγιξει" 1-2 λεπτα στο παιδι πριν τον κοψεις. Κανει την ιδια ακριβως δουλεια που κανουν τα βλαστοκυταρα απλα πιο σιγουρα, διοτι στην καταψυξη δεν ξερεις ουτε αν η ποσοτητα επαρκει, ουτε αν θα ψυχθουν σωστα ουτε αν θα σου κανουν δουλεια (αχρειαστα να ειναι). Ολοι οι δικοι μου ειδικοι, μου ειπαν οτι η καθυστερημενη κοπη του λωρου εχει την ιδια ακριβως λειτουργια στο μωρο. Παιρνει ολα οσα χρειαζεται. Και ειναι δωρεαν.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , Elle12 είπε:

Εχω και φιλο γυναικολογο και ειχα κ μαθημα με τη μαια μου, κ με καθησυχασαν λεγοντας μου τα ιδια με τον γιατρο μου.. Προσοχη απλα στη διατροφη και δεν θελει αγχος, λενε οτι δεν ειναι κατι τραγικο. 

Οσο για τα βλαστοκυταρα που λετε, εμεις θα κανουμε την διαδικασια απλα με τον πλακουντα κ τον λωρο, που περιμενεις απλα να "στραγγιξει" 1-2 λεπτα στο παιδι πριν τον κοψεις. Κανει την ιδια ακριβως δουλεια που κανουν τα βλαστοκυταρα απλα πιο σιγουρα, διοτι στην καταψυξη δεν ξερεις ουτε αν η ποσοτητα επαρκει, ουτε αν θα ψυχθουν σωστα ουτε αν θα σου κανουν δουλεια (αχρειαστα να ειναι). Ολοι οι δικοι μου ειδικοι, μου ειπαν οτι η καθυστερημενη κοπη του λωρου εχει την ιδια ακριβως λειτουργια στο μωρο. Παιρνει ολα οσα χρειαζεται. Και ειναι δωρεαν.

Το είχα διαβάσει κι εγώ αυτό με το λώρο καλά και μου το θύμισες να το πω στο γιατρό.. Δε ξέρω αν το κάνουν όλοι θα του το τονίσω!! 😄

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Spring_girl είπε:

Το είχα διαβάσει κι εγώ αυτό με το λώρο καλά και μου το θύμισες να το πω στο γιατρό.. Δε ξέρω αν το κάνουν όλοι θα του το τονίσω!! 😄

Εμας μας είπε ότι αξίζει τον κόπο να το δώσουμε σε δημόσια τράπεζα για το γενικό καλό γιατί κ εμείς αν χρειαστούμε ποτέ δεν θα χρειαστούμε το δικό μας, όποτε πάλι στη δημόσια τράπεζα θα απευθύνουμε. Το εκτίμησα να σας πω την αλήθεια, γιατί είναι και στο ΔΣ του ΙΑΣΩ που έχει ιδιωτική δίκη του τράπεζα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μάφιν είπε:

Εμας μας είπε ότι αξίζει τον κόπο να το δώσουμε σε δημόσια τράπεζα για το γενικό καλό γιατί κ εμείς αν χρειαστούμε ποτέ δεν θα χρειαστούμε το δικό μας, όποτε πάλι στη δημόσια τράπεζα θα απευθύνουμε. Το εκτίμησα να σας πω την αλήθεια, γιατί είναι και στο ΔΣ του ΙΑΣΩ που έχει ιδιωτική δίκη του τράπεζα.

Ναι ναι κ μας μας ειπαν αν επιλεξουμε τη καταψυξη να προτιμησουμε το δημοσιο.. και καλυτερα βασικα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μάφιν είπε:

Εμας μας είπε ότι αξίζει τον κόπο να το δώσουμε σε δημόσια τράπεζα για το γενικό καλό γιατί κ εμείς αν χρειαστούμε ποτέ δεν θα χρειαστούμε το δικό μας, όποτε πάλι στη δημόσια τράπεζα θα απευθύνουμε. Το εκτίμησα να σας πω την αλήθεια, γιατί είναι και στο ΔΣ του ΙΑΣΩ που έχει ιδιωτική δίκη του τράπεζα.

Μαφιν δε ξέρω μόνο τη γραφειοκρατεία για όλο αυτό.. Δηλαδή είχα ακούσει ότι εσύ έχεις την καλή πρόθεση για δωρεά και σε βάζουν να τρέξεις για όλα μόνη σου, με ένα νεογέννητο να σε περιμένει.. Μπορεί και να μην ισχύει φυσικά μόνο από γνωστές το έχω ακούσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Spring_girl είπε:

Το είχα διαβάσει κι εγώ αυτό με το λώρο καλά και μου το θύμισες να το πω στο γιατρό.. Δε ξέρω αν το κάνουν όλοι θα του το τονίσω!! 😄

Εγώ του το είχα πει πριν την καισαρική, και το έκανε! Το μεγαλύτερο ποσοστό νεογνών με αναιμία οφείλεται στο ότι βιάζονται να κόψουν το λώρο κ το αίμα δεν μεταφέρεται. Επίσης είναι σημαντικό να ενημερώσεις τις μαιες να μην πλύνουν το μωρό. Το βούτυρο που έχει πάνω το προστατεύει από πολλές δερματικές παθήσεις κ κλπ και το φέρνει ομαλά σιγά σιγά στο υπάρχον περιβάλλον. Επίσης βοηθάει στη μετάβαση για να μην αφυδατωθούν. Να επιμείνεις να κάνουν μόνο σκούπισμα τις πρώτες μέρες!!

1 hour ago, Elle12 είπε:

Εχω και φιλο γυναικολογο και ειχα κ μαθημα με τη μαια μου, κ με καθησυχασαν λεγοντας μου τα ιδια με τον γιατρο μου.. Προσοχη απλα στη διατροφη και δεν θελει αγχος, λενε οτι δεν ειναι κατι τραγικο. 

Οσο για τα βλαστοκυταρα που λετε, εμεις θα κανουμε την διαδικασια απλα με τον πλακουντα κ τον λωρο, που περιμενεις απλα να "στραγγιξει" 1-2 λεπτα στο παιδι πριν τον κοψεις. Κανει την ιδια ακριβως δουλεια που κανουν τα βλαστοκυταρα απλα πιο σιγουρα, διοτι στην καταψυξη δεν ξερεις ουτε αν η ποσοτητα επαρκει, ουτε αν θα ψυχθουν σωστα ουτε αν θα σου κανουν δουλεια (αχρειαστα να ειναι). Ολοι οι δικοι μου ειδικοι, μου ειπαν οτι η καθυστερημενη κοπη του λωρου εχει την ιδια ακριβως λειτουργια στο μωρο. Παιρνει ολα οσα χρειαζεται. Και ειναι δωρεαν.

Ακριβώς αυτό κ να μην ξεχάσεις να το τονίσεις στον τοκετό αρκετά αυστηρά για να τηρηθεί!!

πρίν από 40 λεπτά , Spring_girl είπε:

Μαφιν δε ξέρω μόνο τη γραφειοκρατεία για όλο αυτό.. Δηλαδή είχα ακούσει ότι εσύ έχεις την καλή πρόθεση για δωρεά και σε βάζουν να τρέξεις για όλα μόνη σου, με ένα νεογέννητο να σε περιμένει.. Μπορεί και να μην ισχύει φυσικά μόνο από γνωστές το έχω ακούσει..

Εμένα με είχαν βάλει να υπογράψω χαρτι ότι δεν επιθυμώ να κρατήσω βλαστοκύτταρα και δεν ήξερα ότι έχω επιλογή να δωρίσω. Αλλά αν είναι να τρέχω με μωρά στο σπίτι κ ανάρρωση από καισαρική , δεν θα το κάνω γιατί δεν θα μπορώ να το τρέξω. Εσυ το σκέφτεσαι να δωρίσεις ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Spring_girl είπε:

Μαφιν δε ξέρω μόνο τη γραφειοκρατεία για όλο αυτό.. Δηλαδή είχα ακούσει ότι εσύ έχεις την καλή πρόθεση για δωρεά και σε βάζουν να τρέξεις για όλα μόνη σου, με ένα νεογέννητο να σε περιμένει.. Μπορεί και να μην ισχύει φυσικά μόνο από γνωστές το έχω ακούσει..

Ναι ναι δεν ξέρω τι τρέξιμο  συνεπάγεται… θα μπω στη σάιτ να τα ψάξω…

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Είχαμε και εμείς ενημέρωση για τα βλαστοκύτταρα. Δεν έχουμε σκοπό να προχωρήσουμε στην διαδικασία. Όσον αφορά την δωρεά αυτό που ισχύει εδώ Θεσσαλονίκη είναι ότι πηγαίνει ο σύζυγος συνήθως την ημέρα της γέννας παίρνει το κουτί από το Παπανικολάου, το φέρνει στην οποία κλινική και αμέσως μόλις βγει ο πλακούντας το παίρνει και το πηγαίνει πάλι στο Παπανικολάου. Η διαδικασία πρέπει να γίνει άμεσα μετά τον τοκετό. Αυτά ισχύουν για εδώ .. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Εγώ του το είχα πει πριν την καισαρική, και το έκανε! Το μεγαλύτερο ποσοστό νεογνών με αναιμία οφείλεται στο ότι βιάζονται να κόψουν το λώρο κ το αίμα δεν μεταφέρεται. Επίσης είναι σημαντικό να ενημερώσεις τις μαιες να μην πλύνουν το μωρό. Το βούτυρο που έχει πάνω το προστατεύει από πολλές δερματικές παθήσεις κ κλπ και το φέρνει ομαλά σιγά σιγά στο υπάρχον περιβάλλον. Επίσης βοηθάει στη μετάβαση για να μην αφυδατωθούν. Να επιμείνεις να κάνουν μόνο σκούπισμα τις πρώτες μέρες!!

Ακριβώς αυτό κ να μην ξεχάσεις να το τονίσεις στον τοκετό αρκετά αυστηρά για να τηρηθεί!!

Εμένα με είχαν βάλει να υπογράψω χαρτι ότι δεν επιθυμώ να κρατήσω βλαστοκύτταρα και δεν ήξερα ότι έχω επιλογή να δωρίσω. Αλλά αν είναι να τρέχω με μωρά στο σπίτι κ ανάρρωση από καισαρική , δεν θα το κάνω γιατί δεν θα μπορώ να το τρέξω. Εσυ το σκέφτεσαι να δωρίσεις ;

Σκεφτόμασταν να τα πάμε σε ιδιωτική τράπεζα αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμα στο αν αξίζει.. Αυτό για το πλύσιμο του μωρού δε το ήξερα! Θα το ψάξω θα το ρωτήσω και στη μαία μου! Μαθαίνουμε πολλά και μεταξύ μας τελικά γιατί γιατροί -μαιες διαφέρουν πολύ από άτομο σε άτομο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Τι έγινε; Όλα καλα;;

Ναι ευτυχως! Πολυ καλο το ντοπλερ, καμια ανησυχια μου ειπε ο εμβρυολογος, απλα ειναι μεγαλουτσικο μωρο. Θα γεννηθει γυρω στα 3.5 κιλα.. δεν εχει κατι μη φυσιολογικο ή εκτος οριων. Εχει παρει κ θεση με το κεφαλι προς τα κατω μαλιστα!

Ηρεμησα παρα πολυ. Τα ειδε κ ο γιατρος μου κ ειπε ολα μια χαρα!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς είστε; Γυρίσαμε απο την γιατρό μας. 1600 ο μπεμπακος μας σήμερα 30+2. Όλα τέλεια. Έχει μπει ήδη στην λεκάνη το κεφάλι και παίρνει θέση. Μάλλον θα έχω εύκολη γέννα παρότι είναι το πρώτο μας ( απ'ο,τι μας είπε η γιατρός). Πλησιάζει ο καιρός και η συγκίνηση μου είναι απερίγραπτη. 🤗 Μας έγραψε το εμβόλιο του κοκκυτη.

Όσον αφορά την προετοιμασία του σώματος για την γέννα, μου έδωσε ένα τιπ. Μου είπε να βάζω λαδακι, κηραλοιφη ή ο,τι έχω στο περίνεο ώστε να μαλακώσει όσο γίνεται και τραυματιστεί όσο το δυνατόν λιγότερο. 

Θα ήθελα να ρωτήσω εσείς που παίρνετε αντιπηκτική αγωγή έχετε συζητήσει για το πότε θα την διακόψετε;

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2023 at 12:54 ΜΜ, Annasdg είπε:

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εσείς που παίρνετε αντιπηκτική αγωγή έχετε συζητήσει για το πότε θα την διακόψετε;

 

Καλησπέρα! Εμένα μου είπε η αιματολογος ότι μετά το ντομπλερ στην 32η εβδομάδα σταματάμε το σαλοσπιρ ενώ τις ενέσεις θα τις συνεχίσω μέχρι να σαραντησω😐

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2023 at 12:46 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Σκεφτόμασταν να τα πάμε σε ιδιωτική τράπεζα αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμα στο αν αξίζει.. Αυτό για το πλύσιμο του μωρού δε το ήξερα! Θα το ψάξω θα το ρωτήσω και στη μαία μου! Μαθαίνουμε πολλά και μεταξύ μας τελικά γιατί γιατροί -μαιες διαφέρουν πολύ από άτομο σε άτομο..

Σίγουρα αξίζει αλλά ποιος θα τρέξει σε εκείνη τη φάση; Μου φαίνεται αδύνατο να πάει εκεί ο άντρας μου μετά την καισαρική κ να με αφήσει μόνη μου γιατί ξέρω πόση βοήθεια θες μετά! Ανέφικτη διαδικασια έτσι όπως το έχουν.. έπρεπε να υπάρχει ένας εκπρόσωπος σε κάθε περιφέρεια να τ μαζεύει..ή να υπάρχει πολιτική στα μαιευτήρια να τα μαζεύουν κ να τα δίνουν εκεί αντι να τα πετάνε!

On 14/3/2023 at 9:44 ΜΜ, Elle12 είπε:

Ναι ευτυχως! Πολυ καλο το ντοπλερ, καμια ανησυχια μου ειπε ο εμβρυολογος, απλα ειναι μεγαλουτσικο μωρο. Θα γεννηθει γυρω στα 3.5 κιλα.. δεν εχει κατι μη φυσιολογικο ή εκτος οριων. Εχει παρει κ θεση με το κεφαλι προς τα κατω μαλιστα!

Ηρεμησα παρα πολυ. Τα ειδε κ ο γιατρος μου κ ειπε ολα μια χαρα!

Δεν έχεις λόγο να φοβασαι , ούτως ή άλλως έχουν σχετική απόκλιση οι μετρήσεις πάνω κάτω 250 γραμμάρια. Εγώ τι να πω που γεννάω σε ένα μήνα και μου την βγαλαν για 38 βδομάδες ότι θα φτάσει γύρω στα 3700; Αν γεννούσα φυσιολογικά και στις 40 βδομάδες πως και ποσό θα την έβγαζα ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...