Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Πέρασε ο καιρός, αυτό σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες.. αν το ημερολόγιο γράψει 3 μπροστά μετά οι μέρες θα περάσουν αέρας! Εγώ 32 και 4 σήμερα κ μου φαίνεται απίστευτο.. αγχώνομαι λίγο αλλά σε μια ανάσα θα έχουν βγει! 
Εγώ δεν θα την πάλευα να δούλευα σε αυτή τη φάση, η κοιλιά εχει γίνει τεράστια!!!

Τις πιο χρήσιμες συμβουλές μου τις είχε δώσει μαια από σεμινάριο αλλά είχαν να κάνουν με το πλάνο τοκετού κ τι θα ζητησω πριν τη γεννα! Τα οποία θα ξανά ζητησω και σε αυτό τον τοκετό οπωσδήποτε!

Για τη λανολινη ψιλοδιαφωνω.. τουλάχιστον πάρε μια βρώσιμη , κυκλοφορούν δυο στο εμπόριο γνωστές.. πάντως να ξέρεις ότι μαλακώνει τις θηλές κ τις καταπραΰνει, εσυ τις θέλεις σκληρές για το θηλασμό. Αν σε ερεθίσει τις πρώτες μέρες η επαφή κ πονάς , τότε βάλε.. αλλά μου κάνει κ εντύπωση ποσό διαφορετικές απόψεις έχουν ακόμα κ οι μαιες μεταξύ τους..

Εγώ έκανα σεμινάρια on line αλλά και πάλι δε νιώθω έτοιμη ρε κορίτσια!! Πού έκανες εσυ;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , Afrodite88 είπε:

3,5 χρόνια ;;; Μπράβο σου, δεν ξέρω αν θα άντεχα τόσο αλλά όσες το καταφέρατε σας θαυμάζω!! Αυτό λέγαμε και στο άλλο γκρουπ, για τα εμβόλια.. στο πρότεινε ο γυναικολόγος ή το έκανες προληπτικά ;

Ναι,3,5 χρόνια αποκλειστικό θηλασμό. Εννοείται ότι έτρωγε από 5,5 μηνών στερεές τροφές και μετά το χρόνο ξεκινήσαμε κ φρέσκο κατσικίσιο. Αλλά φόρμουλα πήρε μόνο 4-5 φορές την πρώτη εβδομάδα μετά από οδηγίες του παιδιάτρου (τον άλλαξα μετά). 

Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα και τον σταμάτησα εγώ τον θηλασμό. Δεν άντεχα άλλο. Τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσω τόσο καιρό (αν κ αγαπημένη μου έκφραση είναι ποτέ μην λες ποτέ).

Το εμβόλιο μου το είχαν προτείνει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη (γυναικολόγοι κ μια παιδίατρος που είχα μιλήσει),αλλά δεν το είχα κάνει. Τώρα το έκανα περισσότερο γιατί υπάρχει κ ένα παιδάκι που πηγαίνει σχολείο κ μας φέρνει διάφορες ιωσουλες. Αν κ θα τον σταματήσω κάποιο διάστημα, αλλά ας έχω μια έξτρα "ασφάλεια".

 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Πέρασε ο καιρός, αυτό σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες.. αν το ημερολόγιο γράψει 3 μπροστά μετά οι μέρες θα περάσουν αέρας! Εγώ 32 και 4 σήμερα κ μου φαίνεται απίστευτο.. αγχώνομαι λίγο αλλά σε μια ανάσα θα έχουν βγει! 
Εγώ δεν θα την πάλευα να δούλευα σε αυτή τη φάση, η κοιλιά εχει γίνει τεράστια!!!

Τις πιο χρήσιμες συμβουλές μου τις είχε δώσει μαια από σεμινάριο αλλά είχαν να κάνουν με το πλάνο τοκετού κ τι θα ζητησω πριν τη γεννα! Τα οποία θα ξανά ζητησω και σε αυτό τον τοκετό οπωσδήποτε!

Για τη λανολινη ψιλοδιαφωνω.. τουλάχιστον πάρε μια βρώσιμη , κυκλοφορούν δυο στο εμπόριο γνωστές.. πάντως να ξέρεις ότι μαλακώνει τις θηλές κ τις καταπραΰνει, εσυ τις θέλεις σκληρές για το θηλασμό. Αν σε ερεθίσει τις πρώτες μέρες η επαφή κ πονάς , τότε βάλε.. αλλά μου κάνει κ εντύπωση ποσό διαφορετικές απόψεις έχουν ακόμα κ οι μαιες μεταξύ τους..

Ρε σύ κ εμένα μου κάνει εντύπωση!! Πως γίνεται να διίστανται τόσο πολύ οι απόψεις; ή  κάνει καλό η κρέμα ή δεν κάνει… κ εγω μπερδευομαι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Εγώ έκανα σεμινάρια on line αλλά και πάλι δε νιώθω έτοιμη ρε κορίτσια!! Πού έκανες εσυ;; 

Έκανα online σεμινάρια στην πρώτη εγκυμοσύνη, και ακολουθούσα και κατι live προετοιμασίας από το birth engineering. Είναι μια φοβερή μαια που προωθεί πολύ τις φυσικές μεθόδους και γενικά εξηγεί κατευθύνει κλπ. Σκέψου κ τώρα αν δω να κάνουν κάνανε live ή κατι μπαινω πάντα. Γενικά καποια πράγματα που έμαθα τα ακόλουθησα κ τα ζήτησα και εγώ κατά τη διάρκεια του τοκετού οπως πχ να περιμένουν πριν κόψουν πλακουντα, να μην πλύνουν το μωρό κλπ κλπ 

πρίν από 52 λεπτά , agapi27 είπε:

Ναι,3,5 χρόνια αποκλειστικό θηλασμό. Εννοείται ότι έτρωγε από 5,5 μηνών στερεές τροφές και μετά το χρόνο ξεκινήσαμε κ φρέσκο κατσικίσιο. Αλλά φόρμουλα πήρε μόνο 4-5 φορές την πρώτη εβδομάδα μετά από οδηγίες του παιδιάτρου (τον άλλαξα μετά). 

Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα και τον σταμάτησα εγώ τον θηλασμό. Δεν άντεχα άλλο. Τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσω τόσο καιρό (αν κ αγαπημένη μου έκφραση είναι ποτέ μην λες ποτέ).

Το εμβόλιο μου το είχαν προτείνει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη (γυναικολόγοι κ μια παιδίατρος που είχα μιλήσει),αλλά δεν το είχα κάνει. Τώρα το έκανα περισσότερο γιατί υπάρχει κ ένα παιδάκι που πηγαίνει σχολείο κ μας φέρνει διάφορες ιωσουλες. Αν κ θα τον σταματήσω κάποιο διάστημα, αλλά ας έχω μια έξτρα "ασφάλεια".

 

Μπράβο σου και για το θηλασμό και που επέλεξες να αλλάξεις παιδίατρο. Το ίδιο έπραξα κ με τον δικό μας πρώτο παιδίατρο που ήρθε πρώτη μέρα με έξαρση κοβιντ μετά από ποσα περιστατικά σε νεογέννητο και αρνήθηκε να βάλει μάσκα στο νεογέννητο. Μου πρότεινε να δίνω κιντερτε χωρίς λόγο και γενικά είχε αρκετά φαλλοκρατικες απόψεις που με εξόργισαν .. 

πρίν από 33 λεπτά , μάφιν είπε:

Ρε σύ κ εμένα μου κάνει εντύπωση!! Πως γίνεται να διίστανται τόσο πολύ οι απόψεις; ή  κάνει καλό η κρέμα ή δεν κάνει… κ εγω μπερδευομαι

Και από φίλες και από τη νύφη μου, έχω ακούσει εντελως διαφορετικά πράγματα στα ίδια θέματα.. δεν ξερω. Πάντως δεν είμαι υπέρ του να μαλακώσει τις θηλές σου γιατί μετά θα υποφέρεις χειρότερα.. δεν ξέρω τι χρησιμότητα θα είχε ενάμιση μήνα πριν η λανολινη αλλά μου φαίνεται εντελώς ανούσιο γιατί έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Το δικό σου γάλα θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά να ξέρεις αλλά για την πρώτη βδομάδα θεωρώ μόνο ότι χρειάζεται σαν κρέμα ή αν έχει αλμα ανάπτυξης κ θέλει συνέχεια στήθος. Τα κοχύλια πχ επίσης μου έκανε εντύπωση που στα πρότεινε από τόσο νωρίς, την ρώτησες γιατί να τα πάρεις μαζί ; Είναι πολύ χρήσιμα για αν συλλέγουν γάλα όταν θηλάζεις από το ένα στήθος αλλά το πρώτο τριήμερο δεν έχεις τόσο γάλα που να τρέχει νερό.. θα λερωθείς και ότι σουτιέν θα έχεις μαζί θα είναι κίτρινο από το βουτυρατο προγαλα αλλά ίσως τα επιθέματα θα σου είναι πιο χρήσιμα για το μαιευτήριο. Συν του ότι αν πάρεις μαζί κοχύλια πως θα τα αποστειρώνεις ;; Μήπως στα πρότεινε για το αν ερεθιστούν οι θηλές να μην ακουμπούν υφάσματα κλπ ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Afrodite88 είπε:

Έκανα online σεμινάρια στην πρώτη εγκυμοσύνη, και ακολουθούσα και κατι live προετοιμασίας από το birth engineering. Είναι μια φοβερή μαια που προωθεί πολύ τις φυσικές μεθόδους και γενικά εξηγεί κατευθύνει κλπ. Σκέψου κ τώρα αν δω να κάνουν κάνανε live ή κατι μπαινω πάντα. Γενικά καποια πράγματα που έμαθα τα ακόλουθησα κ τα ζήτησα και εγώ κατά τη διάρκεια του τοκετού οπως πχ να περιμένουν πριν κόψουν πλακουντα, να μην πλύνουν το μωρό κλπ κλπ 

Μπράβο σου και για το θηλασμό και που επέλεξες να αλλάξεις παιδίατρο. Το ίδιο έπραξα κ με τον δικό μας πρώτο παιδίατρο που ήρθε πρώτη μέρα με έξαρση κοβιντ μετά από ποσα περιστατικά σε νεογέννητο και αρνήθηκε να βάλει μάσκα στο νεογέννητο. Μου πρότεινε να δίνω κιντερτε χωρίς λόγο και γενικά είχε αρκετά φαλλοκρατικες απόψεις που με εξόργισαν .. 

Και από φίλες και από τη νύφη μου, έχω ακούσει εντελως διαφορετικά πράγματα στα ίδια θέματα.. δεν ξερω. Πάντως δεν είμαι υπέρ του να μαλακώσει τις θηλές σου γιατί μετά θα υποφέρεις χειρότερα.. δεν ξέρω τι χρησιμότητα θα είχε ενάμιση μήνα πριν η λανολινη αλλά μου φαίνεται εντελώς ανούσιο γιατί έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Το δικό σου γάλα θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά να ξέρεις αλλά για την πρώτη βδομάδα θεωρώ μόνο ότι χρειάζεται σαν κρέμα ή αν έχει αλμα ανάπτυξης κ θέλει συνέχεια στήθος. Τα κοχύλια πχ επίσης μου έκανε εντύπωση που στα πρότεινε από τόσο νωρίς, την ρώτησες γιατί να τα πάρεις μαζί ; Είναι πολύ χρήσιμα για αν συλλέγουν γάλα όταν θηλάζεις από το ένα στήθος αλλά το πρώτο τριήμερο δεν έχεις τόσο γάλα που να τρέχει νερό.. θα λερωθείς και ότι σουτιέν θα έχεις μαζί θα είναι κίτρινο από το βουτυρατο προγαλα αλλά ίσως τα επιθέματα θα σου είναι πιο χρήσιμα για το μαιευτήριο. Συν του ότι αν πάρεις μαζί κοχύλια πως θα τα αποστειρώνεις ;; Μήπως στα πρότεινε για το αν ερεθιστούν οι θηλές να μην ακουμπούν υφάσματα κλπ ; 

Ναι ναι γι αυτό το πρότεινε. Μου είπε ότι θα τις αποστειρώσουν εκεί και ότι σε περίπτωση που ερεθιστούν οι θηλες μου, προκειμένου να μην ακουμπάνε πουθενά και με δεδομένο ότι στο μαιευτήριο φαντάζομαι δεν θα μπορώ να είμαι 24/7 γυμνή, να βάλω τα κοχύλια. Γιατί με αυτά παίρνουν και αέρα οι θηλές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, μάφιν είπε:

Ναι ναι γι αυτό το πρότεινε. Μου είπε ότι θα τις αποστειρώσουν εκεί και ότι σε περίπτωση που ερεθιστούν οι θηλες μου, προκειμένου να μην ακουμπάνε πουθενά και με δεδομένο ότι στο μαιευτήριο φαντάζομαι δεν θα μπορώ να είμαι 24/7 γυμνή, να βάλω τα κοχύλια. Γιατί με αυτά παίρνουν και αέρα οι θηλές. 

Εντάξει έχει μια λογική τότε.. αν και στο μαιευτήριο κατέληξα με σκέτη ρόμπα ανοιχτή κ έκλεινα την κουρτίνα.. τα ίδια με βλεπω κ φέτος τόπλες και το παμπερς μου !! Μην έχεις πολλές έγνοιες τέτοιες πάντως γιατί εκείνη την ώρα το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι οι ντροπές.. θα κοιτάξεις μόνο να είσαι απόλυτα άνετη και να ξεκουράζεσαι για να αναρρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τον γιατρο. 1700 η μπεμπα και ειμαι στην 31η. 

Το μονο που με φοβισε λιγο ειναι οτι εχει λιγο μεγαλη κοιλιτσα κ φοβαμαι για το ζαχαρο αν κ μονιμως ειμαι στο οριο.. πφ. Να αγχωθω? Δε ξερω. Θα παρω να κλεισω το ντοπλερ να ειμαι σιγουρη.. δε θα το ρισκαρω για 130€ 

Και τωρα που σταματησα κ τη δουλεια θα μπορεσω να φτιαξω λιγο τη διατροφη μου κ να τσεκαρω το ζαχαρο μου καλυτερα.

Παντως ειναι μια γλυκα μια κουκλιτσα και ολο χαμογελουσε σημερα ❤️

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Μολις γυρισα απο τον γιατρο. 1700 η μπεμπα και ειμαι στην 31η. 

Το μονο που με φοβισε λιγο ειναι οτι εχει λιγο μεγαλη κοιλιτσα κ φοβαμαι για το ζαχαρο αν κ μονιμως ειμαι στο οριο.. πφ. Να αγχωθω? Δε ξερω. Θα παρω να κλεισω το ντοπλερ να ειμαι σιγουρη.. δε θα το ρισκαρω για 130€ 

Και τωρα που σταματησα κ τη δουλεια θα μπορεσω να φτιαξω λιγο τη διατροφη μου κ να τσεκαρω το ζαχαρο μου καλυτερα.

Παντως ειναι μια γλυκα μια κουκλιτσα και ολο χαμογελουσε σημερα ❤️

Εμένα ο γιατρός μου κοιτάζει την αναλογία κεφαλιού κοιλιάς. Να βγαίνει το κεφάλι μεγαλύτερο απ' την κοιλιά.

 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, agapi27 είπε:

Εμένα ο γιατρός μου κοιτάζει την αναλογία κεφαλιού κοιλιάς. Να βγαίνει το κεφάλι μεγαλύτερο απ' την κοιλιά.

 

Εμενα το σημερινο δινει HC 28.61 και AC 28.51..

Θα φρικαρω παλι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!!! Πήγα στη γυναικολόγο σήμερα και μου είπε ότι το βλέπει κοντά στο μέσο όρο και να μην αγχώνομαι (γιατί σε μια μέτρηση το είχαν δει μικρό και μου είχαν πει τα χίλια μύρια)... Μάλλον έτυχε λέει τότε... Βέβαια έχω και το ζάχαρο και δε ξέρουν αν μεγαλώνει και από το ζάχαρο... Τέλος πάντων μου είπε να σκέφτομαι θετικά και όλα καλά... Σε 2 βδομάδες έχουμε το ντοπλερ... Και μετά θα με βλέπει κάθε 2 βδομάδες...

Όσες γεννησετε ιδιωτικά Θεσσαλονίκη που θα πάτε;;; Μου έδωσε τιμή για βιοκλινικη και γενική κλινική αλλά μου είπε στη γενική έχει καλύτερο αναισθησιολογικό....με καισαρική θα πάω γύρω στις 20 μαϊου 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , Elle12 είπε:

Εμενα το σημερινο δινει HC 28.61 και AC 28.51..

Θα φρικαρω παλι..

Μεγαλύτερο είναι το κεφάλι. Και σκέψου ότι και την ίδια μέρα να κάνεις σε 2 διαφορετικούς γιατρούς υπέρηχο μπορεί να υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις. Αναλόγως και τη θέση του μωρού. Τα αμνιακα είναι φυσιολογικά;

Αν δεν σου είπε κάτι ο γιατρός μην φρικαρεις. Κι εμένα την προηγούμενη φορά έδειχνε πολύ μεγαλύτερο,αυτή τη φορά ήταν οκ,πιο μεγάλο απ' την εβδομάδα του,αλλά σε φυσιολογικά επίπεδα. Έχω κ το ντομπλερ σε 10 μέρες να δω τι θα μου πει κ η άλλη γιατρός. 

Πάντα τον γιατρό σου θα ακούς κ αν κάτι δεν σου αρέσει μπορείς να πάρεις μια δεύτερη γνώμη αλλον γιατρό.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια όλες γιατρο είχαμε σημερα🥰 μόλις βγηκα κ εγω… όλες οι μετρήσεις καλές. Είναι 1587 γρ η σκατούλα και είμαι στην 30η. Μιλήσαμε και για τα βλαστοκύτταρα. 
 

@Elle12 φαντάζομαι αν ήταν κάτι θα σου έλεγε κάτι ο γιατρος σου δεν θα το άφηνε έτσι σε αυτή τη φάση. Αλλά ναι έχεις και το ντόπλερ να διπλοτσεκάρεις.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πώς είστε; 

Έχω μια ερώτηση. Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως αν κάνω πάνω από 20 βήματα συνεχόμενα, σφίγγεται η κοιλιά μου σαν να πετρώνει και αυτή η αίσθηση διαρκεί για όσο θα περπατάω. Έχει συμβεί σε καμία; Δεν έχω μιλήσει με την γιατρό μου ακόμα, περιμένω το ραντεβού μας την Τετάρτη για να της το αναφέρω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Annasdg είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Πώς είστε; 

Έχω μια ερώτηση. Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως αν κάνω πάνω από 20 βήματα συνεχόμενα, σφίγγεται η κοιλιά μου σαν να πετρώνει και αυτή η αίσθηση διαρκεί για όσο θα περπατάω. Έχει συμβεί σε καμία; Δεν έχω μιλήσει με την γιατρό μου ακόμα, περιμένω το ραντεβού μας την Τετάρτη για να της το αναφέρω. 

Εμένα δεν μου συμβαίνει όταν περπατάω αλλά μου συμβαίνει γενικά και συχνά. Ο γιατρος μου είπε ότι δεν είναι κάτι. Μπορεί να είναι και braxton hicks. Συνήθως ξαπλώνω λίγο ή αλλάζω στάση και ηρεμεί μετά από λίγο. Ευτυχως είναι κοντά η Τετάρτη🙂

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μάφιν είπε:

Κοριτσια όλες γιατρο είχαμε σημερα🥰 μόλις βγηκα κ εγω… όλες οι μετρήσεις καλές. Είναι 1587 γρ η σκατούλα και είμαι στην 30η. Μιλήσαμε και για τα βλαστοκύτταρα. 
 

@Elle12 φαντάζομαι αν ήταν κάτι θα σου έλεγε κάτι ο γιατρος σου δεν θα το άφηνε έτσι σε αυτή τη φάση. Αλλά ναι έχεις και το ντόπλερ να διπλοτσεκάρεις.

Τι είπατε για τα βλαστοκύτταρα;; Εμένα ο δικός μου λέει ότι ακόμα δεν κάνουν αυτά που υπόσχονται μεν, ωστόσο οι έρευνες βρίσκονται σε εξέλιξη και ποτέ δεν ξέρεις που θα βρισκόμαστε σε 10 χρόνια πχ. Οπότε είναι θετικός γενικά. Έχω μπερδευτεί ωστόσο αν ειναι σκέτο μάρκετινγκ ή αξίζει.. 

Κι εμένα με πιάνει μια σουβλια κάτω δεξιά όταν περπατήσω, ακόμα και όταν ξαπλωσω από εκείνη τη μεριά.. Δεν το ανέφερα ακόμα στο γιατρό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...