Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,

παντως για τη δωρεά βλαστοκυττάρων  στην Αθηνα σε δημόσια τράπεζα μπορεί να τα πάει οποιοσδήποτε όχι μόνο ο σύζυγος μέσα σε 36 ώρες. Εγω θα στείλω τον πατέρα μου.

επισης, σηνερα για πρώτη φορά ζαλίζομαι πολύ…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλησπέρα! Εμένα μου είπε η αιματολογος ότι μετά το ντομπλερ στην 32η εβδομάδα σταματάμε το σαλοσπιρ ενώ τις ενέσεις θα τις συνεχίσω μέχρι να σαραντησω😐

34η μου είπε σταματάμε το σαλοσπιρ και τις αντιπηκτικες γύρω στην 36η. Για μετά δεν μου ανέφερε κάτι. Θα γεννήσεις με καισαρική γι'αυτό θα τις συνεχίσεις; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , μάφιν είπε:

Καλησπερα κοριτσια,

παντως για τη δωρεά βλαστοκυττάρων  στην Αθηνα σε δημόσια τράπεζα μπορεί να τα πάει οποιοσδήποτε όχι μόνο ο σύζυγος μέσα σε 36 ώρες. Εγω θα στείλω τον πατέρα μου.

επισης, σηνερα για πρώτη φορά ζαλίζομαι πολύ…

Ελεγξες καθόλου την πίεση σου;; Μήπως έχεις υπόταση;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

34η μου είπε σταματάμε το σαλοσπιρ και τις αντιπηκτικες γύρω στην 36η. Για μετά δεν μου ανέφερε κάτι. Θα γεννήσεις με καισαρική γι'αυτό θα τις συνεχίσεις; 

Ναι με προγράμματισμενη καισαρική θα πάω...λογικά μόνο μια μέρα πριν δεν θα κάνω ένεση. Εγώ έχω διαγνωσμένη θρομβοφιλια όμως,εσύ μήπως τις κάνεις προληπτικά; Μπορεί να παίζει ρόλο

10 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

 

Δεν έχεις λόγο να φοβασαι , ούτως ή άλλως έχουν σχετική απόκλιση οι μετρήσεις πάνω κάτω 250 γραμμάρια. Εγώ τι να πω που γεννάω σε ένα μήνα και μου την βγαλαν για 38 βδομάδες ότι θα φτάσει γύρω στα 3700; Αν γεννούσα φυσιολογικά και στις 40 βδομάδες πως και ποσό θα την έβγαζα ;

Κορίτσια μη το δένεται και κόμπο,κανεις δε μπορεί να πει πόσο θα βγει το μωράκι....πέρα από την απόκλιση που έχει ο υπέρηχος,κάποια μωράκια φρενάρουν απότομα προς το τέλος και δεν παίρνουν με τον ίδιο ρυθμό βάρος...όλα καλά ψυχραιμία🤪

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Ναι με προγράμματισμενη καισαρική θα πάω...λογικά μόνο μια μέρα πριν δεν θα κάνω ένεση. Εγώ έχω διαγνωσμένη θρομβοφιλια όμως,εσύ μήπως τις κάνεις προληπτικά; Μπορεί να παίζει ρόλο

Κορίτσια μη το δένεται και κόμπο,κανεις δε μπορεί να πει πόσο θα βγει το μωράκι....πέρα από την απόκλιση που έχει ο υπέρηχος,κάποια μωράκια φρενάρουν απότομα προς το τέλος και δεν παίρνουν με τον ίδιο ρυθμό βάρος...όλα καλά ψυχραιμία🤪

Ενεργό θρομβοφιλια όχι δεν αυτή τη στιγμή. Λόγω αυτοανοσου της κάνω. Σίγουρα παίζει ρόλο. Απλά με έχουν κουράσει γιατι πλέον πονάω όταν τις κάνω. Έχω πολύ σκληρό δέρμα και υποφέρω. Σου έχουν δώσει μήπως κάποιο τιπ ώστε να τις κάνεις και να μην πονάς;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Καλησπερα κοριτσια,

παντως για τη δωρεά βλαστοκυττάρων  στην Αθηνα σε δημόσια τράπεζα μπορεί να τα πάει οποιοσδήποτε όχι μόνο ο σύζυγος μέσα σε 36 ώρες. Εγω θα στείλω τον πατέρα μου.

επισης, σηνερα για πρώτη φορά ζαλίζομαι πολύ…

Δυστυχώς δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα τρίτου ατόμου να τρέχει γιατί πρέπει η μάνα μου να κρατήσει τη μικρή όσο εγώ θα είμαι μαιευτήριο.. Για τις ζαλάδες μην ανησυχείς, όσο περνάει ο καιρός το μωρό σου τραβάει παραπάνω αίμα γιατί έχουν μεγαλώσει οι ανάγκες. Αιματοκρίτης είναι που πέφτει. Είμαι κ εγώ μια βδομάδα έτσι , μια μέρα καλά κ μια μέρα ζαλίζομαι. Μου είπε ο γυναικολόγος ν αυξήσω το σίδηρο σε δυο τη μέρα μέχρι να γεννήσω. Είναι φυσιολογικο πάντως αλλά εννοειται ανέφερε το κ εσυ στο γιατρό σου που ξέρει κ το ιστορικό !

4 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Ναι με προγράμματισμενη καισαρική θα πάω...λογικά μόνο μια μέρα πριν δεν θα κάνω ένεση. Εγώ έχω διαγνωσμένη θρομβοφιλια όμως,εσύ μήπως τις κάνεις προληπτικά; Μπορεί να παίζει ρόλο

Κορίτσια μη το δένεται και κόμπο,κανεις δε μπορεί να πει πόσο θα βγει το μωράκι....πέρα από την απόκλιση που έχει ο υπέρηχος,κάποια μωράκια φρενάρουν απότομα προς το τέλος και δεν παίρνουν με τον ίδιο ρυθμό βάρος...όλα καλά ψυχραιμία🤪

Ναι καλε γι’ αυτό έχει κ τόση απόκλιση πάνω κάτω καθότι οι μετρήσεις γίνονται βάσει κοιλιάς κεφαλιού και μηρού. Στο περίπου σου λένε! Όσο είμαι με καισαρική δεν με προβληματίζει αρκεί το μωρό να είναι καλά!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Ενεργό θρομβοφιλια όχι δεν αυτή τη στιγμή. Λόγω αυτοανοσου της κάνω. Σίγουρα παίζει ρόλο. Απλά με έχουν κουράσει γιατι πλέον πονάω όταν τις κάνω. Έχω πολύ σκληρό δέρμα και υποφέρω. Σου έχουν δώσει μήπως κάποιο τιπ ώστε να τις κάνεις και να μην πονάς;

Κανένα τιπ ! Και γω πονάω περισσότερο από την αρχή η αλήθεια ειναι😳 με πονάει πολύ το φάρμακο την ώρα που μπαίνει...άσε που είμαι γεμάτη μελανιές. Σε κάποια σημεία δεν το αντέχω καθόλου και μπορεί να τρυπάω με τη μύτη της βελόνας σε τρία και τέσσερα σημεία μέχρι να βρω κάποιο πιο ανώδυνο....Τούλαχιστον θα τις σταματήσεις όπου ναι ναι,εγώ το μετά το φοβάμαι πιο πολύ που θα είναι ευαίσθητη η κοιλιά μου απ' την καισαρική!

Κορίτσια κάτι που με μπερδεύει σχετικά με τους μήνες, εγώ τώρα είμαι 30+4. Ο έβδομος μήνας είναι μέχρι 30 εβδομάδων. Άρα τώρα που διανύω την 31 εβδομάδα έχω μπει στον 8ο? Η θα μπω μόλις την κλείσω κ αυτήν?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Κανένα τιπ ! Και γω πονάω περισσότερο από την αρχή η αλήθεια ειναι😳 με πονάει πολύ το φάρμακο την ώρα που μπαίνει...άσε που είμαι γεμάτη μελανιές. Σε κάποια σημεία δεν το αντέχω καθόλου και μπορεί να τρυπάω με τη μύτη της βελόνας σε τρία και τέσσερα σημεία μέχρι να βρω κάποιο πιο ανώδυνο....Τούλαχιστον θα τις σταματήσεις όπου ναι ναι,εγώ το μετά το φοβάμαι πιο πολύ που θα είναι ευαίσθητη η κοιλιά μου απ' την καισαρική!

Κορίτσια κάτι που με μπερδεύει σχετικά με τους μήνες, εγώ τώρα είμαι 30+4. Ο έβδομος μήνας είναι μέχρι 30 εβδομάδων. Άρα τώρα που διανύω την 31 εβδομάδα έχω μπει στον 8ο? Η θα μπω μόλις την κλείσω κ αυτήν?

Ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ. Τρυπάω μέχρι να βρω σημείο που να μην πονάω. Όσο για τις μελανιές, άστο. Αιματώματα έχω κάνει. Η γιατρός παθαίνει εγκεφαλικό κάθε φορά που με βλέπει. Ναι ευτυχώς θα τελειώσει σύντομα το μαρτύριο. Κουραγιο σε σένα που θα συνεχίσεις. Μήπως να δοκιμάσεις μπράτσο ή μπούτι μετά την καισαρική; 

Όσο για τους μήνες, και εγώ την ίδια απορία έχω αυτές τις μέρες, αν έχω μπει ή όχι στον 8ο 😄

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε μπήκαμε ! 8ο μηλνα και επισήμως πια! 😅 κι εγω είμαι 30 +6 και ναι εδω και έξι μέρες πλέον ειμαι στον 8ο!!! Τι ωραίο που ακούγεται!!! Πως περνάει ο καιρος!

 

πραγματικα λυπάμαι για όσες συνεχίζετε τις αντιπηκτικές… εγω χρειαστηκε μονο το πρώτο τρίμηνο να τις κανω και ηταν πολυ δύσκολο… ποσο μάλλον εσείς τωρα… καλό κουραγιο και υπομονη… τι να πω!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 23 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Κανένα τιπ ! Και γω πονάω περισσότερο από την αρχή η αλήθεια ειναι😳 με πονάει πολύ το φάρμακο την ώρα που μπαίνει...άσε που είμαι γεμάτη μελανιές. Σε κάποια σημεία δεν το αντέχω καθόλου και μπορεί να τρυπάω με τη μύτη της βελόνας σε τρία και τέσσερα σημεία μέχρι να βρω κάποιο πιο ανώδυνο....Τούλαχιστον θα τις σταματήσεις όπου ναι ναι,εγώ το μετά το φοβάμαι πιο πολύ που θα είναι ευαίσθητη η κοιλιά μου απ' την καισαρική!

Κορίτσια κάτι που με μπερδεύει σχετικά με τους μήνες, εγώ τώρα είμαι 30+4. Ο έβδομος μήνας είναι μέχρι 30 εβδομάδων. Άρα τώρα που διανύω την 31 εβδομάδα έχω μπει στον 8ο? Η θα μπω μόλις την κλείσω κ αυτήν?

Τι περνατε κ εσείς βρε κοριτσια με τις ενεσεις❤️ 

για τον υπολογισμό των μηνών άλλοι λένε ότι είναι μέχρι και την 32 άλλοι μέχρι την 31, διάλεξε μια προσέγγιση και πηγαινε με αυτήν.

πρίν από 6 λεπτά , μάφιν είπε:

Τι περνατε κ εσείς βρε κοριτσια με τις ενεσεις❤️ 

για τον υπολογισμό των μηνών άλλοι λένε ότι είναι μέχρι και την 32 άλλοι μέχρι την 31, διάλεξε μια προσέγγιση και πηγαινε με αυτήν.

Βλακείες λέω, έχετε δικιο! με το που ξεκινάει η 31η είμαστε στον 8ο απλώς έχεις 5 εβδομαδες ο 8ος και ο 9ος μήνας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.. ησυχια εχει πεσει στην ομαδα μαιου.. πως ειστε? Πως ειναι τα μωρακια σας?

Απο χθες κ επισημα αδεια κυησης εγω, σημερα τελευταια μερα στο πατρικο. Ηρθαμε να δω την οικογενεια γιατι δε θα μπορω να ταξιδεψω μετα.. ολα καλα μεχρι στιγμης, τουλαχιστον ετσι νιωθω. Εχω ξαναρχισει τον σιδηρο χωρις παρενεργειες μεχρι στιγμης, η μπεμπα φουλ κινητικη. Το παρακανα με το φαγητο αυτη τη βδομαδα αλλα μου υποσχεθηκα οτι απο αυριο μπαινω σε διατροφη οσο μπορω μεχρι το τελος.. 

Σε 6 μερες εχουμε παλι ραντεβου να την δουμε ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Καλημερα κοριτσια.. ησυχια εχει πεσει στην ομαδα μαιου.. πως ειστε? Πως ειναι τα μωρακια σας?

Απο χθες κ επισημα αδεια κυησης εγω, σημερα τελευταια μερα στο πατρικο. Ηρθαμε να δω την οικογενεια γιατι δε θα μπορω να ταξιδεψω μετα.. ολα καλα μεχρι στιγμης, τουλαχιστον ετσι νιωθω. Εχω ξαναρχισει τον σιδηρο χωρις παρενεργειες μεχρι στιγμης, η μπεμπα φουλ κινητικη. Το παρακανα με το φαγητο αυτη τη βδομαδα αλλα μου υποσχεθηκα οτι απο αυριο μπαινω σε διατροφη οσο μπορω μεχρι το τελος.. 

Σε 6 μερες εχουμε παλι ραντεβου να την δουμε ❤️

Καλημέρα κορίτσι και κορίτσια. Όντως ησυχία τελευταία.. 

Τι ωραία που ξεκίνησε η άδεια σου! Μετράω κι εγώ αντίστροφα. Δευτέρα ξεκινάει επίσημα η δική μου και ανυπομονώ.  Εμεις τωρα τελειώνουμε με τα βαψιματα και σειρά έχουν το στήσιμο συρταριερας, η τακτοποίηση των πραγμάτων του μωρού και να πάμε να παραλάβουμε επιτέλους το καρότσι του. Ανυπομονώ να τα δω όλα έτοιμα στημένα. Θέλω να κάνω και μια γενική το σπίτι όσο ακόμα αντέχω. 

Βαλίτσα μαιευτηρίου πότε ξεκινάμε να ετοιμάζουμε; 

3/4 έχουμε και την Doppler, έχω ενα άγχος να είναι όλα καλά αν και μέχρι στιγμής είναι όλα άψογα. 

Μου φαίνεται πως πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι θα γίνουμε γονείς επιτέλους. Σαν ψέμα μου φαίνεται! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε γερά, υγιή και καλότυχα μωράκια 🙏

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Annasdg είπε:

Καλημέρα κορίτσι και κορίτσια. Όντως ησυχία τελευταία.. 

Τι ωραία που ξεκίνησε η άδεια σου! Μετράω κι εγώ αντίστροφα. Δευτέρα ξεκινάει επίσημα η δική μου και ανυπομονώ.  Εμεις τωρα τελειώνουμε με τα βαψιματα και σειρά έχουν το στήσιμο συρταριερας, η τακτοποίηση των πραγμάτων του μωρού και να πάμε να παραλάβουμε επιτέλους το καρότσι του. Ανυπομονώ να τα δω όλα έτοιμα στημένα. Θέλω να κάνω και μια γενική το σπίτι όσο ακόμα αντέχω. 

Βαλίτσα μαιευτηρίου πότε ξεκινάμε να ετοιμάζουμε; 

3/4 έχουμε και την Doppler, έχω ενα άγχος να είναι όλα καλά αν και μέχρι στιγμής είναι όλα άψογα. 

Μου φαίνεται πως πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι θα γίνουμε γονείς επιτέλους. Σαν ψέμα μου φαίνεται! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε γερά, υγιή και καλότυχα μωράκια 🙏

 

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Καλημερα κοριτσια.. ησυχια εχει πεσει στην ομαδα μαιου.. πως ειστε? Πως ειναι τα μωρακια σας?

Απο χθες κ επισημα αδεια κυησης εγω, σημερα τελευταια μερα στο πατρικο. Ηρθαμε να δω την οικογενεια γιατι δε θα μπορω να ταξιδεψω μετα.. ολα καλα μεχρι στιγμης, τουλαχιστον ετσι νιωθω. Εχω ξαναρχισει τον σιδηρο χωρις παρενεργειες μεχρι στιγμης, η μπεμπα φουλ κινητικη. Το παρακανα με το φαγητο αυτη τη βδομαδα αλλα μου υποσχεθηκα οτι απο αυριο μπαινω σε διατροφη οσο μπορω μεχρι το τελος.. 

Σε 6 μερες εχουμε παλι ραντεβου να την δουμε ❤️

Ναι κορίτσια, πλησιάζουμε🥰 Εμένα το σπίτι είναι βομβαρδισμένο γιατί όλο έρχονται πράγματα (ρουχαλάκια, πετσετάκια κτλ από φίλους ή δωράκια) και δεν έχω προλάβει να πλύνω ή να φτιάξω συρτάρια. Στις 31/3 σταματάω κ εγώ και θα ασχοληθώ με την ησυχία μου. Σκέφτηκα αφού βάλω αυτά σε σειρά, να πλύνω και κανένα καλοκαιρινό από τα λίγα που θα με χωράνε για να τα έχω έτοιμα κ εγώ. 

Είμαι στην 31 τώρα και περιμένω να πάω γιατρό τη Δευτέρα να μου πει για εμβόλιο κοκκύτη και ντόπλερ. Είμαι πολύ χαρούμενη βρε κορίτσια🤗 Να είμαστε όλες καλά κ τα σκατούλια μας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Annasdg είπε:

Καλημέρα κορίτσι και κορίτσια. Όντως ησυχία τελευταία.. 

Τι ωραία που ξεκίνησε η άδεια σου! Μετράω κι εγώ αντίστροφα. Δευτέρα ξεκινάει επίσημα η δική μου και ανυπομονώ.  Εμεις τωρα τελειώνουμε με τα βαψιματα και σειρά έχουν το στήσιμο συρταριερας, η τακτοποίηση των πραγμάτων του μωρού και να πάμε να παραλάβουμε επιτέλους το καρότσι του. Ανυπομονώ να τα δω όλα έτοιμα στημένα. Θέλω να κάνω και μια γενική το σπίτι όσο ακόμα αντέχω. 

Βαλίτσα μαιευτηρίου πότε ξεκινάμε να ετοιμάζουμε; 

3/4 έχουμε και την Doppler, έχω ενα άγχος να είναι όλα καλά αν και μέχρι στιγμής είναι όλα άψογα. 

Μου φαίνεται πως πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι θα γίνουμε γονείς επιτέλους. Σαν ψέμα μου φαίνεται! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε γερά, υγιή και καλότυχα μωράκια 🙏

Tα ιδια κ γω..νομιζω φταιει που δουλευα τοσο καιρο κ δεν ειχα χρονο να καταλαβω την εγκυμοσυνη. Εμεις περιμενουμε τη συρταριερα σε καμια 10αρια μερες οποτε δε μπορω να κανω ρουχα ακομα. Θα κανω ομως ολα τα αλλα..

Βαλιτσα θα κανω αυτη τη βδομαδα. Αχρειαστη να ειναι αλλα τα εχω μαζεψει σχεδον ολα οποτε θα την κανω να την εχω σε μια ακρουλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...