Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Αρχικά να σας πω ότι σας χαίρομαι. Είναι τόσο ωραίες αυτές οι συζητήσεις προετοιμασίας.☺️

Δεύτερον εγώ δεν έχω κάνει τίποτα 😂😂. Έχω βγάλει όλα τα σεντονακια που θα χρησιμοποιήσω (καθαρά ήταν απλά θα τα ξαναπούμε κ θα τα σιδερωσω).

Κι εγώ για πρώτο αφρολουτρο λέω να χρησιμοποιήσω κάτι σε la Roche. Της pharmasept δεν μου άρεσε στο δέρμα του πρώτου. Απορρυπαντικά χρησιμοποιούσα Αρκάδι συνήθως. Τώρα η μητέρα μου μου έφερε 2 συσκευασίες της agnotis απορρυπαντικό κ μαλακτικό, δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω άμεσα ή το βάλω στο μεγάλο μου.

Λίγα πράγματα έχω κάνει,σήμερα λογικά θα κάνω κάποιες αγορές απ' το διαδίκτυο για 2 σετ σεντονιων λικνου,μερικά φορμακια κοντομανικα,σετ νυχτικό ρόμπα. 

Ψάχνω κ δεν βρίσκω ένα ολοκληρωμένο σετάκι για να είναι το πρώτο του μωρού. Δεν μου αρέσει τίποτα.😅

Ααα,χθες έκανα την εξέταση ντομπλερ,όλα καλά,απλά το μωρό είναι στα ΑΝΏΤΑΤΑ φυσιολογικά όρια. Δόξα τω Θεώ,όλα ήταν πολύ καλά,απλά μου είπε να προσέχω λίγο. Η αλήθεια είναι ότι δεν προσέχω. Σκέφτομαι στον πρώτο πόσο στρατιώτης ήμουν στη διατροφή μου και πόσο αμελής τώρα.😐.

Νομίζω θα αρχίσω να χαιρετώ το φυσιολογικό τοκετό.. αν κ μίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι μπορούμε να το προσπαθήσουμε. (Θέλω να πιστεύω ότι όντως το πιστεύει κ δεν μου το λέει απλά για να με καθησυχάσει,γιατί του είχα πει ότι θέλω φυσιολογικό τοκετό,αν κ εφόσον γίνεται φυσικά. Βέβαια,το φοβάμαι το μεγάλο μωρό.δλδ στα 3,500 κιλά που γεννήθηκε ο πρώτος είχε φρακαρει το κεφάλι 😂😂,οκ,όλα καλά ήταν κ απλά αλλάξαμε στάση κ βγήκε 😂😂 και χωρίς επισιοτομη) Θα δούμε.

Γενικά κ η γιατρός που μου έκανε το ντομπλερ μου είπε αν προσέξω ,θα είναι όλα τέλεια. Αυτά.

 

  • Μου αρέσει 3

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Εμένα στη φώλια βγαίνει το ύφασμα και πλένεται, όχι όλη η φωλιά. Επίσης ναι σιγά μην πλύνω και το καρότσι κορίτσια 😅 πολλά μου φαίνονται Χαχχαχα σε αυτά θα βάζω καθαρές πάνες αγκαλιάς όταν βγούμε από το μαιευτήριο. Σε ένα από τα βιβλία που δια βασα έλεγε και κάτι που μου άρεσε… να κοιμηθούν οι γονείς 1-2 βράδια με μια πάνα αγκαλιάς και μετά να χρησιμοποιήσεις αυτή  βγαίνοντας από το μαιευτηριο για να έχει πάρει τη μυρωδιά και να είναι πιο οικεία στο μωρακι από του απορρυπαντικού.

πες μας όμως τι θα πει και η παιδίατρος! Την ενημέρωση την ζήτησες εσυ ή πηρες την παιδίατρο για πρώτη επαφή και σου το πρότεινε εκείνη;

Ναι ναι θα σας πω αργότερα! Ήθελα να κάνουμε μια επαφή για να ρωτήσω τις (άπειρες) απορίες μου αλλά και να δω αν μου ταιριάζει για μελλοντικά, είναι σημαντικό κι αυτό γιατι θα μας βλέπει για πολλά χρόνια! 

2 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Αρχικά να σας πω ότι σας χαίρομαι. Είναι τόσο ωραίες αυτές οι συζητήσεις προετοιμασίας.☺️

Δεύτερον εγώ δεν έχω κάνει τίποτα 😂😂. Έχω βγάλει όλα τα σεντονακια που θα χρησιμοποιήσω (καθαρά ήταν απλά θα τα ξαναπούμε κ θα τα σιδερωσω).

Κι εγώ για πρώτο αφρολουτρο λέω να χρησιμοποιήσω κάτι σε la Roche. Της pharmasept δεν μου άρεσε στο δέρμα του πρώτου. Απορρυπαντικά χρησιμοποιούσα Αρκάδι συνήθως. Τώρα η μητέρα μου μου έφερε 2 συσκευασίες της agnotis απορρυπαντικό κ μαλακτικό, δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω άμεσα ή το βάλω στο μεγάλο μου.

Λίγα πράγματα έχω κάνει,σήμερα λογικά θα κάνω κάποιες αγορές απ' το διαδίκτυο για 2 σετ σεντονιων λικνου,μερικά φορμακια κοντομανικα,σετ νυχτικό ρόμπα. 

Ψάχνω κ δεν βρίσκω ένα ολοκληρωμένο σετάκι για να είναι το πρώτο του μωρού. Δεν μου αρέσει τίποτα.😅

Ααα,χθες έκανα την εξέταση ντομπλερ,όλα καλά,απλά το μωρό είναι στα ΑΝΏΤΑΤΑ φυσιολογικά όρια. Δόξα τω Θεώ,όλα ήταν πολύ καλά,απλά μου είπε να προσέχω λίγο. Η αλήθεια είναι ότι δεν προσέχω. Σκέφτομαι στον πρώτο πόσο στρατιώτης ήμουν στη διατροφή μου και πόσο αμελής τώρα.😐.

Νομίζω θα αρχίσω να χαιρετώ το φυσιολογικό τοκετό.. αν κ μίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι μπορούμε να το προσπαθήσουμε. (Θέλω να πιστεύω ότι όντως το πιστεύει κ δεν μου το λέει απλά για να με καθησυχάσει,γιατί του είχα πει ότι θέλω φυσιολογικό τοκετό,αν κ εφόσον γίνεται φυσικά. Βέβαια,το φοβάμαι το μεγάλο μωρό.δλδ στα 3,500 κιλά που γεννήθηκε ο πρώτος είχε φρακαρει το κεφάλι 😂😂,οκ,όλα καλά ήταν κ απλά αλλάξαμε στάση κ βγήκε 😂😂 και χωρίς επισιοτομη) Θα δούμε.

Γενικά κ η γιατρός που μου έκανε το ντομπλερ μου είπε αν προσέξω ,θα είναι όλα τέλεια. Αυτά.

 

Αχ και η δικιά μου ειναι μεγάλο μωρό μας είπε, εν τω μεταξύ ο άντρας μου γεννήθηκε 4300 και έχω αρχίσει να αγχώνομαι! Δε παίζει να τα καταφέρω φυσιολογικά αν φτάσει τα 4 είναι και μικροκαμωμένη γενικά 😬

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ έχω τελειώσει από πλυσίματα, ετοίμασα και του μεγάλου μου τα καλοκαιρινά γιατί μετά δε θα έχω χρόνο...όσο για το απορρυπαντικό,εγώ έχω πάρει το υποαλλεργικο της omino Bianco, 100% σαπούνι, σε πολύ λογική τιμή! Έχω σπαστει με τα γνωστά βρεφικά που βάζουν ένα newborn απ' έξω και τα κοστολογούν σαν να αγοράζεις χρυσό.... Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το omino , τα ρουχαλακια μυριζουν σαπουνάκι και καθάρισαν όλες οι κιτρινιλες από τα παλιά μου φορμακια. Φυσικά πριν το πάρω σύγκρινα τα συστατικά του με τα υπόλοιπα "λεγόμενα βρεφικά" στο ράφι, και ήταν ολόιδια 😄 Καταλαβαίνετε εν ολίγοις ότι πληρώνουμε απλά έναν επιπλέον τίτλο στη συσκευασία. 

Ντομπλερ εγώ έχω στις 29 , πρέπει να αλλάξω πάλι δύο αεροπλάνα για να παω να το κάνω αλλά χαλάλι αρκεί να είναι όλα καλά....το μωρό παραμένει με τα πόδια πάνω και με πονάει αρκετά με τις κινήσεις του...και έχω ακόμα 1μιση μηνα όπου θα συνεχίζει να μεγαλώνει και να δυναμώνει.. .🤪

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί αν θα πάτε στην Ανάσταση;; Εγώ φοβάμαι να πάω στην εκκλησία γιατί τα πυροτεχνήματα είναι πάνω απ' τα κεφάλια μας και ο θόρυβος πολύ δυνατός.. σκέφτομαι να πάω και να περιμένω στο αμάξι τον άντρα μου με το γιο μου . Είμαστε και σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...δε ξέρω. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Έχετε σκεφτεί αν θα πάτε στην Ανάσταση;; Εγώ φοβάμαι να πάω στην εκκλησία γιατί τα πυροτεχνήματα είναι πάνω απ' τα κεφάλια μας και ο θόρυβος πολύ δυνατός.. σκέφτομαι να πάω και να περιμένω στο αμάξι τον άντρα μου με το γιο μου . Είμαστε και σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...δε ξέρω. Εσείς τι λέτε?

Εμεις δε το εχουμε σαν επιλογη μιας και ειμαστε αθεοι, αλλα και να ηθελα, δε θα πηγαινα λογω πυροτεχνηματων και συνωστισμου σιγουρα.. ο κροτος ειναι υπερβολικος και ταραζομαι ηδη απο μονη μου με τα μπαμ μπουμ. Δε θελω το μωρο να παθει αφιονι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δε θα πάμε ούτε καν στο τραπέζι με σόγια για φαγητό κτλ! Δεν εμπιστεύομαι ούτε τη σκιά μου πριν γεννήσω ειδικά με τον covid που σε στέλνουν μόνο σε δημόσιο να γεννήσεις.. 

 

Πήγαμε που λέτε χθες στην παιδίατρο εμείς την τάραξα στις ερωτήσεις! Μου είπε για το ντύσιμο του μωρού μέχρι και αρχές Ιουνίου να προτιμήσω τα βελουτε φορμακια και όχι τα λεπτά βαμβακερά (εν τω μεταξύ βελουτε εμείς πήραμε μονο 2 😅). Μου είπε όχι για μάρσιπο τους 2 πρώτους μήνες δε βοηθάει αναπτυξιακά γιατί τα ποδαράκια κρέμονται πολύ ανοιχτά, αργότερα και να επιλέξουμε συγκεκριμένους με καλή στήριξη αυχένα κτλ.. Επιφάνειες κτλ με dettol απολύμανση και για τα υπόλοιπα που δεν πλένονται καρότσι κτλ απλά θα βάζω καθαρό σεντονακι επάνω πριν κάτσει το μωρό.. Μπανάκι με βάση οπωσδήποτε γιατί άμα σκύβουμε δε θα κάνουμε σωστά τις κινήσεις (και θα κοψομεσιαστουμε επίσης). Επίσης για το μπάνιο στις 24ωρες μας είπε εξαρτάται πως θα βγει το μωρό αν υπάρχει μηκωνιο κτλ ή είναι εμφανώς με μικρόβια μπορούμε να περιμένουμε και λιγότερο πχ 6 ώρες είναι το μίνιμουμ.. Θα έρθει σπίτι να μας δεί μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο.. Αυτά! 

Μόνο για το θέμα των ρούχων ρε κορίτσια έπεσα έξω νόμιζα θέλει πιο ελαφριά αλλά μου είπε τον πρώτο μήνα δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία μόνα τους οπότε πρέπει ότι φοράμε εμείς συν 1.. Εσείς τι ρούχα πήρατε;;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Spring_girl είπε:

Εμείς δε θα πάμε ούτε καν στο τραπέζι με σόγια για φαγητό κτλ! Δεν εμπιστεύομαι ούτε τη σκιά μου πριν γεννήσω ειδικά με τον covid που σε στέλνουν μόνο σε δημόσιο να γεννήσεις.. 

 

Πήγαμε που λέτε χθες στην παιδίατρο εμείς την τάραξα στις ερωτήσεις! Μου είπε για το ντύσιμο του μωρού μέχρι και αρχές Ιουνίου να προτιμήσω τα βελουτε φορμακια και όχι τα λεπτά βαμβακερά (εν τω μεταξύ βελουτε εμείς πήραμε μονο 2 😅). Μου είπε όχι για μάρσιπο τους 2 πρώτους μήνες δε βοηθάει αναπτυξιακά γιατί τα ποδαράκια κρέμονται πολύ ανοιχτά, αργότερα και να επιλέξουμε συγκεκριμένους με καλή στήριξη αυχένα κτλ.. Επιφάνειες κτλ με dettol απολύμανση και για τα υπόλοιπα που δεν πλένονται καρότσι κτλ απλά θα βάζω καθαρό σεντονακι επάνω πριν κάτσει το μωρό.. Μπανάκι με βάση οπωσδήποτε γιατί άμα σκύβουμε δε θα κάνουμε σωστά τις κινήσεις (και θα κοψομεσιαστουμε επίσης). Επίσης για το μπάνιο στις 24ωρες μας είπε εξαρτάται πως θα βγει το μωρό αν υπάρχει μηκωνιο κτλ ή είναι εμφανώς με μικρόβια μπορούμε να περιμένουμε και λιγότερο πχ 6 ώρες είναι το μίνιμουμ.. Θα έρθει σπίτι να μας δεί μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο.. Αυτά! 

Μόνο για το θέμα των ρούχων ρε κορίτσια έπεσα έξω νόμιζα θέλει πιο ελαφριά αλλά μου είπε τον πρώτο μήνα δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία μόνα τους οπότε πρέπει ότι φοράμε εμείς συν 1.. Εσείς τι ρούχα πήρατε;;

Τώρα μας προβληματισες. Κι εγώ βελουτε δεν έχω πάρει καθόλου μα καθόλου. Και θεωρούσα και τα μακρυμάνικα βαριά για την εποχή. Πφφ. Προλαβαίνουμε να πάμε να πάρουμε 5-6 να έχουμε. 

Μήπως ρώτησες για τις εξετάσεις που κάνουν στο βρέφος στο μαιευτήριο; Σου είπε ποιες να κάνεις και ποιες όχι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Spring_girl είπε:

Εμείς δε θα πάμε ούτε καν στο τραπέζι με σόγια για φαγητό κτλ! Δεν εμπιστεύομαι ούτε τη σκιά μου πριν γεννήσω ειδικά με τον covid που σε στέλνουν μόνο σε δημόσιο να γεννήσεις.. 

 

Πήγαμε που λέτε χθες στην παιδίατρο εμείς την τάραξα στις ερωτήσεις! Μου είπε για το ντύσιμο του μωρού μέχρι και αρχές Ιουνίου να προτιμήσω τα βελουτε φορμακια και όχι τα λεπτά βαμβακερά (εν τω μεταξύ βελουτε εμείς πήραμε μονο 2 😅). Μου είπε όχι για μάρσιπο τους 2 πρώτους μήνες δε βοηθάει αναπτυξιακά γιατί τα ποδαράκια κρέμονται πολύ ανοιχτά, αργότερα και να επιλέξουμε συγκεκριμένους με καλή στήριξη αυχένα κτλ.. Επιφάνειες κτλ με dettol απολύμανση και για τα υπόλοιπα που δεν πλένονται καρότσι κτλ απλά θα βάζω καθαρό σεντονακι επάνω πριν κάτσει το μωρό.. Μπανάκι με βάση οπωσδήποτε γιατί άμα σκύβουμε δε θα κάνουμε σωστά τις κινήσεις (και θα κοψομεσιαστουμε επίσης). Επίσης για το μπάνιο στις 24ωρες μας είπε εξαρτάται πως θα βγει το μωρό αν υπάρχει μηκωνιο κτλ ή είναι εμφανώς με μικρόβια μπορούμε να περιμένουμε και λιγότερο πχ 6 ώρες είναι το μίνιμουμ.. Θα έρθει σπίτι να μας δεί μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο.. Αυτά! 

Μόνο για το θέμα των ρούχων ρε κορίτσια έπεσα έξω νόμιζα θέλει πιο ελαφριά αλλά μου είπε τον πρώτο μήνα δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία μόνα τους οπότε πρέπει ότι φοράμε εμείς συν 1.. Εσείς τι ρούχα πήρατε;;

Βελουτε δεν έχω ούτε ένα. Ούτε στον μεγάλο μου είχα. Αν κ αυτά που του είχα τις πρώτες μέρες ήταν βαμβακερά σχετικά χοντρά. Ήταν από mark's n Spenser η ποιότητα για να καταλάβεις. Θα θεωρώ αρκετά ζεστά.

 

 

  • Μου αρέσει 2

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Spring_girl είπε:

Εμείς δε θα πάμε ούτε καν στο τραπέζι με σόγια για φαγητό κτλ! Δεν εμπιστεύομαι ούτε τη σκιά μου πριν γεννήσω ειδικά με τον covid που σε στέλνουν μόνο σε δημόσιο να γεννήσεις.. 

 

Πήγαμε που λέτε χθες στην παιδίατρο εμείς την τάραξα στις ερωτήσεις! Μου είπε για το ντύσιμο του μωρού μέχρι και αρχές Ιουνίου να προτιμήσω τα βελουτε φορμακια και όχι τα λεπτά βαμβακερά (εν τω μεταξύ βελουτε εμείς πήραμε μονο 2 😅). Μου είπε όχι για μάρσιπο τους 2 πρώτους μήνες δε βοηθάει αναπτυξιακά γιατί τα ποδαράκια κρέμονται πολύ ανοιχτά, αργότερα και να επιλέξουμε συγκεκριμένους με καλή στήριξη αυχένα κτλ.. Επιφάνειες κτλ με dettol απολύμανση και για τα υπόλοιπα που δεν πλένονται καρότσι κτλ απλά θα βάζω καθαρό σεντονακι επάνω πριν κάτσει το μωρό.. Μπανάκι με βάση οπωσδήποτε γιατί άμα σκύβουμε δε θα κάνουμε σωστά τις κινήσεις (και θα κοψομεσιαστουμε επίσης). Επίσης για το μπάνιο στις 24ωρες μας είπε εξαρτάται πως θα βγει το μωρό αν υπάρχει μηκωνιο κτλ ή είναι εμφανώς με μικρόβια μπορούμε να περιμένουμε και λιγότερο πχ 6 ώρες είναι το μίνιμουμ.. Θα έρθει σπίτι να μας δεί μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο.. Αυτά! 

Μόνο για το θέμα των ρούχων ρε κορίτσια έπεσα έξω νόμιζα θέλει πιο ελαφριά αλλά μου είπε τον πρώτο μήνα δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία μόνα τους οπότε πρέπει ότι φοράμε εμείς συν 1.. Εσείς τι ρούχα πήρατε;;

Βελουτε αρχές Ιουνίου??? Εγώ έχω δύο τρία αλλά είχα την εντύπωση ότι έτσι θα μείνουν στο συρτάρι....έχω πάρει μακρύ μανίκι αλλά τα πολύ λεπτά....αφού σκεφτόμουν να παρω τιραντακια φόρμακια ακόμα και για νεογέννητο😄σιγουρα πάντως έχω αρκετά κοντομανικα 1-3 μηνών(62cm).Εμείς είμαστε και σε νησί και πραγματικα,δε παίζει να έχω το μωρό με βελουτε τέτοια εποχή

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Spring_girl είπε:

Εμείς δε θα πάμε ούτε καν στο τραπέζι με σόγια για φαγητό κτλ! Δεν εμπιστεύομαι ούτε τη σκιά μου πριν γεννήσω ειδικά με τον covid που σε στέλνουν μόνο σε δημόσιο να γεννήσεις.. 

 

Πήγαμε που λέτε χθες στην παιδίατρο εμείς την τάραξα στις ερωτήσεις! Μου είπε για το ντύσιμο του μωρού μέχρι και αρχές Ιουνίου να προτιμήσω τα βελουτε φορμακια και όχι τα λεπτά βαμβακερά (εν τω μεταξύ βελουτε εμείς πήραμε μονο 2 😅). Μου είπε όχι για μάρσιπο τους 2 πρώτους μήνες δε βοηθάει αναπτυξιακά γιατί τα ποδαράκια κρέμονται πολύ ανοιχτά, αργότερα και να επιλέξουμε συγκεκριμένους με καλή στήριξη αυχένα κτλ.. Επιφάνειες κτλ με dettol απολύμανση και για τα υπόλοιπα που δεν πλένονται καρότσι κτλ απλά θα βάζω καθαρό σεντονακι επάνω πριν κάτσει το μωρό.. Μπανάκι με βάση οπωσδήποτε γιατί άμα σκύβουμε δε θα κάνουμε σωστά τις κινήσεις (και θα κοψομεσιαστουμε επίσης). Επίσης για το μπάνιο στις 24ωρες μας είπε εξαρτάται πως θα βγει το μωρό αν υπάρχει μηκωνιο κτλ ή είναι εμφανώς με μικρόβια μπορούμε να περιμένουμε και λιγότερο πχ 6 ώρες είναι το μίνιμουμ.. Θα έρθει σπίτι να μας δεί μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο.. Αυτά! 

Μόνο για το θέμα των ρούχων ρε κορίτσια έπεσα έξω νόμιζα θέλει πιο ελαφριά αλλά μου είπε τον πρώτο μήνα δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία μόνα τους οπότε πρέπει ότι φοράμε εμείς συν 1.. Εσείς τι ρούχα πήρατε;;

Εμείς πάλι έχουμε διαφορετικές οδηγίες για το ντύσιμο. Πράγματι τον πρώτο καιρό θέλει ότι φοράμε εμείς συν ένα. Απλά σκέψου ότι εμείς αρχες Ιουνίου είμαστε με κοντομάνικα. Αν βάλεις μακρυμάνικο από πάνω και ποσό μαλλον βελουτε το μωρό είναι συν δυο και δυσφορεί. Εμάς μας είχε πει να μην υπερβάλλουμε και να κρίνουμε βάση θερμοκρασίας. Το βαμβακερό σκέψου αναπνέει , το βελουτε είναι πολύ ζεστό για τέτοια εποχή γιατί ούτως ή άλλως φοράνε από μέσα φανελάκι οπωσδήποτε. Και στο προηγούμενο παιδί μας είχε πει να του έχουμε μια πολυ ελαφρια κουβέρτα πικε τύπου. Σε μια φίλη ο παιδίατρος της είχε πει να το αφήνει ξεκαλτσωτο και το χειμώνα. Εγώ είχα φρίξει, κάλτσες της φοράω χειμώνα καλοκαίρι απλά εναλλασω από χοντρές μέχρι λεπτά σοσονακια γιατί από εκεί την αρπάζουν. 
Για το καθισμα και το καροτσάκι αν μπορείς να τα πλύνεις έστω την πρώτη φορά καντο γιατί τα έχουν σε αποθήκες και δεν έχουν πλυθεί ποτε. Μετά προτίμησε αυτά τα καλύμματα με το λάστιχο γιατί τα σεντονακια φεύγουν σε κάθε κίνηση. Προσωπικά θεωρώ κατι που θα σου λύσει τα χέρια κάλυμμα και από πάνω μια πάνα αγκαλιάς / σεντονάκι / πετσετακι ( ότι βολεύει την καθεμία ) για να πλένεται αυτό. Το μπανάκι συμφωνω απόλυτα για τη βάση μεγάλη υπόθεση. Απλά προτίμησε αυτή που πιάνει τις μεγάλες επιφάνειες και που φτάνει μέχρι 2 χρονων τλχ. Οι περισσότερες στο εμπόριο πιάνουν τη μικρή επιφάνεια και μετά από το εξάμηνο είναι επικίνδυνο. Όσον αφορά το μηκωνιο, θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα αλλά γενικά δεν βγαίνει με Νερο είναι σαν πίσσα.. αλλά είναι πιο σπανιο. στην αρχή θέλουν σκούπισμα κ αν έχουν μόνο βούτυρο και λίγο αίμα τα καθαρίζουν πολυ καλά χωρίς μπάνιο. Υπάρχουν ειδικά σεμινάρια που εξηγούν ποσό σημαντικό είναι να μεινει το μωρό με αυτό στην αρχή. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Εμείς πάλι έχουμε διαφορετικές οδηγίες για το ντύσιμο. Πράγματι τον πρώτο καιρό θέλει ότι φοράμε εμείς συν ένα. Απλά σκέψου ότι εμείς αρχες Ιουνίου είμαστε με κοντομάνικα. Αν βάλεις μακρυμάνικο από πάνω και ποσό μαλλον βελουτε το μωρό είναι συν δυο και δυσφορεί. Εμάς μας είχε πει να μην υπερβάλλουμε και να κρίνουμε βάση θερμοκρασίας. Το βαμβακερό σκέψου αναπνέει , το βελουτε είναι πολύ ζεστό για τέτοια εποχή γιατί ούτως ή άλλως φοράνε από μέσα φανελάκι οπωσδήποτε. Και στο προηγούμενο παιδί μας είχε πει να του έχουμε μια πολυ ελαφρια κουβέρτα πικε τύπου. Σε μια φίλη ο παιδίατρος της είχε πει να το αφήνει ξεκαλτσωτο και το χειμώνα. Εγώ είχα φρίξει, κάλτσες της φοράω χειμώνα καλοκαίρι απλά εναλλασω από χοντρές μέχρι λεπτά σοσονακια γιατί από εκεί την αρπάζουν. 
Για το καθισμα και το καροτσάκι αν μπορείς να τα πλύνεις έστω την πρώτη φορά καντο γιατί τα έχουν σε αποθήκες και δεν έχουν πλυθεί ποτε. Μετά προτίμησε αυτά τα καλύμματα με το λάστιχο γιατί τα σεντονακια φεύγουν σε κάθε κίνηση. Προσωπικά θεωρώ κατι που θα σου λύσει τα χέρια κάλυμμα και από πάνω μια πάνα αγκαλιάς / σεντονάκι / πετσετακι ( ότι βολεύει την καθεμία ) για να πλένεται αυτό. Το μπανάκι συμφωνω απόλυτα για τη βάση μεγάλη υπόθεση. Απλά προτίμησε αυτή που πιάνει τις μεγάλες επιφάνειες και που φτάνει μέχρι 2 χρονων τλχ. Οι περισσότερες στο εμπόριο πιάνουν τη μικρή επιφάνεια και μετά από το εξάμηνο είναι επικίνδυνο. Όσον αφορά το μηκωνιο, θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα αλλά γενικά δεν βγαίνει με Νερο είναι σαν πίσσα.. αλλά είναι πιο σπανιο. στην αρχή θέλουν σκούπισμα κ αν έχουν μόνο βούτυρο και λίγο αίμα τα καθαρίζουν πολυ καλά χωρίς μπάνιο. Υπάρχουν ειδικά σεμινάρια που εξηγούν ποσό σημαντικό είναι να μεινει το μωρό με αυτό στην αρχή. 

Κι εμένα μου φάνηκε υπερβολικό να πω την αλήθεια.. Άντε για την πρώτη έξοδο από το μαιευτήριο να το καταλάβω αλλά μετά άμα αρχίσει η ζέστη δε νομίζω.. Κουβερτουλα έχουμε φλις και πικέ λογικά για φλις είμαστε στην αρχή! Καθισματακι αυτοκινήτου έβγαλες εννοείς το μαξιλαράκι από μέσα για πλύσιμο;; 

Επίσης για βλαστοκύτταρα που σκεφτόμασταν μας είπε μόνο για δωρεά σε δημόσια τράπεζα, στις ιδιωτικες δεν αξίζει γιατι η πιθανότητα όντως να τα χρειαστείς και να τα έχουν φυλάξει σωστά και να γίνει θεραπεία με αυτά είναι παγκοσμίως κατω από 1%. Οπότε θα ρωτήσουμε στο Παπανικολάου της Θεσσαλονίκης να τα δωρισουμε εκεί..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Spring_girl είπε:

Κι εμένα μου φάνηκε υπερβολικό να πω την αλήθεια.. Άντε για την πρώτη έξοδο από το μαιευτήριο να το καταλάβω αλλά μετά άμα αρχίσει η ζέστη δε νομίζω.. Κουβερτουλα έχουμε φλις και πικέ λογικά για φλις είμαστε στην αρχή! Καθισματακι αυτοκινήτου έβγαλες εννοείς το μαξιλαράκι από μέσα για πλύσιμο;; 

Κοιτα για να μην τρελαίνεσαι να θυμάσαι ότι κάθε παιδίατρος , γυναικολόγος και μαια θα λένε τα δικά τους. Εσυ παίρνε γνώμες και κάνε αυτό που ταιριάζει σε σένα και κυρίως ότι ταιριάζει στη λογική σου. Κανένας δεν ξέρει καλύτερα το μωρό από τη μαμά. Θα το δεις όταν γεννήσεις. Είναι μαγικό το πως μόνο εσυ θα καταλαβαίνεις τι θέλει κάθε φορά το παιδί κ επίσης κάθε μωρό έχει άλλες ανάγκες και είναι διαφορετικό. Άλλαξα τρεις παιδιάτρους μέχρι να κουμπώσω πλήρως με την τωρινή και δεν την αλλάζω. Εχω ακούσει πολλές γνώμες διαφορετικές κ από σεμινάρια και από μαμάδες. Μπορώ να σου πω περιστατικά κ να τραβάς μαλλιά από μαιευτήριο μέχρι πολύ αργότερα. Να εμπιστεύεσαι την κρίση σου και θα με θυμηθείς.. θα αφουγκράζεται τι χρειάζεται το μωρό σου και θα πραττεις ανάλογα.

Είχαμε από τη μικρή το αυγό της inglesina, που πρέπει ν το ξεβιδώσεις για να βγει το ύφασμα αλλά για μένα πιο σημαντικό είναι το κάλυμμα με λάστιχο. Από ένα σημείο κ μετά θα λερωνεται πολύ εύκολα κ θα σου βγαίνει η πίστη να το βγαζεις. Ενώ αυτό θα σου λύσει τα χέρια. Βρες κάποιο που να μπαίνει στα περισσότερα και να μη σκοτίζεσαι. Επίσης επειδή έρχεται καλοκαίρι φρόντισε να μη πάρεις σκούρο χρωμα γιατί αν τα χτυπήσει ο ήλιος μετά καίνε και δεν μπορείς να βάλεις το μωρό. Την πατήσαμε στην αρχή που βάλαμε δυο φορες το μωρό και τσιριζε χωρισ Να καταλαβαίνουμε γιατί.. Πάρε ένα τύπου σεντόνι κάλυμμα σε ανοιχτή απόχρωση. Από 10-25€ πλήρη απόσβεση. Και αν δεν βαριέσαι σκέπαζε το ολόκληρο με ένα σεντόνι το καλοκαίρι, μεγάλη υπόθεση!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Spring_girl είπε:

Κι εμένα μου φάνηκε υπερβολικό να πω την αλήθεια.. Άντε για την πρώτη έξοδο από το μαιευτήριο να το καταλάβω αλλά μετά άμα αρχίσει η ζέστη δε νομίζω.. Κουβερτουλα έχουμε φλις και πικέ λογικά για φλις είμαστε στην αρχή! Καθισματακι αυτοκινήτου έβγαλες εννοείς το μαξιλαράκιο.  από μέσα για πλύσιμο;; 

Επίσης για βλαστοκύτταρα που σκεφτόμασταν μας είπε μόνο για δωρεά σε δημόσια τράπεζα, στις ιδιωτικες δεν αξίζει γιατι η πιθανότητα όντως να τα χρειαστείς και να τα έχουν φυλάξει σωστά και να γίνει θεραπεία με αυτά είναι παγκοσμίως κατω από 1%. Οπότε θα ρωτήσουμε στο Παπανικολάου της Θεσσαλονίκης να τα δωρισουμε εκεί..

εμένα το κάλλυμα απο το κάθισμα του αυτοκινήτου λιάζεται αυτή τη στιγμή στην απλώστρα😇 το έπλυνα στους 30. Κορίτσια νομίζω θα το ρυθμίσουμε κ εμείς εκείνη την ώρα αυτο με την θερμοκρασία. Επίσης απ ότι έχω καταλάβει τον πρώτο μήνα θα παίξει αρκετό skin to skin με το μωρό πάνω μας... όχι?

εμένα με προβλημάτισε αυτό που είπες για το μαρσιπο. Βέβαια νομίζω στην αρχή πρέπει να φοράμε το υφασμα και όχι το κανονικο μάρσιπο. babywearing νομιζω λέγεται και αν το δέσεις με αυτό τον τρόπο τα ποδαράκια δεν κρέμονται. Είναι λυγισμένα τα γόνατα προς τη μαμά. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μάφιν είπε:

εμένα το κάλλυμα απο το κάθισμα του αυτοκινήτου λιάζεται αυτή τη στιγμή στην απλώστρα😇 το έπλυνα στους 30. Κορίτσια νομίζω θα το ρυθμίσουμε κ εμείς εκείνη την ώρα αυτο με την θερμοκρασία. Επίσης απ ότι έχω καταλάβει τον πρώτο μήνα θα παίξει αρκετό skin to skin με το μωρό πάνω μας... όχι?

εμένα με προβλημάτισε αυτό που είπες για το μαρσιπο. Βέβαια νομίζω στην αρχή πρέπει να φοράμε το υφασμα και όχι το κανονικο μάρσιπο. babywearing νομιζω λέγεται και αν το δέσεις με αυτό τον τρόπο τα ποδαράκια δεν κρέμονται. Είναι λυγισμένα τα γόνατα προς τη μαμά. 

Θα ήταν ιδανικό να παίξει skin to skin και ιδιαίτερα τις πρώτες μέρες που το μωρό δεν αντιλαμβάνεται ότι είναι ξεχωριστή προσωπικότητα. Βέβαια το skin to skin δεν είναι απαραίτητο σαν όρος να είναι τσιτσίδι όσο το να ακουμπάει δέρμα μαμάς και να ακουει καρδιά. Τους είναι πολύ οικείο. Εμείς την πλεναμε αγκαλιά μας όταν κάναμε ντουζ( με άπειρη προσοχή μην γλιστρήσει) και της άρεσε πολύ. Ήταν όμως τόσο μικροσκοπική και φοβόμασταν μην μας πέσει. Όποτε ο ένας έπλενε κ άλλος κρατούσε το μωρό πάνω του. Το λάτρευε το μπάνιο έτσι. Τώρα αν πας να την βγάλεις από το μπάνιο τσιρίζει γιατί έχει γίνει πολύ αγαπημένη συνήθεια. 
Τωρα για το μαρσιπο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τα υφασμάτινα γιατί έχω δυο κ δεν με βόλεψαν καθόλου. Όποτε πηρα ένα κανονικο μαρσιπο και το κεφάλι το στήριζα με Το χέρι μου στην αρχή. Εγώ την έβαλα μέσα στο δίμηνο κ έτσι έκανα τα πάντα από σούπερ μαρκετ μέχρι δουλειές όπως μαγείρεμα κλπ. Νωρίτερα δεν βολεύει , είναι μικροσκοπικά και πρέπει να τα κρατάς αγκαλιά για να τα στηρίζεις σωστα πάνω από το μαρσιπο. Καλύτερα το αυγό αλλά όπως βολεύει την κάθε μαμά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...