Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Εγω πιστευω ενα κορμακι φανελακι και ενα μακρυ φορμακι βμβακερο απο πανω ειναι μια χαρα. Τελος μαιου αρχες ιουνιου, ειδικα κρητη που ειμαι εγω θα πλανταξει το παιδι! Για εξτρα εχω πικε και ψιλη φλις κουβερτουλα. Κ παλι οριακα να μη τα χρειαστει δλδ. Νομιζω μη τρελαινομαστε με τα ρουχα. Βλεποντας και κανοντας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Θα ήταν ιδανικό να παίξει skin to skin και ιδιαίτερα τις πρώτες μέρες που το μωρό δεν αντιλαμβάνεται ότι είναι ξεχωριστή προσωπικότητα. Βέβαια το skin to skin δεν είναι απαραίτητο σαν όρος να είναι τσιτσίδι όσο το να ακουμπάει δέρμα μαμάς και να ακουει καρδιά. Τους είναι πολύ οικείο. Εμείς την πλεναμε αγκαλιά μας όταν κάναμε ντουζ( με άπειρη προσοχή μην γλιστρήσει) και της άρεσε πολύ. Ήταν όμως τόσο μικροσκοπική και φοβόμασταν μην μας πέσει. Όποτε ο ένας έπλενε κ άλλος κρατούσε το μωρό πάνω του. Το λάτρευε το μπάνιο έτσι. Τώρα αν πας να την βγάλεις από το μπάνιο τσιρίζει γιατί έχει γίνει πολύ αγαπημένη συνήθεια. 
Τωρα για το μαρσιπο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τα υφασμάτινα γιατί έχω δυο κ δεν με βόλεψαν καθόλου. Όποτε πηρα ένα κανονικο μαρσιπο και το κεφάλι το στήριζα με Το χέρι μου στην αρχή. Εγώ την έβαλα μέσα στο δίμηνο κ έτσι έκανα τα πάντα από σούπερ μαρκετ μέχρι δουλειές όπως μαγείρεμα κλπ. Νωρίτερα δεν βολεύει , είναι μικροσκοπικά και πρέπει να τα κρατάς αγκαλιά για να τα στηρίζεις σωστα πάνω από το μαρσιπο. Καλύτερα το αυγό αλλά όπως βολεύει την κάθε μαμά.

χαχαχαχ, δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει καρφωθεί μια τελείως βουκολική εικόνα στο μυαλό μου για τον πρώτο μήνα, ότι θα κυκλοφορούμε όλοι γυμνοί μέσα στο σπίτι χαχαχαχαχ! Μα τη μια ακούω ότι δεν θα αντέχω να πέφτει ύφασμα στο στήθος μου, την αλλη ότι το μωρό θα θέλει να ειναι συνέχεια πάνω μου, και είναι και οι εξάψεις κορίτσια! εγώ είμαι ήδη με κοντομάνικο και καμία ανοχή στη ζέστη😅 τέσπα φαντάζομαι όλα αυτά θα τα δούμε στην πράξη...

δουλέυω από το σπίτι σήμερα και δεν άντεξα ξεκινησα τα πλυντήρια με ρουχαλάκια, αντε να φύγει κ αυτη η τελευταία εβδομάδα να σταματησω τη δουλεια!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ εγώ εγώ το cybex το αυγό τώρα ψάχνω να δω πώς βγαίνει το υφασμα να το πλύνω! Έχω λίγο άγχος όσο περνάει ο καιρός, ώρες ώρες με πιάνει μια φρίκη ότι τα έχουμε κάνει όλα λάθος! Ο άντρας μου με κοροϊδεύει βέβαια 😂

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μάφιν είπε:

χαχαχαχ, δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει καρφωθεί μια τελείως βουκολική εικόνα στο μυαλό μου για τον πρώτο μήνα, ότι θα κυκλοφορούμε όλοι γυμνοί μέσα στο σπίτι χαχαχαχαχ! Μα τη μια ακούω ότι δεν θα αντέχω να πέφτει ύφασμα στο στήθος μου, την αλλη ότι το μωρό θα θέλει να ειναι συνέχεια πάνω μου, και είναι και οι εξάψεις κορίτσια! εγώ είμαι ήδη με κοντομάνικο και καμία ανοχή στη ζέστη😅 τέσπα φαντάζομαι όλα αυτά θα τα δούμε στην πράξη...

δουλέυω από το σπίτι σήμερα και δεν άντεξα ξεκινησα τα πλυντήρια με ρουχαλάκια, αντε να φύγει κ αυτη η τελευταία εβδομάδα να σταματησω τη δουλεια!!

Αυτό με το ύφασμα θα είναι μόνο την πρώτη βδομάδα μαξ, για την ακρίβεια τις πολύ πρώτες μέρες. Μετά δεν θα έχεις κανένα θέμα. Επίσης η θερμοκρασία της εγκυμοσύνης δεν αλλάζει το πρώτο διάστημα στο θηλασμό, θα έχεις ακόμα εξάψεις αλλά μην φαντάζεσαι τίποτα τρελό. Λίγο καλύτερα από τώρα.. πάντως να ξέρεις ότι τα μωρά δυσφορούν περισσότερο με τη ζεστη παρά με το κρύο. Ξεκινάς και βάζεις τα βασικά και μετά βάζεις βγάζεις ανάλογα με την θερμοκρασία. Παλιά λέγαν όσο το δυνατόν λιγότερα ρούχα, τώρα έχουν εντελώς αντίθετη πρακτική. Εγώ λέω πάμε βάση λογικής κ βλέποντας.. αν είναι καλοκαίρι και σας παίρνει από θέμα θερμοκρασίας καντο όσο πιο βουκολικα γίνεται κ εγώ μαζί σου !!

πρίν από 41 λεπτά , Spring_girl είπε:

Αχ εγώ εγώ το cybex το αυγό τώρα ψάχνω να δω πώς βγαίνει το υφασμα να το πλύνω! Έχω λίγο άγχος όσο περνάει ο καιρός, ώρες ώρες με πιάνει μια φρίκη ότι τα έχουμε κάνει όλα λάθος! Ο άντρας μου με κοροϊδεύει βέβαια 😂

Μη στρεσσαρεσαι καθόλου κορίτσι μου.. αυτο το συναίσθημα το είχαμε όλοι ανεξαιρέτως στην αρχή! Δεν κανεις τπτ λάθος. Όσο ρωτάς, ψάχνεσαι και ενημερώνεσαι, το θεωρώ την αλφάβητο του καλού γονέα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω τα ικεα να μου φερουν την συρταριερα αρα ακομα δε μπορω να πλυνω. Αλλα χωρισα τα ρουχα σε λευκα, χρωματιστα και σεντονια/κουβερτες, και το δωματιο πλεον ειναι βαμμενο, με κουρτινες και φωτιστικο! Εβαλα τη πολυθρονα μου  και αρχιζει και παιρνει χρωμα και ζωη! Ανυπομονω κ για τα υπολοιπα! 

Απο βδομαδα θα παρω κ το λικνο κ το καροτσι να πλυνω καλυμματα, σεντονια κτλ, και θα παραλαβω κ το φαρμακειο ωστε να κλεισω κ τη βαλιτσα του νοσοκομειου. 10 μερες αδεια και ηδξ νιωθω αλλος ανθρωπος. Απολαμβανω ηδη το σπιτι κ την εγκυμοσυνη!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά είναι όλα, και σίγουρα ακόμα και η ίδια μαμά δεν κάνει τα ίδια στο δεύτερο παιδί, στο τρίτο, κλπ.

Πλέον δε μου φαίνεται τίποτα περίεργο. Έχω ακούσει διαφορετικές πρακτικές υγιεινής, ύπνου, φαγητού, διαβάσματος αργότερα, και δε συμμαζεύεται... Το παιδί θα σας πάει, και το ένστικτο θα βοηθήσει.

Το βελουτέ μόνο με κούφανε. Αν τα μωρά θέλουν ο,τι κι εμείς+1, κι εμείς φοράμε κοντομάνικο, πώς αυτό μεταφράζεται σε βελουτέ; Εγώ και τα δύο παιδιά μου τα γέννησα Αύγουστο, για παράδειγμα, ο μεγάλος δεν ανεχόταν τίποτα πάνω του (γεννήθηκε βέβαια σε πιο ζεστό μέρος), μόνο πάνα, ο μικρός κοντομάνικο/αμάνικο ζιπούνι. Και ξεκάλτσωτα εννοείται. Από ημερών πετούσαν όλα τα αξεσουάρ, γαντάκια, καλτσάκια, καπελάκια...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, είναι και διαφορετικό να βγεις βόλτα το πρωί από το να βγεις το βραδάκι...οπότε μη στεναχωριέστε ,δε θα πάνε χαμένα, θα φορεθούν σίγουρα τα μακρυμάνικα στις απογευματινοβραδινες βόλτες😄

Just now, Katerinaaa είπε:

Κοιτάξτε, είναι και διαφορετικό να βγεις βόλτα το πρωί από το να βγεις το βραδάκι...οπότε μη στεναχωριέστε ,δε θα πάνε χαμένα, θα φορεθούν σίγουρα τα μακρυμάνικα στις απογευματινοβραδινες βόλτες😄

Εγώ έχω ένα chicco αυγό που μου δώσανε για το αμάξι και βγήκε κανονικά το κάλυμμα ,το έβαλα πλυντήριο. 

Κορίτσια οι άντρες σας συμμετέχουν πουθενά??ο δικός μου δεν ξέρει τι κάνω,τι αγοράζω,τι πλένω,τι γίνεται γενικά τριγύρω,μια κοιλιά βλέπει απλά να μεγαλώνει και όλα καλα😄

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Katerinaaa είπε:

Κοιτάξτε, είναι και διαφορετικό να βγεις βόλτα το πρωί από το να βγεις το βραδάκι...οπότε μη στεναχωριέστε ,δε θα πάνε χαμένα, θα φορεθούν σίγουρα τα μακρυμάνικα στις απογευματινοβραδινες βόλτες😄

Εγώ έχω ένα chicco αυγό που μου δώσανε για το αμάξι και βγήκε κανονικά το κάλυμμα ,το έβαλα πλυντήριο. 

Κορίτσια οι άντρες σας συμμετέχουν πουθενά??ο δικός μου δεν ξέρει τι κάνω,τι αγοράζω,τι πλένω,τι γίνεται γενικά τριγύρω,μια κοιλιά βλέπει απλά να μεγαλώνει και όλα καλα😄

Ο δικός μου έρχεται μαζί σε ολα τα κάνουμε όλα μαζί πακέτο! Μόνο το κουβαλημα κάνει μόνος του χαχαα αλλά τον θέλω μαζί μου δε μπορώ να αποφασίσω μόνη μου! Προχθές κοιτούσα μια ώρα τα φορμακια να αποφασίσω ποιο να βάλει η μπέμπα την πρώτη της μερα που θα βγούμε από το μαιευτήριο και κουφαθηκε ο άνθρωπος 😆

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς περάσαμε μια σοβαρή κρίση γύρω από αυτό το θέμα. Να σημειώσω ότι ο άντρας μου είναι άντρας που κάνει πολλές δουλειές στο σπίτι και συμμετέχει ενεργά. Κι όμως, μόλις γέννησα, κρατούσε απόσταση από το μωρό. Δεν άλλαζε πάνα, δεν τάιζε, δεν ξυπνούσε τα βράδια, κλπ. Εγώ αυτό το εξελαμβανα ως απόρριψη προς εμένα και το μωρό.

Τελικά, 7 μήνες μετά, το έχει βρει. Δεν τον αναγνώριζα, αλλά πλέον βλέπω ότι είναι ο ίδιος άντρας που ερωτεύτηκα. Απλά χρειαζόταν περισσότερο χρόνο.

Σας τα λέω από τώρα, μπας και γλιτώσετε τους 7 μήνες καυγάδων που πέρασα εγώ. Οι άντρες χρειάζονται λίγο παραπάνω χρόνο για να λειτουργήσει το πατρικό τους ένστικτο. Σ εμάς λειτουργεί από το πρώτο δευτερόλεπτο. Δεν είναι αδιάφοροι, σοκαρισμένοι είναι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Την άλλη Παρασκευή εγώ ντοπλερ ... Έκανα την πρώτη παραγγελία για το μωρό (πανες, κρέμα, λαδακι, απορρυπαντικό, μωρομαντηλα, κορμάκια κοντομανικα)

Φυσικά θα πάω και στην ανάσταση και στο τραπέζι την επόμενη μέρα (θα ψήσουμε έξω στην αυλή) :) εγκυες είμαστε όχι άρρωστες :)

σήμερα πήγα με τη μικρή μου σε πανηγύρι 

σε μια βδομάδα βγαίνω σε άδεια :) το περιμένω πως και πως! 

 

το μωρό κλωτσαει πάρα πολύ χαμηλά!! Είναι με τα πόδια κάτω ... Νομίζω ότι θα μου φύγουν 

 

 

 

2 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Κοιτάξτε, είναι και διαφορετικό να βγεις βόλτα το πρωί από το να βγεις το βραδάκι...οπότε μη στεναχωριέστε ,δε θα πάνε χαμένα, θα φορεθούν σίγουρα τα μακρυμάνικα στις απογευματινοβραδινες βόλτες😄

Εγώ έχω ένα chicco αυγό που μου δώσανε για το αμάξι και βγήκε κανονικά το κάλυμμα ,το έβαλα πλυντήριο. 

Κορίτσια οι άντρες σας συμμετέχουν πουθενά??ο δικός μου δεν ξέρει τι κάνω,τι αγοράζω,τι πλένω,τι γίνεται γενικά τριγύρω,μια κοιλιά βλέπει απλά να μεγαλώνει και όλα καλα😄

Εμένα ο άντρας μου και στο πρώτο παιδί και σε αυτό κάνει τα πάντα!! Σε όλους τους γιατρούς μαζί, στα ψώνια μαζί, τις δουλειές του σπιτιού τις κάνει όλες, μπάνιο τα παιδιά, αλλαγμα Πάνας, πιο πολλές φορές σηκωνόταν αυτός το βράδυ...

Νομίζω ότι πρέπει να εξωτερικευουμε αυτό που έχουμε ανάγκη και αν έχεις ανάγκη την παρουσία του πρέπει να του το πεις όσο είναι νωρίς :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα ο δικος μου κανει τα παντα, ερχεται παντου μαζι μου, μου φερεται λες και ειμαι απο γυαλι και θα σπασω.. ερχεται στα μαθηματα ανωδυνου και μετα με πρηζει για το πως πρεπει να κανω τι και τι ειπε η μαια..

Πολυ φοβαμαι οτι μολις γεννηθει η μικρη, θα με αρμεγει κανονικα για να τη μεγαλωνει σχεδον αποκλειστικα μονος του.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elenst είπε:

Κορίτσια πονακια μέσα στον κόλπο έχετε;;; Ανάμεσα στα πόδια νιώθω σαν βάρος σαν πιάσιμο... Ειδικά όταν είναι να σηκώσω το πόδι να αλλάξω πλευρό κλπ 

Δε ξερω αν νιωθεις το ιδιο, αλλα ειχα στον 5ο και στον 6ο τρομερους πονους και πιεση στο ηβικο οστο.. με ανακουφιζαν ασκησεις στη μπαλα πιλατες. Περπατουσα και υπεφερα. Αλλαζα πλευρο στον υπνο και τσιριζα απο τον πονο. Με αφησε οσο γρηγορα με επιασε. Τωρα εχω απλα ανεπαισθητη ενοχληση καπου καπου. Ειναι φυσιολογικο οσο ανοιγει η λεκανη, τοσοι μυες, νευρα, οστα.. παιρνει θεση και το παιδι.. μου ειχε πει αν εχω εντονο πονο να παιρνω ντεπον. Δε πηρα ποτε..

 

Σε αλλα νεα, οσες εχετε βγει σε αδεια κυησης εχετε κανει τα χαρτια στον εφκα? Εχει εγκριθε? Εχετε παρει αποφαση? Αν ναι σε ποσο καιρο? Η κολλητη μου εκανε πριν 20 μερες κ πηρε εγκριση σε 3 μερες. Και επαθα σοκ. Εγω περιμενω.. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 3:38 ΜΜ, Elle12 είπε:

Δε ξερω αν νιωθεις το ιδιο, αλλα ειχα στον 5ο και στον 6ο τρομερους πονους και πιεση στο ηβικο οστο.. με ανακουφιζαν ασκησεις στη μπαλα πιλατες. Περπατουσα και υπεφερα. Αλλαζα πλευρο στον υπνο και τσιριζα απο τον πονο. Με αφησε οσο γρηγορα με επιασε. Τωρα εχω απλα ανεπαισθητη ενοχληση καπου καπου. Ειναι φυσιολογικο οσο ανοιγει η λεκανη, τοσοι μυες, νευρα, οστα.. παιρνει θεση και το παιδι.. μου ειχε πει αν εχω εντονο πονο να παιρνω ντεπον. Δε πηρα ποτε..

 

Σε αλλα νεα, οσες εχετε βγει σε αδεια κυησης εχετε κανει τα χαρτια στον εφκα? Εχει εγκριθε? Εχετε παρει αποφαση? Αν ναι σε ποσο καιρο? Η κολλητη μου εκανε πριν 20 μερες κ πηρε εγκριση σε 3 μερες. Και επαθα σοκ. Εγω περιμενω.. 

Καλησπέρα. Εγώ έκανα σήμερα την αίτηση, μπήκε άμεσα ο εργοδότης και την δέχτηκε. Πριν λίγο μου ήρθε eMail ότι βγήκε κιόλας η απόφαση. 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα πάλι γιατρό σήμερα κορίτσια. Φτάσαμε 1.900 γρ🤗 είμαι στην 32 και μου είπε ότι θα κάνω ντόπλερ την 35η. Εσείς είστε πιο προχωρημένες, εγω έχω ΠΗΤ 27/5. Έχουμε εδώ καμία μανούλα με κοντινή ΠΗΤ με τη δίκη μου;

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...