Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

1 hour ago, Elle12 είπε:

Καλημερα κουκλες! Πως πατε?

Εγω μια χαρα γενικα απλα απο προχθες δεν νιωθω τη μπεμπα πολυ ενεργητικη. Κουνιεται φυσικα και τη νιωθω απλα οι κινησεις της χθες και σημερα ειναι πολυ πιο ηπιες σε σχεση με πριν που με ξετιναζε σαν το αλιεν. Να ανησυχησω? Ή δεν μας νοιαζει η ενταση αλλα η κινηση απλα?

Εχω ραντεβου την Τριτη...

Καλημερα κοριτσι μου! Δεν θυμαμαι σε Ποια βδομαδα εισαι αλλα θα σου πω την εμπειρια μου, ειμαι 30η! Πριν 2-3 εβδ δεν την ειχα νιωσει για δυο μερες, τι γλυκα εφαγα, τι καθομουν στο πλαι για ωρες τιποτα! Ειδικα το βραδυ που γενικα εκανε χαμο , το απολυτο κενο! Ανησυχησα κ ετσι πηγα στο νοσοκομειο! Ηταν η θεση του πλακουντα και η θεση του μωρου που δεν βοηθουσαν! Ενω ειναι μεγαλο μωρακι κ μαλιστα κουνιοταν την ωρα του υπερηχου εγω δεν καταλαβαινα απολυτως τιποτα!αφου τη νιωθεις δεν εχεις θεμα!Απ την 32η εβδ θελουμε 10κινησεις/ημερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι τη νιωθω κανονικα. Και τωρα που μιλαμε μου σκαει κατι κουτουλιδια. Απλα δεν ειναι τοσο εντονες κινησεις οπως αλλες μερες. Τη νιωθω πιο απαλα, πιο σαν κυμα, παρα σαν ξυλο που μου εριχνε.. ελπιζω να ειναι τυχαιο! Σημασια παντως εχει οτι τη νιωθω.. 34 εβδομαδες ακροβως σημερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα με έπιασε κολικός εντέρου χθες το βράδυ, μιλάμε για αρκετό πόνο και ακριβώς στο σημείο που κλωτσαει συνήθως το μωρό ( δεξιά ρίχνει φουλ περισσότερες κλωτσιές από αριστερά).. Ευτυχώς με καθυσηχασε ο γιατρός, παίρνω κάτι φακελάκια για να παω τουαλέτα και δεν πονάω καθόλου σήμερα γιατί πήρα μια φρίκη μήπως γεννάω και δε το έχω καταλάβει 😅

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα με έπιασε κολικός εντέρου χθες το βράδυ, μιλάμε για αρκετό πόνο και ακριβώς στο σημείο που κλωτσαει συνήθως το μωρό ( δεξιά ρίχνει φουλ περισσότερες κλωτσιές από αριστερά).. Ευτυχώς με καθυσηχασε ο γιατρός, παίρνω κάτι φακελάκια για να παω τουαλέτα και δεν πονάω καθόλου σήμερα γιατί πήρα μια φρίκη μήπως γεννάω και δε το έχω καταλάβει 😅

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ νιώθω συχνα μέσα στη μέρα βάρος κάτω χαμηλά,δε ξέρω αν είναι σύσπαση γιατί την ώρα που το νιώθω ακινητοποιουμαι δε μπορώ να συνεχίσω αυτό που κάνω.. ... ελπίζω να μην είναι τίποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με την περιορισμένη κίνηση το παρατήρησα και γω σήμερα πρώτη φορά.... Λοξυγγα έχει τον βλέπω....κυμμα θα κάνει....αλλά δεν είναι τα χτυπήματα που ένιωθα παλιότερα....είναι αρκετά αγχωτικό αλλά αφού το αναφέρατε και άλλες ηρέμησα λίγο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Αυτό με την περιορισμένη κίνηση το παρατήρησα και γω σήμερα πρώτη φορά.... Λοξυγγα έχει τον βλέπω....κυμμα θα κάνει....αλλά δεν είναι τα χτυπήματα που ένιωθα παλιότερα....είναι αρκετά αγχωτικό αλλά αφού το αναφέρατε και άλλες ηρέμησα λίγο....

Ναι false alarm τελικα γιατι χθες το απογευμα με ξετιναξε ❤️

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ νιώθω συχνα μέσα στη μέρα βάρος κάτω χαμηλά,δε ξέρω αν είναι σύσπαση γιατί την ώρα που το νιώθω ακινητοποιουμαι δε μπορώ να συνεχίσω αυτό που κάνω.. ... ελπίζω να μην είναι τίποτα

Η πιεση ειναι λογικη ειδικα αν παιρνει θεση...συσπασει λενε ειναι σαν δαγκωμα κ πετρωμα της κοιλιας. Αν νιωθεις ετσι μπορει να ειναι μπραξτον χικς. Απολυτως νορμαλ επισης..

10 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Αυτό με την περιορισμένη κίνηση το παρατήρησα και γω σήμερα πρώτη φορά.... Λοξυγγα έχει τον βλέπω....κυμμα θα κάνει....αλλά δεν είναι τα χτυπήματα που ένιωθα παλιότερα....είναι αρκετά αγχωτικό αλλά αφού το αναφέρατε και άλλες ηρέμησα λίγο....

Ναι false alarm τελικα γιατι χθες το απογευμα με ξετιναξε ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; Εμείς σήμερα κάναμε το πρώτο καρδιοτοκογραφημα, όλα καλά με το μωρό και έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προπαρασκευαστικές συσπάσεις! Δεν καταλαβαίνω κάτι βέβαια ακόμα, μου λέει ο γιατρός όταν έρθουν οι κανονικές θα το καταλάβεις 😁

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Εμείς σήμερα κάναμε το πρώτο καρδιοτοκογραφημα, όλα καλά με το μωρό και έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προπαρασκευαστικές συσπάσεις! Δεν καταλαβαίνω κάτι βέβαια ακόμα, μου λέει ο γιατρός όταν έρθουν οι κανονικές θα το καταλάβεις 😁

Σε ποια βδομάδα δηλαδή αρχίζεις nst;;  Εγώ πήρα μια τρομάρα προχθές,είχα κουραστεί μέσα στη μέρα και το βράδυ ένιωθα πολύ συχνά συσπάσεις συν την πίεση χαμηλά που νιώθω τις τελευταίες μέρες.... κοιμήθηκα και ξύπνησα στα φυσιολογικά μου ευτυχώς.Δεν έχω μετακομίσει ακόμα στην πόλη να μαι κοντά στο νοσοκομείο και τρέμω με το παραμικρό που μου εμφανίζεται. Θα εγκαταλείψω το νησάκι μου σε μια βδομάδα πρώτα ο Θεός που θα μπαίνω στην 36η. Νιώθω βέβαια τυχερή που είχα καλη εγκυμοσύνη και έμεινα εδώ μέχρι το τέλος γιατί δεν μου είναι ότι καλύτερο να φύγω μακριά απ' το σπίτι μου και να πάρω το παιδί μου από το σχολείο τόσο καιρό. Με παίρνει καμιά φορά από κάτω αλλά σκέφτομαι ότι τον φάγαμε τον γάιδαρο υπομονή!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Εμείς σήμερα κάναμε το πρώτο καρδιοτοκογραφημα, όλα καλά με το μωρό και έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προπαρασκευαστικές συσπάσεις! Δεν καταλαβαίνω κάτι βέβαια ακόμα, μου λέει ο γιατρός όταν έρθουν οι κανονικές θα το καταλάβεις 😁

Καλημέρα. 

Κι εμείς κάναμε το πρώτο nst.

Όλα καλά κ εμείς. Χθες ήμουν 35+2 βάση αυχενικής. Αλλά ο γιατρός στο νοσοκομείο με μετράει με την τελευταία περίοδο,οπότε έβγαινε 35+6.

Δεν έχω συσπάσεις,γενικά όλα καλά. Θέλει να πάρω μαγνήσιο που το θεωρώ λάθος,καθώς κ αναπτυγμένο είναι το παιδί και έχω φτάσει σε καλή εβδομάδα και δεν έχω κ κανένα σύμπτωμα που να μας προϊδεάζει για γέννα. Τέλος πάντων. Ακόμα δεν έχω ετοιμάσει βαλίτσα 😅😅😅.

Λογικά σε 2-3 μέρες.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Σε ποια βδομάδα δηλαδή αρχίζεις nst;;  Εγώ πήρα μια τρομάρα προχθές,είχα κουραστεί μέσα στη μέρα και το βράδυ ένιωθα πολύ συχνά συσπάσεις συν την πίεση χαμηλά που νιώθω τις τελευταίες μέρες.... κοιμήθηκα και ξύπνησα στα φυσιολογικά μου ευτυχώς.Δεν έχω μετακομίσει ακόμα στην πόλη να μαι κοντά στο νοσοκομείο και τρέμω με το παραμικρό που μου εμφανίζεται. Θα εγκαταλείψω το νησάκι μου σε μια βδομάδα πρώτα ο Θεός που θα μπαίνω στην 36η. Νιώθω βέβαια τυχερή που είχα καλη εγκυμοσύνη και έμεινα εδώ μέχρι το τέλος γιατί δεν μου είναι ότι καλύτερο να φύγω μακριά απ' το σπίτι μου και να πάρω το παιδί μου από το σχολείο τόσο καιρό. Με παίρνει καμιά φορά από κάτω αλλά σκέφτομαι ότι τον φάγαμε τον γάιδαρο υπομονή!

Χθες ήμουν 36+5, Τώρα θα ξαναπάω σε 10 μέρες.. Λίγο έμεινε ναι! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Σε ποια βδομάδα δηλαδή αρχίζεις nst;;  Εγώ πήρα μια τρομάρα προχθές,είχα κουραστεί μέσα στη μέρα και το βράδυ ένιωθα πολύ συχνά συσπάσεις συν την πίεση χαμηλά που νιώθω τις τελευταίες μέρες.... κοιμήθηκα και ξύπνησα στα φυσιολογικά μου ευτυχώς.Δεν έχω μετακομίσει ακόμα στην πόλη να μαι κοντά στο νοσοκομείο και τρέμω με το παραμικρό που μου εμφανίζεται. Θα εγκαταλείψω το νησάκι μου σε μια βδομάδα πρώτα ο Θεός που θα μπαίνω στην 36η. Νιώθω βέβαια τυχερή που είχα καλη εγκυμοσύνη και έμεινα εδώ μέχρι το τέλος γιατί δεν μου είναι ότι καλύτερο να φύγω μακριά απ' το σπίτι μου και να πάρω το παιδί μου από το σχολείο τόσο καιρό. Με παίρνει καμιά φορά από κάτω αλλά σκέφτομαι ότι τον φάγαμε τον γάιδαρο υπομονή!

Αν κουράζεσαι είναι φυσιολογικο να Έχεις συσπάσεις πλέον. Ο τελευταίος μήνας θέλει ξεκούραση. Nst έχω κ εγώ αύριο που επίσημα θα είμαι 37 κλεισμένες βδομάδες. Αν όλα είναι καλά γεννάω την άλλη Πέμπτη πρωί με ραντεβού. 

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρθαμε και μεις!

34+4 και 2.500kg  

Δεν μας εκανε τη τιμη σημερα μας ειχε γυρισει κωλο. Παραμενει με το κεφαλι προς το κατω. Απλα γυρισε κ προς τα πισω. Μακαρι να μεινει κ να αρχισει να εδραιωνεται οταν ερθει η ωρα της.. κατα τα αλλα υπεροχη, κινητικοτατη και υγιεστατη. Ο γιατρος μας λεει συνεχεια ποσο καλο μωρακι εχουμε.. μακαρι να πανε ολα καλα. Με ηρεμει τοσο πολυ να ειμαι κοντα σε αυτον τον ανθρωπο!

Μας ειπε να κανουμε το εμβολιο του κοκκυτη την επομενη φορα.Εσας θα το κανουν και οι αντρες σας? Εμενα μου ειπε ναι..

Επομενο ραντεβου σε 2 βδομαδες που μπαινω στον μηνα μου και απο κει κ περα θα τα λεμε καθε βδομαδα.. 

Επισης τον ρωτησα για περιπτωση προωροτητας και αν χρειαστει κορτιζονη κτλ κ μου ειπε οτι πλεον, μετα τις 34 θεωρουμε οτι το μωρο ειναι πληρως ανεπτυγμενο κ δε χρειαζεται κατι. Ειδικα αν φτασει τις 36 βδομαδες πολυ πιθανο να μη χρειαστει τιποτα ουτε καν θερμοκοιτιδα. Και καπως ηρεμησα. Γιατι ναι μεν ακομα αγχωνομαι για τον τοκετο αλλα οσο να πεις, οταν ειναι τελειομηνο το μωρο πας με αλλο αερα. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ηρθαμε και μεις!

34+4 και 2.500kg  

Δεν μας εκανε τη τιμη σημερα μας ειχε γυρισει κωλο. Παραμενει με το κεφαλι προς το κατω. Απλα γυρισε κ προς τα πισω. Μακαρι να μεινει κ να αρχισει να εδραιωνεται οταν ερθει η ωρα της.. κατα τα αλλα υπεροχη, κινητικοτατη και υγιεστατη. Ο γιατρος μας λεει συνεχεια ποσο καλο μωρακι εχουμε.. μακαρι να πανε ολα καλα. Με ηρεμει τοσο πολυ να ειμαι κοντα σε αυτον τον ανθρωπο!

Μας ειπε να κανουμε το εμβολιο του κοκκυτη την επομενη φορα.Εσας θα το κανουν και οι αντρες σας? Εμενα μου ειπε ναι..

Επομενο ραντεβου σε 2 βδομαδες που μπαινω στον μηνα μου και απο κει κ περα θα τα λεμε καθε βδομαδα.. 

Επισης τον ρωτησα για περιπτωση προωροτητας και αν χρειαστει κορτιζονη κτλ κ μου ειπε οτι πλεον, μετα τις 34 θεωρουμε οτι το μωρο ειναι πληρως ανεπτυγμενο κ δε χρειαζεται κατι. Ειδικα αν φτασει τις 36 βδομαδες πολυ πιθανο να μη χρειαστει τιποτα ουτε καν θερμοκοιτιδα. Και καπως ηρεμησα. Γιατι ναι μεν ακομα αγχωνομαι για τον τοκετο αλλα οσο να πεις, οταν ειναι τελειομηνο το μωρο πας με αλλο αερα. 

Μπράβο, πολύ ωραια νέα!! Είναι πολύ σημαντικό να εμπιστευόμαστε και να μας ηρεμεί ο γιατρος μας. Πήγα κ εγω χθες. 33 +2. Είδε τον τράχηλο και μου είπε ότι έχουμε μέλλον ακόμα και πάει για τελειομηνο.

για το εμβόλιο δεν ανέφερε κάτι για τον σύντροφο. Λίγο υπερβολή μου φαίνεται αλλά οκ δεν είναι και κάτι. Εγω είχα πάει στην Αφρική το 2018 και το είχε κάνει τότε όποτε δεν χρειάζεται να το ξανακάνω.

κ εμένα με το κεφάλι προς τα κάτω είναι και μου έχει κάνει χώρο στο στομάχι και πειναω συνεχεια🤗 πάνε και οι καούρες και όλα! Επίσης έχω μύκητες. Μου έδωσε μια κρέμα. Και ντόπλερ επιτελους την επόμενη Παρασκευή!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...