Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

γνωμη μου..ειναι χαζο να μαλωνετε για τετοια θεματα..καντε ολες χαρτια..βαλτε οτι χαρτι εχετε και η Παναγια μαζι μας!!!! :D καθε οικογενεια εχει τα δικα της εσοδα και εξοδα και τα δικα της προβληματα!!!ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες τις μανουλες και να πεσουν λιγο οι τονοι..δεν αξιζει να χαλιεστε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γνωμη μου..ειναι χαζο να μαλωνετε για τετοια θεματα..καντε ολες χαρτια..βαλτε οτι χαρτι εχετε και η Παναγια μαζι μας!!!! :D καθε οικογενεια εχει τα δικα της εσοδα και εξοδα και τα δικα της προβληματα!!!ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες τις μανουλες και να πεσουν λιγο οι τονοι..δεν αξιζει να χαλιεστε..

μα αυτο ειναι το προβλημα. οτι δεν μπορουμε να κανουμε χαρτια!!!!

Link to comment
Share on other sites

εαν τα στειλετε θα χασετε κατι...?και ας λεει οτι δεν μπορειτε..τι λες??μακαρι να βρεθει μια ακρη..καλη επιτυχια ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

απλα νομιζω οτι θα το ελεγχουν και δεν θα παραλαμβανουν/πρωτοκολλουν την αιτηση. δεν ξερω κιολας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ki ego xafnika exo ginei o aoratos exthros pou se apeilei ke oxi alli mia mana pou dilonei ola tis ta eisodimata, doulevi apo to proi mexri to vradi ke plironei se oaed, forous allileggiis eforia analoga tou isodeimatos.

συμφωνω 100% με τα παραπάνω.

Να πω οτι το οικογ. μου εισόδημα ήταν και ειναι πολύ πολύ χαμηλότερο από 40.000.

Οι υπηρεσίες φύλαξης παιδιών από το κράτος θα πρέπε να είναι για ΔΩΡΕΑΝ για ΟΛΕΣ εμας τις εργαζόμενες μητέρες και αντί να χωριζόμαστε σε καλά αμοιβόμενες και μη θα πρέπε να μαστε ενωμένες και να διεκδικούμε τις υπηρεσίες αυτές για όλες μας!

το πρόβλημα δεν ειναι οτι οι καλά αμοιβόμενες μητέρες παίρνουν θεσεις από τις λιγότερο καλά αμοιβόμενες, το πρόβλημα ειναι οτι γινεται κατασπατάληση χρηματος από το κράτος (οικονομικό σύστημα ή ΕΕ - πείτε το όπως θέλετε) εις βαρος των κοινωνικών αγαθών και υπηρεσιών σε περιόδους απίστευτης κρίσης

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιοι εκτός από την προκύρηξη της ΕΕΤΑΑ , φαίνεται ότι δεν διαβάζουν και προσεκτικά αυτά που γράφονται εδώ στα πόστ .

Το ΕΣΠΑ δίνει 25.000.000 ? στην Ελλάδα . Το Ελληνικό κράτος επιλέγει την ΕΕΤΑΑ , να προκηρύξει ένα ''διαγωνισμό '' , να βάλει τους όρους ( σύμφωνα όμως με κάποιους νόμους και κάποιες διατάξεις , που αναφέρονται στις πρώτες σελίδες της προκήρυξης , για όσους την διάβασαν , που μάλλον είναι λίγοι ) , να αναλάβει να συγκεντρώσει τις αιτήσεις , να τις αξιολογήσει , και στο τέλος να βγάλει αποτελέσματα .

Καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποιοι όροι , πχ όχι δημόσιοι υπαλληλοι , όριο 40.000 κτλ . ΤΕΛΟΣ αυτοί είναι οι όροι . Αν τους αποδέχεσαι , δηλώνεις μέρος . Αν δεν τους αποδέχεσαι , συγνώμη αλλά δεν μπορείς να στείλεις αίτηση .

Και όταν γραφτήκατε σε αυτό το forum , πριν πατήσετε το κουμπάκι για την εγγραφή , έπρεπε να τικάρετε , εκεί που λέει ότι αποδέχεστε τους όρους που διέπουν το forum . Αν δεν το κλικάρατε , δεν μπορείτε να γραφτείτε . Σόρρυ !!! Άδικο ;; μπορεί . Αθέμιτο ;; ίσως . Χαζό ;; μάλλον . Αλλά έτσι είναι , τι να κάνουμε τώρα ;

Εγώ ξέρω σε όλα τα προγράμματα και τους διαγωνισμούς , μπαίνουν κάποιοι όροι και προϋποθέσεις για να συμμετέχεις . Δεν λένε '' όποιος δεί φώς μπορεί να περάσει και να κάνει μια αίτηση '' .

Επίσης για να ξέρουμε και τι λέμε . Τα 40.000 ? εισόδημα το χρόνο , είναι διπλάσια από τα 20.000 ? το χρόνο . Απλά μαθηματικά . Όσο και να θέλουν κάποιοι δεν αλλάζουν . Τώρα αν αυτός που έχει 40.000 θέλει να δίνει τα 30.000 για να πληρώνει δόσεις για την Ferrari του , και του μένουν μόνο 10.000 για να ζήσει το χρόνο , συγνώμη άλλα δεν θα κάτσω να κλάψω κιόλας . Ο καθένας κάνει τις επιλογές του . Aν γουστάρει να αγοράσει σπίτι 300τμ στην Εκάλη , και πληρώνει 2000 ? δόση σε τράπεζα , πρόβλημα του . Αλλά όχι να τον βάζουμε στην ίδια μοίρα με αυτόν που μένει στο νοίκι , και κινείται με χιλιαράκι αυτοκίνητο .

Το ένα ποσό είναι διπλάσιο από το άλλο , αυτό δεν αλλάζει με κανένα μαθηματικό τύπο !!!

Και μια παρατήρηση , η χρήση οποιασδήποτε άλλης γλώσσας , εκτός από Ελληνικά , κουράζει αρκετά στο διάβασμα . Οπότε λίγο προσοχή παρακαλώ , χώρια ότι πρέπει να ανεφέρεται και στους όρους χρήσης του forum :)

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

φιλε λευτερη, εγω προσωπικα, φυσικα και διαβασα με βαση ποια νομοθετηματα, διααταξεις κτλ αποφασισαν. εψαξα και βρηκα το φεκ που ειχε δημοσιευθει το 2009 ή το 2008 δεν θυμαμαι στο οποιο δεν αναφερεται εισοδηματικο οριο.

αν απο την πρωτη χρονια εβαζαν οριο, δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα, και ουτε θα ασχολουμουν καν με αυτο το προγραμμα. θα εψαχνα αλλιως να δω τι θα κανω με τα παιιδια μου. αλλα το ειπα και το ξαναλεω, δεν μπορει σε ενα προγραμμα που τρεχει εδω και χρονια με τις ιδιες προυποθεσεις, ξαφνικα να τις αλλαζεις αυθαιρετα. συμφωνω οτι πρεπει να ωφεληθουν οι οικονομικα ασθενεστεροι. αλλα αυτο διασφαλιζεται απο τη μοριοδοτηση. αυτο το προγραμμα τελειωνει φετος. τοου χρονου, ας βγαλουν καινουργιο και ας βαλουν οτι οριο θελουν. αλλα να το ξερουμε. δεν μπορουν στα καλα καθουμενα να βαζουν οριο απο κει που δεν υπηρχε. οταν μαλιστα το ποσοστο συμμετοχης αυτων των ομαδων (πανω απο 40.000) ειναι μικρο. ειδικα μαλιστα οταν μενουν κενες θεσεις. στην περιοχη μου, περσι, πηγαν ολοι και δηλωσαν εναν ιδιωτικο που υπαρχει (τον μοναδικο) και ο δημοτικος εμεινε αδειος!!!!!! και δεν γεμισε ουτε απο επιλαχοντες. το ιδιο και στον δικο μας σταθμο, καποιες θεσεις μεινανε αδειες. εττσι λοιπον, δε νομιζω οτι αυτοι με τα ψηλα εισοδηματα θα φανε θεσεις απο αυτους με χαμηλα εισοδηματα, αφου μενουν κενες θεσεις!!!!! ας δωσουν μεγαλυτερη μοριοδοτηση στα χαμηλα εισοδηματα. τα ειπα και τα ξαναλεω. καταλαβετε ποιο ειναι το θεμα μου.

και ωραια, τα 40.000 ειναι διπλασια απο τα 20.000. αλα τα 39.999 με τα 40.001? τι διαφορα εχουν?

Link to comment
Share on other sites

και ωραια, τα 40.000 ειναι διπλασια απο τα 20.000. αλα τα 39.999 με τα 40.001? τι διαφορα εχουν?

μην το πας ετσι. εδω θα πληρωσουμε παραπανω εφορια για 5 ? παραπανω. και ο 40.002 θα ελεγε γιατι να μεινω εγω εκτος, ας το εκαναν 40.100. η στρογγυλοποιηση ειναι στο 40.000. δεν ειναι σουπερ μαρκετ να λεει 39.999

καλημερα κιολας

Link to comment
Share on other sites

απλα νομιζω οτι θα το ελεγχουν και δεν θα παραλαμβανουν/πρωτοκολλουν την αιτηση. δεν ξερω κιολας.

πρωτα πρωτοκολλουν και μετα θα κατσουν να δουν τα δικαιολογητικα. και οχι την ιδια στιγμη. οταν τους παει ο courier 250 φακελους την φορα βγαζουν μονο πρωτοκολλο. καντε τα χαρτια σας. μπορει να παρουν πισω το οριο, ποτε δεν ξερεις. στην Ελλαδα ζουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον κάποιοι εκτός από την προκύρηξη της ΕΕΤΑΑ , φαίνεται ότι δεν διαβάζουν και προσεκτικά αυτά που γράφονται εδώ στα πόστ .

Το ΕΣΠΑ δίνει 25.000.000 ? στην Ελλάδα . Το Ελληνικό κράτος επιλέγει την ΕΕΤΑΑ , να προκηρύξει ένα ''διαγωνισμό '' , να βάλει τους όρους ( σύμφωνα όμως με κάποιους νόμους και κάποιες διατάξεις , που αναφέρονται στις πρώτες σελίδες της προκήρυξης , για όσους την διάβασαν , που μάλλον είναι λίγοι ) , να αναλάβει να συγκεντρώσει τις αιτήσεις , να τις αξιολογήσει , και στο τέλος να βγάλει αποτελέσματα .

Καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποιοι όροι , πχ όχι δημόσιοι υπαλληλοι , όριο 40.000 κτλ . ΤΕΛΟΣ αυτοί είναι οι όροι . Αν τους αποδέχεσαι , δηλώνεις μέρος . Αν δεν τους αποδέχεσαι , συγνώμη αλλά δεν μπορείς να στείλεις αίτηση .

Και όταν γραφτήκατε σε αυτό το forum , πριν πατήσετε το κουμπάκι για την εγγραφή , έπρεπε να τικάρετε , εκεί που λέει ότι αποδέχεστε τους όρους που διέπουν το forum . Αν δεν το κλικάρατε , δεν μπορείτε να γραφτείτε . Σόρρυ !!! Άδικο ;; μπορεί . Αθέμιτο ;; ίσως . Χαζό ;; μάλλον . Αλλά έτσι είναι , τι να κάνουμε τώρα ;

Εγώ ξέρω σε όλα τα προγράμματα και τους διαγωνισμούς , μπαίνουν κάποιοι όροι και προϋποθέσεις για να συμμετέχεις . Δεν λένε '' όποιος δεί φώς μπορεί να περάσει και να κάνει μια αίτηση '' .

Επίσης για να ξέρουμε και τι λέμε . Τα 40.000 ? εισόδημα το χρόνο , είναι διπλάσια από τα 20.000 ? το χρόνο . Απλά μαθηματικά . Όσο και να θέλουν κάποιοι δεν αλλάζουν . Τώρα αν αυτός που έχει 40.000 θέλει να δίνει τα 30.000 για να πληρώνει δόσεις για την Ferrari του , και του μένουν μόνο 10.000 για να ζήσει το χρόνο , συγνώμη άλλα δεν θα κάτσω να κλάψω κιόλας . Ο καθένας κάνει τις επιλογές του . Aν γουστάρει να αγοράσει σπίτι 300τμ στην Εκάλη , και πληρώνει 2000 ? δόση σε τράπεζα , πρόβλημα του . Αλλά όχι να τον βάζουμε στην ίδια μοίρα με αυτόν που μένει στο νοίκι , και κινείται με χιλιαράκι αυτοκίνητο .

Το ένα ποσό είναι διπλάσιο από το άλλο , αυτό δεν αλλάζει με κανένα μαθηματικό τύπο !!!

Και μια παρατήρηση , η χρήση οποιασδήποτε άλλης γλώσσας , εκτός από Ελληνικά , κουράζει αρκετά στο διάβασμα . Οπότε λίγο προσοχή παρακαλώ , χώρια ότι πρέπει να ανεφέρεται και στους όρους χρήσης του forum :)

Φιλικά Λευτέρης

πρωτα πρωτοκολλουν και μετα θα κατσουν να δουν τα δικαιολογητικα. και οχι την ιδια στιγμη. οταν τους παει ο courier 250 φακελους την φορα βγαζουν μονο πρωτοκολλο. καντε τα χαρτια σας. μπορει να παρουν πισω το οριο, ποτε δεν ξερεις. στην Ελλαδα ζουμε

Λυπάμαι πολύ ρε παιδιά που με αυτές τις νοοτροπίες μόνοι μας κανταντήσαμε να ζούμε σε αυτή την Ελλάδα... Υπάρχει ένα όριο. Για κάποιο λόγο μπήκε το ρημάδι. Εμείς εκείιιιιιιιιιιιιιιιι να το περάσουμε γιατί έτσι, πρέπει να χωθούμε κι εμείς, πρέπει να μας πάρουν κι εμάς, εμείς είμαστε καλύτεροι κι ας παίρνουμε τα διπλάσια, δεν πειράζει. Σε παραδιπλανό θέμα εδώ στο καφέ με την ίδια συζήτηση ειπώθηκε και το ωραίο "ναι εντάξει παίρνει η τάδε 40000 ευρώ και βάλε, και φυσικά πρέπει να εχει δικαίωμα στην εεταα, κι εσείς που παίρνετε λιγότερα μη μιλάτε, ας ήσασταν άξιοι να τα πάρετε κι εσείς τα 40 χιλιάρικα...".

Μήπως έχετε ξεφύγει λιγάκι?

Όταν βλέπω μια πινακίδα στο δρόμο που λέει "πάρκινγκ μόνο για εγκυμονούσες" ΔΕΝ παρκάρω, απλά. Δεν θα κάτσω να σκεφτώ "αχ ας παρκάρω γιατί έχω μεγάλη κοιλιά από τα πιτόγυρα και μπορεί να με περάσουν για γκαστρωμένη, οπότε δεν θα είμαι και τόοοοοσο παράνομη". Με τον ίδιο τρόπο σκέφτεστε κι εσείς, και πραγματικά λυπάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οι παιδικοί σταθμοί που έμειναν με κενές θέσεις , πρέπει να ήταν πολύ πολύ πολύ λίγοι πέρυσι . Στο Ηράκλειο πιθανόν να ήταν μόνο ο δικός μας , μιας και εκεί το τελευταίο παιδάκι είχε μπεί με σχεδόν 15 μόρια . Αυτό βέβαια ήταν επακόλουθω όχι επειδή δεν υπήρχαν άλλα παιδάκια , αλλά επειδή η μητέρες τους δεν έψαξαν τους σταθμούς , αλλά απλώς δήλωσαν τους 4 πιο δημοφιλείς που ήξεραν .

Το αν έμειναν οι δημοτικοί άδειοι δεν το ξέρω , γιατί δεν το έψαξα . Τα χαρτιά μας όμως τα είχα κάνει και σε δημοτικό , όπως τα έκανα και εφέτος . Δεν απαγορεύει κανένας να κάνεις τα χαρτιά και στο ΕΣΠΑ και στον Δήμο . Αν θεωρείτε ότι το ΕΣΠΑ είναι άδικο , με χαζές προϋποθέσεις , και μη αξιοκρατικό , τότε κάντε χαρτιά και στον Δήμο σας .

Μην κολλάτε σε ένα πρόγραμμα που δημιουργήθηκε για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες , με συγκεκριμένες προϋποθέσεις .

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπω μια πινακίδα στο δρόμο που λέει "πάρκινγκ μόνο για εγκυμονούσες" ΔΕΝ παρκάρω, απλά. Δεν θα κάτσω να σκεφτώ "αχ ας παρκάρω γιατί έχω μεγάλη κοιλιά από τα πιτόγυρα και μπορεί να με περάσουν για γκαστρωμένη, οπότε δεν θα είμαι και τόοοοοσο παράνομη". Με τον ίδιο τρόπο σκέφτεστε κι εσείς, και πραγματικά λυπάμαι πολύ.

εγραψες. τρελο παραδειγμα. ο αντρας μου εχει 67% αναπηρια και παρολα αυτα δεν παρκαρει στις θεσεις των αναπηρων γιατι υπαρχει παντα καποιος σε χειροτερη κατασταση απο αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Οι παιδικοί σταθμοί που έμειναν με κενές θέσεις , πρέπει να ήταν πολύ πολύ πολύ λίγοι πέρυσι . Στο Ηράκλειο πιθανόν να ήταν μόνο ο δικός μας , μιας και εκεί το τελευταίο παιδάκι είχε μπεί με σχεδόν 15 μόρια . Αυτό βέβαια ήταν επακόλουθω όχι επειδή δεν υπήρχαν άλλα παιδάκια , αλλά επειδή η μητέρες τους δεν έψαξαν τους σταθμούς , αλλά απλώς δήλωσαν τους 4 πιο δημοφιλείς που ήξεραν .

Το αν έμειναν οι δημοτικοί άδειοι δεν το ξέρω , γιατί δεν το έψαξα . Τα χαρτιά μας όμως τα είχα κάνει και σε δημοτικό , όπως τα έκανα και εφέτος . Δεν απαγορεύει κανένας να κάνεις τα χαρτιά και στο ΕΣΠΑ και στον Δήμο . Αν θεωρείτε ότι το ΕΣΠΑ είναι άδικο , με χαζές προϋποθέσεις , και μη αξιοκρατικό , τότε κάντε χαρτιά και στον Δήμο σας .

Μην κολλάτε σε ένα πρόγραμμα που δημιουργήθηκε για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες , με συγκεκριμένες προϋποθέσεις .

Φιλικά Λευτέρης

το ειπα και θα το πω παλι φιλε Λευετρη. ειναι στρατηγικη η δηλωση των δομων. δεν γινεται να μαζευεις 30 μορια και να βαζεις πρωτο παιδικο που παρεχει μονο 6 θεσεις. στην περιοχη μου υπηρχε παιδικος σταθμος με πολυ καλο ονομα που πηρε μονο 8 παιδακια και πλακωσαν 150 ατομα να δηλωσουν αυτον πρωτο. τι περιμεναν δηλ? εγω τους ελεγα μην τον δηλωνετε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Ουφ....

Λευτέρη....

Εισαι πολύ άδικος με τις μαθηματικές σου αναλύσεις περι που παν τα εισοδήματα. Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια λέει η γιαγιά μου απο την Κρήτη.

Εχει κολήσει ο εγκεφαλός μας τι τα κανει ο άλλος τα 40000. Ελεος ρε παιδιά. Απο τη στιγμή που ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙ σημαίνει οτι τα δουλεύει, εχει την ανάλογη φορολογία για αυτά....και με γειά του με χαρά του.

Το αν εχει φερράρι ή όχι δν εχει να κανει αν το παιδι τόυ ή τα παιδιΑ του εχουν ανάγκη ή οχι να πανε παιδικό σταθμό...που το πιο πιθανό να πληρώνουν κ τα δίδακτρα οι γονείς μιας κ απο την μαθηματική φόρμουλα του προγράμματος εχει διασφαλιστεί αυτος με το χαμηλότερο εισόδημα οτι θα επιδωτηθεί.

Φιλικά Κατερίνα

Καμια μαμα που πέρισυ ήταν με το 6μηνο του ΟΑΕΔ υπάρχει? Δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα έτσι?? κανονικά δηλώνεις συμμετοχή?


ymO6p2.png

sL3vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...