Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

ευχαριστω χελωνιτσα..και εγω ετσι ελεγα..αλλα γιατι μου καρφωθηκε τωρα εμενα στο μυαλο αυτο ερωτημα..το χαζο..?? :D το χαρτι αυτο που μου εδωσαν απο οαεδ το πηρε καποια αλλη κοπελα..??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ΜΑΡΙΤΑ αυτο που μου εδωσαν στην αρχη το εχω..αυτο λες δηλαδη οτι θελουν??να το βγαλω φωτοτυπια ακριβες αντιγραφο να το βαλω και αυτο..?!εγω πηγα οαεδ ζητησα εγκριτικη αποφαση και αυτος μου εδωσε βεβαιωση αποδοχων..και μουπε κανει και αυτο...το ιδιο λεει ειναι...τι να πω??μπαχαλοοοο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι άνεργη; Με κάρτα ανεργίας έτσι; Αν ναι, και έχεις πάρει ταμείο ανεργίας μέσα στα 2 έτη από τώρα, βάλε αυτή την εγκριτική απόφαση-φωτοτυπία και επικύρωση με τη πρωτότυπη.....

Link to comment
Share on other sites

xrimaria μπερδευτικα γιατι το 2011 δουλεψα και τωρα εχω καρτα ανεργιας..γιαυτο ειπα μηπως θελουν και χαρτιας εργασιας και ανεργιας..(θα ειχα και φετος ταμειο αλλα εγινε ενα μπερδεμα με τα ενσημα μου και...αστα να πανε..αστα..κρατος..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα είσαι άνεργη; Με κάρτα ανεργίας έτσι; Αν ναι, και έχεις πάρει ταμείο ανεργίας μέσα στα 2 έτη από τώρα, βάλε αυτή την εγκριτική απόφαση-φωτοτυπία και επικύρωση με τη πρωτότυπη.....

Θα βάλουμε δηλαδή μόνο την εγκριτική απόφαση μέσα?

Θα πάρω και ένα τηλ. τη Δευτέρα να πάρω πληροφορίες για το θέμα και θα σας ενημερώσω..;)

Link to comment
Share on other sites

xrimaria μπερδευτικα γιατι το 2011 δουλεψα και τωρα εχω καρτα ανεργιας..γιαυτο ειπα μηπως θελουν και χαρτιας εργασιας και ανεργιας..(θα ειχα και φετος ταμειο αλλα εγινε ενα μπερδεμα με τα ενσημα μου και...αστα να πανε..αστα..κρατος..)

βασικα θα κανεις τα χαρτια σου με βαση την κατηγορια στην οποια ανηκεις την 19/6 που βγηκε η προσκληση

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλουμε δηλαδή μόνο την εγκριτική απόφαση μέσα?

Θα πάρω και ένα τηλ. τη Δευτέρα να πάρω πληροφορίες για το θέμα και θα σας ενημερώσω..;)

Κοίτα εγώ σας είπα θα τα βαλω όλα, και εγκριτική απόφαση,και επκυρωμένο αντίγραφο της κάρτας και βεβαίωση εξατομικευμένης παρέμβασης/προσέγγισης.

Ετσι νομίζω πρέπει στη περίπτωση μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οκ xrimaria αρα θα κανω σαν ανεργη και δεν θα καταθεσω χαρτια εγασιας του 2011!!!ευχαριστω πολυ και τα υπολοιπα κοριτσια (και αγορι) για την πολυτιμη βοηθεια!!!!

μπραβο!!! οτι θες ρωτας

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ σας είπα θα τα βαλω όλα, και εγκριτική απόφαση,και επκυρωμένο αντίγραφο της κάρτας και βεβαίωση εξατομικευμένης παρέμβασης/προσέγγισης.

Ετσι νομίζω πρέπει στη περίπτωση μου!

δεν θα σε ακυρωσει κανεις αν βαλεις παραπανω χαρτια φτανει να μπορουν σε υπολογιζουν σε μια κατηγορια (ανεργες)...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ σας είπα θα τα βαλω όλα, και εγκριτική απόφαση,και επκυρωμένο αντίγραφο της κάρτας και βεβαίωση εξατομικευμένης παρέμβασης/προσέγγισης.

Ετσι νομίζω πρέπει στη περίπτωση μου!

μα αυτα ζηταει για τιε ανεργες που εχουν σταματησει να παιρνουν επιδομα.αυτα θα βαλω κ γω


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω τη λιστα των παιδικων ανα περιοχη?
Που μπορώ να βρώ ποιοι παιδικοί είναι μέσω εσπα στην περιοχή μου?

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2011/2011-06-17_oristika-domon/index.html

Εδώ εχει ανά νομό τους περσινούς σταθμούς .

κοριτσια βγηκαν τα εσπα τελικα κατι δνε διαβασα καλα ...

βγήκαν , πας στη σελίδα της www.eetaa.gr κ διαβάζεις το λινκ στις ανακοινώσεις δεξιά στη μπάρα που λέει "" 19-06-2012: Παιδικοί Σταθμοί - Νέα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος φορέων / δομών, ωφελούμενων μητέρων 2012-2013"

ποτέ μα ποτέ δεν ζήτησαν περσινά εισοδήματα σε καμία χρονιά. ποτέ

Τι εννοείς ακριβώς??? Γιατί εχω μπερδευτεί....

Ειναι η τρίτη χρονιά που θα κάνω αίτηση, τις προηγούμενες δυο ειχα πάρει επιδότηση. Κ θυμάμαι πολύ καλά πως το πρόγραμμα έτσι είναι από την αρχή του. Ζητάει παρελθοντικά εισοδήματα , προ διετίας. πχ τώρα είμαστε στο 2012 κ ζητάει τα εισοδήματα του 2010...

Να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζει κάποια μανούλα..Στις μητέρες που επιδοτήθηκαν τα τελευταία 2 χρόνια ζητάνε την εγκριτική απόφαση μόνο..Λογικά δε χρειάζεται και βεβαίωση ανεργίας για να αποδειχτεί ότι είμαι ακόμα άνεργη ή όχι??

Η εγκριτική απόφαση θα τους δείξει αν είσαι μακροχρόνια άνεργη = 10μορια ή αν έχεις λάβει τα τελευταία δυο χρόνια "τακτικό επίδομα" =20μόρια.

Θα βάλεις κ την κάρτα ανεργίας σου κ την εξατομικευμένη προσέγγιση κ είσαι οκ

Βρε τα χαρτιά μου από τον οαεδ τα έχω όλα έτοιμα, τα θυμάμαι από πέρισυ....απλά τα μόρια μου κοίταζα να δω που είμαι φέτος γιατί τα μετράω ένα ένα,καταλαβαίνεις!:D

Οι μητέρες που θα ενταχθούν στη εν λόγω πράξη, θα πρέπει να πληρούν τις κάτωθι προϋποθέσεις:

α) να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή

β) να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης) ή

γ) να είναι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. ή

δ) να είναι άνεργες και να λαμβάνουν ή να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας Πρόσκλησης.

Από αυτό δε φαίνεται ότι μπορεί και να πάρω 20 μόρια :rolleyes:; Ελπίζω η γυναίκα!!

Λογικά θα το πιάσουν. Και καλά που το 'πες, γιατί ακριβώς ίδια περίπτωση είμαι κι εγώ και νόμιζα ότι θα πάρω μόνο 10 μόρια, ενώ μάλλον είμαστε στα 20. :shock::rolleyes:

Εφόσον πήρατε τα τελευταία δυο έτη επιδομα ανεργίας, είστε στα 20μόρια συν τα μόρια του εισοδήματος σας.

Αυτό που λέει είναι ότι αν απλός είσαι άνεργος χωρίς επίδομα : 10 μόρια

Αν είσαι άνεργος που παίρνεις επίδομα : 20 μόρια .

Γιατί μπερδέυεσαι ; Προφανός θέλουν να δούν ότι έμεινες άνεργη τα τελευταία 2 χρόνια και δεν είσαι άνεργη εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια ( άνεργη από άποψη χα χα χα ) , για αυτό ζητάνε την απόφαση αυτή που λες .

Άρα προφανώς τα μόρια που δικαιούσε είναι : 10 .

Φιλικά Λευτέρης

Ετσι ακριβώς :D

Δεν υπάρχει άνεργος να παίρνει ταμείο ανεργίας για 2 χρόνια...με τη λογική σου γιατί ζητάνε να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας Πρόσκλησης. ;

Εγώ πάντως θα στείλω και την εγκριτική απόφαση και την βεβαίωση παρέμβασης για να είμαι σίγουρη.

Η λογική πάντως λέει ότι μας πιάνει....

σε ευχαριστω πολυ!!!αλλα γιατι ζητανε για 2χρονια πισω χαρτια..??εαν θελουν να δουν εαν εισαι ανεργη το βλεπουν απο το ακριβες αντιγραφο της καρτας ανεργιας...τα 2χρονια πισω δεν καταλαβαινω??

Δεν υπάρχει άνεργος που παίρνει επί δυο χρόνια ταμείο.....αλλά υπάρχει ανεργος που δουλεψε 8 μηνες πχ τη μια χρονιά, πήρε ταμείο για 5 μήνες μετά ξαναδούλεψε κ μετά ξαναπήρε ταμέιο για δευτερη φορά για 5 μήνες πχ.

Παράδειγμα οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί ή εποχικοί υπάλληλοι σε τουριστικά επαγγέλματα... Από την εγκριτική απόφαση φαινεται πως δεν κάθονται κ δεν είναι μακροχρόνια άνεργοι. αλλά ότι εργάζονται πχ 9 μηνες το χρόνο κ βγάζουν ταμείο κ κάρτα για τρεις μηνες το καλοκαίρι.

δεν με εχει αξιωσει ο Θεος να βγω ανεργιας αλλα ενα χρονο δεν ειναι το επιδομα ανεργιας?
όχι απαραίτητα αν βγαίνει με φουλ ένσημα και για πρώτη φορά σίγουρα έχεις ένα χρόνο ταμείο αλλά μπορεί να βγεις και για λίγους μήνες μόνο

Το επίδομα ανεργίας δεν είναι ενα χρόνο. Για να είναι ένα χρόνο πρέπει να τελούν κάποιες προϋποθέσεις. Ειναι πολλές οι περιπτώσεις ανέργων. Πχ δεν εργάζεσαι για 5 μήνες κ πας κ σου βγάζουν επιδομα για 12 μήνες..... πρεπει να έχεις την πρωτη φορά που θα βγάλεις επιδομα 200ένσημα κ μετά για την δευτερη κ παρακάτω φορά από 125 ένσημα κ πάνω κ όλα αυτά τα ένσημα θα πρέπει να έχουν κολληθεί τον τελευταίο χρόνο.

Για ποιο λόγο να ζητήσουν εγλριτική απόφαση ταμείου που έχει λήξει αν δε μοριοδοτείσαι?

Το πόσο καιρό είσαι άνεργος το βλέπουν και από τη κάρτα ανεργίας άσε που δε τους απασχολεί κιόλας!

Γιατί κάποιος ανάμεσα στην ανεργία του τα τελευταία δυο έτη μπορεί να εργάζεται κ να έχει ένσημα. σε αντίθεση με τον άνεργο που απλά ανανεώνει την καρτα του κ δεν έχει εργαστεί για ενα ή δυο έτη.

Αν και το είχα γράψει και σε άλλο πόστ , το κάνω quote για να μην χαθεί .

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ . Μιλήστε με την/τον υπέυθυνο . Μάθετε τι γίνεται μέσα εκεί που μπορεί να είναι τα παιδιά σας για τον επόμενο χρόνο . Μην δηλώσετε , απλώς για να δηλώσετε κάτι . :)

Κατεβάστε από το site της ΕΕΤΑΑ τους περυσινούς σταθμούς . Πάνω κάτω οι ίδιοι είναι . Διαλέχτε 4-5 που σας βολεύουν , και πάτε να τους δείτε . Δεν είναι δυνατόν και οι 4-5 που θα έχετε επιλέξει , να βγούν εκτός προγράμματος φέτος . :)

Φιλικά Λευτέρης

Θα συμφωνήσω 1000% :D

και εγω αυτο πιστευω...θα ελεγε ξεκαθαρα επιδομα που εχουν λαβει στο διαστημα των τελευταιων δυο ετων. βεβαια δεν καταλαβαινω τον διαχωρισμο...γιατι αυτη που παιρνει επιδομα να εχει παραπανω μορια???

Γιατί αυτή δούλευε ενδιάμεσα, δεν είναι μακροχρόνια άνεργη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...