Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!Απο σημερα το πωρι κλαιω συνεχεια, για το κωλοκρατος που μενω...θελω να φυγω δεν αντεχω αλλο εδω περα...Ξερετε τι εγινε?Πηραμε τηλ. στο υπουργειο εξωτερικων.Αυτοι μας ειπαν για την σφραγιδα της χαγης οπως τα ειπε η στελλινουλα και μας ειπαν να παμε στην Νομαρχια μας.Πηγαμε και φαγαμε ενα τετοιο ακυρο κοριτσια που αρχισα να κλαιω εκει μπροστα....μας λεει αααα αυτα θα πρεπει να πατε στην Νομαρχια Θεσσαλονικης, αυτο στο Κιλκις και αυτο στην Εδεσσα για να σας τα φτιαξουν...επαθα ενα σοκ...εδω δεν εχουμε λεφτα να φαμε και με τρεχουν σε ολη την ελλαδα?Κοριτσια εχουμε 400 ευρω και απο αυτα καποια θα πανε στην μεταφραση και σε αυτα τα χαρτια γενικα,καποια θα πρεπει να κρατησω εδω για το μωρο και καποια θα παρει ο ανδρας μου μαζι...αν ειναι να δωσουμε τα 100 για να κανουμε ταξιδακια...την κατσαμε...τωρα πηγε ο ανδρας μου στα κεπ να ρωτησει γιατι ειμαι χαλια απο το πρωι...και σκεφτομαι το ενδεχομενο να μην βρει ο ανδρας μου δουλεια, πως θα πεταξω εγω μετα...επρεπε απο την αρχη να παω εγω αλλα δεν μπορω να αφησω το μωρο μου...καθε φορα που παω να την ταισω με πιανουν τα κλαματα...πωπω πολυ χαλια κατασταση...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα!Απο σημερα το πωρι κλαιω συνεχεια, για το κωλοκρατος που μενω...θελω να φυγω δεν αντεχω αλλο εδω περα...Ξερετε τι εγινε?Πηραμε τηλ. στο υπουργειο εξωτερικων.Αυτοι μας ειπαν για την σφραγιδα της χαγης οπως τα ειπε η στελλινουλα και μας ειπαν να παμε στην Νομαρχια μας.Πηγαμε και φαγαμε ενα τετοιο ακυρο κοριτσια που αρχισα να κλαιω εκει μπροστα....μας λεει αααα αυτα θα πρεπει να πατε στην Νομαρχια Θεσσαλονικης, αυτο στο Κιλκις και αυτο στην Εδεσσα για να σας τα φτιαξουν...επαθα ενα σοκ...εδω δεν εχουμε λεφτα να φαμε και με τρεχουν σε ολη την ελλαδα?Κοριτσια εχουμε 400 ευρω και απο αυτα καποια θα πανε στην μεταφραση και σε αυτα τα χαρτια γενικα,καποια θα πρεπει να κρατησω εδω για το μωρο και καποια θα παρει ο ανδρας μου μαζι...αν ειναι να δωσουμε τα 100 για να κανουμε ταξιδακια...την κατσαμε...τωρα πηγε ο ανδρας μου στα κεπ να ρωτησει γιατι ειμαι χαλια απο το πρωι...και σκεφτομαι το ενδεχομενο να μην βρει ο ανδρας μου δουλεια, πως θα πεταξω εγω μετα...επρεπε απο την αρχη να παω εγω αλλα δεν μπορω να αφησω το μωρο μου...καθε φορα που παω να την ταισω με πιανουν τα κλαματα...πωπω πολυ χαλια κατασταση...

Λοιπόν αγάπη, μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ...ΑΚΟΥ ΜΕ.....

φευγεις μόνο με τα έγγραφα στα Ελληνικά και αν λεω αν χρειαστούν μεταφραση εκει θα τα δώσουν σε ορκωτούς μεταφραστές τους συστηματος τους να το κάνουν αυτοι εκει.....ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ....

τίποτα μην μεταφράσεις!!!!

Στελλινουλα ανεβασε μας εσυ!Τι εγινε σημερα?Ειπαν το μεγαλο ΝΑΙ???Αχ ποσο στο ευχομαι...μακαρι να πανε ολα καλα για ολους μας...

Σημερα σήμερα σήμερα?????????????????????????????????????????????????

εγινεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Μάλλον μας πήρανε...Η θέση είναι για 2 ατομα...εχουν επιλέξει 3 αλλά ο άνδρας μου είναι το Νο 1 στο consideration list τους!!!!

Κλαίω ΟΛΟ το απογευμα απο χαράαααααααααααααααααααα

Επιτέλους η ζωή μου χαμογέλασε!!! Μετα απο τόσα χαστούκια ΠΟΥΤ@Ν@ ζωή σε νικησααααααααα


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγάπη, μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ...ΑΚΟΥ ΜΕ.....

φευγεις μόνο με τα έγγραφα στα Ελληνικά και αν λεω αν χρειαστούν μεταφραση εκει θα τα δώσουν σε ορκωτούς μεταφραστές τους συστηματος τους να το κάνουν αυτοι εκει.....ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ....

τίποτα μην μεταφράσεις!!!!

Σημερα σήμερα σήμερα?????????????????????????????????????????????????

εγινεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Μάλλον μας πήρανε...Η θέση είναι για 2 ατομα...εχουν επιλέξει 3 αλλά ο άνδρας μου είναι το Νο 1 στο consideration list τους!!!!

Κλαίω ΟΛΟ το απογευμα απο χαράαααααααααααααααααααα

Επιτέλους η ζωή μου χαμογέλασε!!! Μετα απο τόσα χαστούκια ΠΟΥΤ@Ν@ ζωή σε νικησααααααααα

congratulations!!!!ποσο καιρο σου πηρε?εννοω απο τον σχεδιασμο της μεταναστευσης μεχρι να πεις,εφυγα?!το ρωταω,γιατι σαν πολυ αργα προχωραω εγω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Απο σημερα το πωρι κλαιω συνεχεια, για το κωλοκρατος που μενω...θελω να φυγω δεν αντεχω αλλο εδω περα...Ξερετε τι εγινε?Πηραμε τηλ. στο υπουργειο εξωτερικων.Αυτοι μας ειπαν για την σφραγιδα της χαγης οπως τα ειπε η στελλινουλα και μας ειπαν να παμε στην Νομαρχια μας.Πηγαμε και φαγαμε ενα τετοιο ακυρο κοριτσια που αρχισα να κλαιω εκει μπροστα....μας λεει αααα αυτα θα πρεπει να πατε στην Νομαρχια Θεσσαλονικης, αυτο στο Κιλκις και αυτο στην Εδεσσα για να σας τα φτιαξουν...επαθα ενα σοκ...εδω δεν εχουμε λεφτα να φαμε και με τρεχουν σε ολη την ελλαδα?Κοριτσια εχουμε 400 ευρω και απο αυτα καποια θα πανε στην μεταφραση και σε αυτα τα χαρτια γενικα,καποια θα πρεπει να κρατησω εδω για το μωρο και καποια θα παρει ο ανδρας μου μαζι...αν ειναι να δωσουμε τα 100 για να κανουμε ταξιδακια...την κατσαμε...τωρα πηγε ο ανδρας μου στα κεπ να ρωτησει γιατι ειμαι χαλια απο το πρωι...και σκεφτομαι το ενδεχομενο να μην βρει ο ανδρας μου δουλεια, πως θα πεταξω εγω μετα...επρεπε απο την αρχη να παω εγω αλλα δεν μπορω να αφησω το μωρο μου...καθε φορα που παω να την ταισω με πιανουν τα κλαματα...πωπω πολυ χαλια κατασταση...

γινεται ελλαδα,χωρις να φας πρηξιμο?!μαλλον οχι!!!

καλα και εσυ βρε κουκλα μου,γιατι εβαλες τα κλαματα?!το ευαγγελιο αναποδα επρεπε να τους ψαλεις!!!!οτι μας ειπες να τους το ελεγες στην μουρη!μαλλον δεν ξερουν τι πρεπει να κανουν!!!

η stellinula εχει δικιο!αν ζοριζεσαι,μην κανεις τιποτα,η πηγαινε τα σε απλο μεταφραστη!

παντως σαν γερμανιδα υπηκοος (εισαι,ετσι?) δικαιουσε επιδομα ανεργιας (hartz4) για σενα και την μικρη σου!οπως και επιδομα για το μωρο!

~360Ε για σενα λοιπον + 184Ε για το μωρο.εισαι καλυμενη απο γιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και σου πληρωνουν και το ενοικιο του σπιτιου η τουλαχιστον ενα μερος απο αυτο.ο αντρας σου δεν δικαιουται σαν ελληνας τιποτα,αλλα εχει το δικαιωμα με ενα χαρτι (Ε 303) να πληρωθει ταμειο ανεργιας απο την ελλαδα για 3 μηνες.δηλαδη καπου 500 Ε.βαλτα κατω και μετρησε τα,βγαινουν καπου ενα 1000 το μηνα,με πληρωμενο το ενοικιο!εεεε δεν ειναι και τοσο χαλια,ετσι?!το κλειδι ειναι να πατε εκει μαζι και μολις φτασετε να κανεις αιτηση για τα επιδοματα εσυ!εχεις μεγαλα ατου elzu,μην τα υποτιμας!!!παρε καλυτερα τα λεφτα για τους μεταφραστες και αγορασε εισητηριο για γερμανια!!

η επιθεση ειναι η καλυτερη αμυνα!!η μαμα σου που ειναι?δεν ειναι γερμανια?μηπως μπορει να βοηθησει,να σε φιλοξενησει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

congratulations!!!!ποσο καιρο σου πηρε?εννοω απο τον σχεδιασμο της μεταναστευσης μεχρι να πεις,εφυγα?!το ρωταω,γιατι σαν πολυ αργα προχωραω εγω!

Melydia μου είμαι παλια καραβάνα στην μεταναστευση...Εκανα την πρωτη αποπειρα αρχές του 2009 για Ολλανδία όπου απέτυχε και γυρισαμε πίσω μετά απο 3 μήνες....

Εδω και ενα μιση χρόνο μελετάω σκληρά καθημερινα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ για την δευτερη και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που θα φύγουμε....Ομως ήταν τόσο εντατική η μελέτη μου που ΜΑΛΛΟΝ απέδωσε!!!

Δεν θέλει να ξεφευγεις απο τον στοχο σου, θελει να το κυνηγας συνεχεια και προ πάντων να ενημερωνεσε ΟΣΟ και ΟΠΩΣ μπορείς....

Το ιντερνετ ειναι μεγάλη πηγή πληροφοριών...ΜΕΓΑΛΗ...

Βγαινεις βολτα? Μιλατε με τον περιπτερα? με την ψιλικατζού, την γειτόνισσα, τον ανθρωπο που σε ειδε στο νοσοκομείο και συμπάσχει μαζί σου? Τον ταξιτζή που σε πηγε κάπου? την κοπέλα στο σουπερ μαρκετ? Μιλα κατευθειαν για μεταναστευση, ξέρεις με αυτους ΟΛΟΥΣ εγω μαζεψα ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ πληροφοριες για την ερευνα μου...Καθε φορα απο λίγο μέχρι που έχτισα τον πύργο...

Δεν καθησυχαζω σε αυτην την εργασία φυσικά μεχρι να μας πουν το τελειωτικό ΟΚ, απλά χαιρομαστε τα προεόρτια μωρε....:D


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

γινεται ελλαδα,χωρις να φας πρηξιμο?!μαλλον οχι!!!

καλα και εσυ βρε κουκλα μου,γιατι εβαλες τα κλαματα?!το ευαγγελιο αναποδα επρεπε να τους ψαλεις!!!!οτι μας ειπες να τους το ελεγες στην μουρη!μαλλον δεν ξερουν τι πρεπει να κανουν!!!

η stellinula εχει δικιο!αν ζοριζεσαι,μην κανεις τιποτα,η πηγαινε τα σε απλο μεταφραστη!

παντως σαν γερμανιδα υπηκοος (εισαι,ετσι?) δικαιουσε επιδομα ανεργιας (hartz4) για σενα και την μικρη σου!οπως και επιδομα για το μωρο!

~360Ε για σενα λοιπον + 184Ε για το μωρο.εισαι καλυμενη απο γιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και σου πληρωνουν και το ενοικιο του σπιτιου η τουλαχιστον ενα μερος απο αυτο.ο αντρας σου δεν δικαιουται σαν ελληνας τιποτα,αλλα εχει το δικαιωμα με ενα χαρτι (Ε 303) να πληρωθει ταμειο ανεργιας απο την ελλαδα για 3 μηνες.δηλαδη καπου 500 Ε.βαλτα κατω και μετρησε τα,βγαινουν καπου ενα 1000 το μηνα,με πληρωμενο το ενοικιο!εεεε δεν ειναι και τοσο χαλια,ετσι?!το κλειδι ειναι να πατε εκει μαζι και μολις φτασετε να κανεις αιτηση για τα επιδοματα εσυ!εχεις μεγαλα ατου elzu,μην τα υποτιμας!!!παρε καλυτερα τα λεφτα για τους μεταφραστες και αγορασε εισητηριο για γερμανια!!

η επιθεση ειναι η καλυτερη αμυνα!!η μαμα σου που ειναι?δεν ειναι γερμανια?μηπως μπορει να βοηθησει,να σε φιλοξενησει?

δεν μπορω να φυγω με το μωρο, δεν εχουμε εκει που να μεινουμε...2 ατομα με μωρο να παμε στον θειο ειναι λιγο δυσκολο. Αλλα σκεφτηκα το αλλο.Οταν τελειωσω με τις μεταφρασεις γιατι απο Δευτερα ο ανδρας μου θα παει να τα κανει...Θεσσαλονικη γινεται και το δικο μου που ηταν κιλκις και εδεσσα θα παει την τριτη....μεταφραση θα ζητησουμε να γινει η γρηγορη...Οσο για τα επιδοματα δεν το εχω ψαξει ακομα καλα αλλα ελεγα σημερα να τα κανω...χτες επεσα στο κρεβατι απο της 7...ειχα καταρευση....ουτε το μωρο δεν μπορεσα να ταισω...

ΑΑΑΑΑχχχχχχ στελλινουλα μου!!!Πολυ χαρηκα για εσενα κοπελα μου!Να φυγετε και να μην ξαναγυρισετε!Εγω θελω ολους να τους φτυσω εδω και μολις παω εκει θα διαγραψω την ελληνικη υπηκοοτητα...Χτες με τα νευρα που ειχα εβριζα το ασανσερ της νομαρχιας που το καροτσι δεν το χορουσε ( δημοσια υπηρεσια ) εβριζα τον μ... που παρκαρε την clk του στο πεζοδρομιο...αλλα οχι περασα και του εριξα και μια γρατσουνια να την θυμαται...εβριζα τα πεζοδρομια που εχεις χαλασει τις ροδες του καροτσιου...Θελω να φυγω οσο τιποτα αλλο...και θα ερθω σε δυο καλοκαιρια παλι απλα να δουν την μικρη...

Η μητερα μου δεν ειναι δυστυχως εκει, ειναι εδω αλλα οχι για πολυ και αυτη...περιμενει την μικρη αδερφη μου να παει να σπουδασει και θα παει να προσεχει την γιαγια μου που ειναι εκει....αλλα ειναι μακρια απο εκει που λεμε να παμε....αν δεν μας κατσει η stuttgart θα παμε frankfurt.

Συγνωμη αν σας κουρασα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανετε?σας ευχομαι καλη τυχη οπου και να πατε:Pθα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε τιποτα για γερμανια,και εγω το σκεφτομαι εντονα αλλα δεν γνωριζω πολλα πραγματα,γνωριζετε για τους παιδικους σταθμους τι γινετε?η για τα χαρτια τι πρεπει να κανουμε?καλο ταξιδι σε οποια φυγει:D:D:D:D

γεια σου μπετυ,εχουμε βαλει πολλες πληροφοριες για τα θεματα της γερμανιας.αν θελεις διαβασε λιγο σ'αυτο το post και ειμαι σιγουρη, πως θα παρεις πολλες πληροφοριες!οσον αφορα τα πραγματα ,εχω καταλαβει,οτι για τα δεδομενα της ελλαδας,η γερμανια ειναι καλη!παιρνεις για ελληνικα δεδωμενα καλα λεφτα.αν δεν εισαι γερμανικη υπηκοος,δεν δικαιουσε κοινωνικες βοηθειες,εκτος και αν δουλευεις για ενα χρονο στην γερμανια!τοτε δικαιουσε επιδομα οαεδ,επιδομα ενοικιου,γιατρικη περιθαλψη...αν εχεις παιδια,δικαιουσε ηδη ομως επιδομα παιδιου 184Ε για αρχη,το οποιο αυξανεται αναλογα με την ηλικια του παιδιου,και το παιρνεις μεχρι να κλεισει το παιδι τα 18 χρονια.

σαν ευρωπαιος πολιτης μπορεις να λαβεις με μια αιτηση Ε303 για τρεις μηνες επιδομα ανεργειας απο την ελλαδα.

ολα σου τα επισημα εγγραφα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα και με σφραγιδα της χαγης.για να δουλεψεις στην γερμανια πρεπει να δηλωθεις πρωτα στο τμημα αλλοδαπων και επειτα στο δημαρχειο.για να δηλωθεις στο δημαρχειο απο την αλλη πρεπει να εχεις συμβολαιο ενοικιου.

εαν εχεις τιτλο σπουδων θα πρεπει να φροντισεις να δεις αν αναγνωριζονται οι σπουδες σου απο το εκαστοτε κρατιδιο.διευθυνσεις για αυτα εχουμε βαλει.

τωρα για τους παιδικους σταθμους,ειναι περιζητητα!πρεπει να δηλωθεις απο πολυ νωρις!την ανοιξη για να σε παρουν τον φθινοπορο.αυτο ομως δεν ειναι σιγουρο,διοτι εχουν ολοκληρες λιστες και κοινωνικα κριτηρια.προτιμουνται οι κοινωνικα ασθενεστεροι....υπαρχει ενα ποσο το οποιο πρεπει να πληρωσεις και κυμαινεται,απο περιοχη σε περιοχη.

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να φυγω με το μωρο, δεν εχουμε εκει που να μεινουμε...2 ατομα με μωρο να παμε στον θειο ειναι λιγο δυσκολο. Αλλα σκεφτηκα το αλλο.Οταν τελειωσω με τις μεταφρασεις γιατι απο Δευτερα ο ανδρας μου θα παει να τα κανει...Θεσσαλονικη γινεται και το δικο μου που ηταν κιλκις και εδεσσα θα παει την τριτη....μεταφραση θα ζητησουμε να γινει η γρηγορη...Οσο για τα επιδοματα δεν το εχω ψαξει ακομα καλα αλλα ελεγα σημερα να τα κανω...χτες επεσα στο κρεβατι απο της 7...ειχα καταρευση....ουτε το μωρο δεν μπορεσα να ταισω...

ΑΑΑΑΑχχχχχχ στελλινουλα μου!!!Πολυ χαρηκα για εσενα κοπελα μου!Να φυγετε και να μην ξαναγυρισετε!Εγω θελω ολους να τους φτυσω εδω και μολις παω εκει θα διαγραψω την ελληνικη υπηκοοτητα...Χτες με τα νευρα που ειχα εβριζα το ασανσερ της νομαρχιας που το καροτσι δεν το χορουσε ( δημοσια υπηρεσια ) εβριζα τον μ... που παρκαρε την clk του στο πεζοδρομιο...αλλα οχι περασα και του εριξα και μια γρατσουνια να την θυμαται...εβριζα τα πεζοδρομια που εχεις χαλασει τις ροδες του καροτσιου...Θελω να φυγω οσο τιποτα αλλο...και θα ερθω σε δυο καλοκαιρια παλι απλα να δουν την μικρη...

Η μητερα μου δεν ειναι δυστυχως εκει, ειναι εδω αλλα οχι για πολυ και αυτη...περιμενει την μικρη αδερφη μου να παει να σπουδασει και θα παει να προσεχει την γιαγια μου που ειναι εκει....αλλα ειναι μακρια απο εκει που λεμε να παμε....αν δεν μας κατσει η stuttgart θα παμε frankfurt.

Συγνωμη αν σας κουρασα...

δεν μας κουρασες αγαπη μου!!ειναι συναισθηματα που περναμε ολες μας!!!

δυσκολες στιγμες ειναι αυτες που περναμε!!αναμφισβητητα!!ποσες φορες εχω σκεφτει τα ιδια και εχω βρισει και μαλωσει!!!αλλα πρεπει να φανεις δυνατη!!να συγκρατησεις την ψυχραιμια σου!!για το μωρακι σου!!θελω να παρεις βαθια ανασα και να σκεφτεις ενα χρονο μπροστα.φερε μια εικονα στο μυαλο σου!πως θα ειστε,που...θα σκεφτεσαι αυτες τις μερες και θα γελας!!εστω και γλυκοπικρα!

ηδη εχεις βρει μια ακρη,ξερεις τι πρεπει να κανεις,τι δικαιουσε,που θελεις να πας!λιγο ακομα θελει!!

απο την στιγμη που θελεις να φυγεις θα τα καταφερεις!

εμεις παντως λεμε τελικα να μη παμε στουτγκαρδη γιατι ειναι πολυ ακριβη!!δεν μπορουμε να πληρωσουμε 800-900Ε τον μηνα!στη μεση της γερμανιας βρισκεις με 500Ε.νομιζω οτι το αγχος μας θα ειναι μικροτερο αν και το ενοικιο θα ειναι μικροτερο!

Link to comment
Share on other sites

Melydia μου είμαι παλια καραβάνα στην μεταναστευση...Εκανα την πρωτη αποπειρα αρχές του 2009 για Ολλανδία όπου απέτυχε και γυρισαμε πίσω μετά απο 3 μήνες....

Εδω και ενα μιση χρόνο μελετάω σκληρά καθημερινα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ για την δευτερη και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που θα φύγουμε....Ομως ήταν τόσο εντατική η μελέτη μου που ΜΑΛΛΟΝ απέδωσε!!!

Δεν θέλει να ξεφευγεις απο τον στοχο σου, θελει να το κυνηγας συνεχεια και προ πάντων να ενημερωνεσε ΟΣΟ και ΟΠΩΣ μπορείς....

Το ιντερνετ ειναι μεγάλη πηγή πληροφοριών...ΜΕΓΑΛΗ...

Βγαινεις βολτα? Μιλατε με τον περιπτερα? με την ψιλικατζού, την γειτόνισσα, τον ανθρωπο που σε ειδε στο νοσοκομείο και συμπάσχει μαζί σου? Τον ταξιτζή που σε πηγε κάπου? την κοπέλα στο σουπερ μαρκετ? Μιλα κατευθειαν για μεταναστευση, ξέρεις με αυτους ΟΛΟΥΣ εγω μαζεψα ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ πληροφοριες για την ερευνα μου...Καθε φορα απο λίγο μέχρι που έχτισα τον πύργο...

Δεν καθησυχαζω σε αυτην την εργασία φυσικά μεχρι να μας πουν το τελειωτικό ΟΚ, απλά χαιρομαστε τα προεόρτια μωρε....:D

εχεις δικιο!θελει πληροφορηση!εσυ ομως σαν παλια!!;) ποια πραγματα πηγαν στραβα την πρωτη φορα?ποια λαθη εκανες την πρωτη που δεν θα κανεις την δευτερη?λαθη απο τα οποια μπορουμε να μαθουμε και εμεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν μας κουρασες αγαπη μου!!ειναι συναισθηματα που περναμε ολες μας!!!

δυσκολες στιγμες ειναι αυτες που περναμε!!αναμφισβητητα!!ποσες φορες εχω σκεφτει τα ιδια και εχω βρισει και μαλωσει!!!αλλα πρεπει να φανεις δυνατη!!να συγκρατησεις την ψυχραιμια σου!!για το μωρακι σου!!θελω να παρεις βαθια ανασα και να σκεφτεις ενα χρονο μπροστα.φερε μια εικονα στο μυαλο σου!πως θα ειστε,που...θα σκεφτεσαι αυτες τις μερες και θα γελας!!εστω και γλυκοπικρα!

ηδη εχεις βρει μια ακρη,ξερεις τι πρεπει να κανεις,τι δικαιουσε,που θελεις να πας!λιγο ακομα θελει!!

απο την στιγμη που θελεις να φυγεις θα τα καταφερεις!

εμεις παντως λεμε τελικα να μη παμε στουτγκαρδη γιατι ειναι πολυ ακριβη!!δεν μπορουμε να πληρωσουμε 800-900Ε τον μηνα!στη μεση της γερμανιας βρισκεις με 500Ε.νομιζω οτι το αγχος μας θα ειναι μικροτερο αν και το ενοικιο θα ειναι μικροτερο!

Παμε στουτγκαρδη γιατι εχει συγγενεις ο ανδρας μου εκει και μπορει να μεινει.Αν δεν ειχαμε το μωρο και ειμασταν μονοι θα πηγαιναμε και εμεις καπου στο dortmund καπου εκει ειναι πολυ φθηνα.Θα δουμε γιατι ειπαμε αν δεν βρουμε τιποτα εκει να παω στους συγγενεις της μαμας μου στην φρανκφουρτη αλλα εκει απο την αλλη δεν εχει επιχειρησεις οπως εχει στην στουτγαρδη.Αρχικα ειπαμε για εκει γιατι εκει εχει ολες τις εταιρειες που μπορει να δουλεψει ο ανδρας μου...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο!θελει πληροφορηση!εσυ ομως σαν παλια!!;) ποια πραγματα πηγαν στραβα την πρωτη φορα?ποια λαθη εκανες την πρωτη που δεν θα κανεις την δευτερη?λαθη απο τα οποια μπορουμε να μαθουμε και εμεις?

εδω ειναι η ιστορία μου την πρώτη φορά...Προς αποφυγη λαθών λοιπόν:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1559125&postcount=61

δεν μπορω να φυγω με το μωρο, δεν εχουμε εκει που να μεινουμε...2 ατομα με μωρο να παμε στον θειο ειναι λιγο δυσκολο. Αλλα σκεφτηκα το αλλο.Οταν τελειωσω με τις μεταφρασεις γιατι απο Δευτερα ο ανδρας μου θα παει να τα κανει...Θεσσαλονικη γινεται και το δικο μου που ηταν κιλκις και εδεσσα θα παει την τριτη....μεταφραση θα ζητησουμε να γινει η γρηγορη...Οσο για τα επιδοματα δεν το εχω ψαξει ακομα καλα αλλα ελεγα σημερα να τα κανω...χτες επεσα στο κρεβατι απο της 7...ειχα καταρευση....ουτε το μωρο δεν μπορεσα να ταισω...

ΑΑΑΑΑχχχχχχ στελλινουλα μου!!!Πολυ χαρηκα για εσενα κοπελα μου!Να φυγετε και να μην ξαναγυρισετε!Εγω θελω ολους να τους φτυσω εδω και μολις παω εκει θα διαγραψω την ελληνικη υπηκοοτητα...Χτες με τα νευρα που ειχα εβριζα το ασανσερ της νομαρχιας που το καροτσι δεν το χορουσε ( δημοσια υπηρεσια ) εβριζα τον μ... που παρκαρε την clk του στο πεζοδρομιο...αλλα οχι περασα και του εριξα και μια γρατσουνια να την θυμαται...εβριζα τα πεζοδρομια που εχεις χαλασει τις ροδες του καροτσιου...Θελω να φυγω οσο τιποτα αλλο...και θα ερθω σε δυο καλοκαιρια παλι απλα να δουν την μικρη...

Η μητερα μου δεν ειναι δυστυχως εκει, ειναι εδω αλλα οχι για πολυ και αυτη...περιμενει την μικρη αδερφη μου να παει να σπουδασει και θα παει να προσεχει την γιαγια μου που ειναι εκει....αλλα ειναι μακρια απο εκει που λεμε να παμε....αν δεν μας κατσει η stuttgart θα παμε frankfurt.

Συγνωμη αν σας κουρασα...

Δεν μας κουρασες ελζού μου, ΟΛΟΙ εχουμε αγανακτίσει και όλη εχουμε σπάσει, αρκει να ειμαστε δυνατοί να επανερχόμεθα στα ίσα μας....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

τρομερη ιστορια!ησασταν πολυ γενναιοι!!

οποτε το μυστικο ειναι,να παει πρωτα ο ενας να βρει δουλεια,και οσο το δυνατον πιο κοντα σε φιλους και συγγενεις εκει?και φυσικα να ξερει την γλωσσα?

Link to comment
Share on other sites

τρομερη ιστορια!ησασταν πολυ γενναιοι!!

οποτε το μυστικο ειναι,να παει πρωτα ο ενας να βρει δουλεια,και οσο το δυνατον πιο κοντα σε φιλους και συγγενεις εκει?και φυσικα να ξερει την γλωσσα?

όχι όχι όχι λάθος συμπερασμα εκτός της γλωσσας που φυσικα πρεπει να γνωριζεις ΔΕΝ το συζητω....

Τα συμπερασματα ειναι τα εξης:

ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΛΕΟΝ (ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ)

- Πληροφορεισε ασταματητα ΠΑΝΤΟΥ

- Προσπαθεις να λυσεις το θεμα της διαμονης πριν φυγεις και εννοω ΟΧΙ σε ξενοδοχεια γιατι φευγουν ενας σκασμός λεφτα εκει...Για αρχη εστω ενα δωματιο (όχι ολόκληρο σπιτι) για 1,2 μηνες μέχρι να τακτοποιηθειτε! (ΕΔΩ κολλαει το σταματας να σκεφτεσε ελληνικα)

- Το μότο μου είναι μόνος σου χόρευε και όσο θελεις πήδα...Μακρυα απο φιλους και συγγενεις και γνωστούς Σχεδόν πάντα σε πουλάνε (πιστεψε με δεν σου λέω υπερβολες) μπορούν να στο επιβεβαιωσουν ΠΟΛΛΟΙ....μην πιστευεις λόγια τύπου "Ελα εδω και θα σε βοηθησουμε εμεις" αν τα πιστεψεις εισαι αξια της μοιρας σου...

- Προετοιμαζεις όσες χαρτούρες μπορείς απο εδω πριν φύγεις (τα ειπαμε πιο πριν αυτα τα θυμασαι)

- Να εχεις κανει λιστα τις διευθυνσεις της Γερμανιας για τις υπηρεσίες τους για να μην ψαχνεσε εκει

α)εφορια

β)πρεσβείες και προξενεια

γ)οαεδ

δ)ελληνικες κοινώτητες (αν θες, εγω δεν θελω επουδενει)

- Να εχεις σημειωσει τις δουλειες ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ με το που πατησεις το πόδι σου για να μην ξεφευγεις απο τον στόχο σου και χάνεις μέρες έτσι

πχ.

1)Να μιλησω με πρεσβεία

2)Να πάω στο τάδε μεσιτικό

3)Να πάω να ωγάλω αντιστοιχο ΑΦΜ

4)Να μιλήσω για να βρω σπίτι με τους τάδε

.

.

.

10)...

- να πάς εδω πριν φύγεις στον ασφαλιστικό σου φορέα (ΟΓΑ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ) και να βγάλεις την μπλέ ευρωπαικη κάρτα ασφάλισης (health insurance card) που σε καλύπτει για ένα χρόνο σε Όλη τη ΕΕ για τυχόν απρόβλεπτα ατυχηματα καλυπτεσε στα νοσοκομεια τους εκει (αλλα μονο επιγοντα περιστατικα ε? όχι με πονεσε το δόντι μου πάω οδοντιατρό...) Είναι ΔΩΡΕΑΝ και κάνει μια εβδομαδα να εκδοθει και στην στέλνουν σπίτι σου.

- Να ενημερωθεις για τον καταλληλο καιρό της χωρας που θα πας και να πάρεις μονο τα ρούχα του καιρου αυτου και όχι μαλακιτσες εξτρα όπως είχαμε κανει εμεις που κουβαλάγαμε σαν χαμαληδες 2 βαλιτσάρες των 20 κιλών και 2 των 8 κιλών και μας έπεσαν τα χέρια άδικα τελικα...

- Να ενημερωθεις για ΟΛΕΣ τις τοπικες εφημεριδες που βγαινουν εκει και να τις παίρνεις με το που εκδιδονται στις 7 το πρωί και 8 μιση να εισαι έτοιμη να παιρνεις τηλέφωνο να εισαι απο τις πρώτες (είτε για κάποια εργασία που είδες είτε για κάποιο σπίτι) ειναι τίπ που δεν το ξέρουν πολλοί...

- Να κάνεις ενα πολυ πολυ καλό βιογραφικο στα πρότυπα τις χωρας που θα πας και όχι βάση ελληνικών δεδομένω, η κάθε χωρα έχει τις φόρμες τις και στυλ της, να κάνεις register σε έμπιστα site εργασιας και να στέλνεις το βιογραφικο σου σε αναλογες αγγελίες...το μυστικό ειναι την άλλη μέρα να επικοινωνεις με τον ατζέντη της συγκεκριμένης αγγελίας και να συζητας μαζι τους για το πως ειδε το βιογραφικο σου αν ειναι καλό κλπ κλπ...Αυτο εχει αποτελεσμα να σου παίρνει επιτοπου μια μινι συνεντευξη και να προωθει το βιογραφικο σου σε αναλογες θέσεις...Αν δεν το κάνεις αυτο το πιθανον ειναι το βιογραφικο σου να πάει στα ηλεκτρονικα του σκουπιδια....Κοινως πρεπει να το κοινηγας συνεχεια!!!

- Αρχιζεις να μαθαινεις την γλώσσα λιγο λιγο απο πριν φυγεις αν δεν την ξέρεις καθόλου αλλιώς με το που πατας το πόδι σου κοιτας να γραφθεις στα επιδοτουμενα προγραμματα εκμαθηση γλώσσας....

Αυτα ειναι απο ΟΛΙΓΑ από τα ΠΟΛΛΑ που πρεπει να προσεξεις αλλα ειναι κυριου ενδιαφέροντος....Καλη επιτυχια!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...