Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

μια ερωτηση η μεταφραση η κανονικη απο το υπουργειο,ποσες μερες κανει?

καλα κανετε και φευγετε νωρις!εγω εχω μπλεξει με το πακεταρισμα,και δεν λεω να τελειωσω!λεω να φυγω αρχες ιανουαριου και να μην γυρισω ΠΟΤΕ!!!!

οσο για τα γερμανικα μου,τα θεωρω μητρικη μου,μια που γεννηθηκα και μεγαλωσα εκει!

καλη τυχη σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και μια ερωτηση ακομα,στελνω τα χαρτια στο υπουργειο για μεταφραση και βαζουν αυτοι απο εκει την σφραγιδα της χαγης η πρεπει να παω αλλου για αυτο?εγω ζω στην κερκυρα-ποιος ας πουμε θα μπορουσε???

Link to comment
Share on other sites

Melydia επειδη τα εκανα...την σφραγιδα της χαγης μου την ζητησαν απο το υπουργειο οποτε δεν την κανουν αυτοι μαλλον...Να σου φερω παραδειγμα...

Ο ανδρας μου σπουδασε Θεσσαλονικη και εγω Κιλκις οποτε επρεπε τα πτυχια να παει στην νομαρχια θεσσαλονικης να τα επικυρωσει.

Γεννησα Εδεσσα οποτε επρεπε να παει στην Εδεσσα για να επικυρωση ληξιαρχικη πραξη γεννησησ της μικρης.

Το απολυτηριο λυκειου στο δικο του λυκειο και το δικο μου στο δικο μου ( παλι καλα που δεν πηγαμε λυκειο σε καμια Κρητη )

Τα υπολοιπα ολα στην νομαρχια.

Τα χαρτια τα στειλαμε με κουριερ την Τεταρτη 26 του μηνος και 4 του μηνος τα ειχαμε γιατι ειχε πεσει και 28η.

Πληρωσαμε για την μεταφραση σε 3 εργασιμες ημερες γιάυτο και 270ευρω μαζι με κουριερ 300...

Οσο για τα γερμανικα ο ανδρας εκανε γρηγορα μαθηματα για 2 μηνες.Εμαθε τα βασικα μονο επιπεδου Β1.Αλλα σε συνεντευξεις που εκλεισε μπορει να κανει και συνεντευξη στα αγγλικα.Εχει ειδικοτητα που την θελουν και την ψαχνουν σαν τρελοι γιάυτο νομιζω αλλιως δεν νομιζω να εμπαιναν σε αυτην την διαδικασια.

Εμενα ειναι η μητρικη μου γλωσσα αλλα μην φανταστεις οτι την ξερω και καλα...οτι μιλουσα με την μαμα μου.Δηλαδη να γραφω δεν ξερω καλα και λεξεις οχι τοσο καθημερινες δεν τις ξερω καθολου.Η μελυδια σαν καθηγητρια ξερει πολλα περισσοτερα.

Αλλα εγω εχω ενα ατου...εχω την Γερμανικη υπηκοοτητα και σε βοηθανε πολυ.

Μελυδια μου και εμεις ειπαμε αν τωρα ο ανδρας μου δεν κανει κατι θα παμε και εμεις τον ιανουαριο μετα μαζι ( η μικρη στην μαμα μου θα μεινει εδω στην ελλαδα ) να βρουμε δουλεια, να κανονισω αν μπορω για αρχη να παρω κανενα επιδομα και να ερθω μετα να παρω την μικρη.

Αλλα ειμαι θετικη οτι ο ανδρας μου θα βρει κατι...Σημερα ειναι η δυσκολη μερα του αποχωρισμού.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Εχω νεα απο το μετωπο που λεγεται γερμανια.Ο ανδρας μου δεν βρισκει πουθενα δουλεια γιατι οι δυο μηνες δεν φτανουν, δηλαδη τα βασικα...θελουν χαρτι να δειχνει οτι εκει κανει 6 μηνες μαθημα.Οποτε κοριτσια οσες δεν ξερετε να μιλατε μην πατε...ακομα και σε ελληνες με ψωροεταιριουλες ρωτησε και του ειπαν αυτο το πραγμα...τωρα μενει να παει σε ταβερνες αλλα δεν το βλεπει γιατι εχουν παει απειρες οικογενειες και εχουν γεμισει οι θεσεις...κοριτσια αργησαμε μου φαινεται...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι τοσο ευκολα αυτο να το κανω, δεν μπορω να αφησω το παιδακι μου που ειναι 7 μηνων...εδω εφυγε ο μπαμπας της και ολο μπ μπ ΄λεει...παλι καλα υπαρχει και το skype και τον βλεπει λιγο.Το σκεφτομαι να παω για Ιανουαριο αν μεχρι τοτε δεν εχουμε βρει κατι εδω...Αλλιως μια και καλα την ανοιξη ολοι μαζι...με λιγα λεφτα στην ακρη για την αρχη...θα ειναι και πιο μεγαλη η μικρη θα ειναι πιο ευκολα για να βρω βρεφικο.Τωρα ειναι δυσκολο γιατι δεν υπαρχουν λεφτα να νοικιασω κατι.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα,σε καταλαβαινω!οταν ειναι μικρο το μικρο δεν θελεις να υποχρεωθεις και στους αλλους!αυτο ειναι αληθεια!παντως μην το βαλεις κατω!

εγω αυτον τον καιρο εχω κολλησει με την σφραγιδα της χαγης!σπουδασα αθηνα,γεννησα και παντρευτηκα θεσσαλονικη και τωρα μενω κερκυρα!και μου ζητανε να βαλω σφραγιδες σε ολες αυτες τις περιφερειες!!!!!!!PLAKA ΚΑΝΟΥΝ!!!!!!!!!!!!αααα και ο αντρας μου σπουδασε λαρισσα!!!!!ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα!Μελυδια μου στο ειχα πει οτι θελουν να γυρισεις ολη την Ελλαδα.Δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.Εμεις βρηκαμε δουλειαααα!Αλλα δεν δεχτηκε.Ηταν στα mcdonals και θελουν να κανεις ενα σεμιναριο 2 εβδομαδων και η πρωτη ελευθερη θεση ηταν 1 δεκεμβριου.Δεν γινοταν ως τοτε να μενει στους θειους και θα ηθελε και γερμανικα για να καταλαβει λογικα αλλα ετσι και αλλιως θα ερχοταν γιατι εκεινη ακριβως την ημερα μαθαμε για ενα θεμα υγειας δικο μου και ισως χρειαστω και εγχειρηση.Οποτε ειπαμε να κανουμε κουτσα στραβα εδω καμια δουλεια, να κανει το 6μηνο που χρειαζεται στο γκετε και να φυγουμε ολοι μαζι αφου χρονισει η μικρη.Με λιγα λεφτα στην ακρη για αρχη.Αλλα δουλειες υπαρχουν.Αρκει να ξερετε γερμανικα.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα,

όταν βρω χρόνο θα σας γράψω τα νεα μου σε κατεβατό προς το παρών ειμαστε απλά καλά.

Ελζού μου δυναμη αγαπάκι, το ξεραμε οτι θα αντιμετωπισουμε δυσκολίες, κρατηστε γερά για το μέλλον του μωρού σας!!!

Μελυδιάκι μου τι κανετε? Πως πάνε τα σχεδια?

Κατρίν,

Υπηρεσια μεταφράσεων και επικυρωσεων Θεσσαλονικης

Τσιμισκη 43

Τκ : 54623 Θεσσαλονικη

Τηλ: 801 500 3692

(ειναι το British council εκει http://www.britishcouncil.org/gr/greece.htm )

Πάρε και ενα τηλέφωνο πριν πας να εισαι σιγουρη!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μαστε κ εμεις αποφασισμενοι για εξω.Θα φυγουμε σε κανενα χρονο περιπου,ως πρωτη επιλογη η Γερμανια ,λογο αποστασης.Αν καποιος γνωριζει...θα ηθελα να ρωτησω το εξης...εχω το europass με αγγλικη γλωσσα,προυπηρεσια σε Ιρλανδια(αγγλοφωνο σχολειο) κ γερμανια(σε ελληνοφωνο σχολειο).Γερμανικα δε γνωριζουμε κανενας εκ των δυο,γνωστους...ειναι σα να μην εχουμε!Με το πτυχιο μου μπορω να εργαστω σε οποιοδηποτε παιδικο σταθμιο ενταγμενο στην ευρωπη κ κυριως...σε ελληνοφωνα σχολεια,κ ως παιδαγωγος κ ως μουσικος κ.λ.π. καθως τα πτυχια μου ειναι κρατικα σαφως.Ποσο δυσκολο ειναι να βρεις εκει δουλεια με τις προυποθεσεις μου,τι διαδικασια μπορει να απαιτειται ωστε να απευθυνθω σε ελληνοφωνα σχολεια για δουλεια κ.λ.π.?

Πανε χρονια κ δε θυμαμαι κ πολλα απο γερμανια..πως ειναι με τα ενοικια σπιτιου εκει,τι ισχυει σε κοστος,τροπο ζωης κ.λ.π.?

Link to comment
Share on other sites

Λενα μου καλησπερα και σε σενα.Δεν ξερω να απαντησω σε αυτα που ρωτας αλλα θα σου πω ενα που ξερω σιγουρα.Τα ελληνικα σχολεια εχουν κλεισει στην γερμανια πανω απο μισα...μηπως γι'αυτον τον λογο θα ειναι λιγο δυσκολοτερο να βρεις δουλεια?Γιατι αυτοι που ηταν μοιράστηκαν στα αλλα που εχουν μεινει ακομα.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...