Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

στεllinula εισαι μεγαλη βοηθεια!!!

αυτο με την ασφαλιση θα το κανω!

Χτύπησαν «κόκκινο» οι εγγραφές για εκμάθηση γερμανικών

Οι νέοι Έλληνες ετοιμάζονται να μεταναστεύσουν για Αυστραλία και Γερμανία

22/10/2011 | 10:40Τελευταία Ενημέρωση: 10:40 22/10/2011

17BCE5C0F7BB0D0F3B1F11C7E7B61AFB.jpg

Ραγδαία αύξηση των εγγραφών ενηλίκων καταγράφουν τα φροντιστήρια εκμάθησης γερμανικών, καθώς μετά την Αυστραλία, δημοφιλέστερος μεταναστευτικός προορισμός είναι η Γερμανία.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ της εφημερίδας «Ελεύθερος Τύπος», ήδη από πέρυσι οι Έλληνες άνω των 18 ετών που επιθυμούν να μάθουν γερμανικά είχαν αρχίσει να αυξάνονται, τους τελευταίους όμως μήνες οι εγγραφές στα φροντιστήρια χτύπησαν «κόκκινο».

Την πρόθεση των Ελλήνων να εγκαταλείψουν τη χώρα τους και τις προβλέψεις για νέο μεγάλο κύμα μετανάστευσης καταγράφουν τα ξένα μέσα ενημέρωσης. Πρόσφατο ρεπορτάζ στη γερμανική εφημερίδα «Kolner Stadt Anzeiger» με τίτλο «Τρελός για τη Γερμανία», επισημαίνει την αύξηση στη ζήτηση για εκμάθηση γερμανικών, κυρίως από νέους Έλληνες, με σκοπό να εγκατασταθούν στη Γερμανία.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, το 2011 ο αριθμός των ενηλίκων που μαθαίνουν τη γλώσσα αυξήθηκε κατά 70% σε σύγκριση με την περυσινή χρονιά, ενώ το προφίλ των μαθητών είναι κυρίως φοιτητές και εξειδικευμένοι νέοι από 25 ετών και πάνω.

Στο μεταξύ, πτώση στο 5,2% από 5,3% που ήταν τον προηγούμενο μήνα, σημείωσε το Σεπτέμβριο η ανεργία στην Αυστραλία. Η στατιστική υπηρεσία της χώρας ανακοίνωσε ότι τον περασμένο μήνα έγιναν 20.400 προσλήψεις, αριθμός διπλάσιος από αυτόν που ανέμενε η αγορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαθαίνουμε γερμανικά για να μεταναστεύσουμε»

Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2011, 11:48

A53ABD8AEA50C3B12C0815BE82069127.jpg

Αυξάνεται ο αριθμός των Ελλήνων που θέλουν να εργαστούν στη Γερμανία

Μετά την Αυστραλία, δημοφιλέστερος μεταναστευτικός προορισμός είναι η Γερμανία. Για το λόγο αυτό τα φροντιστήρια εκμάθησης της γλώσσας βλέπουν τις εγγραφές ενηλίκων να αυξάνονται ραγδαία.

«Από τον Σεπτέμβριο είχαμε αύξηση περίπου 30% στις εγγραφές ενηλίκων» λέει ο Κλάους Μίλερ - Μπατσαλιάς, ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου γερμανικών «Muller».

Ήδη από πέρυσι οι Έλληνες άνω των 18 ετών που επιθυμούν να μάθουν γερμανικά είχαν αρχίσει να αυξάνονται, τους τελευταίους μήνες όμως οι εγγραφές στα φροντιστήρια χτύπησαν «κόκκινο». «Οι περισσότεροι έρχονται να μάθουν τη γλώσσα, προκειμένου να φύγουν στη Γερμανία, είτε για μεταπτυχιακό είτε για εργασία» αναφέρει ο Κλάους Μίλερ.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Ελεύθερος Τύπος», η πιο συχνή ερώτηση που κάνουν οι μαθητές στον καθηγητή είναι για τις συνθήκες εργασίας στη Γερμανία.

Πρόσφατο ρεπορτάζ στη γερμανική εφημερίδα «Kolner Stadt Anzeiger» επισημαίνει την αύξηση στη ζήτηση για εκμάθηση γερμανικών, κυρίως από νέους Έλληνες, με σκοπό να εγκατασταθούν στη Γερμανία. Κατά 70% αυξήθηκε ο αριθμός των ενηλίκων που μαθαίνουν τη γλώσσα το 2011, σε σύγκριση με την περσινή χρονιά, ενώ το προφίλ των μαθητών είναι κυρίως φοιτητές και εξειδικευμένοι νέοι από 25 ετών και πάνω.

Σημειώνεται ότι στο Europass έχουν κατατεθεί 43.355 βιογραφικά στα ελληνικά από την αρχή του χρόνου, ενώ 67.633 βιογραφικά κατέθεσαν στην ιστοσελίδα πολίτες που διαμένουν στην Ελλάδα.

Το 84% των φοιτητών και μαθητών του λυκείου επιθυμούν να εγκαταλείψουν την χώρα και 15.000 Έλληνες εκτιμάται ότι θα μεταναστεύσουν στη Γερμανία το 2012.

Link to comment
Share on other sites

http://www.berliner-zeitung.de/newsticker/immer-mehr-griechen-kehren-ihrer-heimat-den-ruecken-und-kommen-voller-hoffnung-nach-berlin--als-erstes-lernen-sie-deutsch-schoene-straende-sind-nicht-genug,10917074,10954162.html

ολο και περισσοτεροι ελληνες φευγουν απο την χωρα τους-αρθρο γερμανικης εφημεριδας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bundesagentur wirbt um Fachkrδfte aus Sόdeuropa

Bei der Bewδltigung des Fachkrδftemangels setzt die Bundesagentur fόr Arbeit zunehmend auf qualifizierte Zuwanderer aus europδischen Krisenlδndern wie Spanien, Griechenland und Portugal. "Es gibt ein groίes Potenzial in Spanien, tausende von Ingenieuren sind arbeitslos, auch IT-Spezialisten", sagte die Direktorin der Zentralen Auslands- und Fachvermittlung (ZAV) der Tageszeitung "Die Welt". 17.000 Spanier seien grundsδtzlich an einer Arbeit in Deutschland interessiert.

Pflegekrδfte aus Portugal

Sondiert werde auch in Griechenland und Portugal, sagte Varnhagen weiter. So gebe es in Portugal ein groίes Interesse von Pflegekrδften, nach Deutschland zu kommen. Auch fόr griechische Mediziner sei Deutschland interessant. Potenzial fόr Ingenieure, Δrzte, Pflegepersonal und Facharbeiter gebe es aber auch in Bulgarien und Kroatien.

Haupthindernis fόr qualifizierte Fachkrδfte aus dem Ausland seien fehlende Kenntnisse der deutschen Sprache. "Deutsch gilt als schwer zu erlernen", sagte Varnhagen. In vielen Lδndern Europas werde Deutsch gar nicht mehr als Fremdsprache angeboten. "Viele Hochqualifizierte lernen nur Englisch und gehen dann eben auch in englischsprachige Lδnder, wenn sie in ihrem Heimatland keine Beschδftigung finden."

Link to comment
Share on other sites

Απο φίλη μου που μένει Μόναχο έμαθα ότι ζητάνε πολύ άτομα για καθαριότητα ,όχι όμως για 8ωρο ,και μάγειρες...

Επίσης βρεφονηπιοκόμους.

Πολλές αγγελίες όμως ,η ίδια απορεί.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη εποχή για μεταναστευση ,έρχεται ο χειμώνας και θα χρειαστείτε εξτρα ρούχα εκεί.Μην περιμένετε να ντυθείτε με τα χειμωνιάτικα της ΕλλάδαςΤο κρύο εκεί δεν συγκρίνεται με το χειμώνα της Ελλάδας.

Η καλυτερη εποχή για μετανάστευση είναι μετά το Μάιο ,που έχει γλυκάνει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Απο φίλη μου που μένει Μόναχο έμαθα ότι ζητάνε πολύ άτομα για καθαριότητα ,όχι όμως για 8ωρο ,και μάγειρες...

Επίσης βρεφονηπιοκόμους.

Πολλές αγγελίες όμως ,η ίδια απορεί.

Γιατι απορεις????Οι γερμανοι δεν κανουν τετοιες δουλειες...εδω λεει θελουν να ερθουν Ελλαδα γιατι εκει δεν μπορουν να δουλευουν για 7,5 ευρω την ωρα...που για να λεμε την αληθεια και εγω για καθαριοτητα το ψαχνω...κοριτσια 10 -12 ευρω την ωρα πανε...σε εταιρειες πρεπει να παιρνουν λιγο λιγοτερα...δεν ειναι 8ωρο αλλα κανονιζεις ετσι τα σπιτια που μπορεις να το κανεις εσυ να ειναι 8ωρο....


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

τι λετε κοριτσια?!7,5Ε την ωρα!!μακαρι να περναμε τοσα!ο αντρας μου δουλευει security για ξενοδοχεια στην κερκυρα και περνει 20Ε την μερα για 8ωρο!!αντιστοιχει με 2,? την ωρα!!!

και μενα σαν καθηγητρια σχολειου για 400-500Ε με προοριζουν!!οποτε 1000 φορες καθαριστρια ετσι ωστε να εχουν να φανε τα παιδια μου!!!

οπως το εθεσε μια φιλη μου<πρεπει μερικες φορες να σκαψεις στα σκ..τα για να βρεις χρυσο>!!

τελικα elzu ποια χαρτια εδωσες για μεταφραση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα 7,5 ευρώ είναι καθαρά ή μεικτά; Γιατί αν είναι μεικτά δεν είναι πολλά, ειδικά αν μένεις σε μεγάλη (ακριβή) πόλη.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μικτα ειναι τα 7,5...ναι δεν ειναι πολλα αλλα δεν ειναι καλυτερα απο τα 2??????

Τα δωσαμε τα χαρτια σημερα τα στειλαμε...2 πτυχια μαζι με αναλυτικη βαθμολογια για να βλεπουν τι μαθηματα εχουμε κανει...μια βεβαιωση του ανδρα μου οτι ξερει απο υπολογιστες απο το τει του, οικογενειακη κατασταση, ληξιαρχικη πραξη γεννησης της μικρης, ληξιαρχικη πραξη γαμου, τα απολυτηρια λυκειου ολα μαζι ηταν 15 σελιδες...και μας ειπαν 260 ευρω περιπου...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

αλλα ξεχασα να γραψω οτι ζητησαμε επειγουσα μεταφραση που κανει 3-4 μερες εργασιμες γιατι την κυριακη την αλλη φευγει ο ανδρας μου και δεν ξεραμε τι χαρτια θα χρειαστει...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο Νόμου για την Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στο εξωτερικό

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Δελτίο Τύπου 24.10.11

http://www.deutsch.gr/new.php?j=1385

για οσες μανουλες στο εξωτερικο αναρωτιουνται....

Link to comment
Share on other sites

Μικτα ειναι τα 7,5...ναι δεν ειναι πολλα αλλα δεν ειναι καλυτερα απο τα 2??????

Τα δωσαμε τα χαρτια σημερα τα στειλαμε...2 πτυχια μαζι με αναλυτικη βαθμολογια για να βλεπουν τι μαθηματα εχουμε κανει...μια βεβαιωση του ανδρα μου οτι ξερει απο υπολογιστες απο το τει του, οικογενειακη κατασταση, ληξιαρχικη πραξη γεννησης της μικρης, ληξιαρχικη πραξη γαμου, τα απολυτηρια λυκειου ολα μαζι ηταν 15 σελιδες...και μας ειπαν 260 ευρω περιπου...

πραγματικα τα εστειλες ολα!

τελικα που τα στειλατε?ολα στη θεσσαλονικη θα τα μεταφρασετε?γιατι μπερδευτηκα!

τα 7,5 μεικτα ειναι πραγματικα λιγα!ποσο ειναι καθαρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...