Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Λουλούδια 2

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Να μαστε κ εμεις αποφασισμενοι για εξω.Θα φυγουμε σε κανενα χρονο περιπου,ως πρωτη επιλογη η Γερμανια ,λογο αποστασης.Αν καποιος γνωριζει...θα ηθελα να ρωτησω το εξης...εχω το europass με αγγλικη γλωσσα,προυπηρεσια σε Ιρλανδια(αγγλοφωνο σχολειο) κ γερμανια(σε ελληνοφωνο σχολειο).Γερμανικα δε γνωριζουμε κανενας εκ των δυο,γνωστους...ειναι σα να μην εχουμε!Με το πτυχιο μου μπορω να εργαστω σε οποιοδηποτε παιδικο σταθμιο ενταγμενο στην ευρωπη κ κυριως...σε ελληνοφωνα σχολεια,κ ως παιδαγωγος κ ως μουσικος κ.λ.π. καθως τα πτυχια μου ειναι κρατικα σαφως.Ποσο δυσκολο ειναι να βρεις εκει δουλεια με τις προυποθεσεις μου,τι διαδικασια μπορει να απαιτειται ωστε να απευθυνθω σε ελληνοφωνα σχολεια για δουλεια κ.λ.π.?

Πανε χρονια κ δε θυμαμαι κ πολλα απο γερμανια..πως ειναι με τα ενοικια σπιτιου εκει,τι ισχυει σε κοστος,τροπο ζωης κ.λ.π.?

γεια σου!μια ερωτηση,τι ειναι το euopass?τι σπουδες ειναι ακριβως αυτες που εκανες και που?

για τα σχολεια στην γερμανια(ελληνοφωνα) ξερω οτι γινεται μονο μεσω υπουργειου παιδειας ως διορισμενος εκπαιδευτικος με 5ετη αποσπαση στο εξωτερικο...αλλα εχουν συγχωνευτει σχολεια και εκει-αλλα εχουν κλεισει.και δεν προσλαμβανουν,η τουλαχιστον πολυ δυσκολα,εκπαιδευτικο προσωπικο....το δοκιμασα και εγω...

τωρα θα πρεπει να αναγνωριστουν τα πτυχεια σου απο το γερμανικο κρατος για να δουλεψεις εκει σε κατι σχετικο.ψαξε λιγο στα παλιοτερα που γραψαμε,εχουμε βαλει και διευθυνσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια μου καλησπέρα,

όταν βρω χρόνο θα σας γράψω τα νεα μου σε κατεβατό προς το παρών ειμαστε απλά καλά.

Ελζού μου δυναμη αγαπάκι, το ξεραμε οτι θα αντιμετωπισουμε δυσκολίες, κρατηστε γερά για το μέλλον του μωρού σας!!!

Μελυδιάκι μου τι κανετε? Πως πάνε τα σχεδια?

Κατρίν,

Υπηρεσια μεταφράσεων και επικυρωσεων Θεσσαλονικης

Τσιμισκη 43

Τκ : 54623 Θεσσαλονικη

Τηλ: 801 500 3692

(ειναι το British council εκει http://www.britishcouncil.org/gr/greece.htm )

Πάρε και ενα τηλέφωνο πριν πας να εισαι σιγουρη!!!

γεια σου stellinula!!

τι κανετε βρε παιδακια?περιμενουμε νεα σας απο καποιον που το τολμησε και ειναι πλεον στην πρωτη γραμμη!!

ευχομαι ολα να ειναι πολυ πιο καλυτερα απο την πρωτη σας φορα!!

εμεις εδω οπως εγραψα και πριν λιγες μερες,κολλησαμε στην σφραγιδα της χαγης,πολυ τρεξιμο βρε αδερφε!!τελος παντων-προβληματιζομαστε γενικως με την κατασταση,και αναρωτιωμαστε μηπως πρεπει να μεταφρασουμε τα χαρτια μας και στα αγγλικα!?!ο κοσμος γυρω μας σαν να χανεται κοριτσια!για τον καναδα τι ξερετε?;)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα!Μελυδια μου στο ειχα πει οτι θελουν να γυρισεις ολη την Ελλαδα.Δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.Εμεις βρηκαμε δουλειαααα!Αλλα δεν δεχτηκε.Ηταν στα mcdonals και θελουν να κανεις ενα σεμιναριο 2 εβδομαδων και η πρωτη ελευθερη θεση ηταν 1 δεκεμβριου.Δεν γινοταν ως τοτε να μενει στους θειους και θα ηθελε και γερμανικα για να καταλαβει λογικα αλλα ετσι και αλλιως θα ερχοταν γιατι εκεινη ακριβως την ημερα μαθαμε για ενα θεμα υγειας δικο μου και ισως χρειαστω και εγχειρηση.Οποτε ειπαμε να κανουμε κουτσα στραβα εδω καμια δουλεια, να κανει το 6μηνο που χρειαζεται στο γκετε και να φυγουμε ολοι μαζι αφου χρονισει η μικρη.Με λιγα λεφτα στην ακρη για αρχη.Αλλα δουλειες υπαρχουν.Αρκει να ξερετε γερμανικα.

elzu μου,σου ευχομαι οτι καλυτερο!με την υγεια σου ολα καλα?!περαστικα σου ευχομαι και να μην ειναι κατι το σοβαρο!

οταν θα χρονισει η μικρουλα σου ισως πραγματι να ειναι τα πραγματα πιο ευκολα!!μην στεναχωριεσαι!αρκει να εισαι καλα και μετα ολα τα αλλα φτιαχνουν!:)

Link to comment
Share on other sites

melydia μου με τις εξετασεις μου σχετικα καλα...με χαπια για μια ζωη θα ειμαι μια χαρα!Ο γιατρος μου το τόνισε...η στεναχωρια και το αγχος μου το προκαλεσαν...και μου τόνισε να μην ξανασυμβει.Τωρα οτι εχει να κανει με την Γερμανια δεν θελω να σας λεω μια ετσι και μια αλλιως.Την μια μερα λεμε να φυγουμε οταν χρονισει η μικρη την ανοιξη και την αλλη μερα λεμε να φυγουμε μετα τα Χριστουγεννα.Το σκεφτομαι τελικα σοβαρα να παω μονη μου.Αλλα φοβαμαι οτι αυτο θα χειροτερέψει την κατασταση μου.Αν δεν εχεις που να μεινεις και δεν εχεις και λεφτα ειναι πολυ δυσκολο.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!μια ερωτηση,τι ειναι το euopass?τι σπουδες ειναι ακριβως αυτες που εκανες και που?

για τα σχολεια στην γερμανια(ελληνοφωνα) ξερω οτι γινεται μονο μεσω υπουργειου παιδειας ως διορισμενος εκπαιδευτικος με 5ετη αποσπαση στο εξωτερικο...αλλα εχουν συγχωνευτει σχολεια και εκει-αλλα εχουν κλεισει.και δεν προσλαμβανουν,η τουλαχιστον πολυ δυσκολα,εκπαιδευτικο προσωπικο....το δοκιμασα και εγω...

τωρα θα πρεπει να αναγνωριστουν τα πτυχεια σου απο το γερμανικο κρατος για να δουλεψεις εκει σε κατι σχετικο.ψαξε λιγο στα παλιοτερα που γραψαμε,εχουμε βαλει και διευθυνσεις.

Ontws gia Ellhnnofwno sxoleio sth Germania ligo dyskola giati oi diorismoi ginontai apo Ellada mesw ASEP kai meta pas Germania me apospash.

Gia logous oikonomias h Ellada anakalese tous apospasmenous ekpaideytikous apo oti kserw kai de stelnei kainourgious. Egw douleya se ellhniko sxoleio sthn Agglia ws wromisthia kai fetos den mas esteilan ekpaideytiko apo thn Ellada, opws mou eipan gia prwth fora meta to 1963!

An pali thes na prosliftheis ws wromisthia isws ginetai, eksartatai ta kena pou exoun alla den aksizei ton kopo ta xrhmata einai polu liga.

Oso gia thn alli soou epilogh, fadazomai h proslipsi ginetai me synenteykseis akrivws opws sta idiwtika sxoleia sthn Ellada..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

melydia μου με τις εξετασεις μου σχετικα καλα...με χαπια για μια ζωη θα ειμαι μια χαρα!Ο γιατρος μου το τόνισε...η στεναχωρια και το αγχος μου το προκαλεσαν...και μου τόνισε να μην ξανασυμβει.Τωρα οτι εχει να κανει με την Γερμανια δεν θελω να σας λεω μια ετσι και μια αλλιως.Την μια μερα λεμε να φυγουμε οταν χρονισει η μικρη την ανοιξη και την αλλη μερα λεμε να φυγουμε μετα τα Χριστουγεννα.Το σκεφτομαι τελικα σοβαρα να παω μονη μου.Αλλα φοβαμαι οτι αυτο θα χειροτερέψει την κατασταση μου.Αν δεν εχεις που να μεινεις και δεν εχεις και λεφτα ειναι πολυ δυσκολο.

χαλαρωσε elzu!!εισαι μικρη ακομα για χαπια!πρεπει να αποκτησεις ψυχραιμια για να σκεφτεσαι και ψυχραιμα για να εισαι σε θεση να παιρνεις τις σωστες αποφασεις!

προσπαθησε να χαρεις την οικογενεια σου αυτες τις μερες!ψυχραιμια!!

Link to comment
Share on other sites

melydia μου με τις εξετασεις μου σχετικα καλα...με χαπια για μια ζωη θα ειμαι μια χαρα!Ο γιατρος μου το τόνισε...η στεναχωρια και το αγχος μου το προκαλεσαν...και μου τόνισε να μην ξανασυμβει.Τωρα οτι εχει να κανει με την Γερμανια δεν θελω να σας λεω μια ετσι και μια αλλιως.Την μια μερα λεμε να φυγουμε οταν χρονισει η μικρη την ανοιξη και την αλλη μερα λεμε να φυγουμε μετα τα Χριστουγεννα.Το σκεφτομαι τελικα σοβαρα να παω μονη μου.Αλλα φοβαμαι οτι αυτο θα χειροτερέψει την κατασταση μου.Αν δεν εχεις που να μεινεις και δεν εχεις και λεφτα ειναι πολυ δυσκολο.

Elzu, xwris na thelw na thiksw to giatro sou, oi giatroi otan den exoun idea ti prokalei mia astheneia to rixnoun sto agxos (h' se genetiki prodiathesi). Mipws na to psakseis ligo, na pareis kai mia deyteri gnwmi? Oso gia to oti exeis agxos, to katalavainw, kai kserw oti eidika Voreia Ellada exei tromero provlima anergias, alla hremhse giati me to agxos de lynetai tipota.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:Pγια πες...ωρομισθια σε πηραν ενω εμενες αγγλια?ποια ειδικοτητας εισαι?

Nai, xreiazontan kathigites kai me phran me mia appli synenteyksi.(Sto ellhniko)

Sthn Ellada eimai PE 13, edw pou ta xoun axtarma (sto aggliko) exw didaksei English, History, Sociology kai Religious Education xwris kanena na einai h eidikothta mou! Kai malista edwsa eksetaseis kai askiologhseis kai phra to Qualified Teacher Status kai eggrafh sto Teaching Council didaskontas asxeta mathimata..Oti na nai to systhma!

Sto Ellhniko didaska Greek as a Foreign Language:p

Na pw edw oti oloi oi Ellhnes goneis theloun ta paidia tous na kaoun ta English GCSEs gia na pane panepisthmio Ellada, dioti edw ta didaktra einai aplhsiasta...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Nai, xreiazontan kathigites kai me phran me mia appli synenteyksi.(Sto ellhniko)

Sthn Ellada eimai PE 13, edw pou ta xoun axtarma (sto aggliko) exw didaksei English, History, Sociology kai Religious Education xwris kanena na einai h eidikothta mou! Kai malista edwsa eksetaseis kai askiologhseis kai phra to Qualified Teacher Status kai eggrafh sto Teaching Council didaskontas asxeta mathimata..Oti na nai to systhma!

Sto Ellhniko didaska Greek as a Foreign Language:p

Na pw edw oti oloi oi Ellhnes goneis theloun ta paidia tous na kaoun ta English GCSEs gia na pane panepisthmio Ellada, dioti edw ta didaktra einai aplhsiasta...

περιμενε σπουδασες ελλαδα??με ενδιαφερει διοτι ημαστε συναδελφοι.εγω ΠΕ07-γερμανικη φιλολογια!αναρωτιομουν αν μπορω να διδαξω με το διπλωμα πανεπιστημιου αθηνας στην αγγλια!με ενδιαφερει!!

Link to comment
Share on other sites

περιμενε σπουδασες ελλαδα??με ενδιαφερει διοτι ημαστε συναδελφοι.εγω ΠΕ07-γερμανικη φιλολογια!αναρωτιομουν αν μπορω να διδαξω με το διπλωμα πανεπιστημιου αθηνας στην αγγλια!με ενδιαφερει!!

Nai fysika kai mporeis! Den einai omws aplo...Katarxhn prepei na grafteis se PGCE (Pstgraduate Certificate in Education and Training), koinws ena course se kapoio panepisthmio to opoio diarkei ena etos. Ara gia ena xrono tha exeis na plirwneis didaktra, kai na synthreisai..De mporeis na doulepseis oso kaneis ayto to course dioti exei praktiki se sxoleia kai einai polu apaithtiko, egw douleya k diavaza peripou 60 wres thn evdomada synolika.

Otan teleiwseis kai to peraseis, tote mporeis na arxiseis na kaneis aithseis gia douleia se sxoleia.

Gia to PGCE rwta me na sou pw leptomereies an se endiaferei...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...