Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Επειδή ο καιρός πέρασε και ήρθε και η δικιά μου στιγμή στη προσπάθεια μετανάστευσης.

Έχω την εξής αγωνία και θα ήθελα μια γνώμη. Από τις γνώσεις που πήρα από το Φόρουμ μου είναι πλέον γνωστό ότι η ανεύρεση εργασίας είναι γενικά δύσκολα και ειδικά άμα δεν ξέρεις τη γλώσσα και θα χρειαστώ χρόνο για να ψάξω, στους γνωστούς μου δυστυχώς δεν μπορώ να μείνω πάνω από δέκα μέρες για διαφόρους και ευνόητους λόγους, που είναι εξαιρετικά λίγες για να καταφέρω κάτι,

ήθελα να ρωτήσω τι πιθανότητες έχω να νοικιάσω ένα φτηνό επιπλωμένο δωμάτιο 15 με 30 τετραγωνικά από αυτή τη σελίδα http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp ή από κάποιον ιδιώτη κατευθείαν, θα μου ζητούν και σε αυτά βεβαίωση εργασίας και δεν ξέρω τι άλλο.

Παιδιά βοήθεια!!! γιατί από 3 φλεβάρη είμαι στο Düsseldorf και μέσα σε μια εβδομάδα στο περίπου θα πρέπει να έχω νοικιάσει κάτι τέτοιο, αλλιώς με βλέπω με τη βαλίτσα πίσω όπως έφυγα και έχω χαλάσει και χρήματα σε χαρτιά και πολύ διάβασμα από Σεπτέμβρη για να πετυχω τα ελάχιστα πάνω στα Γερμανικά

:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή ο καιρός πέρασε και ήρθε και η δικιά μου στιγμή στη προσπάθεια μετανάστευσης.

Έχω την εξής αγωνία και θα ήθελα μια γνώμη. Από τις γνώσεις που πήρα από το Φόρουμ μου είναι πλέον γνωστό ότι η ανεύρεση εργασίας είναι γενικά δύσκολα και ειδικά άμα δεν ξέρεις τη γλώσσα και θα χρειαστώ χρόνο για να ψάξω, στους γνωστούς μου δυστυχώς δεν μπορώ να μείνω πάνω από δέκα μέρες για διαφόρους και ευνόητους λόγους, που είναι εξαιρετικά λίγες για να καταφέρω κάτι,

ήθελα να ρωτήσω τι πιθανότητες έχω να νοικιάσω ένα φτηνό επιπλωμένο δωμάτιο 15 με 30 τετραγωνικά από αυτή τη σελίδα http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp ή από κάποιον ιδιώτη κατευθείαν, θα μου ζητούν και σε αυτά βεβαίωση εργασίας και δεν ξέρω τι άλλο.

Παιδιά βοήθεια!!! γιατί από 3 φλεβάρη είμαι στο Düsseldorf και μέσα σε μια εβδομάδα στο περίπου θα πρέπει να έχω νοικιάσει κάτι τέτοιο, αλλιώς με βλέπω με τη βαλίτσα πίσω όπως έφυγα και έχω χαλάσει και χρήματα σε χαρτιά και πολύ διάβασμα από Σεπτέμβρη για να πετυχω τα ελάχιστα πάνω στα Γερμανικά

:-(

Εχω την εντυπωση φίλε Βαγγέλη ότι αν προπληρώσεις τα νοίκια ΌΛΩΝ των μηνών που θα κάτσεις, τότε δεν θα σου ζητησουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα.

Συνηθως την βεβαιωση εργασιας της ζητούν φυσικά για να εξασφαλίσουν τα νοικια τους (μερικές φορές ζητούν και statement τραπέζης). Αν όμως του προπληρώσεις Ολα τα νοικια απο την αρχή δεν σου ζητά τίποτα.

Γιαυτο επειδη το σπίτι μπορεί να σου ξινιζει να σου βρωμάει για Αλφα Βήτα λόγους, ζήτα το τριμηνο συμβόλαιο και προπληρωσε το και μετα ανανεωνεις αλλιώς πας αλλού..

Έτσι γίνετε από πολύ κόσμο που πάει χωρις εργασία και σε Ολλανδία που έχω ζήσει και στην Αγγλία που ζώ τώρα και στην Σουηδία που έφυγε πρόσφατα μια φίλη (έτσι έκανε)....

Καλη επιτυχια!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ stellinula για την απάντηση σου η οποία με ενθαρρύνει, γιατί αυτό έχω σκοπό να κάνω αν μου ζητηθεί ή και θα το προτείνω ο ίδιος , δηλαδή να προπληρώσω το ενοίκιο για όσο διάστημα κάτσω 2 με 3 μήνες , μακάρι να βρω δουλειά και να μου πάνε όλα καλά να μην έχω την αγωνία να ψάχνω για μεγάλο διάστημα χωρίς αποτέλεσμα και να νοικιάσω βέβαια κάτι αμέσως για του λόγους που προανέφερα .;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όμορφα κοριτσάκι, ηρεμα και ξεγνοιαστα....Εχω μεγάαααλο πάρκο απεναντι μου με κέντρο ψυχαγωγιας...Βλέπω σκιουράκια και άλλα τέτοια του δάσους...Προχθές εξω απο την πόρτα μου το βράδυ μάλλωναν 3 αλεπουδες για την "νυφη"...χαχαχα

Πάμε βόλτες συνέχεια...Εχει καθαρο ουρανό και καθαρή ατμόσφαιρα εδω στην εξοχη, όχι αυτη η σαπίλα της Αθηνας που με έπνιγε....

ΟΛΑ ΚΑΛΑ (Δόξα τον Θεό)....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα ειμαι καινουργιο μελος. Θελω τα φωτα σας σε κατι, ειμαστε μια οικογενεια με 2 παιδια το ενα 2,5 χρονων και το αλλο 1,5 και αυτην την στιγμη εργαζεται μονο η γυναικα και εγω καθομαι ολο με την ελπιδα οτι θα βρω και εγω κατι ομως μαλλον ματαια. Το σκεφτηκαμε να μεταναστευσουμε και εμεις αλλα κολλαμε στο θεμα με τα παιδια πως θα τα παρουμε μαζι μας που θα μεινουμε και που θα εργαστουμε, διοτι να τα αφησουμε δεν μπορουμε και δεν εχουμε σε ποιον. Ακουσαμε για εργασια σε ελληνικα εστιατορια και οτι σου δινουν και δωματιο για να μεινεις, τι γινεται ομως με τα παιδια που τα αφηνεις αυτα τοσο μικρα οταν φευγεις για δουλεια, και δεν νομιζω απτην αλλη οτι θα μας δωσουν και δωματιο για 4 ατομα. Τι λετε εσεις, πειτε μας τη νγνωμη σας.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ΟΛΑ, καλως ηρθες...

Έπειτα εχουμε και λέμε, αν σκέφτεσε να πάς Γερμανία και να εργαστείς σε ελληνικο εστιατορειο όπου θα σου δώσουν και στέγη, αρχικά πρέπει να ρωτησεις πριν ΚΑΝ πάς αν δέχονται τα παιδάκια σου. Αν ναι, ποιός ο λόγος ΓΙΑ ΑΡΧΗ να δουλέψετε και οι δύο απο την στιγμή που θα έχετε πληρωμένη στέγη.

Δουλεύει ο ένας φέρνει τα χρήματα στο σπίτι, ο άλλος όμως δεν κάθετε, ψάχνει σταθμούς/σχολεία (δεν ξερω την ηλικια των παιδιών σου), κάνει κινησεις για να πάρει το επίδομα των 2 παιδιών και μετά ΑΦΟΥ εχουν τακτοποιηθει αυτα, μπορείτε κάλλιστα να βάλετε κάτω τα έσοδα σας και να δείτε αν βγαινει να νοικιάσετε πλέον το δικό σας σπίτι και να πιάσει και δουλειά και ο άλλος και ΚΑΠΩΣ ετσι να ξεκινησετε.....

Αν όμως δεν σας δινουν στέγη (το οποίο ξαναλέω πρέπει να ξεκαθαρισετε) τότε πρέπει να σκεφτείς πολλά πραγματα απο πριν....Πόσα χρήματα έχετε αποταμιευσει, τι θυσιες σκοπευετε να κανετε κλπ κλπ....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα ειμαι καινουργιο μελος. Θελω τα φωτα σας σε κατι, ειμαστε μια οικογενεια με 2 παιδια το ενα 2,5 χρονων και το αλλο 1,5 και αυτην την στιγμη εργαζεται μονο η γυναικα και εγω καθομαι ολο με την ελπιδα οτι θα βρω και εγω κατι ομως μαλλον ματαια. Το σκεφτηκαμε να μεταναστευσουμε και εμεις αλλα κολλαμε στο θεμα με τα παιδια πως θα τα παρουμε μαζι μας που θα μεινουμε και που θα εργαστουμε, διοτι να τα αφησουμε δεν μπορουμε και δεν εχουμε σε ποιον. Ακουσαμε για εργασια σε ελληνικα εστιατορια και οτι σου δινουν και δωματιο για να μεινεις, τι γινεται ομως με τα παιδια που τα αφηνεις αυτα τοσο μικρα οταν φευγεις για δουλεια, και δεν νομιζω απτην αλλη οτι θα μας δωσουν και δωματιο για 4 ατομα. Τι λετε εσεις, πειτε μας τη νγνωμη σας.

Ευχαριστω.

εχω ζησει σαυτη την κατασταση μεχρι που γεννησα το πρωτο μου παιδι και οταν εγινε 5 μηνων πηγαμε σε δικο μας σπιτι.

καταρχην μη περιμενεις κανονικο σπιτι.

θα εχετε 1 το πολυ 2 δωματια και για τους 4 και μη σου πω οτι κατα πασα πιθανοτητα θα μοιραζεστε την ιδια τουαλετα και με αλλους.

εμεις ημασταν τυχεροι και ειχαμε τη δικη μας γιατι το ζευγαρι που εμενε διπλα ειχε φυγει αλλιως θα μοιραζομασταν το μπανιο με αλλους 2!!

αν το κανετε για αρχη για μερικους μηνες δηλαδη μεχρι να βρητε δικο σας σπιτι τοτε οκ αλλα για μονιμα δεν γινεται οταν εχεις παιδια!

τα παιδια μπορουν απο τη στιγμη που θα κλεισουν τα 2 χρονια να πανε σε παιδικο σταθμο και δεν εχει σημασια αν φοραμε πανα η οχι.

το λεω σε περιπτωση που θελησει η γυναικα σου να δουλεψει πρωινες ωρες!

εγω ζω σχεδον 8 χρονια στη γερμανια και τα πρωτα 2 χρονια μεναμε σε σπιτι εστιατοριου το οποιο ειχε 1 κρεβατοκαμαρα 1 σαλονι και το μπανιο.το σαλονι το ειχα μετατρεψει και σε κουζινα ενα μικρο μερος.

αν δεν εχεις παιδια μπορεις να κανεις υπομονη αλλα με παιδια δεν ειναι και οτι καλυτερο


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kalhspera psaxo prosopiko gia cafeteria ,an gnorizete kapia kopela pou na psaxnei enimeroste me sas parakalo . plirono 1200 euro to mina

δεν αναφερεις περιοχη ομως ουτε και τις ωρες εργασιας και το πιο σημαντικο θα πληρωνεις 1200 αλλα με ποσα θα ειναι δηλωμενη η κοπελα?

και τελος να πω και κατι γενικα και δεν αναφερομαι σε σενα ολγακι.

επειδη την εχουμε πατησει με τους ελληναρες εργοδοτες εδω στη γερμανια και ακοοομα μας χρωστανε λεφτα.

απο τη στιγμη που πιανετε δουλεια θα ξεκαθαριζετε το οικονομικο.

επιμενετε οτι τα λεφτα σας τα θελετε πχ 1 του μηνος και ουτε μερα αργοτερα.

πολλοι ειναι αυτοι που ψαχνουν για κοροιδα!

οταν πρωτοηρθαμε μεσα σε 6 μηνες αλλαξαμε 4 μαγαζια γιατι κανεις δεν πληρωνε!

ολοι ελληνες εντωμεταξυ!σου λενε παρε τωρα 50 παρε τωρα 100 και τα αλλα μαζεμενα αλλα ποτε δε τα δινουν.

οχι αν σας πουνε ετσι θα απαιτητε τα λεφτα σας.

και σε οποιον εργοδοτη τυχει να διαβασει να πω οτι ειναι παρα πολυ ασχημο αυτο που κανετε ΑΝ δε πληρωνετε το προσωπικο σας.

ο αλλος δουλευει και ερχεται στην ωρα του.δε σας λεει πχ αντι για 5 θα ερθω 6.εσεις γιατι δε του δινετε τα λεφτα στην ωρα του εεεεεε???ντροπη!

αυτα γιατι εχω αποθημενα απο παλια!:rolleyes:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

εχω ζησει σαυτη την κατασταση μεχρι που γεννησα το πρωτο μου παιδι και οταν εγινε 5 μηνων πηγαμε σε δικο μας σπιτι.

καταρχην μη περιμενεις κανονικο σπιτι.

θα εχετε 1 το πολυ 2 δωματια και για τους 4 και μη σου πω οτι κατα πασα πιθανοτητα θα μοιραζεστε την ιδια τουαλετα και με αλλους.

εμεις ημασταν τυχεροι και ειχαμε τη δικη μας γιατι το ζευγαρι που εμενε διπλα ειχε φυγει αλλιως θα μοιραζομασταν το μπανιο με αλλους 2!!

αν το κανετε για αρχη για μερικους μηνες δηλαδη μεχρι να βρητε δικο σας σπιτι τοτε οκ αλλα για μονιμα δεν γινεται οταν εχεις παιδια!

τα παιδια μπορουν απο τη στιγμη που θα κλεισουν τα 2 χρονια να πανε σε παιδικο σταθμο και δεν εχει σημασια αν φοραμε πανα η οχι.

το λεω σε περιπτωση που θελησει η γυναικα σου να δουλεψει πρωινες ωρες!

εγω ζω σχεδον 8 χρονια στη γερμανια και τα πρωτα 2 χρονια μεναμε σε σπιτι εστιατοριου το οποιο ειχε 1 κρεβατοκαμαρα 1 σαλονι και το μπανιο.το σαλονι το ειχα μετατρεψει και σε κουζινα ενα μικρο μερος.

αν δεν εχεις παιδια μπορεις να κανεις υπομονη αλλα με παιδια δεν ειναι και οτι καλυτερο

Ευχαριστω παρα πολυ και τους 2 σας για τις συμβουλες. Καπως ετσι το σκεφτομασατν και εμεις, να παμε για εργασια ολοι μαζι μεσω καποιας αγγελιας για ταβερνα (κουζινα) αλλα ΜΟΝΟ αν αφησει ο εργοδοτης να μεινουν τα 2 παιδια και η γυναικα εκει σαν κατοικοι χωρις να δουλευουν. Τοτε ναι θα εργαζομουν μονο εγω καποιο καιρο μεχρι να μαζεψουμε καποια χρηματα και να ψαξουμε για σπιτι. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν βρουμε σπιτι, ποιες ειναι οι τιμες περιπου και επισης εαν δουλευουμε και οι 2 στην ταβερνα πρωι και βραδυ σπαστο, οι παιδικοι σταθμοι πως λειτουργουν εκει, ποιες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ και τους 2 σας για τις συμβουλες. Καπως ετσι το σκεφτομασατν και εμεις, να παμε για εργασια ολοι μαζι μεσω καποιας αγγελιας για ταβερνα (κουζινα) αλλα ΜΟΝΟ αν αφησει ο εργοδοτης να μεινουν τα 2 παιδια και η γυναικα εκει σαν κατοικοι χωρις να δουλευουν. Τοτε ναι θα εργαζομουν μονο εγω καποιο καιρο μεχρι να μαζεψουμε καποια χρηματα και να ψαξουμε για σπιτι. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν βρουμε σπιτι, ποιες ειναι οι τιμες περιπου και επισης εαν δουλευουμε και οι 2 στην ταβερνα πρωι και βραδυ σπαστο, οι παιδικοι σταθμοι πως λειτουργουν εκει, ποιες ωρες?

σε ποιο μερος βρηκες αυτη τη δουλεια?

οι τιμες των σπιτων εδω περιλαμβανουν μεσα στο ενοικιο και τα κοινοχρηστα και το νερο.

πχ εγω για 100τμ σπιτι πληρωνω καθε μηνα 700 ευρω(μεχρι περσυ ηταν 600)

στην τιμη ειναι το ενοικιο τα καλοριφερ και τα λοιπα κοινοχρηστα και το νερο.

μεσα σε ενα χρονο θα μου ερθει ο ετησιος λογαριασμος.αν εχω καταναλωσει παραπανω θα πληρωσω εξτρα.αν εχω λιγοτερο τοτε θα παρω πισω.

το ιδιο ισχυει και με το ρευμα.σου κοβουν ταριφα.

οι παιδικοι εδω που μενω εγω τουλαχιστον ανοιγουν 7 το πρωι και κλεινουν 17.30 το απογευμα. το παιδι σου το πας οτι ωρα θες και το παιρνεις οτι ωρα θες.δεν εισαι υποχρεωμενος να το πας η να το παρεις συγκεκριμενη ωρα.

εγω πχ τα παω 9 το πρωι μεχρι 3 το μεσημερι.

το μεσημεριανο και το επιδορπιο ειναι του σχολειου ενω το πρωινο το ετοιμαζεται εσεις απο το σπιτι.


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...