Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Αυτο που λες οτι προσπαθουν να σε καταλαβουν το ειπε και ο ανδρας μου και για το οτι εχει πολλες δουλειες...εγω αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι αν πρεπει ολοι να κανουν αυτα τα μαθηματα ππου λες...αν ο ανδρας μου κανει απο εδω το β1 και παει εκει να δωσει ομως εξετασεις???

εξετασεις δινεις και στην ελλαδα για β1.το ινστιτουτο goethe 3 φορες το χρονο εχει εξεταστηκες.ενημερωθειται.

πως εισαι elzu?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

melydia μου το εχουμε ψαξει αλλα οι επομενες εξετασεις ειναι τον ιουνιο αλλα δεν μας κανουν γιατι ειναι πολυ αργα...εμεις λεμε κατα τον Μαιο να εχουμε φυγει...κανει μαθηματα τωρα με την ξαδερφη μου και θα δωσουμε ή εκει αν δεν χρειαζονται τα μαθηματα ή θα κανουμε ενα καινουργιο τεστ εδω στην ελλαδα που ειναι και καλα για τις επιχειρησεις και με αυτο το τεστ μπορεις να δεις και να αποδειξεις τι επιπεδο εισαι...αυτο το τεστ γινεται και πιο συχνα...

Εγω ειμαι καπως καλυτερα...παιρνω τα χαπια μου και ειμαι ενταξει...αφου μια μερα ξεχασα να το παρω πρωι πρωι και κατα της 10 με επιασε μια κριση πανικου...και μου λεει ο ανδρας μου...τα χαπια τα πηρες???8-)8-):cool:


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...αυτο που ξερω σιγουρα ειναι πως οταν ερχεται ενας καινουριος μαθητης στην ταξη,για να ενσωματωθει με εμας δινει εξετασεις για να δουν σε τι επιπεδο ειναι...

εξετασεις ειχαν τωρα ,την προηγουμενη Παρασκευη για την ακριβεια,η περσινη ταξη,αλλα το αργο τμημα...δλδ αυτο που ειναι 3 φορες την εβδομαδα απο 3 ωρες,μονο απογευμα και τραβαει κανενα 1,5 χρονο περιπου...μετα εμεις δινουμε Ιουνιο...θα ρωτησω ομως και θα σου πω...αρκει να βρω την Υποδιευθυντρια αλλιως απο βδομάδα...

σας ζητανε αυτο το χαρτι να υποθεσω???να φανταστεις οτι για την δουλεια του Π. στελναμε βιογραφικα με το που ηρθαμε και πηραν ΟΛΟΙ για συνεντευξη...ελα ομως που θελουν την γλωσσα...

για ποτε το σκεφτεστε???συγκεκριμενος μερος και συγκεκριμενη δουλεια θελετε?αν εχω καταλαβει,εσυ γνωριζεις Γερμανικα ήδη...αχ να ευχηθω τα καλητερα!!!


hOszp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...αυτο που ξερω σιγουρα ειναι πως οταν ερχεται ενας καινουριος μαθητης στην ταξη,για να ενσωματωθει με εμας δινει εξετασεις για να δουν σε τι επιπεδο ειναι...

εξετασεις ειχαν τωρα ,την προηγουμενη Παρασκευη για την ακριβεια,η περσινη ταξη,αλλα το αργο τμημα...δλδ αυτο που ειναι 3 φορες την εβδομαδα απο 3 ωρες,μονο απογευμα και τραβαει κανενα 1,5 χρονο περιπου...μετα εμεις δινουμε Ιουνιο...θα ρωτησω ομως και θα σου πω...αρκει να βρω την Υποδιευθυντρια αλλιως απο βδομάδα...

σας ζητανε αυτο το χαρτι να υποθεσω???να φανταστεις οτι για την δουλεια του Π. στελναμε βιογραφικα με το που ηρθαμε και πηραν ΟΛΟΙ για συνεντευξη...ελα ομως που θελουν την γλωσσα...

για ποτε το σκεφτεστε???συγκεκριμενος μερος και συγκεκριμενη δουλεια θελετε?αν εχω καταλαβει,εσυ γνωριζεις Γερμανικα ήδη...αχ να ευχηθω τα καλητερα!!!

να κανω μια εντελως ηλιθια ερωτηση?οταν ειναι να βρεις δουλεια,που ψαχνεις?εφημεριδες,γνωστους,ιντερνετ,γραφειο εργασιας?και κατι ακομα,τα 100 Ε που πληρωνεις στο φροντιστηριο,ειναι για το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...αυτο που ξερω σιγουρα ειναι πως οταν ερχεται ενας καινουριος μαθητης στην ταξη,για να ενσωματωθει με εμας δινει εξετασεις για να δουν σε τι επιπεδο ειναι...

εξετασεις ειχαν τωρα ,την προηγουμενη Παρασκευη για την ακριβεια,η περσινη ταξη,αλλα το αργο τμημα...δλδ αυτο που ειναι 3 φορες την εβδομαδα απο 3 ωρες,μονο απογευμα και τραβαει κανενα 1,5 χρονο περιπου...μετα εμεις δινουμε Ιουνιο...θα ρωτησω ομως και θα σου πω...αρκει να βρω την Υποδιευθυντρια αλλιως απο βδομάδα...

σας ζητανε αυτο το χαρτι να υποθεσω???να φανταστεις οτι για την δουλεια του Π. στελναμε βιογραφικα με το που ηρθαμε και πηραν ΟΛΟΙ για συνεντευξη...ελα ομως που θελουν την γλωσσα...

για ποτε το σκεφτεστε???συγκεκριμενος μερος και συγκεκριμενη δουλεια θελετε?αν εχω καταλαβει,εσυ γνωριζεις Γερμανικα ήδη...αχ να ευχηθω τα καλητερα!!!

Καλημερα!Αχ σε ευχαριστω, αν μπορεις να ρωτησεις αν καποιος που εχει κανει ηδη μαθηματα μπορει κατευθειαν να δωσει εξετασεις χωρις να παρακολουθησει τα μαθηματα.Αυτο δεν μπορω να το βρω πουθενα θα με βοηθησεις παρα πολυ.

Τωρα για συγκεκριμενη δουλεια δεν ψαχνουμε τουλαχιστον στην αρχη,μετα θα θελαμε να αξιοποιησουμε το πτυχιο του που ειναι ηλεκτρονικος μηχανικος.Elektroniker.

Λεμε να φυγουμε τον Μαιο, να φτιαξει λιγο ο καιρος και μετα.Εχουμε γαμο μετα το πασχα και ειναι πολυ κοντινος και δεν γινεται να μην ειμαι, οποτε το κανονισαμε για τοτε...μεχρι τοτε κανει γερμανικα στην ξαδερφη μου που ειναι καθηγητρια...

Ναι εγω ξερω λιγα γερμανικα γιατι ειναι η μαμα μου γερμανιδα και εχω και την γερμανικη υπηκοοτητα που πιστευω οτι θα με βοηθησει αρκετα...

Ειναι τρελα...εληνικο διαβατηριο 85 ευρω για 5 χρονια...γερμανικο διαβατηριο 85 ευρω για 10 χρονια!!!!!!:cool::cool::cool::cool:

Θα μπορουσαμε πολυ πιο ευκολα να φυγουμε αν δεν ειχαμε το μωρο...παντως απο τοτε που το πηραμε αποφαση σκεφτομαι πως θα ειναι η ζωη μας στην γερμανια,παω στο σουπερ και σκεφτομαι οτι ειμαι σε σουπερ εκει, κανω βολτα την δημητρουλα μου και σκεφτομαι οτι ειμαι εκει...ειμαι χαζη ε?


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω μια εντελως ηλιθια ερωτηση?οταν ειναι να βρεις δουλεια,που ψαχνεις?εφημεριδες,γνωστους,ιντερνετ,γραφειο εργασιας?και κατι ακομα,τα 100 Ε που πληρωνεις στο φροντιστηριο,ειναι για το μηνα?

καλησπερα κοριτσια...melydia ναι λιγο απο ολα...αν με ρωτας αν θελεις να ψαξεις απο Ελλάδα,στις εφημεριδες εμεις βλεπαμε μονο για εστιατορια...αν θελεις ομως μπορεις και να δεις στο eures.gr νομιζω,που ειναι του ΟΑΕΔ.

Στην Γερμανια πας σιγουρα πρωτα στο Agentur fur Arbeit δλδ στον ΟΑΕΔ τους και δηλωνεσαι οτι εισαι ανεργος...αν δε γνωριζεις γρι Γερμανικα σου λενε να πας να μαθεις...αυτοι μας δωσαν τα στοιχεια του σχολειου...και ειπαν αφου αισθανθουμε σιγουροι οτι γνωριζουμε πια,να ξαναπάμε...αλλα φυσικα και ρωτας γνωστους κτλ...

100? ειναι το καθε modul,στο συνολο τους ειναι 6.

elzu η κοπελα δεν ηταν , ελπιζω πως απο την αλλη εβδομαδα θα σου εχω μια απάντηση...σε καταλαβαινω πραγματικα,ειναι πολυ δυσκολα στην Ελλάδα δυστυχως...πάντως να σκεφτεσαι θετικα,ολα θα στρωσουν και θα εισαστε σουπερ με την μικρουλα σου και τον αντρα σου....

πάντως ειναι πολυ πιο φθηνα εδω στο σουπερ απο οτι στην Ελλάδα...αχ τι να πω?


hOszp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα,

Είμαι καινούριο μέλος εδώ, διαβάζω τις απόψεις που ανταλλάσατε και είδα ποσό χρήσιμες είναι για όσους ενδιαφέρονται να έρθουν στην γερμάνια.

Ετοιμάζομαι και εγώ να έρθω στις 3 φλεβαρη στο Duisburg και έχω άγχος για πολλά πράγματα και θα ήθελα κάποιος αν μπορούσε να με κατατοπίσει σε κάποιες απορίες που έχω.

Θα με φιλοξενήσουν για αρχή οικογενειακοί φίλοι , εγώ μόλις ανέβω θα γραφτώ στον ΟΑΕΔ εκεί με το γνωστό έντυπο u2 που θα πάρω απο εδω για να συνεχίσω να παίρνω το επίδομα ανεργίας έως και 3 μήνες μέχρι να βρω δουλειά.

Είμαι τεχνολόγος μηχανικός κτιριακών έργων από το ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ , για αρχή γνωρίζω ότι δεν μπορώ να στηρίξω το επάγγελμα αυτό λόγο γλώσσας ( που ωστόσο κάνω μεγάλη προσπάθεια να μάθω ότι μπορώ μέχρι να έρθω) και θα αναζητήσω μια πιο απλή δουλειά από αυτές που ξέρουμε όλοι μας.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, ποια πιστοποιητικά πρέπει να έχω επάνω μου για εγγραφή στον OAEΔ, στον τοπικό δήμο σε περίπτωση που βρω δουλεία ή για λογαριασμό σε τράπεζα ή για οποιαδήποτε άλλη δημόσια χρήση??????

Εγώ από εδώ ετοιμάζω για μετάφραση και με σφραγίδα της Χάγης , ποιστοποιητικο γέννησης , οικογενειακής κατάστασης , απολυτήριο λυκείου, πτυχίο ΤΕΙ , αναλυτική βαθμολογία.

Ταυτότητα καινούρια έχω, επίσης διαβατήριο και το δίπλωμα οδήγησης το έκανα ευρωπαϊκό.

Τι αλλά έγγραφα να ετοιμάσω που ενδεχομένως δεν μου περνούν από το μυαλό και θα μου λείψουν εκεί????? Από τρία αντίγραφα το καθένα είναι οκ??? Η παραπάνω?

Συγγνώμη αν σας κούρασα με τη μακρόσυρτη ερώτηση μου αλλά θέλω να κάνω εύστοχες κινήσεις ανεβαίνοντας , δεν θέλω να μου λείπουν έγγραφα και να καθυστερώ γενικώς , θα προσπαθήσω όσο μπορώ να βρω σχετικά γρήγορα δουλειά να μην επιβαρύνω και αυτούς που θα με φιλοξενήσουν.

Σκέπτομαι επίσης να νοικιάσω κάποια δωμάτια με το μήνα που βλέπω επιπλωμένα, που αρχίζουν από 200 ευρώ.

Έχω κάποιες μικροοικονομίες που αντέχω να το κάνω και για δυο μήνες αυτό.

Ποντάρω στους γνωστούς μου που ζουν χρόνια εκεί, ωστόσο θα κινηθώ διακριτικά όσο μπορώ ανάμεσα τους , να μην τους βγάζω και πολύ από το καθημερινό πρόγραμμα τους. ( έντονη αίσθηση ΤΑΚ Διακριτικότητας χαχαχαχαχα).

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για οπουδήποτε απάντηση!!;););)

Link to comment
Share on other sites

vagelis 76,οι ερωτησεις σου ειναι ευστοχες-οσο αφορα τον γερμανικο οαεδ,δεν ξερω τι θα σου ζητησουν!αλλα ψαξε λιγο το θεμα της διαμονης-πολλοι δημοι θελουν να εισαι δηλωμενος και να προσκομισεις συμβολαιο ενοικιασης-αλλοι δημοι παλι οχι-ρωτα τους οικογενειακους φιλους καλυτερα,περα απο εκει εχει και το side Agentur fuer Arbeit στο internet,μηπως εκει υπαρχουν πληροφοριες.τα χαρτια τα χρειαζεσαι για ποιον λογο?αφου θα πληρωνεσαι απο ελλαδα?νομιζω εισαι ετοιμος?!ρωτα και τον οαεδ εκει που μενεις.

τωρα για τα υπολοιπα χαρτια νομιζω εισαι σουπερ.εγω να σου πω εβγαλα και ενα ποινικο μητρωο καλου κακου-μπας και ακουσουν ελληνας και νομιζουν πως ειμαστε ολοι απατεωνες....

http://www.arbeitsagentur.de/nn_10630/Navigation/Dienststellen/RD-NRW/Duisburg/Duisburg-Nav.html

η διευθυνση του οαεδ στο duisburg

ξερεις γερμανικα?υπαρχει και τηλεφωνο στην διευθυνση βλεπω...αλλιως προσφερομαι εγω να παρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γερμανόφωνες οι πόλεις με την καλύτερη ποιότητα ζωής, σύμφωνα με την Mercer

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΣΤΗ ΒΙΕΝΝΗ

Η καλή υποδομή της Βιέννης, η ασφάλεια στους δρόμους της και οι καλές υπηρεσίες υγείας της, την καθιστούν ως την ωραιότερη πόλη στον κόσμο για να ζει κανείς, σύμφωνα με την ετήσια παγκόσμια έρευνα της εταιρείας συμβούλων ανθρωπίνου δυναμικού Mercer. Στις υψηλές θέσεις του καταλόγου βρίσκονται και άλλες γερμανόφωνες πόλεις όπως η Ζυρίχη, το Μόναχο, το Ντίσελντορφ, η Φρανκφούρτη και η Βέρνη να βρίσκονται στις 10 πρώτες!

Στα συν της Βιέννης είναι, με τα πολύ όμορφα κτίρια, τα πάρκα και το εκτεταμένο δίκτυο για ποδηλάτες είναι και η πρόσφατη μείωση του κόστους του εισιτηρίου της για τα δημόσια μέσα μεταφοράς σε 1 ευρώ την ημέρα. Άλλο ένα θετικό χαρακτηριστικό είναι τα χαμηλά ποσοστά της εγκληματικότητας.

Η Mercer, καταρτίζει επίσης κατάλογο για την ασφάλεια των πόλεων. Στον κατάλογο αυτό η Αθήνα καταλαμβάνει χαμηλή θέση, λόγω των συμπλοκών ανάμεσα στους διαδηλωτές και την αστυνομία και την πολιτική αστάθεια.

"Το 2011 η Αθήνα κατατάσσεται στην Ευρώπη στις πιο χαμηλές θέσεις του καταλόγου για την προσωπική ασφάλεια", επισημαίνει ο ερευνητής της Mercer, Λάγκιν Παρακάτιλ.

Παράλληλα και το Όσλο βρίσκεται στην 24η θέση στον κατάλογο αυτόν για την προσωπική ασφάλεια μετά το μακελειό τον Ιούλιο από τον Άντερς Μπράιβικ. Συνήθως βρισκόταν στις πρώτες 15 θέσεις, σύμφωνα με τη Mercer.

Τέλος η πολιτική αναταραχή, η έλλειψη ασφάλειας και οι επιθέσεις σε ντόπιους και ξένους κατατάσσουν τη Βαγδάτη στο χειρότερο μέρος για να μείνει κανείς το 2011.

Οι 10 πόλεις που έρχονται πρώτες όσον αφορά την ποιότητα ζωής στον κατάλογο της Mercer, είναι:

1. Βιέννη, Αυστρία

2. Ζυρίχη, Ελβετία

3. Όκλαντ, Νέα Ζηλανδία

4. Μόναχο, Γερμανία

5. Ντίσελντορφ, Γερμανία

6. Βανκούβερ, Καναδάς

7. Φρανκφούρτη, Γερμανία

8. Γενεύη, Ελβετία

9. Βέρνη, Ελβετία

10. Κοπεγχάγη, Δανία

Link to comment
Share on other sites

MELYDIA σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις τόσο εκτενώς, τα διάβασα όλα προσεκτικά , γερμανικά δεν θα έλεγα ότι ξέρω Άλο από κάνα δυο κουβεντούλες βασικές που το παλεύω εδώ και τρεις μήνες μόνος μου μαζί με μια φίλη που με βοηθά που ζούσε στη Στουκαρδη χρόνια.

Σήμερα έχουμε μάθημα και θα κάτσουμε μαζί να κοιτάξουμε τα λινκ που μου έτιλες .

Απλώς πιστεύω ότι από τη στιγμή που γραφτώ ως άνεργος και μέχρι να βρω πρώτα ο θεός αν το θέλει κάποια δουλειά, κάπως θα δικαιούμαι να νοικιάσω ένα επιπλωμένο δωμάτιο των 20 τετραγωνικών μέτρων όχι απαραίτητα διαμέρισμα, και βέβαια την εγγύηση που ζητούν θα τη δώσω κανονικά.

Όπως και να έχει θα το ψαχουλέψω το θέμα αυτό και μαζί με τους γνωστούς μου που ξέρουν τα κατατόπια, σε ευχαριστώ και πάλι και με το θάρρος που μου δίνεις σίγουρα κάτι θα προκύψει να σας ρωτήσω πάλι μέχρι τις 3 φλεβαρη. ;)

Link to comment
Share on other sites

MELYDIA σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις τόσο εκτενώς, τα διάβασα όλα προσεκτικά , γερμανικά δεν θα έλεγα ότι ξέρω Άλο από κάνα δυο κουβεντούλες βασικές που το παλεύω εδώ και τρεις μήνες μόνος μου μαζί με μια φίλη που με βοηθά που ζούσε στη Στουκαρδη χρόνια.

Σήμερα έχουμε μάθημα και θα κάτσουμε μαζί να κοιτάξουμε τα λινκ που μου έτιλες .

Απλώς πιστεύω ότι από τη στιγμή που γραφτώ ως άνεργος και μέχρι να βρω πρώτα ο θεός αν το θέλει κάποια δουλειά, κάπως θα δικαιούμαι να νοικιάσω ένα επιπλωμένο δωμάτιο των 20 τετραγωνικών μέτρων όχι απαραίτητα διαμέρισμα, και βέβαια την εγγύηση που ζητούν θα τη δώσω κανονικά.

Όπως και να έχει θα το ψαχουλέψω το θέμα αυτό και μαζί με τους γνωστούς μου που ξέρουν τα κατατόπια, σε ευχαριστώ και πάλι και με το θάρρος που μου δίνεις σίγουρα κάτι θα προκύψει να σας ρωτήσω πάλι μέχρι τις 3 φλεβαρη. ;)

ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

φοβαμαι πως το θεμα δουλειας ειναι πιο περιπλοκο....για να βρεις δουλεια θελουν να εισαι δηλωμενος στο δημαρχειο,για το δημαρχειο θελουν να προσκομησεις ενοικιαστηριο και για να βρεις σπιτι θελουν να σιγουρευτουν πως εχεις δουλεια και μπορεις να πληρωσεις το ενοικιο...ειναι λιγο φαυλος κυκλος...πολλες φορες ξεκινουν πρωτα με τη δουλεια,αφου φιλιξενουνται απο γνωστους και μολις βρουν δουλεια ψαχνουν για σπιτι και δηλωνονται ταυτοχρωνα...ομως δωσε πολυ μεγαλη σημασια στην γλωσσα,διοτι ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος-πλεον ολοι η νοτια ευρωπη ανεβαινει γερμανια-και οπως καταλαβες και απο μας,θα εχεις μεγαλυτερη επιτυχια αν αποκτησεις το πρωτο πτυχειο.καλη επιτυχεια σου ευχομαι-κατσε κατω απο την μπαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα γερμανικα να δωσεις πολυ μεγαλη σημασια...ο ανδρας μου εκανε εντατικα 3 μηνες μαθημα με καθηγητρια γερμανικων καθε μερα απο 2-3 ωρες μαθημα...τα καταλαβαινει ολα αλλα οταν ηρθε η ωρα να μιλησει ηταν αρκετα δυσκολα...ολοι του απαντησαν μαθε γερμανικα και ξανα ελα...για εργοστασιο υποψην οχι για καποια δουλεια ποιος ξερει τι/...μονο στα mcdonals του ειπαν φερε το χαρτι απο το υγειονομικο και κανουμε την συμβαση...αλλα για να φερεις το χαρτι επρεπε να παρακολουθησεις ενα βιντεο 30 λεπτων στα γερμανικα και μετα να απαντησεις σε ερωτησεις και ολα αυτα μεσα σε 45 λεπτα...αρα εχεις ενα 15 να απαντησεις στις 3 σελιδες ερωτησεων...

Ετσι ο ανδρας μου γυρισε ξανα πισω...για δωματιο ξερω οτι ειναι δυσκολα να νοικιασεις μονο αν βρεις να συγκατικοισεις...αλλιως αν θελεις ενα στουντιο ας πουμε δεν στο δινουν αν δεν εχεις δουλεια...

Και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι στις περιοχες που εχει παρα πολλες δουλειες ειναι πανακριβα τα σπιτια και πολυ αυστηρα στο να σε διαλεξουν για την δουλεια.Εκει που θελεις να πας ειναι σχετικα φθηνα.Αυτα απο εμενα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι αν δεις και στο agentur fur arbeit θα δεις οτι σε καθε επαγγελμα σου ανοιγει μια αλλη σελιδα...και οτι για καθε τομεα ειναι υπευθυνη και μια εταιρια...εμεις καναμε αιτησεις απο την ελλαδα και μας εκλεισαν ραντεβου στην εταιρεια dekra αλλα για καθαριστηριες ειναι αλλη εταιρεια , για εργοστασια σε μια αλλη περιοχη της γερμανιας ειναι αλλη...παντως για να πας σε μια δουλεια απο το ιντερνετ πας μεσω εταιρειας...και αυτη ειχε ζητησει τα γερμανικα στον ανδρα μου...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...