Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      καλημερα κορίτσια! χρόνια πολλά στις Μανούλες! εγώ ξύπνησα με αίμα σήμερα στις 5 το χάραμα και ειμαι στο νοσοκομείο! μου βάζουν όρους αλλά δεν σταματάει η μήτρα τις συσπάσεις , το ράμμα και ο τράχηλος οκ ! ο γιατρός είπε ότι δε καμια ώρα θα μ πει αν θα πάμε για τοκετό η οχι επειδή αν δεν σταματήσουν δεν μπορεί να διακινδυνεύσει ! αυτά τα νέα μ! 

      Με τη βοηθεια του Θεου όλα θα πάνε καλά!!! Οι σκέψεις μας και οι ευχες μας είναι μαζί σου. 🙏

      On 8/5/2024 at 1:17 ΜΜ, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Σάββατο 28.40 Δευτέρα 68.10 Τετάρτη 227.60 Παρασκευή 732.40 Κυριακή 1957.20 η γιατρός είπε να μην κάνουμε άλλη αλλά ξέρεις από το άγχος μασ πήγαμε και  σήμερα Τετάρτη που βγήκε 5.127 λες να τα καταφέρουμε νομίζω ότι από τότε που βλέπεις θετικό έχεις περισσότερο άγχος εύχομαι να τα καταφέρουμε όλοι μασ αλήθεια. Έχουμε ραντεβού για υπέρηχο την Παρασκευή άντε να δούμε τ θα δούμε.Εσύ κορίτσι μου όλα καλά έκανες σήμερα;; Κάναμε μαζί εμβρυομεταφορα μαζί με την γυναίκα μου θα γεννάται 🥰🥰 άρα λες ότι δεν έχουμε κανένα θέμα με την προγεστερόνη για μια φορά που άργησε;;

      Η τελευταία βλέπω δεν έγινε*2 κάτι δεν μου αρέσει 

      @η ζωή είναι όμορφηΠως είστε? Κάνατε υπέρηχο? Ελπίζω να είναι όλα σούπερ 🙏

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Nai fysika kai mporeis! Den einai omws aplo...Katarxhn prepei na grafteis se PGCE (Pstgraduate Certificate in Education and Training), koinws ena course se kapoio panepisthmio to opoio diarkei ena etos. Ara gia ena xrono tha exeis na plirwneis didaktra, kai na synthreisai..De mporeis na doulepseis oso kaneis ayto to course dioti exei praktiki se sxoleia kai einai polu apaithtiko, egw douleya k diavaza peripou 60 wres thn evdomada synolika.

Otan teleiwseis kai to peraseis, tote mporeis na arxiseis na kaneis aithseis gia douleia se sxoleia.

Gia to PGCE rwta me na sou pw leptomereies an se endiaferei...

κανουν γερμανικα στα σχολεια τους?ποσο στοιχιζει αυτο το course?ποιο επιπεδο αγγλικων χρειαζεται?σε ποια πανεπιστημια το κανεις?

μια που σε βρηκα,....:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κανουν γερμανικα στα σχολεια τους?ποσο στοιχιζει αυτο το course?ποιο επιπεδο αγγλικων χρειαζεται?σε ποια πανεπιστημια το κανεις?

μια που σε βρηκα,....:P

Nai kanoun modern foreign languages! Kuriws Gallika, germanika kai Ispanika.

To course stoixize 3000 otan to ekana egw twra omws ola ta didaktra exoun ayksithei kai sta perissotera panepisthmia exoun triplasiastei opote koitas gyrw stis 9000 lires.

aksizei omws ton kopo na apeythintheis sthn uphresia anagnwrishs akadhmaikwn titlwn (de thymamai pws legetai, nomizw Narwich kati tetoio)

na steileis mia metafrash tou ptyxiou sou giati isws na mhn xreiazesai PGCE.

akoma omws kai an den xreiazesai PGCE, de tha se proslavoun xwris proyphresia sto aggliko ekpaideytiko systhma opote prepei na pas ws volunteer (ethelontria) se sxoleio gia merikous mhnes, h' na vreis douleia ws teaching assistant (to ekana egw 6 mhnes, den anteksa parapanw afou epairna 575 kathara to mhna kai to noiki mou htan 475). Genika ginetai na doulepseis, alla thelei kana dyo xronia, na doulepseis sxedon amisthi, na matheis to ekpaideytiko systhma to opoio einai teleiws diaforetiko apo Ellada, na matheis gia sxediasmo mathimatos...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Elzu, xwris na thelw na thiksw to giatro sou, oi giatroi otan den exoun idea ti prokalei mia astheneia to rixnoun sto agxos (h' se genetiki prodiathesi). Mipws na to psakseis ligo, na pareis kai mia deyteri gnwmi? Oso gia to oti exeis agxos, to katalavainw, kai kserw oti eidika Voreia Ellada exei tromero provlima anergias, alla hremhse giati me to agxos de lynetai tipota.

Αχ κοριτσια μου σας ευχαριστω αλλα ο γιατρος δεν μπορουσε να κανει λαθος...απο την μια στιγμη στην αλλη εγινα σαν βατραχος ( οταν μαθαμε οτι ο θειος στην Γερμανια μας κοροιδεψε και δεν μπορουσαμε να παμε που ειχαμε βαλει ολες τις ελπιδες μας σε αυτον ).

Στην αρχη εδειχνε για καρκινος αλλα τελικα ειναι θυροειδης hasimoto.Κληρονομικο ναι μεν αλλα εσκασε απο το αγχος και την στεναχωρια.Για μια ζωη χαπια και θα το ρυθμισω σιγα σιγα...και ολες τις παρενεργειες του θυροειδη δεν τις ειχα προσεξει γιατι ελεγα οτι απο την στεναχωρια εχω τα νευρα μου, κλαιω αποτομα, δεν εχω ερωτικη διαθεση, εβαλα κιλα λογο εγκυμοσυνης ειπα, και πολλα αλλα που τα δικαιολογισα με τον εναν η τον αλλο τροπο και ετσι τελικη τιμη θυροειδη το 4 εγω να εχω 28!!!!!

Δεν μπορω ακομα να κανω μονη το βημα για γερμανια γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα και η ψυχολογια μου δεν ειναι στα καλα της.Οποτε ειπαμε να περιμενουμε λιγο να ρυθμισω τον θυροειδη και να το προσπαθησουμε.Απλα θα δοκιμασουμε βοηθεια απο φιλους και οχι συγγενεις.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη εδειχνε για καρκινος αλλα τελικα ειναι θυροειδης hasimoto.Κληρονομικο ναι μεν αλλα εσκασε απο το αγχος και την στεναχωρια.Για μια ζωη χαπια και θα το ρυθμισω σιγα σιγα...και ολες τις παρενεργειες του θυροειδη δεν τις ειχα προσεξει γιατι ελεγα οτι απο την στεναχωρια εχω τα νευρα μου, κλαιω αποτομα, δεν εχω ερωτικη διαθεση, εβαλα κιλα λογο εγκυμοσυνης ειπα, και πολλα αλλα που τα δικαιολογισα με τον εναν η τον αλλο τροπο και ετσι τελικη τιμη θυροειδη το 4 εγω να εχω 28!!!!!

Κοίτα, άμα έχεις Hashimoto, θα το πάθαινες έτσι κι αλλιώς γιατί είναι κληρονομικό και αυτοάνοσο, δεν φταίει το στρες και η στεναχώρια. Αν είχες κάνει εξέταση αντισωμάτων, θα το ήξερες και θα το περίμενες από χρόνια. Και τα χάπια μια ζωή δεν είναι τίποτα, τόσος κόσμος τα παίρνει. Θα τα πάρεις, θα ρυθμίσεις τον θυροειδή σου, θα αιστανθείς ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ και θα ηρεμήσεις. Είναι σοκ η διάγνωση, αλλά να δεις που θα πάνε όλα καλά. Σου εύχομαι περαστικά :-)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια μου σας ευχαριστω αλλα ο γιατρος δεν μπορουσε να κανει λαθος...απο την μια στιγμη στην αλλη εγινα σαν βατραχος ( οταν μαθαμε οτι ο θειος στην Γερμανια μας κοροιδεψε και δεν μπορουσαμε να παμε που ειχαμε βαλει ολες τις ελπιδες μας σε αυτον ).

Στην αρχη εδειχνε για καρκινος αλλα τελικα ειναι θυροειδης hasimoto.Κληρονομικο ναι μεν αλλα εσκασε απο το αγχος και την στεναχωρια.Για μια ζωη χαπια και θα το ρυθμισω σιγα σιγα...και ολες τις παρενεργειες του θυροειδη δεν τις ειχα προσεξει γιατι ελεγα οτι απο την στεναχωρια εχω τα νευρα μου, κλαιω αποτομα, δεν εχω ερωτικη διαθεση, εβαλα κιλα λογο εγκυμοσυνης ειπα, και πολλα αλλα που τα δικαιολογισα με τον εναν η τον αλλο τροπο και ετσι τελικη τιμη θυροειδη το 4 εγω να εχω 28!!!!!

Δεν μπορω ακομα να κανω μονη το βημα για γερμανια γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα και η ψυχολογια μου δεν ειναι στα καλα της.Οποτε ειπαμε να περιμενουμε λιγο να ρυθμισω τον θυροειδη και να το προσπαθησουμε.Απλα θα δοκιμασουμε βοηθεια απο φιλους και οχι συγγενεις.

Elzu lupamai gia ta nea sou alla na skeftesai thetika..kai ola tha ftiaksoun. Exw polles gnwstes me thyreoeidh, kai exoun polu kalh zwh xwris kanena provlima, h mia malista xreiasthke na kanei kai egxeirhsh.

Ayto pou gnwrizw einai oti paizei megalh shmasia h diatrofh, dld prospathise na trws polu polu ygieina, elaxisto ladaki, frouta, laxanika, klp. Alliws me to na valeis varos tha se parei apo katw kai tha einai xeirotera. H ksaderfh mou pou einai noshleytria mou eipe oti me to thyreoeidh vazeis to polu 5 kila, an valeis parapanw einai thema psyxologias kai "paraithshs".

Oso gia to agxos sou me to oikonomiko, mh se pairnei apo katw. Sthn esxath daneisteite...mexri na vrei o antras sou douleia. An epitrepetai ti douleia kanei?

Emeis eimastan k oi duo xwris douleia, twra o antras mou douleyei alla me poly xamhlotero mistho, kai egw peristasiaka kai exoume kopsei TA PANTA, fadasou super market pswnizoume oti einai se prosfora kai mono. Exw na pswnisw rouxo apo ton iounio, kai kommwtrio teleytaia fora phga ioulio, se ligo tha moiazw me th Rapounzel:( Parola ayta ithiko akmaio, tha erthoun k kalyteres meres, kanoume oikonomia kai oooola tha ftiaksoun siga siga. Na pethanoume apo peina apokleietai opote...

makia!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

An epitrepetai ti douleia kanei?

!/QUOTE]

ειμαστε και οι δυο ανεργοι εδω και εναν χρονο και μενουμε στα πεθερικα μου εδω και 3 μηνες.Δεν μπορουμε να δανειστουμε απο κανεναν συγγενη, γιατι απλα κανενας δεν εχει να μας δωσει.Ψαχνω να βρω σαν καθαριστρια αλλα και αυτο τιποτα.Θα ειναι περαστικα τα προβληματα μας το ξερω αλλα φοβαμαι πολυ για την μικρη μου.Ο πρωτος καιρος θα ειναι δυσκολος μεχρι να βρουμε μια δουλεια μετα θα μπουμε σε ρυθμο.Απλα δεν εχουμε που να μεινουμε στην Γερμανια και αυτο ειναι ενα ζορι αλλα αν δεν κανουμε βιαστικες κινησεις κατι θα γινει.Απο οικονομια και εγω αλλο τιποτα.Παλι καλα ειναι οι γονεις του ανδρα μου, αλλιως η μικρη μου θα ειχε πεινασει.Ο ανδρας μου εχει σπουδασει ηλεκτρονικος μηχανικος στο τει και εγω ειμαι σχεδιαστρια μοδας...ηταν ο ανδρας μου γερμανια, εχει παρα μα παρα πολλες δουλειες, αλλα ηθελαν να ξερει γερμανικα και του ζητησαν να κανει τα 6μηνα μαθηματα στα οποια πληρωνεις και 645 ευρω.Οποτε τωρα κοιταμε να παρει καποιο πτυχιο απο εδω.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Nomizw san mhxanikos sth Germania tha vrei douleia, apla na kanete hremes kinhseis oxi veviasmenes..giati skepsou ekei menete sta petherika sou kai oso kai an den einai h idanikh katastash , einai mia voitheia. Fadasu omws na vretheis se mia ksenh xwra xwris spiti; poios tha se voithisei?

Hremhse loipon, perimene na vrei o antras sou kapoia douleia k na mathei kai germanika kai ola tha ftiaksoun..en tw metaksy kati mporei na vreis na exete ena eisodhma..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου σας ευχαριστω αλλα ο γιατρος δεν μπορουσε να κανει λαθος...απο την μια στιγμη στην αλλη εγινα σαν βατραχος ( οταν μαθαμε οτι ο θειος στην Γερμανια μας κοροιδεψε και δεν μπορουσαμε να παμε που ειχαμε βαλει ολες τις ελπιδες μας σε αυτον ).

Στην αρχη εδειχνε για καρκινος αλλα τελικα ειναι θυροειδης hasimoto.Κληρονομικο ναι μεν αλλα εσκασε απο το αγχος και την στεναχωρια.Για μια ζωη χαπια και θα το ρυθμισω σιγα σιγα...και ολες τις παρενεργειες του θυροειδη δεν τις ειχα προσεξει γιατι ελεγα οτι απο την στεναχωρια εχω τα νευρα μου, κλαιω αποτομα, δεν εχω ερωτικη διαθεση, εβαλα κιλα λογο εγκυμοσυνης ειπα, και πολλα αλλα που τα δικαιολογισα με τον εναν η τον αλλο τροπο και ετσι τελικη τιμη θυροειδη το 4 εγω να εχω 28!!!!!

Δεν μπορω ακομα να κανω μονη το βημα για γερμανια γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα και η ψυχολογια μου δεν ειναι στα καλα της.Οποτε ειπαμε να περιμενουμε λιγο να ρυθμισω τον θυροειδη και να το προσπαθησουμε.Απλα θα δοκιμασουμε βοηθεια απο φιλους και οχι συγγενεις.

Εχω κι εγώ χασιμότο, το κατάλαβα εδώ κι ένα χρόνο. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη διατροφή, μπορείς να τρως ό,τι θέλεις, απλά έχω την εντύπωση πως τα χάπια αυξάνουν την όρεξη (μάλλον), οπότε ίσως αυτό θέλει λίγο προσοχή.

Στο φόρουμ υπάρχει σχετικό θέμα με τις παθήσεις του θυρεοειδή, μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εκεί:

http://parentscafe.gr/showthread.php?p=1318097#post1318097

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγώ χασιμότο, το κατάλαβα εδώ κι ένα χρόνο. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη διατροφή, μπορείς να τρως ό,τι θέλεις, απλά έχω την εντύπωση πως τα χάπια αυξάνουν την όρεξη (μάλλον), οπότε ίσως αυτό θέλει λίγο προσοχή.

Στο φόρουμ υπάρχει σχετικό θέμα με τις παθήσεις του θυρεοειδή, μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εκεί:

http://parentscafe.gr/showthread.php?p=1318097#post1318097

katrin σε ευχαριστω θα ριξω μια ματια. Τωρα δεν αγχονομαι αλλο γιατι ξερω οτι δεν ειναι καρκινος.Αυτο φοβομουν πολυ και εκλαιγα ηταν και μακρια ο ανδρας μου και ημουν σε δυσκολη θεση..


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


katrin σε ευχαριστω θα ριξω μια ματια. Τωρα δεν αγχονομαι αλλο γιατι ξερω οτι δεν ειναι καρκινος.Αυτο φοβομουν πολυ και εκλαιγα ηταν και μακρια ο ανδρας μου και ημουν σε δυσκολη θεση..

Na rwthsw kati..ti symptwmata eixes?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Na rwthsw kati..ti symptwmata eixes?

Πολλα ειχα...απλα δεν τα ειχα καταλαβει.Το καταλαβα οταν ειχε φουσκωσει ο λαιμος μου.Συμπτωματα θα ελεγα οτι ειχα το οτι εκλαιγα αμεσως, καποιες φορες θύμωνα πολυ ευκολα με το μωρο, δεν ειχα ερωτικη διαθεση, ίδρωνα παρα πολυ.Κουραση δεν μπορω να καταλαβω αν ηταν απο αυτο η απο το οτι εχω μωρο.Και υπνηλία επισης δεν ξερω γιατι αν ξυπνας 6 το πρωι θελεις το μεσημερακι εναν υπνακο.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο όμως να έχεις συμπτώματα. Εγώ το μόνο που είχα (αλλά το είχα αποδώσει στην μετά τη γέννα περίοδο) ήταν η τριχόπτωση. Κατά τα άλλα, τίποτα. Και παρόλο συνοδεύεται από υποθυρεοειδισμό, ήμουν 50,5 κιλά όταν το ανακάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια...αν και γραφω καιρο στο φορουμ,σε αλλη ενοτητα,σας βρηκα περιπου πριν κανενα δεκαημερο...ειμαι 31 χρονων και ο καλός μου,δεν ειμαστε παντρεμενοι,ειναι 35...εγω δεν εχω σπουδες,ενα λυκειο εχω τελειωσει και μετα ευτυχως βρηκα δουλεια σε μια ΑΕ και ημουν εκει 10 χρονια...ο Π. ειναι ταπετσερης,αλλα γενικα εχει κανει διαφορες δουλειες-και στην Γερμανια σε εστιατοριο-πιανουν τα χερια του που λεμε...μετα την απωλεια του μωρου μας ,και αφου αυτός ηταν ανεργος και εγω με επαπειλουμενη και ζουσαμε με τα 500? του Ικα,αποφασιασαμε και μεσω γραφειου φυγαμε στην Αυστρια για δουλεια σε εστιατοριο...13 ωρες την ημερα και ενα ρεπο την εβδομαδα...ενα μηνα κατσαμε,δεν αντεχόταν απο πολλες αποψεις ΚΑΙ οχι απο το θεμα δουλειας....ειμασταν ανασφαλιστοι και τα παιδια που εκαναν τα πάντα ενω οι υπολοιποι κοιμοταν...και μιλαμε για τρελη δουλεια...απο λεφτα,η αρχικη συμφωνια ηταν 2300? με πληρωμενο το σπιτι και το φαγητο...γενικα με τα εστιατορια στην Γερμανια-Αυστρια ετσι πάει...

ο Π. εχει συγγενεις στην Γερμανια που εχουν εστιατοριο...τελικα βρεθηκαμε εδω,ειμαστε δηλωμενοι ομως και ασφαλισμενοι,παιρνουμε ελαχιστα χρηματα αλλα φαγητο και διαμονη ειναι μεσα...ΑΛΛΑ εχουμε γραφτει και μαθαινουμε Γερμανικα εδω...καθε μερα 3ωρες μεχρι τα τελη Ιουνιου που τελειωνουμε το επιπεδο Β1 και δινουμε εξετασεις...τα χρηματα που δινουμε ειναι 100?/ατομο για το καθε Module,στο συνολο ειναι 6,και περιπου 30? για τα βιβλια...στο περιπου καθε 1,5 μηνα...τους περισσοτερους ομως τους το πληρωνει το κρατος...αν πχ ειναι ανεργοι,ή αν δεν ειναι πολιτες της Ε.Ε. για να μπορουν να βγαλουν vISA...τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα και απο συμπεριφορες-για το σπιτι μιλάω,και για το οτι δεν ειμαστε μονοι μας,με τα λεφτακια μας,στο σπιτακι μας,στην αυτονομια μας....πάντως η γνωμη μου για την Γερμανια και τους ανθρωπους της ειναι η καλητερη...ειναι ευγενεστατοι και μας βοηθανε παντου!!!προσπαθουν να καταλαβουν τι προσπαθεις να πεις και ειναι πολυ φιλικοι...

κοριτσια,αν μπορω να βοηθησω σε κατι μη διστασετε...εμεις μενουμε περιπου 50χλμ εξω απο Στουτγγάρδη....αααα το σημαντικοτερο...ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ!!!!! εκτος αν πας σε κανενα γραφειο ευρεσεως εργασιας και αν σου βρουν δουλεια στην φαμπρικα...μια χαρα ειναι κι αυτο ε!!!σας χαιρετω προς το παρόν!


hOszp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες οτι προσπαθουν να σε καταλαβουν το ειπε και ο ανδρας μου και για το οτι εχει πολλες δουλειες...εγω αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι αν πρεπει ολοι να κανουν αυτα τα μαθηματα ππου λες...αν ο ανδρας μου κανει απο εδω το β1 και παει εκει να δωσει ομως εξετασεις???


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...