Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Elzu καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου,

Τα γερμανικά δεν τα μαθαίνεις από τη μια μέρα στην άλλη η μέσα σε τρεις μήνες , παρατήρησα ότι κάνω ότι έκανε ο σύζυγος σου εδώ και τρεις μήνες και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να έχει παλαβώσει από το κεφάλι μου από το διάβασμα, τώρα αν με ρωτήσεις τι έχω μάθει ούτε ξέρω να σου πω.

Μη έχοντας την γνώση της γερμανικής πρέπει να πέσεις σε ιδιάζουσα περίπτωση για να βρεις δουλειά, παραδείγματος χάρη σε Έλληνα, άρα δεν είναι τυχαίο που πολλοί αρχίζουν από τα ελληνικά εστιατόρια.

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν ψάχνω τη Γκράντε δουλειά από τη πρώτη μέρα του επαγγέλματος μου αλλά μια απλή για αρχή, σε ένα εστιατόριο, σε ένα πλυντήριο αυτοκίνητων, σε ένα εργαστήριο ας πούμε κάποιου φούρνου, ζαχαροπλαστείου ή σουπερ μάρκετ. Από αυτά που διαβάζω εδώ χωρίς γνώση της γερμανικής που ως ένα σημείο κατανοητότατο το βρίσκω και η δική μου προσπάθεια θα εξαρτηθεί πολύ από τους γνωστούς που θα με φιλοξενήσουν αν ξέρουν κάπου που μπορώ να πάω, από μόνος σου να βρεις κάτι είναι δύσκολα.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για μου γράψεις .

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και σιγα τι εκανα δεν πρεπει να ευχαριστεις...γιάυτο ειμαστε εδω.

Για τα γερμανικα στον ανδρα μου ειχαν πει οτι βλεπουν οτι καταλαβαινει και οτι προσπαθει να μαθει αλλα θα του ειναι δυσκολο στην επικοινωνια σε μια δουλεια.Τα παντα ειναι γραμμενα στα γερμανικα και αν και γερμανιδα που ειμαι θα σου πω οτι ειναι κομπλεξικοι με την γλωσσα τους και αν σου πουνε οτι θα δωσεις την συνεντευξη στα αγγλικα να ξερεις οτι δεν θα γινει ποτε...σε εμας δυο μας ειχαν πει οτι θα γινει στα αγγλικα η συνεντευξη γιατι εγω ειχα μιλησει μαζι τους και τους ειχα εξηγησει την κατασταση ειπαν στα αγγλικα αλλα οταν πηγε εκει μιλουσαν μονο γερμανικα.Στα γερμανικα θελει ενα επιπεδο β1 να το ξερεις....με ή χωρις πτυχιο.

Τωρα θα σου πω για τους ελληνες της γερμανιας...εχουν γινει γενικα ψωνια...πηγε σε ελληνες οχι ταβερνες αλλα γενικα που ειχαν καποια αλλα καταστηματα...να μαθεις γερμανικα του ειπαν...

Και εστιατορια ειχε παρει περιπου 20 ταβερνες τηλεφωνο και σε 6-7 ταβερνες ειχε παει ο ιδιος και η απαντησει ηταν ιδια σε ολες...ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΗΡΗΣ!Απο Μαρτιο του ειπαν καποιες οτι θα θελουν παλι κοσμο οποτε μπορεις να το κοιταξεις και ετσι...στο ιντερνετ υπαρχουν τηλεφωνα μπορεις να παρεις μια μια απο την ελλαδα τηλ να ρωτησεις ποτε θα θελουν ατομα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπετυ διαβασε λιγο πιο πανω νομιζω εχει απαντησει η μελυδια στο ερωτημα σου...οτι νομιζεις εσυ για βασικο βεβαια.οικογενειακη κατασταση,ληξιαρχικες πραξεις, πτυχια ,απολυτηριο λυκειου ΒΑΣΙΚΟ...για καθαριστρια να πας αυτο ζητανε.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι μου κανετε???Σαν να επεσε ησυχια βρε παιδια?Τι γινεται?ΠΟυ βρισκομαστε???Εμεις το πηραμε αποφαση να κανουμε τα παντα του χρονου να ειμαστε εδω...

Λετε να το κανονισουμε να βρεθουμε εκει???Σε αυτο το καρουζελ εχω κανει...και θελω να κανει και το μωρο μου...και γενικα να γιορταζει με τον τροπο που γιορταζουν οι γερμανοι γιατι στην Ελλαδα νομιζω δεν εχουμε καταλαβει οτι σε 10 μερες εχουμε χριστουγεννα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε πολύ για το βιντεακι σου, είναι πολύ όμορφο, εγώ πάω μόλις λίγες μέρες μετά. Τι να κάνω όμως πάω για αλο σκοπό για την ώρα, ας μπορέσω τελικά να εγκατασταθώ και δεν πειράζει ο καιρός περνά. Καλές γιορτές να έχουμε όλοι. :-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας ξανά αν γίνετε.

Θέλω σε ένα μπλοκάκι που έχω να γράψω τις διευθύνσεις και τα τηλεφωνά των δημοσίων υπηρεσιών στις πόλεις που θα πάω, Düsseldorf και Duisburg, όπως ΟΑΕΔ , Δημαρχεία, εφορείες, τις βασικές δηλαδή που θα χρειαστώ. ζητώ δύσκολα? Συγνώμη αν ναι.

:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

ΟΑΕΔ

http://www.arbeitsagentur.de/nn_10630/Navigation/Dienststellen/RD-NRW/Duisburg/Duisburg-Nav.html

Stadt Duisburg

Das Internet-Stadtportal duisburg.de ist ein Projekt der Stadt Duisburg, vertreten durch:

Oberbürgermeister

Adolf Sauerland

Burgplatz 19

47051 Duisburg

Telefon: 0203 283 0

E-Mail: [email protected]

Ihre grundsätzlichen Fragen richten Sie bitte an:

Projektleitung und Projektrealisierung:

Stadt Duisburg

Referat für Kommunikation

Burgplatz 19

47051 Duisburg

Bei Fragen zum Internetauftritt www.duisburg.de wenden Sie sich bitte an:

Tel.: (0203) 94000

E-Mail: [email protected]

Die Gesamtverantwortung (Verantwortlich gem. Telemediengesetz) liegt bei Frank Kopatschek, Leiter des Referats für Kommunikation. Für die sachliche Richtigkeit einzelner Fachbeiträge, Beschreibungen von Produkten und Dienstleistungen sowie Angaben zu Organisationseinheiten sind die jeweiligen Fachbereiche der Stadt Duisburg dezentral verantwortlich.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα...elzu δεν σε ξεχασα,αλλα ακομη δεν σου εχω σιγουρη απαντηση...ρωτησα την κοπελα , μου ειπε πως μαλλον γινετε....αλλα πρεπει να ρωτησει τους παραπάνω...οποτε μετα της 9/1...γιατι τωρα διακοπουλες...

εμεις ειχαμε δωσει τα βιογραφικα μας σε εναν γνωστο που δουλευει σε ενα εργοστασιο,μας πηραν τηλεφωνο,ειπαν θα μας ξαναεπερναν την Δευτερα αλλα τζιφος...δεν καταλαβα γιατι να πω την αληθεια...μια χαρα Γερμανικα τους μιλησε ο Π....ΘΕΛΩ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!οπως ολοι εδω μεσα φανταζομαι ε?


hOszp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω δουλεια αλλα εγω δεν θα δυσκολευτω να βρω...αν θα ειναι δυσκολα να βρει ο ανδρας μου τοτε θα δουλευω εγω και αυτος θα προσεχει την μικρη...ισως να βρω και μια δευτερη δουλεια κανα 4ωρο...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και πάλι και χρόνια πολλά,

Ήθελα να μου απαντήσει κάνεις βάση την εμπειρία του ή τις γνώσεις τους στο εξής,

επειδή θα φιλοξενηθώ σε οικογενειακούς φίλους και για ευνόητους λόγους αυτό δεν θέλω να πάρει και πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ( παρόλο που έχουν τις καλύτερες προθέσεις οι άνθρωποι), βλέπω εδώ http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/wohnen_auf_zeit/index.jsp

κάποια επιπλωμένα δωμάτια 20 με 30 τετραγωνικά μέτρα που για αρχή για μένα είναι πάρα πολύ καλά, κυρίως από οικονομικής άποψης. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι και για αυτά θα σου βγάλουν το λάδι για να το νοικιάσεις, θα σου ζητούν βεβαιώσεις εργασίας , εισοδήματος κ.τ.λ. και θα είναι εξίσου δύσκολο όπως με τα μεγαλύτερα σπίτια. Υποθέτω ότι αυτά τα νοικιάζουν και φοιτητές που δεν δουλεύουν. Για οποιαδήποτε άποψη στην ερώτηση μου εκ των σας ευχαριστώ.:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...