Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

On 9/23/2023 at 10:53 AM, Ιουλιέτα said:

Έκανα την 7η ημέρα, αλλά σου λέω ήταν ήδη μεγάλα.

Εντωμεταξύ ρώτησα χθες το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά τρόπος να συγχρονιστούν τα ωοθυλάκια και μεγαλώνουν όπως θέλουν. Ο ανταγωνιστής είναι για να μη σπάσουν, αλλά δεν ρυθμίζει το ρυθμό ωρίμανσης.

Μου είπε ότι θα δοκιμάσουμε άλλο φάρμακο/δόση την επόμενη φορά.

Αυτό που συμπεραίνω όμως είναι ότι θα ήταν προτιμότερο να μην έχει τρυπήσει τα μικρά ωοθυλάκια και να πήγαινα ξανά σε μια βδομάδα για δεύτερη ωοληψία. Πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία και κόστος, αλλά όταν είναι λίγα τα αυγουλάκια, καθένα τους μετράει. 

🤷

Εγώ είχα κάνει 1 φορά βραχυ και την 2η με άλλο γιατρό μακρύ. Ο 2ος μου είχε πει ότι με το μακρύ παίρνεις λιγότερα ωάρια ίσως, όμως πιο ομοιόμορφα. Και είχε δίκιο,  την 2η φορά με λιγότερα ωάρια είχαμε πολύ περισσότερες βλαστοκύστες. Σίγουρα βέβαια παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Παίρναμε κ οι 2 βιταμίνες 3 μήνες, ίσως ήμασταν κ πιο τυχεροί, καλύτερο εμβρυολογικό, ποιος ξέρει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 22/9/2023 at 2:45 ΜΜ, Ιουλιέτα είπε:

Γεια σας κορίτσια,

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα σχετικό με τις διεγέρσεις. Έκανα δύο φορές διέγερση με Gonal 300IU. Και τις δύο φορές κάποια ωοθυλάκια μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και κάποια έμειναν πίσω. Την πρώτη φορά πρόλαβα να κάνω 7 ενέσεις και τη δεύτερη μόνο 5. 

Όταν πήγα για ωοληψία ο γιατρός μου τσίμπησε και τα μικρότερα, με αποτέλεσμα όμως να μην είναι αρκετά ώριμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβραδυνθεί η διαδικασία για να μεγαλώνουν πιο συγχρονισμένα; Κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

Έχει καμία σας σχετική εμπειρία;

Να σημειωθεί ότι είναι φτωχή η παραγωγή μου γενικά, γύρω στα 4-5 αυγουλάκια το σύνολο, που όμως είναι κρίμα να χάνονται επειδή δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν.

Καλησπέρα και εύχομαι τα καλύτερα!!

Εγώ έχω κάνει μόνο μια διέγερση με gonal για 7 ημέρες γτ μεγάλωσαν γρήγορα τα ωοθυλακια, παρόλο που είμαι καλή ανταποκριτρια λόγω πολυκυστικων, πήρανε 14 αλλά μόλις 5 ήτανε από 17χιλ κ πανω, όπου τα 17χιλ δεν ξέρω αν γονιμοποιουνται.

Ο γιατρός μου είπε να δοκιμάσουμε με  puregon στη 2η διέγερση μηπως πάρουμε περισσότερα ωριμα ωάρια. Περιμένω την περιοδο του Οκτώβρη για να ξεκινησω.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Alex@ είπε:

Καλησπέρα και εύχομαι τα καλύτερα!!

Εγώ έχω κάνει μόνο μια διέγερση με gonal για 7 ημέρες γτ μεγάλωσαν γρήγορα τα ωοθυλακια, παρόλο που είμαι καλή ανταποκριτρια λόγω πολυκυστικων, πήρανε 14 αλλά μόλις 5 ήτανε από 17χιλ κ πανω, όπου τα 17χιλ δεν ξέρω αν γονιμοποιουνται.

Ο γιατρός μου είπε να δοκιμάσουμε με  puregon στη 2η διέγερση μηπως πάρουμε περισσότερα ωριμα ωάρια. Περιμένω την περιοδο του Οκτώβρη για να ξεκινησω.

Ααα δεν το ήξερα αυτό για τα 17 χιλ.

Ε πόσες γυναίκες κάνουν και πολλά και μεγάλα ταυτόχρονα;! Μου φαίνεται πολύ δύσκολο! 

Τα 5 είναι άθλος! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Ααα δεν το ήξερα αυτό για τα 17 χιλ.

Ε πόσες γυναίκες κάνουν και πολλά και μεγάλα ταυτόχρονα;! Μου φαίνεται πολύ δύσκολο! 

Τα 5 είναι άθλος! 

Καλησπέρα! Να καταθέσω και γω τη μικρή εμπειρία μου. Στην πρώτη διέγερση έκανα βραχύ πρωτόκολλο με αρβεκάπ, 225 μονάδες γκονάλ και οβιτρέλ. Είχα 7 ωοθηλάκια που μεγάλωναν σχεδόν ταυτόχρονα μέχρι την 6η μέρα που σταμάτησα την αρβεκάπ. Μετά απλώς τρία εκτοξεύθηκαν και τα υπόλοιπα έμειναν πιο μικρά. Αποτέλεσμα έφτασα στην ωοληψία με οιστραδιόλη 2.300 περίπου, το ένα πρέπει να είχε σκάσει την προηγούμενη μέρα γιατί πόναγα και τελικά μου πήραν 6 τα οποία όμως ήταν σχετικά μικρά. Η εμβρυολόγος μας είπε ότι εκτός από ένα τα υπόλοιπα δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικά. Τελικά καταλήξαμε με 4 βλαστοκύστες, καμία όμως δεν εμφυτεύθηκε.

Στη δεύτερη διέγερση έκανα μακρύ πρωτόκολλο. Ξεκίνησα με αντισυλληπτικά από τον προηγούμενο κύκλο, τη 19η μέρα του χαπιού άρχισα την αρβεκάπ και αφού μου ήρθε περίοδος και τελείωσε, δηλαδή την 6η μέρα του καινούριου κύκλου έκανα την πρώτη γκονάλ. Η διέγερση κράτησε 11 μέρες ενώ την προηγούμενη φορά 8. Επίσης έφτασα στην ωοληψία με οιστραδιόλη 2.500, 12 ωοθηλάκια εκ των οποίων τα  10 ήταν στις σωστές διαστάσεις και ώριμα. Γονιμοποιήθηκαν τα 8 και βάλαμε τρία 2ης μέρας. Αποτέλεσμα για πρώτη φορά θετικό. Γενικά το μακρύ πρωτόκολλο θεωρείται το χρυσό πρωτόκολλο της εξωσωματικής.

Η διέγερση χρειάζεται πολύ εμπειρία, πολύ τακτική παρακολούθηση και αιματολογικές εξετάσεις μέρα παρά μέρα με προσαρμογή της δοσολογίας και εννοείται πρέπει να σου ταιριάξει και το φάρμακο και το πρωτόκολλο. Αυτά! Μην απογοητεύεσαι! Θα το βρεις!

Και ξέχασα να πω και κάτι σημαντικό! Στη δεύτερη διέγερση έκανα στην αρχή μία αρβεκάπ και μετά από μισή κάθε μέρα για όλη τη διάρκεια της διέγερσης. Δεν τη σταμάτησα καθόλου. Όταν σταμάτησε η γκονάλ σταμάτησε και η αρβεκάπ. Και μάλλον αυτός ήταν ο λόγος που όλα μεγάλωναν σχεδόν ταυτόχρονα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ όμως είχες πολλά να παράξεις, εγώ δεν έχω. Οπότε να πω την αλήθεια μακρύ πρωτόκολλο για 3-4 ωάρια δεν θα έκανα. Καλύτερα μήνα-μήνα.

Ωστόσο θα πειραματιστώ όπως μου πει ο γιατρός με διαφορετικό φάρμακο/πρωτόκολλο.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Εσύ όμως είχες πολλά να παράξεις, εγώ δεν έχω. Οπότε να πω την αλήθεια μακρύ πρωτόκολλο για 3-4 ωάρια δεν θα έκανα. Καλύτερα μήνα-μήνα.

Ωστόσο θα πειραματιστώ όπως μου πει ο γιατρός με διαφορετικό φάρμακο/πρωτόκολλο.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Σου έγραψα για δύο διαφορετικά πρωτόκολλα για να δεις ότι τουλάχιστον σε μένα είχαν τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα. Στο μακρύ είχα διπλάσια ωοθηλάκια. Επίσης πριν ξεκινήσω τις εξωσωματικές οι γιατροί που με έβλεπαν στους υπερήχους μου έλεγαν πάντα ότι μέχρι 5-6 θα δίνω στις διεγέρσεις. Τόσες καταβολές είχα γιατί έχω μόνο μία λειτουργική ωοθήκη. Δεν έγινε όμως έτσι τελικά στην πράξη. Ίσως το μακρύ πρωτόκολλο μου ταίριαξε απλώς πολύ περισσότερο. Ίσως έφταιγε ότι έκανα και βελονισμό για ένα τρίμηνο. Δεν στα λέω όλα αυτά για να σε απογοητεύσω. Στα λέω για να σκεφτείς ότι ίσως και να μπορείς να ανταποκριθείς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με αυτό που λες τώρα με βάζεις σε σκέψεις.

Εγώ έχω μια ανύπαρκτη ΑΜΗ 0.1 και στην αρχή μου έλεγαν ότι δεν θα κάνω πάνω από 1 ωοθυλάκιο. Τελικά έχω μέσα σε 4 μήνες 11 ωάρια, εκ των οποίων μόνο ένα ήταν μικρό και ωρίμασε στο εργαστήριο.

Ο ίδιος ο γιατρός το χαρακτήρισε άθλο!

Και ναι μεν πρέπει να ακολουθούμε ό,τι λέει ο γιατρός, αλλά από την άλλη κανείς δεν δίνει την εξατομικευμένη προσοχή που ανέφερες παραπάνω αν δεν επιμείνεις.

Οπότε ίσως και να του κάνω μια νύξη για το μακρύ πρωτόκολλο, ελπίζω να μη με πάρει στο ψιλό! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Ναι με αυτό που λες τώρα με βάζεις σε σκέψεις.

Εγώ έχω μια ανύπαρκτη ΑΜΗ 0.1 και στην αρχή μου έλεγαν ότι δεν θα κάνω πάνω από 1 ωοθυλάκιο. Τελικά έχω μέσα σε 4 μήνες 11 ωάρια, εκ των οποίων μόνο ένα ήταν μικρό και ωρίμασε στο εργαστήριο.

Ο ίδιος ο γιατρός το χαρακτήρισε άθλο!

Και ναι μεν πρέπει να ακολουθούμε ό,τι λέει ο γιατρός, αλλά από την άλλη κανείς δεν δίνει την εξατομικευμένη προσοχή που ανέφερες παραπάνω αν δεν επιμείνεις.

Οπότε ίσως και να του κάνω μια νύξη για το μακρύ πρωτόκολλο, ελπίζω να μη με πάρει στο ψιλό! Χαχαχα

Και γω χαμηλή ΑΜΗ έχω (0,93). Έγιναν πολλά πράγματα σε μένα διαφορετικά σε αυτόν τον κύκλο οπότε δεν ξέρω τι απ'όλα βοήθησε περισσότερο. Σημαντικό ήταν ότι ο βελονισμός μου έριξε την FSH από 12 σε 8,5 και αυτό ίσως να βελτίωσε την ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ιουλιέτα είπε:

Τι λες βρε παιδί μου. 

Το ακούω που το γράφουν κι άλλες κοπέλες. 

Μια φορά την εβδομάδα έκανες; Και στοιχίζει περίπου 50€ αν δεν κάνω λάθος;

Ναι μια φορά την εβδομάδα και εκεί περίπου κυμαίνονται οι τιμές. Ο γιατρός δεν το πίστευε ότι ήταν τόσο καλές οι ορμόνες μου. Ήθελε κιόλας να με ξεκινήσει σε εκείνον τον κύκλο βραχύ με ανταγωνιστή. Ευτυχώς μου έλειπε ο τυπικός ιολογικός έλεγχος και πήγα αναγκαστικά με το μακρύ πρωτόκολλο με αντισυλληπτικά που ήθελα. Σε καλό μου βγήκε! :-) Εύχομαι γρήγορα να βρεις την άκρη του νήματος! Κι εγώ από εδώ βοηθήθηκα πολύ! Και τον βελονιστή τα κορίτσια μου τον πρότειναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Margeau είπε:

Ναι μια φορά την εβδομάδα και εκεί περίπου κυμαίνονται οι τιμές. Ο γιατρός δεν το πίστευε ότι ήταν τόσο καλές οι ορμόνες μου. Ήθελε κιόλας να με ξεκινήσει σε εκείνον τον κύκλο βραχύ με ανταγωνιστή. Ευτυχώς μου έλειπε ο τυπικός ιολογικός έλεγχος και πήγα αναγκαστικά με το μακρύ πρωτόκολλο με αντισυλληπτικά που ήθελα. Σε καλό μου βγήκε! :-) Εύχομαι γρήγορα να βρεις την άκρη του νήματος! Κι εγώ από εδώ βοηθήθηκα πολύ! Και τον βελονιστή τα κορίτσια μου τον πρότειναν!

Και θέλει ένα 3μηνο για να δουλέψει ε;

Διδυμάκια έχεις, είδα σωστά; Ζεις το όνειρο! 🥹

 

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά ένα τρίμηνο μου είχε πει ο βελονιστής.

Διδυμάκια είχα. Χάσαμε το ένα στην 9η βδομάδα λίγο μετά που ακούσαμε καρδούλες. Το άλλο μας μωράκι προχωράει!

Κοίτα, δεν είναι εύκολος αυτός ο δρόμος. Είναι δυσκολος σε όλα τα στάδια. Το ότι παίρνεις θετικό τεστ δε σημαίνει ότι έφτασες στο τέλος του δρόμου... Έχει πολύ ακόμα. Και για τα κορίτσια της IVF έχει και αγώνα πριν το θετικό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ιουλιέτα είπε:

Ααα δεν το ήξερα αυτό για τα 17 χιλ.

Ε πόσες γυναίκες κάνουν και πολλά και μεγάλα ταυτόχρονα;! Μου φαίνεται πολύ δύσκολο! 

Τα 5 είναι άθλος! 

Τα 5 δεν είναι άθλος, είναι λιγα , κυρίως σε μικρη ηλικία γυναίκας, δεδομένου ότι στατιστικα τα μισά απο αυτα θα καταλήξουν σε βλαστοκυστες. Τοσο το καταλληλο πρωτοκολλο όσο και η εμπειρία του γιατρου παίζουν μεγάλο ρολο. Εγώ πχ στα 40+ είχα και στις 3 διεγερσεις από 8 έως 13 ωριμα ωαρια, και άλλες φίλες μου που κάνανε εξωσωματικη είχαν αντίστοιχο αριθμό ωριμων ωαρίων, ποσο μάλλον αν είναι μικρότερη η ηλικία της γυναικας.

Άθλος πχ είναι οι 5+ βλαστοκυστες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Εντάξει έχεις ένα μωράκι κι ένα αγγελάκι!

Κάθε καλό σου εύχομαι!

Σ'ευχαριστώ! Εύχομαι και συ να βρεις γρήγορα τα πατήματά σου! Και μη σταματάς να αγωνίζεσαι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...