Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια, 

εμεις κάναμε προχθές την αυχενική 12w κ 1d και ήταν όλα καλά με το έμβρυο κ τα ποσοστά. Αλλά ο τράχηλος μου είναι κοντός οπότε ξεκίνησα προγεστερόνη κ μαγνήσιο κ θέλει να με βλέπει κάθε εβδομάδα για να δούμε πως πηγαίνει μήπως χρειαστεί περίδεση. 
Έχω πέσει ψυχολογικά από εχθές, ενώ όταν βγήκαμε από την αυχενική «πετούσαμε» με τον άντρα μου από την χαρά μας. Τώρα έχω πάλι ανησυχία. Πίστευα πως μετά την αυχενική αν είναι όλα καλά θα χαλαρώσω και θα μπορώ επιτέλους να το χαρώ. Αλλά δεν το βλέπω…

Φυσικά χαιρομαι που είναι κάτι που συμβαίνει σε εμένα κ όχι στο έμβρυο γιατί εγώ θα κάνω ότι χρειαστεί για να πάνε όλα καλά. 
 

Ευχομαι σε όλα τα κορίτσια καλές αυχενικές

Να πανε ολα καλα! Εχω ακουσει οτι η προγεστερονη και το μαγνήσιο μπορουν να βοηθήσουν πολυ ακομα και να αποφευχθεί η περίδεση γιατι ηρεμούν τις συσπάσεις. Παιρνω κι εγω τετοια φάρμακα για αλλο λογο βεβαια (αποκόλληση). Ποσο προγεστερόνη σου εδωσε και τι μορφής; Σου είπε να κατσεις και στο κρεβατι; Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ο τραχηλος φθανει να μετριέται με το διακοιλιακο υπερηχο γιατι εμενα στην αυχενικη και στο επόμενο ραντεβου μονο διακοιλιακα μου το μετρησανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , armousi είπε:

Να πανε ολα καλα! Εχω ακουσει οτι η προγεστερονη και το μαγνήσιο μπορουν να βοηθήσουν πολυ ακομα και να αποφευχθεί η περίδεση γιατι ηρεμούν τις συσπάσεις. Παιρνω κι εγω τετοια φάρμακα για αλλο λογο βεβαια (αποκόλληση). Ποσο προγεστερόνη σου εδωσε και τι μορφής; Σου είπε να κατσεις και στο κρεβατι; Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ο τραχηλος φθανει να μετριέται με το διακοιλιακο υπερηχο γιατι εμενα στην αυχενικη και στο επόμενο ραντεβου μονο διακοιλιακα μου το μετρησανε

Λοιπόν στην αυχενική μου τα μετρήσαν όλα από την κοιλιά. Την επόμενη μέρα που ζήτησε να με δει ο γιατρός μου, το έκανε ενδοκολπικά κ οι μετρήσεις βγήκανε ακριβώς το ίδιο. Ο γιατρός που μ έκανε την αυχενική δε δεν με τρόμαξε καθόλου με τον τράχηλο την ώρα που τον μετρούσε ίσα ίσα μου είπε πως είναι μια χαρά. (Που δεν είναι) ίσως δεν ήθελε να με αγχώσει εκείνη την ώρα για να κάτσω ήσυχη να με μετρήσει. 
προγεστερονη μου ξεκίνησε με 3 φορές την ημέρα 200 γρ κολπικά. Utrogestan. Κ μαγνήσιο 1 χαπάκι το απόγευμα κ είπαν πως ανάλογα την πορεία θα μου το αυξήσουν ή θα το κρατήσουν σταθερο. 
Αυτο που μου τη «σπάει» είναι πως δεν αγχωνόμουν καθόλου με αυτά που αισθανόμουν εκεί κάτω καθώς όλα τα θεωρούσα φυσιολογικά δλδ τα μικρό πονάκια, τα τσιμπηματάκια κλπ και από εχθές είμαι στα κάγκελα. Κάτι να νιώσω αμέσως τρέμω πως είναι σύσπαση. 
Πάντως δεν είναι πονάκια περιόδου τα σημερινά, μοιάζουν με εντερικά. Κ γενικά εδώ κ μέρες δεν έχω πόνους περιόδου. 
τελοσπαντων αυτα εν ολίγοις. Κ σε σένα εύχομαι όλα καλά @armousi. Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , SofiDim είπε:

Λοιπόν στην αυχενική μου τα μετρήσαν όλα από την κοιλιά. Την επόμενη μέρα που ζήτησε να με δει ο γιατρός μου, το έκανε ενδοκολπικά κ οι μετρήσεις βγήκανε ακριβώς το ίδιο. Ο γιατρός που μ έκανε την αυχενική δε δεν με τρόμαξε καθόλου με τον τράχηλο την ώρα που τον μετρούσε ίσα ίσα μου είπε πως είναι μια χαρά. (Που δεν είναι) ίσως δεν ήθελε να με αγχώσει εκείνη την ώρα για να κάτσω ήσυχη να με μετρήσει. 
προγεστερονη μου ξεκίνησε με 3 φορές την ημέρα 200 γρ κολπικά. Utrogestan. Κ μαγνήσιο 1 χαπάκι το απόγευμα κ είπαν πως ανάλογα την πορεία θα μου το αυξήσουν ή θα το κρατήσουν σταθερο. 
Αυτο που μου τη «σπάει» είναι πως δεν αγχωνόμουν καθόλου με αυτά που αισθανόμουν εκεί κάτω καθώς όλα τα θεωρούσα φυσιολογικά δλδ τα μικρό πονάκια, τα τσιμπηματάκια κλπ και από εχθές είμαι στα κάγκελα. Κάτι να νιώσω αμέσως τρέμω πως είναι σύσπαση. 
Πάντως δεν είναι πονάκια περιόδου τα σημερινά, μοιάζουν με εντερικά. Κ γενικά εδώ κ μέρες δεν έχω πόνους περιόδου. 
τελοσπαντων αυτα εν ολίγοις. Κ σε σένα εύχομαι όλα καλά @armousi. Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Εγω ειμαι 13 και 5 σημερα. Παιρνω την προγεστερόνη ολη απο το στομα και σε ενεσεις λογω ευαισθητου τραχηλου ( φοβηθηκαμε αρχικα οτι τα υποθετα ερεθισαν τον τραχηλο και αιμορραγησε) και αυτα μου φερνουν πολυ περισσοτερες παρενέργειες γιατι περνανε περισσοτερο στην κυκλοφορία του αιματος. Εσυ με κολπικη χορηγηση δε θα εχεις θεμα παρα μονο την υγρασια εκει κατω και εκκρισεις. Μαγνησια παιρνω 3 την ημερα αλλα ουτως η αλλως το διασταύρωσα κι εγώ και είδα οτι 350mg ειναι η συνιστωμενη προσληψη στην εγκυμοσυνη και καθε δοση εχει 121 mg. Το μαγνησιο δε με ενοχλει καθόλου. Βοηθαει καινστη δυσκοιλιοτητα λενε και στις κραμπες. Η προγεστερόνη ειναι το περισσότερο βασανο και το κρεβατωμα. Εγω τα παιρνω ετσι ηδη απο 4η εβδομαδα να φανταστείς γιατί ειχα αιμορραγιες  και ημουν και απο εξωσωματικη.

Εχω κι εγω πονακια, εντερικα κυριως μου μοιαζουν. Δεν εχω καταλαβει αν οι συσπασεις ειναι πάντα επώδυνες παντως ή μπορει να εχεις και χωρις πονο. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εγω βρίσκομαι στην 6 εβδομάδα και έχουμε ακούσει καρδούλα. Όμως δεν εχω καποιο σύμπτωμα κι ανησυχώ. Ποτε σας εμφανιστηκαν? 

Μην ανησυχείς. Κ εγώ δεν είχα καθόλου βαριά συμπτώματα. Ούτε εμετούς, ούτε ναυτίες. Ανησυχούσα όλη την ώρα. Είχα γκουγκλάρει τι έχει γραφτεί γι αυτό το θέμα από το 1821 μέχρι σήμερα. Μην ανησυχείς. Δεν είναι όλες οι εγκυμοσύνες το ίδιο. Άσε που είσαι νωρίς ακόμα, μπορεί να έρθουν σύντομα. 
πάντως ακόμα κ εγώ που έλεγα πως δεν έχω τίποτα επειδή δεν είχα αυτά που σου προείπα, είχα άλλα-δικά μου απλά δεν τους έδινα σημασία. 
Αληθεια, μην ανησυχείς. 
Να σου πάνε όλα καλα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εγω βρίσκομαι στην 6 εβδομάδα και έχουμε ακούσει καρδούλα. Όμως δεν εχω καποιο σύμπτωμα κι ανησυχώ. Ποτε σας εμφανιστηκαν? 

Καλημέρα σου και καλός ήρθες στην ομάδα :) Εγώ προσωπικά δεν είχα ούτε έχω κάποιο τρελό σύμπτωμα πέρα από πρήξιμο στο στήθος και συχνοουρία που ακόμα και αυτά δεν είναι σε καθημερινή βάση, κάθε εγκυμοσύνη είναι τόσο διαφορετική οπότε να μην βασίζεσαι στα συμπτώματα, από την στιγμή που είδατε την κύηση μέσω υπερηχογραφήματος αυτό να εμπιστεύεσαι. 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2023 at 6:34 AM, korina84 said:

Εγώ είχα κάνει φυσιολογικό, είναι υπέρ του φυσιολογικού ο γιατρός μου και το προσπαθεί.. λογικά εάν δεν υπάρξει πρόβλημα για φυσιολογικά θα το πάμε πάλι.

Το λόγο της υποχρεωτικής καισαρικης στον εξήγησε; Και τη πρώτη φορά αλλά και τη δεύτερη γιατί εάν δεν κάνω λάθος δεν ισχύει πια ότι εάν κανεις μια γέννα με καισαρική πρέπει να είναι και οι επόμενες 

Όχι δεν μου είπαν μου έκανε πρόκληση είχα διαστολή 6εκ και μετά από 4 μέρες κάνανε καισαρικη με κίνδυνο την ζωή μου ....τι να πω τώρα άλλαξα γιατρο


xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, demy1995 είπε:

Καλησπέρα σας, κορίτσια ποιο ποσοστό για την κυστική ινωση κάνατε; και πόσο πληρώσατε;

Καλημερα ! Εγώ είχα κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό (99.% ή 99,9% δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι ) είχα πληρώσει 150€ και τα αποτελέσματα έκαναν περίπου 20-25 μέρες για να βγουν ! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Καλημερα ! Εγώ είχα κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό (99.% ή 99,9% δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι ) είχα πληρώσει 150€ και τα αποτελέσματα έκαναν περίπου 20-25 μέρες για να βγουν ! 

Νομίζω κ εμείς τόσο είχαμε πληρώσει για το μεγαλύτερο ποσοστό σε μια ιδιωτική κλινικη εδώ στη γειτονιά μας. Πάντως μέχρι ένα ποσοστό μπορεί να στο γράψει ο γιατρός σου.

Ρωτησε το αυτό. 
καλη συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/4/2023 at 9:04 ΠΜ, teenthybell είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εγω βρίσκομαι στην 6 εβδομάδα και έχουμε ακούσει καρδούλα. Όμως δεν εχω καποιο σύμπτωμα κι ανησυχώ. Ποτε σας εμφανιστηκαν? 

Εμένα τα κλασικα συμπτωματα ξεκινησαν με το που μπηκα στην 8η βδομάδα.  Οχι τραγικα. Λιγο ανακατωσούρα κ δυσπεψια που κ που. Εξ αρχης με πονούσαν πολυ οι θηλες κ η πλατη, ενω σε αυτη τη βδομάδα αρχισε κ η δυσκοιλιοτητα..

Να πανε ολα καλα σου ευχομαι!! ❤

@SofiDim μην κου στεναχωριέσαι!!! Δεν ειναι τοσο τραγικο το μήκος του τραχήλου κι απο τη στιγμη που το εχετε εντοπισει θα κανεις οτι πρέπει για να τον διατηρησεις! Για παρηγοριά σου εγω προγεστερόνη παιρνω απο το πρώτο θετικο τεστ (3x200) κ μου εχει πει εξ αρχής οτι θα παιρνω μεχρι το τελος (μαλλον στο 2ο τρίμηνο σε αλλη μορφη, αν θυμαμαι κολπικη αλοιφη). Κι εμενα κολπικα μου εχει πει τα utrogestan,  αλλα με κουρασε αυτη η φάση κ τις τελευταίες μέρες το πρωινό το παιρνω απο το στόμα κ το βραδυ 1 απο το στομα κ 1 κολπικα. Η αληθεια είναι οτι απο το στομα εχουν παρενεργειες. Μαγνησιο εμενα μου εγραψε απο τωρα κ θα ξεκινησω να το παιρνω μετα την αυχενικη.  Μη στεναχωριέσαι.  Παρε οτι σου πει κ ξεκουρασου πολυ! Κ να χαιρεσαι που θα βλεπεις το μωρακι σου καθε βδομάδα! Εχεις δει ποσο αγχωμενη κ στεναχωρημένη ήμουν ολο τον προηγούμενο καιρο. Ομως την τελευταια εβδομάδα που προσπαθησα κ κατάφερα να ειμαι λιγότερο αγχωμενη κ περισσότερο χαρούμενη σταματησε η αιμμοραγια.  Πιστεύω οτι περαν ολων των αλλων κ η ψυχολογία μου επαιξε ρολο! Ολα καλα θα πανε! ❤❤❤

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 3:00 ΠΜ, Roula2021 είπε:

Κορίτσια θα γεννήσετε με καισαρική οι δευτεροτοκες εαν ειχατε κανει βέβαια καισαρική την πρωτη φορα ή φυσιολογικά? Εγώ γέννησα με καισαρική πριν 26 μήνες και τώρα μου πε ο γιατρός πάλι καισαρική δεν θέλω καθόλου!!! Ήθελα φυσιολογικά δε ξέρω τι να πω ...

Εάν θυμάμαι  καλά μια ξαδέρφη μου είχε καισαρική και τς είπε το λιγότερο 36 για φυσιολογικό…Εγώ πρώτη καισαρική,δεύτερη καισαρική και τριτη καισαρική 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Maria mariaa said:

Εάν θυμάμαι  καλά μια ξαδέρφη μου είχε καισαρική και τς είπε το λιγότερο 36 για φυσιολογικό…Εγώ πρώτη καισαρική,δεύτερη καισαρική και τριτη καισαρική 

Μίλησα με τον γιατρό σήμερα και μου πε ότι μπορούμε να γεννήσουμε φυσιολογικά εάν όλα είναι καλά...θα το δούνε όταν θα μαι 37 βδομαδες.....Είμαι 12 βδομαδες και 3 μέρες και έχω πάρει 5 κιλααααα!!!!! Έχω τρομάξει!!! Ποσα κιλα έχετε πάρει μέχρι τώρα; Καλό Πάσχα σε όλα τα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια μας!!!

  • Μου αρέσει 1

xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Roula2021 είπε:

Μίλησα με τον γιατρό σήμερα και μου πε ότι μπορούμε να γεννήσουμε φυσιολογικά εάν όλα είναι καλά...θα το δούνε όταν θα μαι 37 βδομαδες.....Είμαι 12 βδομαδες και 3 μέρες και έχω πάρει 5 κιλααααα!!!!! Έχω τρομάξει!!! Ποσα κιλα έχετε πάρει μέχρι τώρα; Καλό Πάσχα σε όλα τα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια μας!!!

Καλημέρα σε όλες! Εγώ έχω πάρει ήδη τρία! Βέβαια έχω πάλι διαβήτη κύησης και από βδομάδα μπαίνω σε αυστηρό προγραμμα και ευελπιστώ να μην πάρω πολλά κιλά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...