Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

Καλησπέρα, την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα την αυχενική, η διάρκεια της εξέτασης είναι εκεί στα 35-40 λεπτά, βέβαια εξαρτάται και από την θέση του εμβρύου ώστε να πραγματοποιηθούν όλες οι μετρήσεις με ακρίβεια και αξιόπιστα, σε περίπτωση που το έμβρυο δεν είναι σε καλή θέση είτε επαναλαμβάνεται σε άλλη μέρα είτε μπορεί να φτάσει στα 60 λεπτά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Και μένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η εξέταση κράτησε περίπου μια ώρα και ήμουν κ τυχερή Γτ το μωρό ήταν συνεργάσιμο! Τώρα έχω αυχενική την Τετάρτη όποτε θα δούμε..!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα ! Δεν ξέρω τι να πω κ εμένα μου έκανε εντύπωση .. αλλά μέτρησε αρκετές φορές τα ίδια πράγματα , πήραμε κ cd με τις εικόνες . Θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου όταν πάω ! Ελπίζω να μέτρησαν σωστά ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ έχω αυχενική στις 19/4 είμαι από τις τελευταίες του Οκτωβρίου αφού έχω Πητ 29/10

Πάντως στη προηγούμενη εγκυμοσύνη μου η αυχενική μας είχε πάρει πολύ ώρα γιατί δεν είχε καλή στάση ο μικρός έκανε με κόπο τις μετρήσεις  και με έστειλε να κάνω βόλτες στη Μιχαλακοπούλου και να φάω μπας και κουνηθεί και πήγα μετά από μια ώρα...συνήθως κρατάει 30-45 λεπτά απ' ότι ξέρω 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Angel* είπε:

κορίτσια καλημέρα! όσες έχετε κάνει ή προγραμματίσει αυχενική σε τι ηλικία κύησης την κάνατε?  

Καλημέρα 12w+3d την είχα κάνει εγώ. Αν θυμάμαι καλά μεταξύ 12w-14w πραγματοποιείται. 

  • Ευχαριστώ 1

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εγω παλι στην τσιτα ειμαι... Πηρα τα αποτελέσματα του προγεννητικου κ η αιμοσφαιρινη F ειναι αυξημενη 2,4 με ορια απο το μικροβιολογικο 0-2 & μου γραφουν ως παρατηρηση ότι πρεπει να ελεγχθει κ ο συζυγος. Μιλησα με την γυναικολόγο κ μιυ ειπε αυτο πιυ γραφει κ το μικροβιολογικο.  Δεν ηταν πολυ ανησυχη γιατι τα ερυθρα, η αιμισφαιρινη μου Α2 οπως κ ο αιματοκριτης μου ειναι ψηλα (εντος οριων), ομως εγω εχω φρικαρει... Δεν εχουμε στην οικογένεια μας ουτε στιγμα, ουτε αναιμιες.... 

Πραγματικά τρελαινομαι... εχω την αιμμοραγια,  εχω τις παλλινδρομες,  τωρα κ αυτο?

😥😥😥😥😥😥

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2023 at 9:42 ΠΜ, Vivi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Βλέπω όλα καλά στο γκρουπάκι μας! Έχουμε πολλά συμπτώματα και ταλαιπωρούμαστε αλλά τουλάχιστον τα ζουζούνια είναι καλά! @Evdokia Pan σε παρακολουθώ και εύχομαι να πάνε όλα τέλεια σήμερα στον γιατρό!!!

Θέλω τη βοήθεια σας..Εχω κλείσει αυχενική την Μεγάλη Τετάρτη που θα είμαι 11 εβδ.και 6 ημερών. Εσείς πόσο θα είστε στην αυχενική σας; Φοβάμαι μήπως έκλεισα νωρίς αλλά θα ήθελα να φύγω για την άδεια του Πάσχα με λιγότερο άγχος γιατί έχω ανάγκη την ξεκούραση…

Από τν 11-13 εβδομάδα μπορεί να γίνει 

πρίν από 5 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

Καλημέρα!!!

Εγω παλι στην τσιτα ειμαι... Πηρα τα αποτελέσματα του προγεννητικου κ η αιμοσφαιρινη F ειναι αυξημενη 2,4 με ορια απο το μικροβιολογικο 0-2 & μου γραφουν ως παρατηρηση ότι πρεπει να ελεγχθει κ ο συζυγος. Μιλησα με την γυναικολόγο κ μιυ ειπε αυτο πιυ γραφει κ το μικροβιολογικο.  Δεν ηταν πολυ ανησυχη γιατι τα ερυθρα, η αιμισφαιρινη μου Α2 οπως κ ο αιματοκριτης μου ειναι ψηλα (εντος οριων), ομως εγω εχω φρικαρει... Δεν εχουμε στην οικογένεια μας ουτε στιγμα, ουτε αναιμιες.... 

Πραγματικά τρελαινομαι... εχω την αιμμοραγια,  εχω τις παλλινδρομες,  τωρα κ αυτο?

😥😥😥😥😥😥

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!Θετικη σκέψη και όλα καλά 

On 29/3/2023 at 12:17 ΜΜ, Evdokia Pan είπε:

Εχω ξεκινησει απο την προηγούμενη Πέμπτη αντιπηκτικες.  Χθες που πηγα στον αιματολογο μου έκανε θρομβοελαστρογραμμα.  Συμφωνα με αυτο η αγωγη με καλυπτει.  Θέλει να του στειλω την αυχενικη κ θα παω ξανα στην β επεπιδου.

Μακαρι το μωρο να ειναι καλά.  Ειμαι εντελώς απογοητευμένη. Εχω 3 βδομάδες στο κρεβατι με 0 αποτελεσμα. Επιπλεον διαβασα σε παλαιοτερες αναρτήσεις στο φόρουμ του κ Χατζηαντωνιου που εγραφε οτι στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν αποκολλησεις στο α τριμηνο γιατι πολυ απλα δεν υπάρχει πλακουντας πριν τις 10 βδομάδες κ ότι ο όρος χρησιμοποιείται καταχρηστικά για τις ανεξηγητες αιμμοραγιες....

Ειληκρινά δεν ξερω 😪

Εγώ έχω θρομβοφιλια και η θρομβοφιλια θα σου το πω πολύ απλά ταρακουνάει το σάκο και εγώ είχα αίμα στο πρώτο μου γιο κάθισα στο κρεβάτι σχεδόν 5 μήνες και όλα καλά εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια μέσα από τν καρδιά μου..Βέβαια εμένα στν 6 μήνα άρχισαν οι συσπάσεις άλλο αυτό 

On 1/4/2023 at 10:07 ΜΜ, Evdokia Pan είπε:

Είσαι ευχαριστημένη απο την εξέταση? Κι εγω με το καλο αν φτάσει η ωρα εκει θα παω. Αλλα εχω διαβασει σε παλαιοτερα ποστ οτι σε ξεπετανε...

Εγώ είμαι φοβιτσιάρα και έχω πολύ δύσκολες εγκυμοσύνες είχα πάθει και πολλά πριν τς 2 φορά με ξεπετάξανε στν αέρα στο Μητέρα δεν πρόσεξαν ούτε το φύσημα του μωρού…Τώρα πήγα στν αυχενική Ψαράκη Αντώνη πολύ ευχαριστημένη 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel* είπε:

κορίτσια καλημέρα! όσες έχετε κάνει ή προγραμματίσει αυχενική σε τι ηλικία κύησης την κάνατε?  

Εγώ ήμουν 12 και 2 μέρες, η αυχενική πραγματοποιείται μεταξύ 11ης και 14ης εβδομάδας.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλημέρα!!!

Εγω παλι στην τσιτα ειμαι... Πηρα τα αποτελέσματα του προγεννητικου κ η αιμοσφαιρινη F ειναι αυξημενη 2,4 με ορια απο το μικροβιολογικο 0-2 & μου γραφουν ως παρατηρηση ότι πρεπει να ελεγχθει κ ο συζυγος. Μιλησα με την γυναικολόγο κ μιυ ειπε αυτο πιυ γραφει κ το μικροβιολογικο.  Δεν ηταν πολυ ανησυχη γιατι τα ερυθρα, η αιμισφαιρινη μου Α2 οπως κ ο αιματοκριτης μου ειναι ψηλα (εντος οριων), ομως εγω εχω φρικαρει... Δεν εχουμε στην οικογένεια μας ουτε στιγμα, ουτε αναιμιες.... 

Πραγματικά τρελαινομαι... εχω την αιμμοραγια,  εχω τις παλλινδρομες,  τωρα κ αυτο?

😥😥😥😥😥😥

Η διαφορά είναι μόλις 0,4 από το ανώτατο όριο, θεωρώ ότι είναι αρκετά μικρή για να αγχωθείς τόσο πολύ. Η διαφορά είναι μέσα στο όριο λάθους που μπορεί να έχει το μικροβιολογικό. Θα σου έλεγα να την επαναλάβεις σε άλλο εργαστήριο, στην δικές μου αιματολογικές εξετάσεις με έβγαλαν λανθασμένα ότι νοσώ από Ερυθρά, εάν είναι δυνατόν, με τιμή πάνω από 0,3 από το όριο του εργαστηρίου, την επανέλαβα αλλού (σε νοσοκομείο) και ήταν φυσιολογικότατα τα αντισώματα της Ερυθράς. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Η διαφορά είναι μόλις 0,4 από το ανώτατο όριο, θεωρώ ότι είναι αρκετά μικρή για να αγχωθείς τόσο πολύ. Η διαφορά είναι μέσα στο όριο λάθους που μπορεί να έχει το μικροβιολογικό. Θα σου έλεγα να την επαναλάβεις σε άλλο εργαστήριο, στην δικές μου αιματολογικές εξετάσεις με έβγαλαν λανθασμένα ότι νοσώ από Ερυθρά, εάν είναι δυνατόν, με τιμή πάνω από 0,3 από το όριο του εργαστηρίου, την επανέλαβα αλλού (σε νοσοκομείο) και ήταν φυσιολογικότατα τα αντισώματα της Ερυθράς. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Θα παω κ αυριπ γυναικολόγο να δω τι θα μου πει κ θα παω να την επαναλαβω!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλημέρα!!!

Εγω παλι στην τσιτα ειμαι... Πηρα τα αποτελέσματα του προγεννητικου κ η αιμοσφαιρινη F ειναι αυξημενη 2,4 με ορια απο το μικροβιολογικο 0-2 & μου γραφουν ως παρατηρηση ότι πρεπει να ελεγχθει κ ο συζυγος. Μιλησα με την γυναικολόγο κ μιυ ειπε αυτο πιυ γραφει κ το μικροβιολογικο.  Δεν ηταν πολυ ανησυχη γιατι τα ερυθρα, η αιμισφαιρινη μου Α2 οπως κ ο αιματοκριτης μου ειναι ψηλα (εντος οριων), ομως εγω εχω φρικαρει... Δεν εχουμε στην οικογένεια μας ουτε στιγμα, ουτε αναιμιες.... 

Πραγματικά τρελαινομαι... εχω την αιμμοραγια,  εχω τις παλλινδρομες,  τωρα κ αυτο?

😥😥😥😥😥😥

Κ εγώ πάντως δεν το βρίσκω τόσο επάνω από το όριο για να αγχωθεί κάποιος. Βέβαια δεν είμαστε γιατροί αλλά από ότι είπες δεν ανησύχησε ούτε η γιατρος σου. Καλό είναι αυτό. 
επίσης οι εξετάσεις μάλλον θα επαναληφθούν, οπότε περίμενε να δεις κ όντως τα όρια του κάθε εργαστηρίου αλλάζουν. Οπότε μπορεί σε άλλο να είσαι εντός αλλά λίγο ψηλά πχ. 


 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα γεννήσετε με καισαρική οι δευτεροτοκες εαν ειχατε κανει βέβαια καισαρική την πρωτη φορα ή φυσιολογικά? Εγώ γέννησα με καισαρική πριν 26 μήνες και τώρα μου πε ο γιατρός πάλι καισαρική δεν θέλω καθόλου!!! Ήθελα φυσιολογικά δε ξέρω τι να πω ...


xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κόριτσια. Τι κάνετε? Εγώ μία έτσι μία αλλιώς. εγώ έχω την αυχενική στις 19/4 και θα είμαι 11w&6. Στις 3 προηγούμενες αυχενικές ο γιατρός που είχα τότε με έστελνε αλλού σε αυτόν που είμαι τώρα μου είπε ότι την κάνει ο ίδιος στο ιατρείο του. Θα τον ρωτήσω σήμερα για την διάρκεια. Δεν άντεξα και έκλεισα άλλο ένα ραντεβού να με δει 🙈να δω ότι όλα είναι καλά. Γιατί τελευταίο ραντεβού είχα 20/3 και το επόμενο 19/4 νομίζω είναι μεγάλο το διάστημα.


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...