Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Κonstantina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Με το καλό τα μωράκια μας! Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε ξεκινήσει να παίρνετε ασβέστιο και σίδηρο.Είμαι στην 17η εβδομάδα αλλά ακόμα η γυναικολόγος δεν μου έχει δώσει τίποτα από τα δύο. Οι εξετάσεις μου είναι καλές αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να τα ξεκινήσω. Τι λέτε; Το επόμενο ραντεβού είναι για 25/5. 

Κ γω κοριτσι μου από 13 βδομάδων μόνο σίδηρο γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης από 41 στο 36… ασβέστιο ούτε σε αυτήν ούτε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου πήρα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Κonstantina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Με το καλό τα μωράκια μας! Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε ξεκινήσει να παίρνετε ασβέστιο και σίδηρο.Είμαι στην 17η εβδομάδα αλλά ακόμα η γυναικολόγος δεν μου έχει δώσει τίποτα από τα δύο. Οι εξετάσεις μου είναι καλές αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να τα ξεκινήσω. Τι λέτε; Το επόμενο ραντεβού είναι για 25/5. 

Καλησπέρα σου, εγώ είμαι στην 18η εβδομάδα και μόνο φυλλικό παίρνω από την αρχή του θετικού αποτελέσματος. Εάν οι αιματολογικές σου είναι καλές για ποιο λόγο πιστεύεις ότι πρέπει να τα ξεκινήσεις; Έχω και εγώ την ίδια απορία, σε 2 εβδομάδες έχω να επαναλάβω τις αιματολογικές εξετάσεις και θα δει εάν χρειάζεται κάτι άλλο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2023 at 10:37 ΠΜ, Κonstantina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Με το καλό τα μωράκια μας! Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε ξεκινήσει να παίρνετε ασβέστιο και σίδηρο.Είμαι στην 17η εβδομάδα αλλά ακόμα η γυναικολόγος δεν μου έχει δώσει τίποτα από τα δύο. Οι εξετάσεις μου είναι καλές αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να τα ξεκινήσω. Τι λέτε; Το επόμενο ραντεβού είναι για 25/5. 

Γεια κ από μένα. Και εγώ 17η εβδομάδα είμαι και πήγα προχθές για να με δει και πάλι δεν μου είπε να πάρω σίδηρο κ ασβέστιο. Κ εμένα καλές είναι οι εξετάσεις μου. Οπότε δεν ανησυχώ που δεν μου τα συστήνει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Εύχομαι να είστε καλά. Έχω άλλη μια ερωτησούλα από τις κοπέλες που έχουν ήδη γεννήσει, όπως καταλάβατε είμαι γενικά ολίγον αγχωμένη. Αλλά ως άνθρωπος έτσι είμαι-τι να κάνω τώρα; 
 

Όλον αυτόν τον καιρό-όπως είναι φυσιολογικό-έχω πάρα πολλά κολπικά υγρά και ειδικά από τότε που παίρνω την προγεστερονη. Αναγκάζομαι να αλλάξω 3 εσώρουχα την μέρα εφοσον ο γιατρός μου δεν προτείνει τα σερβιετακια. Τώρα έρχεται η ερώτηση: 

Μπορει να υπάρξουν μέρες με λιγότερα υγρά ή ειναι κάποιο σημάδι προβλήματος;…Σήμερα συνειδητοποίησα πως εδώ κ 2 μέρες δεν έχω τόσα-εκτός φυσικά της προγεστερονης που συνεχίζει να «φεύγει». 
θα το παρατηρήσω λίγο ακόμα λέω και μετά θα πάρω τον γιατρό. Αλλά έλεγα μήπως έχει συμβεί κ σε κάποια άλλη. 
Την Τρίτη πήγα για υπέρηχο. Ούτε βδομάδα δεν κράτησε η ηρεμία αυτή τη φορά. Μπράβο μου 🤨

Ευχαριστώ και καλό σκ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέν έχω γεννήσει αλλά επειδή παίρνω κ εγώ προγεστερονη από την αρχή της εγκυμοσυνης, τα υγρά είναι όπως τα περιγράφεις, άλλες φορές πολλα άλλες φορές λίγα, ύδαρα, πιο πηχτά, εντελώς διαυγή η και λίγο κίτρινα… έχω ρωτησει πολλές φορές τον γιατρό κ μου είπε πως είναι της εγκυμοσυνης σε συνδυασμό με την προγεστερονη. Αν δεν έχεις αλλά συμπτώματα ( κνησμό φαγούρα άσχημη μυρωδιά) θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς …κ εγώ αισθάνομαι κάποιες φορές πιο «στεγνή» την περιοχή εκεί… είναι ανάλογα την μερα …

Εγω κορίτσια θα ηθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση… είμαι 20+3 και σήμερα είχα πόνους περιόδου αλλά πολύ ήπιους κ πόνους στην μέση κ τους γοφούς. Το αντιμετώπισε κάποια άλλη κοπέλα ; Είναι η μήτρα μας που μεγαλώνει η κάτι που θέλει περισσότερο ψάξιμο. Βέβαια δυο μέρες τώρα είχα κ εντονο θέμα με το έντερο μου. Γενικά δεν κουράζομαι δεν κάνω τίποτα που να πεις το παράκανα… 

ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2023 at 5:28 ΜΜ, Tamina88 είπε:

Δέν έχω γεννήσει αλλά επειδή παίρνω κ εγώ προγεστερονη από την αρχή της εγκυμοσυνης, τα υγρά είναι όπως τα περιγράφεις, άλλες φορές πολλα άλλες φορές λίγα, ύδαρα, πιο πηχτά, εντελώς διαυγή η και λίγο κίτρινα… έχω ρωτησει πολλές φορές τον γιατρό κ μου είπε πως είναι της εγκυμοσυνης σε συνδυασμό με την προγεστερονη. Αν δεν έχεις αλλά συμπτώματα ( κνησμό φαγούρα άσχημη μυρωδιά) θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς …κ εγώ αισθάνομαι κάποιες φορές πιο «στεγνή» την περιοχή εκεί… είναι ανάλογα την μερα …

Εγω κορίτσια θα ηθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση… είμαι 20+3 και σήμερα είχα πόνους περιόδου αλλά πολύ ήπιους κ πόνους στην μέση κ τους γοφούς. Το αντιμετώπισε κάποια άλλη κοπέλα ; Είναι η μήτρα μας που μεγαλώνει η κάτι που θέλει περισσότερο ψάξιμο. Βέβαια δυο μέρες τώρα είχα κ εντονο θέμα με το έντερο μου. Γενικά δεν κουράζομαι δεν κάνω τίποτα που να πεις το παράκανα… 

ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Θα σου απαντήσω κάτι αν και ούτε έχω γεννήσει, ούτε στις εβδομάδες σου είμαι. Χαχαχαχαχα. Απλά μιλούσα πριν λίγο με μια φίλη που είναι τώρα στις 21 εβδομάδες και μου είπε πως και αυτή έχει πονάκια, σε διαφορα σημεία και συνέχεια. Και αυτή είναι στο κρεββάτι λόγω κοντού τραχήλου, οπότε δεν είναι επειδή κουράζεται. Και της είπε ο γιατρός της ότι είναι φουλ φυσιολογικά και να μην ανησυχεί καθόλου! 💚

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε? Εγώ νομίζω σε αυτή την εγκυμοσύνη με έχουν πιάσει όλα. εδώ και λίγες μέρες φτερνίζομαι και με ''κόβουν'' τα μάτια μου, βέβαια γύρω γύρω από το σπίτι έχουμε ελιές και πεύκα και με ενοχλούν πολύ, αλλά είχε να με πιάσει η αλλεργία μου πάνω από 10 χρόνια με έπιασε τώρα που είμαι έγκυος και δεν μπορώ να πάρω τίποτα! Αύριο επιτέλους έχω γιατρό να δούμε το ζουζουνάκι μας πόσο μεγάλωσε.

@Tamina88 και εγώ έχω πονάκια πότε απαλά πότε πιο έντονα, η αλήθεια είναι πως όταν είναι έντονα είναι συνήθως μετά από μια κουραστική μέρα που θα έχω.

 

Αλήθεια κορίτσια που θα γεννήσετε?

 

  • Μου αρέσει 1

έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες !! 

Πονακια τύπου περιόδου και μέση μαζί έχω κ εγώ .. ποτέ έντονα ποτέ ήπια ..αλλά ο γιατρός που ρώτησα είπε ότι είναι φυσιολογικό ! 

Πρωτα ο Θεός να πάνε όλα καλά στο Μητέρα !

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες μόλις γύρισα από τον γιατρό όλα καλά αλλά φύλο ακόμα δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά... 16+1

Τραβήγματα σαν πονακια ειδικά αριστερά δεξιά είναι φυσιολογικά μεγαλώνει η μήτρα..εμένα με ενοχλεί το έντερο πολύ

Εγώ πρώτα ο Θεός Ιασώ θα γεννήσω!

 

  • Μου αρέσει 4

preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2023 at 5:28 ΜΜ, Tamina88 είπε:

Δέν έχω γεννήσει αλλά επειδή παίρνω κ εγώ προγεστερονη από την αρχή της εγκυμοσυνης, τα υγρά είναι όπως τα περιγράφεις, άλλες φορές πολλα άλλες φορές λίγα, ύδαρα, πιο πηχτά, εντελώς διαυγή η και λίγο κίτρινα… έχω ρωτησει πολλές φορές τον γιατρό κ μου είπε πως είναι της εγκυμοσυνης σε συνδυασμό με την προγεστερονη. Αν δεν έχεις αλλά συμπτώματα ( κνησμό φαγούρα άσχημη μυρωδιά) θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς …κ εγώ αισθάνομαι κάποιες φορές πιο «στεγνή» την περιοχή εκεί… είναι ανάλογα την μερα …

Εγω κορίτσια θα ηθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση… είμαι 20+3 και σήμερα είχα πόνους περιόδου αλλά πολύ ήπιους κ πόνους στην μέση κ τους γοφούς. Το αντιμετώπισε κάποια άλλη κοπέλα ; Είναι η μήτρα μας που μεγαλώνει η κάτι που θέλει περισσότερο ψάξιμο. Βέβαια δυο μέρες τώρα είχα κ εντονο θέμα με το έντερο μου. Γενικά δεν κουράζομαι δεν κάνω τίποτα που να πεις το παράκανα… 

ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Θα σου απαντήσω κάτι αν και ούτε έχω γεννήσει, ούτε στις εβδομάδες σου είμαι. Χαχαχαχαχα. Απλά μιλούσα πριν λίγο με μια φίλη που είναι τώρα στις 21 εβδομάδες και μου είπε πως και αυτή έχει πονάκια, σε διαφορα σημεία και συνέχεια. Και αυτή είναι στο κρεββάτι λόγω κοντού τραχήλου, οπότε δεν είναι επειδή κουράζεται. Και της είπε ο γιατρός της ότι είναι φουλ φυσιολογικά και να μην ανησυχεί καθόλου! 💚

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα βρε κορίτσια μάλλον θα τα έχουμε αυτά… εγώ επειδή ανησυχησα , πήρα το γιατρό κ μου έδωσε μαγνήσιο. Διαφορά όμως δεν είδα , πήγα για υπέρηχο κ όλα ήταν φυσιολογικά, έκανα εξετάσεις για ουρολοίμωξη και εκεί καθαρά… τι να πω… είναι ένας περίεργος πόνος σαν κάψιμο στο υπογάστριο , σαν περιόδου… μάλλον πρέπει να μην αγχώνομαι με το παραμικρό γιατί από ότι βλέπω είναι συνηθισμένα κ φυσιολογικά γενικά!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα/καλησπέρα σε όλες,

εγω μόλις γύρισα από καμπύλη ζαχάρου και είμαι σαν φυτό από την αφαγία και την αφαιμαξη. 😄

Εγω τόσο συγκρατημένη που είμαι και  τόσο που το πάω βδομάδα-βδομάδα ΔΕΝ έχω καν σκεφτεί να ρωτήσω που ξεγεννάει ο δικός μου. Ούτε καν δλδ… τώρα το συνειδητοποίησα που το ρωτήσατε. Χαχαχα.

καποια στιγμή-πρώτα ο Θεός να φτάσουμε μέχρι εκεί-κατά τον 7ο-8ο με βλέπω να ρωτάω.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...