Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

πως είστε; @pitsi21 κουράγιο! Ακούγεται ζόρικο αλλά Ενταξει θα περάσει. Ηθελα να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που δεν είναι η πρώτη τους εγκυμοσύνη οπότε έχουν μια εμπειρία παραπάνω: η κοιλιά με τι ρυθμούς μεγαλώνει; Το καταλαβαίνεις κάπως ή απλώς μια μέρα αντιλαμβάνεσαι πως έχει φουσκώσει κ άλλο; Η αλήθεια είναι πως με την κοιλιά που έχω τώρα έτσι συνέβη. Δεν θυμάμαι δλδ να ξυπνάω μια μέρα κ να έχω κοιλιά ενώ την προηγούμενη ήταν φλατ. Απλά τώρα την κοιτάω κάθε μέρα κ νομίζω έχει μείνει στάσιμη…😂

Τελοσπάντων ειναι περισσότερο ερωτηση-κουβέντα να γίνεται…έτσι συζητησούλα γιατί προφανώς κάθε γυναίκα και σώμα είναι άλλο πράγμα. 


καλο σκ σε όλες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 6/5/2023 at 12:11 ΜΜ, SofiDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

πως είστε; @pitsi21 κουράγιο! Ακούγεται ζόρικο αλλά Ενταξει θα περάσει. Ηθελα να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που δεν είναι η πρώτη τους εγκυμοσύνη οπότε έχουν μια εμπειρία παραπάνω: η κοιλιά με τι ρυθμούς μεγαλώνει; Το καταλαβαίνεις κάπως ή απλώς μια μέρα αντιλαμβάνεσαι πως έχει φουσκώσει κ άλλο; Η αλήθεια είναι πως με την κοιλιά που έχω τώρα έτσι συνέβη. Δεν θυμάμαι δλδ να ξυπνάω μια μέρα κ να έχω κοιλιά ενώ την προηγούμενη ήταν φλατ. Απλά τώρα την κοιτάω κάθε μέρα κ νομίζω έχει μείνει στάσιμη…😂

Τελοσπάντων ειναι περισσότερο ερωτηση-κουβέντα να γίνεται…έτσι συζητησούλα γιατί προφανώς κάθε γυναίκα και σώμα είναι άλλο πράγμα. 


καλο σκ σε όλες!!

Καλησπέρα κοριτσι μου! Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη άρχισε να φαίνεται η κοιλιά πολύ νωρίς! Από τον τέταρτο μήνα είχα κοιλιά κανονική στρογγυλή! Πίστευα ότι δεν θα μεγάλωνε κ πολύ ακόμα μέχρι που στον ένατο ήμουν μια κοιλιά που περπατούσε! Η κοιλιτσα μεγαλώνει σταδιακά μπορεί να νομίζεις πως είναι ίδια αλλά στην πραγματικότητα μεγαλώνει! Δοκίμασε να βγάζεις εβδομαδιαία φωτογραφία με τα ίδια ρούχα κ θα το δεις κ συ! Φυσικά να ξέρεις ότι το πρωί η κοιλιά είναι λίγο μικρότερη από ότι το βράδυ 😜

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου! Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη άρχισε να φαίνεται η κοιλιά πολύ νωρίς! Από τον τέταρτο μήνα είχα κοιλιά κανονική στρογγυλή! Πίστευα ότι δεν θα μεγάλωνε κ πολύ ακόμα μέχρι που στον ένατο ήμουν μια κοιλιά που περπατούσε! Η κοιλιτσα μεγαλώνει σταδιακά μπορεί να νομίζεις πως είναι ίδια αλλά στην πραγματικότητα μεγαλώνει! Δοκίμασε να βγάζεις εβδομαδιαία φωτογραφία με τα ίδια ρούχα κ θα το δεις κ συ! Φυσικά να ξέρεις ότι το πρωί η κοιλιά είναι λίγο μικρότερη από ότι το βράδυ 😜

Ευχαριστωωωωω!!!! Ναι κ εγώ εχω. Είμαι 4,5 τώρα και έχω εδώ κ καιρό. Κ ίσως επειδή έχω ήδη στρογγυλή κανονική τώρα δεν μπορώ να καταλάβω αν μεγαλώνει ή όχι. Χχχχχ.

Μακάρι να γίνει κ η δική μου πολύ μεγάλη. Θέλω πάρα πολύ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2023 at 12:11 ΜΜ, SofiDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

πως είστε; @pitsi21 κουράγιο! Ακούγεται ζόρικο αλλά Ενταξει θα περάσει. Ηθελα να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που δεν είναι η πρώτη τους εγκυμοσύνη οπότε έχουν μια εμπειρία παραπάνω: η κοιλιά με τι ρυθμούς μεγαλώνει; Το καταλαβαίνεις κάπως ή απλώς μια μέρα αντιλαμβάνεσαι πως έχει φουσκώσει κ άλλο; Η αλήθεια είναι πως με την κοιλιά που έχω τώρα έτσι συνέβη. Δεν θυμάμαι δλδ να ξυπνάω μια μέρα κ να έχω κοιλιά ενώ την προηγούμενη ήταν φλατ. Απλά τώρα την κοιτάω κάθε μέρα κ νομίζω έχει μείνει στάσιμη…😂

Τελοσπάντων ειναι περισσότερο ερωτηση-κουβέντα να γίνεται…έτσι συζητησούλα γιατί προφανώς κάθε γυναίκα και σώμα είναι άλλο πράγμα. 


καλο σκ σε όλες!!

Καλησπέρα σε όλες σας!!Εχω να μπω παρα πολύ καιρο..πανικός με τα μωρά μου το ένα άρρωστο το άλλο καλά και άντε πάλι!!Εμένα στν πρώτη μου εγκυμοσύνη η κοιλιά μου ανύπαρκτη και φάνηκε με μετά τν 6 μήνα..στν δεύτερη από τν 5 μήνα φαινόταν και μεγάλωνε μέρα με τν μέρα..τώρα στν 3 εγκυμοσύνη φάνηκε από τν 3 μήνα 

On 2/5/2023 at 3:30 ΜΜ, Nadiaki είπε:

Καλό μήνα σε όλες !! 

Όντως ο καιρός περνάει πιο γρήγορα , το μόνο που μου φαίνεται ότι αργεί είναι το ραντεβού με τον γιατρό . Αυτή τη φορά θα μας δεί πάνω στον μήνα και είχα καλομαθει κάθε 2 εβδομάδες! Εγώ Πέμπτη μπαίνω στην 18η εβδομάδα κ έχουμε επίσης κοριτσάκι !! ❤️

Κοριτσι και εγώ κορίτσια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες κορίτσια,

εγω μόλις γύρισα από υπέρηχο όπου ο τράχηλος μου λέει έφτασε 4!!!!!!!!! Μάλλον συνέβη κάποιο θαύμα. Δεν τον πίστευα και μου λέει «έλα να το μετρήσουμε μαζί». Είδε κ λίγο το φασολάκι κ λέει όλα καλά πάνε. Οπότε ηρεμία για κάνα δυο βδομαδες ακόμα. 
καλη συνέχεια σε όλες εύχομαι. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:
8 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα σε όλες, πως είστε; Εξελίσσονται όλα καλά με την εγκυμοσύνη σας;

Εγώ τελικά από 80% κοριτσάκι έγινε 100% αγοράκι :) Έγινε η μεγάλη ανατροπή :0 

 

8 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα σε όλες, πως είστε; Εξελίσσονται όλα καλά με την εγκυμοσύνη σας;

Εγώ τελικά από 80% κοριτσάκι έγινε 100% αγοράκι :) Έγινε η μεγάλη ανατροπή :0 

 

Σε ποια βδομάδα σου είπε ότι τελικά είναι αγοράκι κοπέλα μου; Με το καλό!! 🥰🥰🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα Νατάσα, στην 17η εβδομάδα.

Καλημέρα! Αγχώθηκα τώρα! Λες και μεις όλες που λέμε ότι έχουμε κοριτσάκια να αποκτήσουμε αγοράκια τελικά;! 😜

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια πως είστε? Εγώ ευτυχώς με πολύ μασάζ συνήλθα. Κορίτσια μου την Κυριακή που μας πέρασε το κατάλαβα το νινί ένα μικρό γουργουρητό ακριβώς κάτω από τον αφαλό και από τότε κάθε βράδυ λίγο πριν κοιμηθώ νιώθω έτσι 1-2 απαλά σκιρτήματα. Επιτέλους την τρίτη έχω υπέρηχο,κοντεύω να σκάσω από αγωνία να πηγαίνουν όλα καλά.Πήγα σήμερα και έκανα και τις εξετάσεις που μου έγραψε για να δούμε. Με τα συμπτώματα πως είστε? εμένα οι ανακατωσούρες μειώθηκαν αλλά δεν υποχώρησαν τελείως όπως και οι ζαλάδες υπάρχουν μέρες που ζαλίζομαι πάρα πολύ το πρωί που ξυπνάω μετά ευτυχώς συνέρχομαι. Επίσης έχουν αυξηθεί οι επισκέψεις μου για τσισακια χαχαχαα τι πράγμα είναι αυτό?


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό με τις επισκέψεις στην τουαλέτα που λες σήμερα το πρωί διαπίστωσα  μια κάποια διαφορα…Γενικά πίνω πολύ νερό αλλά σήμερα δεν έχω προλάβει να πιω 3 ποτήρια και έχω πάει 100 φορές τουαλέτα. Δεν ξέρω….περιεργο. 
Από συμπτώματα έχω καούρες ακόμα, που νόμιζα ότι τις είχα συνηθίσει αλλά δεν…τα εντερικά μου που είναι χάλια…φτιάχνουν για δυο μέρες και χαλάνε για τέσσερις. Κάτι σπυράκια που βγαζω στο πρόσωπο και μάλλον αυξήθηκε η υπνηλία. Νομίζω αυτά. 
Για να δούμε χχχ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλημέρα! Αγχώθηκα τώρα! Λες και μεις όλες που λέμε ότι έχουμε κοριτσάκια να αποκτήσουμε αγοράκια τελικά;! 😜

Συνήθως το φύλο φαίνεται πλέον ξεκάθαρα από την 22-26η εβδομάδα. Επομένως, πιο νωρίς προβλέψεις εγκυμονούν τέτοιους κινδύνους. Σε εμένα προσωπικά την 14η εβδομάδα μου είπε ότι το πιθανότερο θα είναι κοριτσάκι χωρίς να μπορέσει να διακρίνει κάτι ξεκάθαρα ανάμεσα στα ποδαράκια του, την 17η εβδομάδα ήταν πλέον ολοφάνερο ότι έχει πουλάκι 😁🙂 Πάντως, στο φιλικό μου περιβάλλον δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Συνήθως το φύλο φαίνεται πλέον ξεκάθαρα από την 22-26η εβδομάδα. Επομένως, πιο νωρίς προβλέψεις εγκυμονούν τέτοιους κινδύνους. Σε εμένα προσωπικά την 14η εβδομάδα μου είπε ότι το πιθανότερο θα είναι κοριτσάκι χωρίς να μπορέσει να διακρίνει κάτι ξεκάθαρα ανάμεσα στα ποδαράκια του, την 17η εβδομάδα ήταν πλέον ολοφάνερο ότι έχει πουλάκι 😁🙂 Πάντως, στο φιλικό μου περιβάλλον δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο. 

Ωχ κατάλαβα! Αν δεν μπορεί να διακρίνει ωστόσο καθαρά καλύτερα θα ήταν να μην δίνουν ποσοστά… θυμάμαι όταν ήμουν έγκυος στον γιο μου στην αυχενική μου είχε πει ότι ήταν αγόρι και μάλιστα είχα δει κ γω τα προσόντα του! 😜 αυτή τη φορά και στην αυχενική που κάναμε κ στις 15 βδομαδες μας είπε ότι είναι κοριτσάκι! Εγώ για καλό κ για κακό θα περιμένω να το επαλήθευσω άλλη μια φορά 😂😂

3 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Αυτό με τις επισκέψεις στην τουαλέτα που λες σήμερα το πρωί διαπίστωσα  μια κάποια διαφορα…Γενικά πίνω πολύ νερό αλλά σήμερα δεν έχω προλάβει να πιω 3 ποτήρια και έχω πάει 100 φορές τουαλέτα. Δεν ξέρω….περιεργο. 
Από συμπτώματα έχω καούρες ακόμα, που νόμιζα ότι τις είχα συνηθίσει αλλά δεν…τα εντερικά μου που είναι χάλια…φτιάχνουν για δυο μέρες και χαλάνε για τέσσερις. Κάτι σπυράκια που βγαζω στο πρόσωπο και μάλλον αυξήθηκε η υπνηλία. Νομίζω αυτά. 
Για να δούμε χχχ

Εγώ κορίτσια μου ταλαιπωρούμαι από καούρες και αϋπνία! Δεν μπορώ με τίποτα να βολευτω στο κρεβάτι! Και αν σηκωθώ για τουαλέτα μετά μένω ξύπνια κανένα δίωρο… 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Με το καλό τα μωράκια μας! Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε ξεκινήσει να παίρνετε ασβέστιο και σίδηρο.Είμαι στην 17η εβδομάδα αλλά ακόμα η γυναικολόγος δεν μου έχει δώσει τίποτα από τα δύο. Οι εξετάσεις μου είναι καλές αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να τα ξεκινήσω. Τι λέτε; Το επόμενο ραντεβού είναι για 25/5. 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις περιπτώσεις η πιο σημαντική παράμετρος είναι η θέση του μωρού. Αν η θέση του μωρού βοηθάει, μπορεί ο γιατρός να δει με σιγουριά το φύλο.ελΕμας αυτήν τη φορά από τις 12εβδ ήταν σίγουρος για κορίτσι, καθώς φάνηκε το οστό ξεκάθαρα στον υπέρηχο, όπως και στον επόμενο στις 16εβδ είδαμε το γνωστό Ξ. 

 

3 ώρες πρίν, Κonstantina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Με το καλό τα μωράκια μας! Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε ξεκινήσει να παίρνετε ασβέστιο και σίδηρο.Είμαι στην 17η εβδομάδα αλλά ακόμα η γυναικολόγος δεν μου έχει δώσει τίποτα από τα δύο. Οι εξετάσεις μου είναι καλές αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να τα ξεκινήσω. Τι λέτε; Το επόμενο ραντεβού είναι για 25/5. 

Εμένα μου ξεκίνησε σίδηρο στις 18εβδ μετά από τις δευτέρες εξετάσεις αίματος. Με σίδηρο να είναι 36.6 από 40 που ήταν, μου ξεκίνησε μόνο αυτό. Θεωρώ πως αν δεν έχεις θέμα με έλλειψη τότε δεν χρειάζεται η προληπτική χρήση. Ασβέστιο πχ δεν πήρα σε καμία από τις 3 εγκυμοσύνες μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...