Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, pitsi21 είπε:

Καλημέρα και από εμένα κόριτσια. Τι κάνετε? Εγώ μία έτσι μία αλλιώς. εγώ έχω την αυχενική στις 19/4 και θα είμαι 11w&6. Στις 3 προηγούμενες αυχενικές ο γιατρός που είχα τότε με έστελνε αλλού σε αυτόν που είμαι τώρα μου είπε ότι την κάνει ο ίδιος στο ιατρείο του. Θα τον ρωτήσω σήμερα για την διάρκεια. Δεν άντεξα και έκλεισα άλλο ένα ραντεβού να με δει 🙈να δω ότι όλα είναι καλά. Γιατί τελευταίο ραντεβού είχα 20/3 και το επόμενο 19/4 νομίζω είναι μεγάλο το διάστημα.

Καλημέρα! Εμένα ανά 4 εβδομάδες περίπου με βλέπει, και στις άλλες εγκυμοσύνες τέτοιο διάστημα είχαμε.

Κάποιοι γιατροί μόνο είναι πιστοποιημένοι για να κάνουν τους υπερήχους αυτούς, όχι άλλοι. Μπορείς να το δεις και μόνη σου αν είναι πιστοποιημένος ο γιατρός σου. Είναι σημαντικό για να μπορούν να κάνουν σωστά τις μετρήσεις που χρειάζονται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , Athene είπε:

Καλημέρα! Εμένα ανά 4 εβδομάδες περίπου με βλέπει, και στις άλλες εγκυμοσύνες τέτοιο διάστημα είχαμε.

Κάποιοι γιατροί μόνο είναι πιστοποιημένοι για να κάνουν τους υπερήχους αυτούς, όχι άλλοι. Μπορείς να το δεις και μόνη σου αν είναι πιστοποιημένος ο γιατρός σου. Είναι σημαντικό για να μπορούν να κάνουν σωστά τις μετρήσεις που χρειάζονται.

Μωρέ και εγώ τόσο θυμάμαι περίπου,απλά θέλω να κάνω ήρεμη Πάσχα και είπα να πάω να με ξαναδεί χααχαααχα

Ναι είναι πιστοποιημένος από ότι είδα στο site του.


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμένα ο δικός μου γιατρός με βλέπει ανά δυο βδομαδες και όταν μπω στο δεύτερο τρίμηνο θα με βλέπει ανά τρεις.. σήμερα έχουμε αυχενική κ έχω πολύ άγχος! 

  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμένα ο δικός μου γιατρός με βλέπει ανά δυο βδομαδες και όταν μπω στο δεύτερο τρίμηνο θα με βλέπει ανά τρεις.. σήμερα έχουμε αυχενική κ έχω πολύ άγχος! 

Περιμένουμε τα νέα σου…Με το καλό…🥰

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγω! Το παιζω σε διπλο ταμπλό κ Οκτωβριου κ Νοεμβρίου... ☺

Μολις γυρισα απο την γιατρο!!! 8w κ 5d σημερα. Το μωρο super!  Εχει φτασει 1,89 cm κ η καρδουλα του χτυπουσε στους 163 παλμους! Ξεχωριζε το κεφαλι, η πλατη, ο ποπος κ ο ομφαλιος λωρος. Η θεση του δεν βοηθουσε για να δουμε χερακια ποδαρακια κ κουνήθηκε μου ειπε η γυναικολόγος δύο φορες. Εγω δεν το καταλαβα... Ειμαι πολυ χαρούμενη!!!! Ο υπερηχος με εβγαλε με 2 μερες διαφορα αυτη τη φορα αντι για 3.

Εγραψε εξετασεις κ στον σύζυγο για στίγμα κτλ. Μου ειπε τυπικα. Να μην ανησυχω!

Θα παω παλι τη Μ. Δευτερα κ μετα κατευθειαν αυχενικη 25 Απριλίου!

 

On 1/4/2023 at 9:44 ΠΜ, Nadiaki είπε:

@Athene  Εμάς βγήκε 2.20 ! Μας είπαν κατά 80% κοριτσάκι αλλά αυτό θα φανεί ξεκάθαρα σε 2 βδομάδες ! 

Στους υπερήχους στον γυναικολόγο μου πάντα έβγαινε σαν μέτρηση κατά μία ημέρα μικρότερο από ότι βάση ΤΕΡ. Στην αυχενική δεν το ανέφεραν ! Εσύ που την έκανες ; Εγώ στο Μητέρα !

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πόσο πληρωσες αυχενικη κ papp a στο μητέρα.  Θα την κανω κι εγω εκει, θα ειναι κ η γυναικολόγος μου κ σημερα που μου εκλεισε το ραντεβου ζητησε κ συγκεκριμένη υπερηχογραφιστρια. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

Να μαι κι εγω! Το παιζω σε διπλο ταμπλό κ Οκτωβριου κ Νοεμβρίου... ☺

Μολις γυρισα απο την γιατρο!!! 8w κ 5d σημερα. Το μωρο super!  Εχει φτασει 1,89 cm κ η καρδουλα του χτυπουσε στους 163 παλμους! Ξεχωριζε το κεφαλι, η πλατη, ο ποπος κ ο ομφαλιος λωρος. Η θεση του δεν βοηθουσε για να δουμε χερακια ποδαρακια κ κουνήθηκε μου ειπε η γυναικολόγος δύο φορες. Εγω δεν το καταλαβα... Ειμαι πολυ χαρούμενη!!!! Ο υπερηχος με εβγαλε με 2 μερες διαφορα αυτη τη φορα αντι για 3.

Εγραψε εξετασεις κ στον σύζυγο για στίγμα κτλ. Μου ειπε τυπικα. Να μην ανησυχω!

Θα παω παλι τη Μ. Δευτερα κ μετα κατευθειαν αυχενικη 25 Απριλίου!

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πόσο πληρωσες αυχενικη κ papp a στο μητέρα.  Θα την κανω κι εγω εκει, θα ειναι κ η γυναικολόγος μου κ σημερα που μου εκλεισε το ραντεβου ζητησε κ συγκεκριμένη υπερηχογραφιστρια. 

@Evdokia Pan είδες όλα πάνε καλά 🙏 !! Εύχομαι πλέον μόνο στιγμές χαράς και τίποτα άλλο !! Εμένα κόστισε κοντά στα  87€, βέβαια μου ειχε γράψει την papp A . Και εμένα είχε ζητήσει συγκεκριμένο υπερηχογραφιστη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από τον γιατρο. Όλα τέλεια είμαστε 3.5 εκατοστά σχεδόν και η καρδούλα του χτυπάει με 189 παλμούς. ❤️ Το είδαμε πολύ καλά αυτή τη φορά κουνούσε χέρια πόδια σαν να κολυμπάει είχε πολύ πλάκα. Επίσης έχασα αλλά 200 γραμμάρια και ο γιατρός κορόιδευε τον άντρα μου να μου πάρει πασχαλινό αυγό αφού είναι καλό κορίτσι και δεν έχω πάρει κιλά χαχαχα. 

@Evdokia Panκοντά έχουμε τις αυχενικες εμείς. Εγώ 19/4.

Είδες που όλα πάνε καλά; ❤️❤️❤️

Χαχα και εγώ το παίζω σε διπλό ταμπλό. Έχω πήτ 2/11 αλλά στάνταρ θα γεννήσω νωρίτερα. 

  • Μου αρέσει 2

έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Evdokia Pan είπε:

Να μαι κι εγω! Το παιζω σε διπλο ταμπλό κ Οκτωβριου κ Νοεμβρίου... ☺

Μολις γυρισα απο την γιατρο!!! 8w κ 5d σημερα. Το μωρο super!  Εχει φτασει 1,89 cm κ η καρδουλα του χτυπουσε στους 163 παλμους! Ξεχωριζε το κεφαλι, η πλατη, ο ποπος κ ο ομφαλιος λωρος. Η θεση του δεν βοηθουσε για να δουμε χερακια ποδαρακια κ κουνήθηκε μου ειπε η γυναικολόγος δύο φορες. Εγω δεν το καταλαβα... Ειμαι πολυ χαρούμενη!!!! Ο υπερηχος με εβγαλε με 2 μερες διαφορα αυτη τη φορα αντι για 3.

Εγραψε εξετασεις κ στον σύζυγο για στίγμα κτλ. Μου ειπε τυπικα. Να μην ανησυχω!

Θα παω παλι τη Μ. Δευτερα κ μετα κατευθειαν αυχενικη 25 Απριλίου!

Συγχαρητήρια!!! Πολύ όμορφα νέα!! Προχωράς δυναμικά :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια, 

εμεις κάναμε προχθές την αυχενική 12w κ 1d και ήταν όλα καλά με το έμβρυο κ τα ποσοστά. Αλλά ο τράχηλος μου είναι κοντός οπότε ξεκίνησα προγεστερόνη κ μαγνήσιο κ θέλει να με βλέπει κάθε εβδομάδα για να δούμε πως πηγαίνει μήπως χρειαστεί περίδεση. 
Έχω πέσει ψυχολογικά από εχθές, ενώ όταν βγήκαμε από την αυχενική «πετούσαμε» με τον άντρα μου από την χαρά μας. Τώρα έχω πάλι ανησυχία. Πίστευα πως μετά την αυχενική αν είναι όλα καλά θα χαλαρώσω και θα μπορώ επιτέλους να το χαρώ. Αλλά δεν το βλέπω…

Φυσικά χαιρομαι που είναι κάτι που συμβαίνει σε εμένα κ όχι στο έμβρυο γιατί εγώ θα κάνω ότι χρειαστεί για να πάνε όλα καλά. 
 

Ευχομαι σε όλα τα κορίτσια καλές αυχενικές 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 3:00 ΠΜ, Roula2021 είπε:

Κορίτσια θα γεννήσετε με καισαρική οι δευτεροτοκες εαν ειχατε κανει βέβαια καισαρική την πρωτη φορα ή φυσιολογικά? Εγώ γέννησα με καισαρική πριν 26 μήνες και τώρα μου πε ο γιατρός πάλι καισαρική δεν θέλω καθόλου!!! Ήθελα φυσιολογικά δε ξέρω τι να πω ...

Εγώ είχα κάνει φυσιολογικό, είναι υπέρ του φυσιολογικού ο γιατρός μου και το προσπαθεί.. λογικά εάν δεν υπάρξει πρόβλημα για φυσιολογικά θα το πάμε πάλι.

Το λόγο της υποχρεωτικής καισαρικης στον εξήγησε; Και τη πρώτη φορά αλλά και τη δεύτερη γιατί εάν δεν κάνω λάθος δεν ισχύει πια ότι εάν κανεις μια γέννα με καισαρική πρέπει να είναι και οι επόμενες 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια, 

εμεις κάναμε προχθές την αυχενική 12w κ 1d και ήταν όλα καλά με το έμβρυο κ τα ποσοστά. Αλλά ο τράχηλος μου είναι κοντός οπότε ξεκίνησα προγεστερόνη κ μαγνήσιο κ θέλει να με βλέπει κάθε εβδομάδα για να δούμε πως πηγαίνει μήπως χρειαστεί περίδεση. 
Έχω πέσει ψυχολογικά από εχθές, ενώ όταν βγήκαμε από την αυχενική «πετούσαμε» με τον άντρα μου από την χαρά μας. Τώρα έχω πάλι ανησυχία. Πίστευα πως μετά την αυχενική αν είναι όλα καλά θα χαλαρώσω και θα μπορώ επιτέλους να το χαρώ. Αλλά δεν το βλέπω…

Φυσικά χαιρομαι που είναι κάτι που συμβαίνει σε εμένα κ όχι στο έμβρυο γιατί εγώ θα κάνω ότι χρειαστεί για να πάνε όλα καλά. 
 

Ευχομαι σε όλα τα κορίτσια καλές αυχενικές 

πόσο ήταν ο τράχηλος? θα έχεις στενή παρακολούθηση όλα θα είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια, 

εμεις κάναμε προχθές την αυχενική 12w κ 1d και ήταν όλα καλά με το έμβρυο κ τα ποσοστά. Αλλά ο τράχηλος μου είναι κοντός οπότε ξεκίνησα προγεστερόνη κ μαγνήσιο κ θέλει να με βλέπει κάθε εβδομάδα για να δούμε πως πηγαίνει μήπως χρειαστεί περίδεση. 
Έχω πέσει ψυχολογικά από εχθές, ενώ όταν βγήκαμε από την αυχενική «πετούσαμε» με τον άντρα μου από την χαρά μας. Τώρα έχω πάλι ανησυχία. Πίστευα πως μετά την αυχενική αν είναι όλα καλά θα χαλαρώσω και θα μπορώ επιτέλους να το χαρώ. Αλλά δεν το βλέπω…

Φυσικά χαιρομαι που είναι κάτι που συμβαίνει σε εμένα κ όχι στο έμβρυο γιατί εγώ θα κάνω ότι χρειαστεί για να πάνε όλα καλά. 
 

Ευχομαι σε όλα τα κορίτσια καλές αυχενικές 

Σου είπε πόσο κοντός είναι ο τράχηλος; Πάντως εάν χρειαστεί προληπτική περίδεση οδηγεί σε τελειόμηνες εγκυμοσύνες χωρίς προβλήματα για το έμβρυο. Ξεκούραση χρειάζεται και να μην σηκώνεις βάρη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Σου είπε πόσο κοντός είναι ο τράχηλος; Πάντως εάν χρειαστεί προληπτική περίδεση οδηγεί σε τελειόμηνες εγκυμοσύνες χωρίς προβλήματα για το έμβρυο. Ξεκούραση χρειάζεται και να μην σηκώνεις βάρη. 

Ναι μου είπε. 28 είναι. Δεν την φοβάμαι την περιδεση καθόλου. Μια χαρά θα είμαι, μη σου πω θα νιώσω ίσως κ πιο ασφαλής. Ευχαριστώ κορίτσια για την δύναμη που μ δίνετε. 
σε όλες μας εύχομαι τα καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...