Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Γεια σας,

εγω περνάω ένα πακέτο στη δουλειά άλλο πράγμα. Απίστευτο….δεν έχω χρόνο να σκέφτομαι καθόλου την εγκυμοσύνη που ίσως να είναι και για καλό αλλά δεν ξέρω…μου φαίνεται περιεργο γιατί φοβαμαι μήπως κάνω πράγματα που δεν πρέπει τόσο που ξεχνιέμαι. Κ επειδή έχω υπερένταση κανω μικρό δουλίτσες μέσα στο σπίτι (Νταξει όχι χοντράδες).

Εγώ αύριο έχω ραντεβού. Με βλέπει κάθε 2 εβδομάδες λόγω τραχήλου. 
Νιωθω κάτι καινούργια πράγματα στην κοιλιά χαμηλά αλλά δεν ξέρω…λες να είναι αυτό;;;;;;;; Να νιώθω το μπεμπάκι; Δεν μπορώ να το πιστέψω. 
εγώ είμαι 19 κ 2. 
 

καλο απόγευμα κορίτσια 

 

Το πιθανότερο να είναι αυτό!! Στην αρχή δεν μπορεί να καταλάβεις τι είναι αυτό που νιώθεις. Συνήθως εκεί κοντά στις 20 εβδομάδες αρχίζεις να το νιώθεις :0 

1 ώρα πρίν, Inaf είπε:

Καλημέρα σε όλη την ομάδα, άργησα αλλά σας βρήκα!!

Είμαι 19 εβδομάδων, 2η εγκυμοσύνη, περιμένω αγοράκι και έχω ήδη ένα κοριτσάκι!

Και εγώ πέρασα δύσκολα με τους εμετούς αλλά τώρα πέρασαν και τρώω τον αγλέορα!

Έχω και γω χαμηλό πλακούντα και πρέπει να προσέχω και μεγάλο υπέρηχο στις 14/6.

Επίσης μένω Θεσσαλονίκη.

Όπως καταλαβαίνετε σας βρήκα χθες το βράδυ και διάβασα και τις 20(!) σελίδες οπότε έκανα ένα ρεζούμε για να γνωριστούμε.

😄☺️😋

Καλώς ήρθες στην παρέα μας 🙂 Να πάνε όλα καλά εύχομαι.

πρίν από 41 λεπτά , Nadiaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια σε όλες !! 

@anna.k Εγώ ακόμη προς το παρόν έχω θέμα με δυσκοιλιότητα, αν ξεχάσω να φάω μια μέρα ακτινίδιο χαλάει όλο το σύστημα ! Παίρνω κ δύο Σιδηρούς την ημέρα ..

Εγώ έχω πόνους στη μέση καθημερινά από πολύ νωρίς , ειδικά μετά τη δουλειά που είμαι πάνω σε μια καρέκλα . Έχω κ κήλη στη μέση μπορεί να παίζει κ αυτό τον ρόλο του ! 

Δουλειά έτσι όπως τα έχω υπολογίσει και αφού πάρω κ την ετήσια άδεια σταματάω πρώτα ο Θεός 12/7 κάπου εκεί .

Έχω εδώ κ μέρες ξανά πονάκια χαμηλά και δεν περνάει ο καιρός μέχρι τη Β επιπέδου( 7/6 )να δω ότι όλα είναι καλά!

@Inaf & @Penny33 καλώς ήρθατε ! 🥰

Καλημέρα σου, προσπάθησε να περπατάς κατά τη διάρκεια της ημέρας, κάνει καλό για την μέση σου όπως και ήπιες ασκήσεις για τα ισχία και την λεκάνη. Έχω και εγώ ευαισθησία με την μέση μου και έτσι την παλεύω. Έκλεισα και εγώ για την Β επιπέδου την ίδια ακριβώς μέρα 🙂 07/06, μακάρι να πάνε όλα καλά χωρίς εκπλήξεις!!

  • Ευχαριστώ 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 861
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@EvgeniaCher που θα την κάνεις εσύ ;; Εύχομαι να είναι όλα τέλεια !! 

Για όσες δεν είναι η πρώτη σας εγκυμοσύνη ή αν ξέρετε ! Κάποιες μέρες νιώθω την κοιλιά μου είτε χαμηλά είτε από την μια μεριά σαν να μαζεύει και να σκληραίνει ! Δεν έχω πόνο απλά είναι κάτι που το νιώθω κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένη! Το είχε ποτέ καμία σας ;

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nadiaki είπε:

@EvgeniaCher που θα την κάνεις εσύ ;; Εύχομαι να είναι όλα τέλεια !! 

Για όσες δεν είναι η πρώτη σας εγκυμοσύνη ή αν ξέρετε ! Κάποιες μέρες νιώθω την κοιλιά μου είτε χαμηλά είτε από την μια μεριά σαν να μαζεύει και να σκληραίνει ! Δεν έχω πόνο απλά είναι κάτι που το νιώθω κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένη! Το είχε ποτέ καμία σας ;

Με έχει συστήσει ο ιατρός μου να την κάνω σε ένα ειδικό εμβρυολόγο στο κέντρο της Αθήνας. Αυτό που περιγράφεις έχω αρχίσει και το νιώθω αυτές τις μέρες, ο ιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό καθώς η μήτρα έχει αρχίσει και μεγαλώνει, ανεβαίνει προς τα πάνω οπότε νιώθεις σαν να έχεις από μέσα σου μια δεύτερη πτυχή δέρματος και είναι πιο σκληρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα .. Μίλησα μόλις με τον γιατρό για το ότι νιώθω να σκληραίνει η κοιλιά μου , μου είπε ξεκούραση , ήδη βέβαια δεν κάνω τίποτα ιδιαίτερο , και αν μεγαλώσει σε διάρκεια να ξεκινήσω utrogestan .. Θέλω να ελπίζω ότι δεν θα επιδεινωθεί 😞

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα .. Μίλησα μόλις με τον γιατρό για το ότι νιώθω να σκληραίνει η κοιλιά μου , μου είπε ξεκούραση , ήδη βέβαια δεν κάνω τίποτα ιδιαίτερο , και αν μεγαλώσει σε διάρκεια να ξεκινήσω utrogestan .. Θέλω να ελπίζω ότι δεν θα επιδεινωθεί 😞

Να ρωτήσω κάτι; Τι είναι δλδ αυτό που νιώθεις; Δεν έχω καταλάβει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , SofiDim είπε:

Να ρωτήσω κάτι; Τι είναι δλδ αυτό που νιώθεις; Δεν έχω καταλάβει. 

Νιώθω , ιδίως όταν ξαπλώνω ανάσκελα , το κάτω μέρος της κοιλιάς μου να πετρώνει για κάποια δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται .. Μετα από λίγο ξανά γίνεται το ίδιο . Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, νιώθω σαν ελαφρύ μούδιασμα κ αυτό γίνεται σκληρό εντελώς !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Nadiaki είπε:

Νιώθω , ιδίως όταν ξαπλώνω ανάσκελα , το κάτω μέρος της κοιλιάς μου να πετρώνει για κάποια δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται .. Μετα από λίγο ξανά γίνεται το ίδιο . Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, νιώθω σαν ελαφρύ μούδιασμα κ αυτό γίνεται σκληρό εντελώς !

Οκ. Μάλιστα. Οπότε σου έδωσε προγεστερονη για να μαλακώσει μάλλον Ε; Σου είπε τι μπορεί να είναι; Εννοώ είναι από κούραση, επειδή μεγαλώνει η μήτρα ή απο κάτι άλλο; Πάντως συνήθως με την προγεστερονη πάνε όλα καλά. Καναπέ, ξεκούραση, σειρές κ βιβλία. 
Αυτά να κάνεις λέω εγώ 💚💚

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, SofiDim είπε:

Οκ. Μάλιστα. Οπότε σου έδωσε προγεστερονη για να μαλακώσει μάλλον Ε; Σου είπε τι μπορεί να είναι; Εννοώ είναι από κούραση, επειδή μεγαλώνει η μήτρα ή απο κάτι άλλο; Πάντως συνήθως με την προγεστερονη πάνε όλα καλά. Καναπέ, ξεκούραση, σειρές κ βιβλία. 
Αυτά να κάνεις λέω εγώ 💚💚

Συσπάσεις είναι .. Μου είπε να μη κουράζομαι γενικά .! Το θέμα είναι το πόσο κρατάνε από ότι κατάλαβα . Προς το παρόν είμαστε οκ ! 

Αυτά κάνω σε γενικές γραμμές όταν γυρνάω από τη δουλειά δεν έχω κ πολλές αντοχές ! 

Σε ευχαριστώ 🥰

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Και γω εδώ και δυο βδομαδες νιώθω την κοιλιά να πετρώνει συνήθως όταν ξεκουράζομαι.. είναι λίγο περίεργο το συναίσθημα, μετά από λίγο περνάει βέβαια.. θυμάμαι τα είχα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά στο τρίτο τρίμηνο.. θέλει καλή ενυδάτωση και να ξαπλώνετε στο πλάι.. θα το συνηθίσετε όσο περνάει ο καιρός θα είναι πιο έντονο..όταν θα έχουν μεγαλώσει τα μωράκια η κοιλιτσα θα παίρνει και περίεργα σχήματα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκληραίνει η κοιλιά είναι συσπάσεις...τις είχα συχνά στη πρώτη εγκυμοσύνη. Προς το παρόν λίγες φορές το έχω πάθει τώρα στη δεύτερη..έχουμε μέλλον 😎

Εγώ δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις 14 που έχω ξανά υπέρηχο..σε αυτή την εγκυμοσύνη με βλέπει μια φορά τον μήνα και είχα κακομαθει στη πρώτη με έβλεπε πιο συχνά..βέβαια μου το εξήγησε ότι με βλέπει κάθε 4 γιατί στον υπέρηχο βλέπει ότι όλα θα είναι καλά στις επόμενες 6 εβδομάδες, θα με έβλεπε κάθε τρεις αν ήταν η πρόβλεψη για 4 κτλ. οποτε από τη μια με καθησυχαζει αλλά από την άλλη με τρώνε τα φίδια!!!!!!!!!!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, 

ευχομαι να είστε καλά.
 

Ηθελα να σας ρωτήσω πως τα πάτε με τις εναλλαγές διάθεσης; Εγώ σήμερα ενώ ήμουν για μέρες καλά και ήρεμη σήμερα και ευσυγκινητη είμαι παραπάνω και ξαφνικά σαν να γυρισε ένας διακόπτης έπεσα ψυχολογικά και με έπιασε μια ανησυχία, ένα κάτι….

και από την μια σκέφτομαι να πάω στον γιατρό αύριο να ηρεμήσω από την άλλη λέω να το παλέψω και να περιμένω μέχρι την Παρασκευή που έχω ραντεβού (αναβλήθηκε της προηγούμενης Παρασκευής λόγω απροόπτου του γιατρού).
 

anyway ηθελα να σας ρωτήσω αν συμβαίνει και σε εσάς. 
 

καλό απόγευμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Εγώ πάλι κορίτσια σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω παρά πολλά νεύρα… μπορώ να ανοίξω καβγά για το οτιδήποτε… πλέον δεν μου δίνουν σημασία 😂 κάνουν υπομονή τέσσερις μήνες να περάσει 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...