Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Νοεμβρίου 2023 ❤️


Recommended Posts

On 4/8/2023 at 2:34 ΜΜ, Evdokia Pan είπε:

Καρδιοσχημη ειναι κ η δικη μου. Δεν εχει δλδ διαφραγμα κ μεχρι στιγμης δεν μας εχει δημιουργησει πρόβλημα. Μου ειπε κ η γυναικολόγος πως σαφως υπάρχουν γυναικες με καρδιοσχημη που γεννουν φυσιολογικα, ομως ειναι η γενικότερη κλινικη μου εικονα που δεν θελει να το ρισκαρει:

1. Είμαι παχυσαρκη, ομως αθλητικη κ καθόλου δυσκινιτη

2. Εχω θρομβοφιλια, που σημαίνει πως πρεπει για να κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω κανει την τελευταία αντιπηκτικη το λιγότερο 12 ωρες πριν τον τοκετό.  Οποτε αναγκαστικά πρεπει να γεννήσω με ραντεβού κ η πρόκληση πριν τις 40 βδομάδες κ σε πρωτότοκο μου ειπε πως καταληγει σε πολυωρη ταλσιπωρια, επιβάρυνση του μωρου,  της μητρας κ πολλες φορες εν τελη σε καισαρική. 

3. Μητρες με δυσμορφιες όπως η δικη μου αργούν να αδειάσουν κ συνηθως εμφανίζουν αιμμοραγιες κ δυστονιες την 2η βδομάδα μετα τον τοκετό.

4. Ειναι η τριτη μου εγκυμοσύνη.  Εχω χασει 2 μωρακια ηδη κ αυτό το μεγαλώνουμε σε ενα πολυ προστατευμενο περιβαλλον. Παίρνω πολλα χαπια κ ορμονες κτλ, κ παρ ολο που ολα ειναι καλα θέλουμε να παραμείνει οσο το δυνατον πιο προστατευμενο κ στον τοκετο.

5. Η ηλικια μου,  είμαι 39 χρονων

Γενικα η γυναικολόγος μου ειναι υπέρμαχος του φυσιολογικού κ η αληθεια ειναι πως δεν περίμενα να μου πει για καισαρικη.  Όμως την εμπιστεύομαι απολυτα. Για να πω την αληθεια μου για χρονια ελεγα οταν ερθει η στιγμή καισαρικη χωρίς δευτερη σκεψη. Είμαι ενας ανθρωπος που δεν τα παει καλα με τους γιατρους. Δεν νιωθω καθολου ανετα με το ξεβρακωμα. Δεν εχω αρρωστησει ποτε κ την πορτα τουνοσοκομείου την περασα πρωτη φορα για τις αποξεσεις. Γενικα το εβλεπα βουνο να κατσω 20 ωρες κ να προσπαθω να γεννησω φυσιολογικα με ολα τα παρελκόμενα.  Ολο αυτο τον καιρο καπως ειχα υποχωρησει σε αυτες τις σκέψεις κ ειχα αρχισει να σκέφτομαι θετικά κ τον φυσιολογικό. Τωρα που παιρνει η γυναικολόγος την αποφαση, σαφως νιωθω καλυτερα. Παντως ειτε φυσιολογικα ειτε καισαρικη, αν γινοταν να κανω skip το κομματι του τοκετου, δεν θα με πειραζε καθολου. Ειληκρινα σας το λεω, ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΠΕΙΡΑ κ ξέρω οτι θα με ρηξει πολυ ψυχολογικά το κομματι της νοσηλείας κ της αποκατάστασης μετα. Για να καταλαβετε ποσο αναποδη ειμαι δεν θελω ουτε επισκεψεις στο νοσοκομείο κ πολυ με χάλασε που τωρα πια επιτρέπουν κ δεν θελω κ μαζι μου κανέναν αλλον εκτος απο τον αντρα μου.  Αν μαλιστα τον αφηναν να μπει κ στο χειρουργείο την ωρα της καισαρικής θα ήμουν ευτυχισμένη!

Θα συμφωνησω φουυυυυυλ με τα επισκεπτηρια..δεν ηξερα οτι αλλαξε!!τουλαχιστον στη μαιευτική επρεπε να μην επιτρεπουν επισκεπτηριο εκτος του συζυγου!!μα ειλικρινα εισαι λεχωνα ωρών..ταλαιπωρημενη,με πονους,δηλ ποια γυναικα απολαμβάνει αυτη τη κατασταση με το να ερχονται να τη βλεπουν;;;εγω θελω την ηρεμια μου,να γυρισω σπιτακι μου κ όταν ειμαι ετοιμη να ερθουν σπιτι στην άνεση μου να μας δουν!!

Οσο για τη καισαρικη μη μασας @Evdokia Pan κ εγω πριν τη κανω την ειχα εντελως διαφορετικα στο μυαλο μου!!!ειχα vibes οτι ειναι κατι επωδυνο μακρας ανάρρωσης κ γενικα ολα τα κακα του πλανητη!!δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν κοπελες που ζοριστηκαν,αλλα ευτυχως ανήκω στη κατηγορια που ειχα πολυ γρηγορη αναρρωση κ μολις γυρισα σπιτι κ ξεκουραστηκα ημουν αριστα!!!!κ εγω κ μονο στη σκεψη φυσιολογικου τοκετου ετρεμα πραγματικα!!την αναμονή,τη διαδικασια,αγχος κ ολα τα παρελκομενα!!ευτυχως θα πω δεν μας βγηκε κ κατεληξα σε καισαρικη κ αν με ρωτας το κανα αλλες 10 φορες πραγματικα!!οπως κ να χει,οσο εχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρο μας να μη φοβομαστε τιποτα κ οτι κρινει καλυτερο για εμας κ τα μωρα μας αυτό να ακολουθησουμε!!❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 3/8/2023 at 9:09 ΜΜ, Nels είπε:

Χαχαχα, οχι καλε αφού οι εξετάσεις σου είναι καλες! Μπορεί να έχεις και αρκετο αμνιακό υγρό, είσαι και ψηλή όμως οπότε αναλογικά μια χαρά θα είσαι αν προσέχεις τους επόμενους μήνες.

Αχ με το καλο βρε κορίτσια και χαλάλι, έχουμε καιρό μετά να τα χάσουμε, κλέφτες θα γίνουν και οι γυμναστές?

Τέτοια ΛΕΓΕ μου δώσουν δύναμη 🤣🤣🤣

 

Πάντως εγώ δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό μου για τον τοκετό 

Ελπίζω και εύχομαι να γίνουν όλα φυσιολογικά για κάποιο λόγο δεν με πειράζει ακόμα και 12 ώρες να κάνω και να πονάω  αρκεί να γεννήσω φυσιολογικά 

Βέβαια όσο με παίρνει γιατί αν υπάρξει κίνδυνος για το μωρό δεν το συζητώ...

Θα δείξει 

Το μόνο που φοβάμαι από τον τοκετό είναι ο όρος που θα μου βάλουν και οι ενέσεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 

Επισης δεν ξέρω για εσάς εγώ δεν περνάω καλά στην εγκυμοσύνη μου θέλω να γεννήσω χθες 🤣 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, a.brimi1992 είπε:

Τέτοια ΛΕΓΕ μου δώσουν δύναμη 🤣🤣🤣

 

Πάντως εγώ δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό μου για τον τοκετό 

Ελπίζω και εύχομαι να γίνουν όλα φυσιολογικά για κάποιο λόγο δεν με πειράζει ακόμα και 12 ώρες να κάνω και να πονάω  αρκεί να γεννήσω φυσιολογικά 

Βέβαια όσο με παίρνει γιατί αν υπάρξει κίνδυνος για το μωρό δεν το συζητώ...

Θα δείξει 

Το μόνο που φοβάμαι από τον τοκετό είναι ο όρος που θα μου βάλουν και οι ενέσεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 

Επισης δεν ξέρω για εσάς εγώ δεν περνάω καλά στην εγκυμοσύνη μου θέλω να γεννήσω χθες 🤣 

Με το χερι στη καρδια το μονο που δεν αντεχα ηταν ο φλεβοκαθετηρας κ εγω!!!Αηδια σιχαμαρα ανατριχιλα!!!δεν τον ηθελα καθολου..μολις τον εβγαλαν εγινα αμεσως καλα 😂😂😂

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια πως είσαστε? Εγώ έχω μεγαλώσει πολύ. Την Πέμπτη είμαι 29η βδομάδα και όλοι με ρωτάνε αν γενναω σύντομα γιατί η κοιλιά μου είναι πολύ χαμηλά. Αγχώνομαι κιόλας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2023 at 12:27 ΜΜ, dec-e είπε:

Κορίτσια πως είσαστε? Εγώ έχω μεγαλώσει πολύ. Την Πέμπτη είμαι 29η βδομάδα και όλοι με ρωτάνε αν γενναω σύντομα γιατί η κοιλιά μου είναι πολύ χαμηλά. Αγχώνομαι κιόλας 

Καλησπερα...καλά ειμαστε...εγώ αύριο κλείνω 29 βδομάδα...έχω φουσκωσει και γω αρκετά...! Στο γιατρό θα πάω την τρίτη. Δεν κινούμαι και πολύ πάρα μόνο στο σπίτι λόγω της περιδεσης!

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2023 at 3:31 PM, Della21 said:

Καλησπερα...καλά ειμαστε...εγώ αύριο κλείνω 29 βδομάδα...έχω φουσκωσει και γω αρκετά...! Στο γιατρό θα πάω την τρίτη. Δεν κινούμαι και πολύ πάρα μόνο στο σπίτι λόγω της περιδεσης!

Και εγώ Τρίτη! Υπομονή, φθάνουμε προς το τέλος! Φτιάξατε καθόλου βαλίτσα ρουχαλάκια κλπ? Εγώ ακόμα τα οργανώνω στο χαρτί 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Και εγώ Τρίτη! Υπομονή, φθάνουμε προς το τέλος! Φτιάξατε καθόλου βαλίτσα ρουχαλάκια κλπ? Εγώ ακόμα τα οργανώνω στο χαρτί 

A εγώ ούτε καν....τίποτα δεν έχω ετοιμάσει ακόμα. Και δε θέλω...χαχα!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια! Μετα απο τρελο άγχος τελικα το μωρο δεν εχει κανενα συνδρομο! Τα αποτελεσματα της αμνιο ηταν καθαρα! 

Κατα τα αλλα εχω συσπασεις Braxton Hicks😵💫

Να ρωτησω μηπως ξερετε..συνολικα τους 4 μηνες (κυοφοριας/λοχειας) παιρνουμε 4 μισθους μεικτους? Μαζι με το συμπληρωματικο απο τον ΟΑΕΔ?

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 23/9/2023 at 11:56 ΠΜ, Happymom23 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Μετα απο τρελο άγχος τελικα το μωρο δεν εχει κανενα συνδρομο! Τα αποτελεσματα της αμνιο ηταν καθαρα! 

Κατα τα αλλα εχω συσπασεις Braxton Hicks😵💫

Να ρωτησω μηπως ξερετε..συνολικα τους 4 μηνες (κυοφοριας/λοχειας) παιρνουμε 4 μισθους μεικτους? Μαζι με το συμπληρωματικο απο τον ΟΑΕΔ?

Τελεια τα νεααααα!!!!!το φαγαμε το πολυυυυ!!!!

Ειναι περιπου 2.000 συνολοτα επιδοματα κυοφοριας,λοχειας,το συμπληρωματικο καπου 700 πρεπει να ναι!!αυτα θυμαμαι απο την πρωτη εγκυμοσυνη!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια!!! Εγώ έκλεισα για 1/11…θα είμαι ακριβώς 37…λέτε να είναι νωρίς;καλά προφανώς σύμφωνα με τη γνώμη του γιατρού κλείσαμε την ημερομηνία…όχι από το κεφάλι μου…απλα αναρωτιεμαι..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vasoula88 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια!!! Εγώ έκλεισα για 1/11…θα είμαι ακριβώς 37…λέτε να είναι νωρίς;καλά προφανώς σύμφωνα με τη γνώμη του γιατρού κλείσαμε την ημερομηνία…όχι από το κεφάλι μου…απλα αναρωτιεμαι..

Με το καλό κορίτσι μου! Αν δεν έχεις κάποιο παθολογικο θέμα τότε ναι, είναι πολύ νωρίς οι 37, εμένα και οι 2 οι γιατροι μου ήταν κάθετοι στο να γίνει καισαρική στις 39 βδομάδες και φυσιολογικος στις 40 βδομάδες με πρόκληση αν δεν έρθει νωρίτερα μόνος του ο μπεμπης (και αυτό λόγω ηλικίας μου, αλλιώς θα με αφήνανε κι αλλο).

Γιατί σου είπε τόσο νωρίς? Στο δικαιολογεισαι? Έχω ακούσει περιπτώσεις τέτοιες μονο λόγω γήρανσης πλακούντα ή λόγω (διαβήτη κύησης ή λογω αυξημένου κινδυνου προεκλαμψιας και κάποια απο τα μωράκια αυτά έπρεπε να μείνουν στη θερμοκοιτίδα.

Έφτασε και η σειρά μας επιτέλους! Εγω έχω ΠΗΤ 6/11 αλλά ελπίζω να μας κάνει τη χάρη και να έρθει λίγο νωρίτερα για να γλιτώσω την πρόκληση.

Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μωρακια μας, να είναι γερά και τυχερα και να απολαύσουμε το ταξίδι της μητροτητας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...