Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μανουλες Νοεμβρίου 2023 ❤️


Recommended Posts

42 minutes ago, Ririii88 said:

Να σε ρωτήσω , καλύτερα δευτερο έτσι μπαμ η να περιμένεις 5-6 χρονάκια ???

Θα σας πούμε σε κανένα 6μηνο 🤣 το φαντάζομαι να είναι πολύ δύσκολο στην αρχή (τα πρώτα 15 χρόνια δλδ) αλλά θεωρώ ότι είναι ωραίο να έχουν μικρή διαφορά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσαρες μου εγώ που έχω πάρει 8 κιλά και η μπέμπα στην Β ήταν μόνο 480 είναι πολλά??

Ο γιατρός μου χωρίς υπερβολή δεν μου έχει πάρει ποτέ πίεση ούτε έχει ζυγίσει. Ψέμματα με έχει ζυγίσει μόνο την πρώτη φορά. 

 

Είναι φυσιολογικά όλα αυτά??

πρίν από 37 λεπτά , dec-e είπε:

Θα σας πούμε σε κανένα 6μηνο 🤣 το φαντάζομαι να είναι πολύ δύσκολο στην αρχή (τα πρώτα 15 χρόνια δλδ) αλλά θεωρώ ότι είναι ωραίο να έχουν μικρή διαφορά 

Ιδανικά και εγώ αυτό θα ήθελα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , dec-e είπε:

Θα σας πούμε σε κανένα 6μηνο 🤣 το φαντάζομαι να είναι πολύ δύσκολο στην αρχή (τα πρώτα 15 χρόνια δλδ) αλλά θεωρώ ότι είναι ωραίο να έχουν μικρή διαφορά 

Εντάξει όπως λένε τα πρώτα 30 χρόνια είναι δύσκολα .. 🤣🤣🤣

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2023 at 10:11 ΠΜ, Happymom23 είπε:

Καλημερα μανουλες! Μου βρηκαν 2 δείκτες που σχετίζονται για σύνδρομο down..κ εκανα αμνιο...και εχω αγχωθει πολυ! Υπερηχογενης εστια κ ηπια υδρονεφρωση...εχει καμμια εμπειρια? Ειμαι να σκασω...

Καλησπέρα!! Εύχομαι ολόψυχα να ναι όλα καλά!! Εγώ είμαι 25 βδομάδα, έχω πάρει μέχρι στιγμής 9 κιλά κινούμαι αλλά πιο πολύ μέσα στο σπίτι λόγω της περιδεσης. Μένω εξωτερικό και έχουμε βροχές και κρύο καιρό για την εποχή!! Οπότε το χω ρίξει στο διάβασμα γιατί έπονται και εξετάσεις και να κυνηγάω την κορούλα μου 2 χρονων!! Ευτυχώς έχω βοήθεια τη θεία του άντρα μου αλλά θα φύγει σε ένα μήνα! Καλά μπάνια εύχομαι σε όλες και καλές και ήρεμες διακοπές!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, a.brimi1992 είπε:

Αααα θα αρχίσω δίαιτα 

Αλήθεια 

Χαχαχα, οχι καλε αφού οι εξετάσεις σου είναι καλες! Μπορεί να έχεις και αρκετο αμνιακό υγρό, είσαι και ψηλή όμως οπότε αναλογικά μια χαρά θα είσαι αν προσέχεις τους επόμενους μήνες.

Αχ με το καλο βρε κορίτσια και χαλάλι, έχουμε καιρό μετά να τα χάσουμε, κλέφτες θα γίνουν και οι γυμναστές?

  • Καλή τύχη! 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Εμεις ειχαμε χθες γιατρο, 26 εβδομαδες. 863 γραμ ο μπέμπης κι ολες του οι μετρησεις πολυ καλες! Ειναι καθετα με το κεφαλι προς τα πανω κ κατα 90% η γιατρος μου ειπε πως θα παραμεινει ετσι (εχω δικερο μητρα κ δεν εχει χωρο να γυρισει). 

Εγω εχω παρει 5 κιλα, αλλα ειμαι ηδη υπερβαρη. Εχω κανει ηδη μια φορα καμπυλη τον προηγούμενο μηνα 0, 60 κ 120 που βγήκε πολυ καλη, αλλα λόγω κιλών θα κανω παλι την μεγαλη 0, 60, 120 κ 180. Ελπίζω να βγει κ αυτη καλή.  

Θα με δει παλι σε ενα μηνα κ μετα 20 Σεπτεμβρίου θα κανω doppler. 

Την ρωτησαμε λιγο περι τοκετου. Λογω δικερης,  θρομβοφιλιας κ υψηλου κινδύνου με προγραμματιζει για καισαρικη στις 38 βδομαδες,  δλδ καπου τελη Οκτωβρη.

Προληπτικά θα κανω κ ενεσεις κορτιζονης αυτον κ τον αλλο μηνα, να ωριμάσουν οι πνευμονες.

Εχω κλείσει κ κατι μαθηματα τοκετου, λοχειας κ φροντιδας νεογνου να παρακολουθήσω. 

Αυτο τον μήνα το ανακοινωσαμε κ στους γονεις κ τα αδέρφια μας. Θα ακολουθήσουν κ οι υπολοιποι. Θα δω τι θα πραγματα θα μαζεψω κ τον Σεπτέμβριο μαλλον πρέπει σιγα σιγα να ξεκινήσω τα ψωνια.

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2023 at 11:55 ΠΜ, Ririii88 είπε:

Γεια σου κορίτσι!! Αυτά τα ευρήματα είναι από την β επιπέδου ??? Πότε περιμένεις αποτελέσματα της αμνιο ??

 

Εγώ να κανω μια άλλη ασχετη ερώτηση ?? Πηρα αναρρωτικη τον Απρίλιο και τα χρηματα από ΕΦΚΑ δεν έχουν κατατεθεί, ξέρει καμμία ποσο καιρό κάνουν ?? 

Δυστυχώς πάρα πολύ καιρό.  1555 πάρε τηλ και ενόχλησε τους

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλησπέρα!

Εμεις ειχαμε χθες γιατρο, 26 εβδομαδες. 863 γραμ ο μπέμπης κι ολες του οι μετρησεις πολυ καλες! Ειναι καθετα με το κεφαλι προς τα πανω κ κατα 90% η γιατρος μου ειπε πως θα παραμεινει ετσι (εχω δικερο μητρα κ δεν εχει χωρο να γυρισει). 

Εγω εχω παρει 5 κιλα, αλλα ειμαι ηδη υπερβαρη. Εχω κανει ηδη μια φορα καμπυλη τον προηγούμενο μηνα 0, 60 κ 120 που βγήκε πολυ καλη, αλλα λόγω κιλών θα κανω παλι την μεγαλη 0, 60, 120 κ 180. Ελπίζω να βγει κ αυτη καλή.  

Θα με δει παλι σε ενα μηνα κ μετα 20 Σεπτεμβρίου θα κανω doppler. 

Την ρωτησαμε λιγο περι τοκετου. Λογω δικερης,  θρομβοφιλιας κ υψηλου κινδύνου με προγραμματιζει για καισαρικη στις 38 βδομαδες,  δλδ καπου τελη Οκτωβρη.

Προληπτικά θα κανω κ ενεσεις κορτιζονης αυτον κ τον αλλο μηνα, να ωριμάσουν οι πνευμονες.

Εχω κλείσει κ κατι μαθηματα τοκετου, λοχειας κ φροντιδας νεογνου να παρακολουθήσω. 

Αυτο τον μήνα το ανακοινωσαμε κ στους γονεις κ τα αδέρφια μας. Θα ακολουθήσουν κ οι υπολοιποι. Θα δω τι θα πραγματα θα μαζεψω κ τον Σεπτέμβριο μαλλον πρέπει σιγα σιγα να ξεκινήσω τα ψωνια.

Καλημέρα κορίτσι , Έχω και εγώ καρδιόσχημος μήτρα ( δεν ξέρω την διαφορά νομίζω είναι ίδια ) αλλα όταν είχα κάνει υστεροσκόπηση μου είχαν πει πως ανοίγει κανονικά και δεν θα έχω θέμα , εσύ έχεις διάφραγμα ?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ririii88 said:

Καλημέρα κορίτσι , Έχω και εγώ καρδιόσχημος μήτρα ( δεν ξέρω την διαφορά νομίζω είναι ίδια ) αλλα όταν είχα κάνει υστεροσκόπηση μου είχαν πει πως ανοίγει κανονικά και δεν θα έχω θέμα , εσύ έχεις διάφραγμα ?? 

Και εγώ εχω καρδιόσχημη, δεν είναι το ίδιο με την δίκερο. Δεν είναι κάτι μην ανησυχείς, τουλάχιστον στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα, από μια φάση κ μετά που μεγάλωσε η μήτρα δεν φαινόταν καν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , dec-e είπε:

Και εγώ εχω καρδιόσχημη, δεν είναι το ίδιο με την δίκερο. Δεν είναι κάτι μην ανησυχείς, τουλάχιστον στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα, από μια φάση κ μετά που μεγάλωσε η μήτρα δεν φαινόταν καν

Ναι σκεψου δεν τον εχει απασχολήσει τον γιατρό μου καθόλου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Ririii88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι , Έχω και εγώ καρδιόσχημος μήτρα ( δεν ξέρω την διαφορά νομίζω είναι ίδια ) αλλα όταν είχα κάνει υστεροσκόπηση μου είχαν πει πως ανοίγει κανονικά και δεν θα έχω θέμα , εσύ έχεις διάφραγμα ?? 

Καρδιοσχημη ειναι κ η δικη μου. Δεν εχει δλδ διαφραγμα κ μεχρι στιγμης δεν μας εχει δημιουργησει πρόβλημα. Μου ειπε κ η γυναικολόγος πως σαφως υπάρχουν γυναικες με καρδιοσχημη που γεννουν φυσιολογικα, ομως ειναι η γενικότερη κλινικη μου εικονα που δεν θελει να το ρισκαρει:

1. Είμαι παχυσαρκη, ομως αθλητικη κ καθόλου δυσκινιτη

2. Εχω θρομβοφιλια, που σημαίνει πως πρεπει για να κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω κανει την τελευταία αντιπηκτικη το λιγότερο 12 ωρες πριν τον τοκετό.  Οποτε αναγκαστικά πρεπει να γεννήσω με ραντεβού κ η πρόκληση πριν τις 40 βδομάδες κ σε πρωτότοκο μου ειπε πως καταληγει σε πολυωρη ταλσιπωρια, επιβάρυνση του μωρου,  της μητρας κ πολλες φορες εν τελη σε καισαρική. 

3. Μητρες με δυσμορφιες όπως η δικη μου αργούν να αδειάσουν κ συνηθως εμφανίζουν αιμμοραγιες κ δυστονιες την 2η βδομάδα μετα τον τοκετό.

4. Ειναι η τριτη μου εγκυμοσύνη.  Εχω χασει 2 μωρακια ηδη κ αυτό το μεγαλώνουμε σε ενα πολυ προστατευμενο περιβαλλον. Παίρνω πολλα χαπια κ ορμονες κτλ, κ παρ ολο που ολα ειναι καλα θέλουμε να παραμείνει οσο το δυνατον πιο προστατευμενο κ στον τοκετο.

5. Η ηλικια μου,  είμαι 39 χρονων

Γενικα η γυναικολόγος μου ειναι υπέρμαχος του φυσιολογικού κ η αληθεια ειναι πως δεν περίμενα να μου πει για καισαρικη.  Όμως την εμπιστεύομαι απολυτα. Για να πω την αληθεια μου για χρονια ελεγα οταν ερθει η στιγμή καισαρικη χωρίς δευτερη σκεψη. Είμαι ενας ανθρωπος που δεν τα παει καλα με τους γιατρους. Δεν νιωθω καθολου ανετα με το ξεβρακωμα. Δεν εχω αρρωστησει ποτε κ την πορτα τουνοσοκομείου την περασα πρωτη φορα για τις αποξεσεις. Γενικα το εβλεπα βουνο να κατσω 20 ωρες κ να προσπαθω να γεννησω φυσιολογικα με ολα τα παρελκόμενα.  Ολο αυτο τον καιρο καπως ειχα υποχωρησει σε αυτες τις σκέψεις κ ειχα αρχισει να σκέφτομαι θετικά κ τον φυσιολογικό. Τωρα που παιρνει η γυναικολόγος την αποφαση, σαφως νιωθω καλυτερα. Παντως ειτε φυσιολογικα ειτε καισαρικη, αν γινοταν να κανω skip το κομματι του τοκετου, δεν θα με πειραζε καθολου. Ειληκρινα σας το λεω, ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΠΕΙΡΑ κ ξέρω οτι θα με ρηξει πολυ ψυχολογικά το κομματι της νοσηλείας κ της αποκατάστασης μετα. Για να καταλαβετε ποσο αναποδη ειμαι δεν θελω ουτε επισκεψεις στο νοσοκομείο κ πολυ με χάλασε που τωρα πια επιτρέπουν κ δεν θελω κ μαζι μου κανέναν αλλον εκτος απο τον αντρα μου.  Αν μαλιστα τον αφηναν να μπει κ στο χειρουργείο την ωρα της καισαρικής θα ήμουν ευτυχισμένη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

Καρδιοσχημη ειναι κ η δικη μου. Δεν εχει δλδ διαφραγμα κ μεχρι στιγμης δεν μας εχει δημιουργησει πρόβλημα. Μου ειπε κ η γυναικολόγος πως σαφως υπάρχουν γυναικες με καρδιοσχημη που γεννουν φυσιολογικα, ομως ειναι η γενικότερη κλινικη μου εικονα που δεν θελει να το ρισκαρει:

1. Είμαι παχυσαρκη, ομως αθλητικη κ καθόλου δυσκινιτη

2. Εχω θρομβοφιλια, που σημαίνει πως πρεπει για να κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω κανει την τελευταία αντιπηκτικη το λιγότερο 12 ωρες πριν τον τοκετό.  Οποτε αναγκαστικά πρεπει να γεννήσω με ραντεβού κ η πρόκληση πριν τις 40 βδομάδες κ σε πρωτότοκο μου ειπε πως καταληγει σε πολυωρη ταλσιπωρια, επιβάρυνση του μωρου,  της μητρας κ πολλες φορες εν τελη σε καισαρική. 

3. Μητρες με δυσμορφιες όπως η δικη μου αργούν να αδειάσουν κ συνηθως εμφανίζουν αιμμοραγιες κ δυστονιες την 2η βδομάδα μετα τον τοκετό.

4. Ειναι η τριτη μου εγκυμοσύνη.  Εχω χασει 2 μωρακια ηδη κ αυτό το μεγαλώνουμε σε ενα πολυ προστατευμενο περιβαλλον. Παίρνω πολλα χαπια κ ορμονες κτλ, κ παρ ολο που ολα ειναι καλα θέλουμε να παραμείνει οσο το δυνατον πιο προστατευμενο κ στον τοκετο.

5. Η ηλικια μου,  είμαι 39 χρονων

Γενικα η γυναικολόγος μου ειναι υπέρμαχος του φυσιολογικού κ η αληθεια ειναι πως δεν περίμενα να μου πει για καισαρικη.  Όμως την εμπιστεύομαι απολυτα. Για να πω την αληθεια μου για χρονια ελεγα οταν ερθει η στιγμή καισαρικη χωρίς δευτερη σκεψη. Είμαι ενας ανθρωπος που δεν τα παει καλα με τους γιατρους. Δεν νιωθω καθολου ανετα με το ξεβρακωμα. Δεν εχω αρρωστησει ποτε κ την πορτα τουνοσοκομείου την περασα πρωτη φορα για τις αποξεσεις. Γενικα το εβλεπα βουνο να κατσω 20 ωρες κ να προσπαθω να γεννησω φυσιολογικα με ολα τα παρελκόμενα.  Ολο αυτο τον καιρο καπως ειχα υποχωρησει σε αυτες τις σκέψεις κ ειχα αρχισει να σκέφτομαι θετικά κ τον φυσιολογικό. Τωρα που παιρνει η γυναικολόγος την αποφαση, σαφως νιωθω καλυτερα. Παντως ειτε φυσιολογικα ειτε καισαρικη, αν γινοταν να κανω skip το κομματι του τοκετου, δεν θα με πειραζε καθολου. Ειληκρινα σας το λεω, ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΠΕΙΡΑ κ ξέρω οτι θα με ρηξει πολυ ψυχολογικά το κομματι της νοσηλείας κ της αποκατάστασης μετα. Για να καταλαβετε ποσο αναποδη ειμαι δεν θελω ουτε επισκεψεις στο νοσοκομείο κ πολυ με χάλασε που τωρα πια επιτρέπουν κ δεν θελω κ μαζι μου κανέναν αλλον εκτος απο τον αντρα μου.  Αν μαλιστα τον αφηναν να μπει κ στο χειρουργείο την ωρα της καισαρικής θα ήμουν ευτυχισμένη!

Γειά σου κορίτσι μου , 

Αντιλαμβάνομαι απόλυτα όλα αυτά που είπες και το βασικότερο για μένα είναι ότι σου το λέει η γιατρός σου και πόσο μάλλονη τόσο τεκμηριωμένα . 

Εγώ την τρίτη είχα επισκεψη και συζητήσαμε περί τοκετου και είπε πως ο σκοπός του είναι να πάμε φυσιολογικά και συμφώνησα απλά του είπα πως σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να ταλαιωρηθώ ούτε εγω αλλά ειδικά το παιδί .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ririii88 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου , 

Αντιλαμβάνομαι απόλυτα όλα αυτά που είπες και το βασικότερο για μένα είναι ότι σου το λέει η γιατρός σου και πόσο μάλλονη τόσο τεκμηριωμένα . 

Εγώ την τρίτη είχα επισκεψη και συζητήσαμε περί τοκετου και είπε πως ο σκοπός του είναι να πάμε φυσιολογικά και συμφώνησα απλά του είπα πως σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να ταλαιωρηθώ ούτε εγω αλλά ειδικά το παιδί .. 

Αυτο ακριβώς εχει σημασια! Να μην ταλαιπωρηθεί κανεις. Εφοσον εχεις την δυνατότητα να περιμενεις το μωρο να ξεκινησει το ιδιο τον τοκετο, πιστευω (απο οσα εχω διαβάσει) οτι εχεις κ τις μέγιστες πιθανότητες να εξελιχθει μια χαρα. Οταν μπαινει στη μεζη η προκληση κ αλλες παρεμβασεις τότε σιγουρα δυσχεραίνει η κατάσταση. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

Αυτο ακριβώς εχει σημασια! Να μην ταλαιπωρηθεί κανεις. Εφοσον εχεις την δυνατότητα να περιμενεις το μωρο να ξεκινησει το ιδιο τον τοκετο, πιστευω (απο οσα εχω διαβάσει) οτι εχεις κ τις μέγιστες πιθανότητες να εξελιχθει μια χαρα. Οταν μπαινει στη μεζη η προκληση κ αλλες παρεμβασεις τότε σιγουρα δυσχεραίνει η κατάσταση. 

 

Ναι συμφωνώ απόλυτα … από ένα σημείο και μετά εξαρτάται από το παιδί κ μόνο πιστεύω 😉

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οποια θελει να μιλαμε viber για πιο αμεσα ας στειλει μηνυμα στην @Eva n να φτιαξει ομαδα!!ειναι τελειο να τα λεμε καθημερινα!!🤗

Για τα κιλα θα σας πω κ εγω οτι ειχα δυσκολο πρωτο τριμηνο κ δεν ετρωγα τιποτααααα!!!

Στη πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 9 κιλα αλλα στο πρωτο τριμηνο ειχα χασει 4..

Γυρναω απο κλινικη κ ειμαι μειον 6 κιλα κ λεω ουαου Τελεια!!!!κ στη πορεια με το θηλασμο εβαλα αλλα 5!!!😂😂😂😂 δεν εχω ξαναφαει πιο πολυ στη ζωη μου οσο στην αρχη με το θηλασμο!!κ προφανως βλακειεςςςς!!!αλλα δεν πτοουμαστε!!ολα θα γινουν!!πραγματικα ηταν κ θα ειναι το τελευταιο πραγμα που σκέφτομαι τα κιλα!!να ειμαστε καλα κ εμεις κ τα μπεμπεκια κ ολα θα στρωσουν!!❤❤

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...