Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μανουλες Νοεμβρίου 2023 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Nels είπε:

Με το καλό κορίτσι μου! Αν δεν έχεις κάποιο παθολογικο θέμα τότε ναι, είναι πολύ νωρίς οι 37, εμένα και οι 2 οι γιατροι μου ήταν κάθετοι στο να γίνει καισαρική στις 39 βδομάδες και φυσιολογικος στις 40 βδομάδες με πρόκληση αν δεν έρθει νωρίτερα μόνος του ο μπεμπης (και αυτό λόγω ηλικίας μου, αλλιώς θα με αφήνανε κι αλλο).

Γιατί σου είπε τόσο νωρίς? Στο δικαιολογεισαι? Έχω ακούσει περιπτώσεις τέτοιες μονο λόγω γήρανσης πλακούντα ή λόγω (διαβήτη κύησης ή λογω αυξημένου κινδυνου προεκλαμψιας και κάποια απο τα μωράκια αυτά έπρεπε να μείνουν στη θερμοκοιτίδα.

Έφτασε και η σειρά μας επιτέλους! Εγω έχω ΠΗΤ 6/11 αλλά ελπίζω να μας κάνει τη χάρη και να έρθει λίγο νωρίτερα για να γλιτώσω την πρόκληση.

Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μωρακια μας, να είναι γερά και τυχερα και να απολαύσουμε το ταξίδι της μητροτητας!

Ειπαμε για 37 λόγω έντονων συσπάσεων και πόνων εδώ και 3 εβδομάδες,με αρκετά χάπια κ ακινησία το καθυστερήσαμε,επίσης είναι αρκετά μεγάλο κ το μωρο κ έχω και κάποια ορθοπαιδικά θέματα που πιέζουν….

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , vasoula88 είπε:

Ειπαμε για 37 λόγω έντονων συσπάσεων και πόνων εδώ και 3 εβδομάδες,με αρκετά χάπια κ ακινησία το καθυστερήσαμε,επίσης είναι αρκετά μεγάλο κ το μωρο κ έχω και κάποια ορθοπαιδικά θέματα που πιέζουν….

Μαγνήσιο σου έχει δώσει να υποθέσω, αν είναι κάτι επικίνδυνο για την υγεία σου ή του μωρού το καταλαβαίνω, αλλιώς οσο μπορείς να το καθυστερήσεις,  έστω και μια βδομάδα παραπάνω θα κάνει διαφορά.

Και εγώ πάντως εδω και 10 μέρες πονάω γενικά και κυρίως στους προσαγωγούς, μάλλον από το βάρος του μωρού. Και μένα μεγάλο θεωρείται το μωρό, στις 37 βδομάδες ήταν 3100 αλλά θα περιμένουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nels είπε:

Μαγνήσιο σου έχει δώσει να υποθέσω, αν είναι κάτι επικίνδυνο για την υγεία σου ή του μωρού το καταλαβαίνω, αλλιώς οσο μπορείς να το καθυστερήσεις,  έστω και μια βδομάδα παραπάνω θα κάνει διαφορά.

Και εγώ πάντως εδω και 10 μέρες πονάω γενικά και κυρίως στους προσαγωγούς, μάλλον από το βάρος του μωρού. Και μένα μεγάλο θεωρείται το μωρό, στις 37 βδομάδες ήταν 3100 αλλά θα περιμένουμε.

 

Κ μαγνήσιο κ utrogestan κ glopir κ οι συσπάσεις ακόμα εδώ…θα ξανακάνουμε ένα ραντεβού αυτή την εβδομάδα κ το βλέπουμε πάλι ειπαμε!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Διαφημίσεις

1 hour ago, konstntna said:

Καλησπέρα σε όλες! Εμείς παραλάβαμε τον διάδοχο στις 10 Νοεμβρίου και έκτοτε αγκαλιά, θηλασμός, ύπνος (του μικρού) και ξερό ψωμί. Οι υπόλοιπες; Εσύ @dec-e;

Καλησπέρα! Και εμείς 13/11! Και ναι επίσης θηλασμός κ αγκαλιές, ύπνος κάποτε έτσι κ κάποτε αλλιώς. Ελπίζω να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση όταν τελειώσει το 1ο τρίμηνο.  Περάσαμε κ κολικούς όμως είναι ήδη πολύ καλύτερα ο γλυκούλης. 

Κοιμάστε ώρες σερί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια…εγώ 3/11 πηρα το θαυματακι αγκαλιά….κ έτσι παραμένουμε🤣…δεν θήλασα σχεδόν καθόλου για άλλους λόγους…κ έτσι κάπως  κοιμάται τα βραδιά…φτάσαμε κ εξάωρο κάποιες βραδιές…δυσκολευτήκαμε βέβαια να βρουμε το γάλα που του ταιριάζει αλλά ολα καλά! Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα…ποτέ πέρασαν σχεδόν τρεις μηνες…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια σε όλες! Γέννησα κι εγώ 3/11 την δεύτερη Μπέμπα μας και θηλάζουμε. Ο υπνος μας δόξα τω θεω πάει τέλεια! Έχουμε μια ομάδα στο Viber και με αλλά κορίτσια από το φόρουμ, οποία θέλει να την βαλω ας μου στείλει προσωπικό μνμ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με τον ύπνο τα πάτε καλά? Εμένα χάλια, συνέχεια τον δικαιολογώ ότι τώρα είναι σε άλμα, μετά είναι άρρωστος, μετά έχει κολικούς κλπ αλλά δεν τελειώνει ποτέ αυτό το πράγμα. Τα βράδια κοιμάται πάνω μου κ όταν τον μεταφέρω στο κρεβατακι του ξυπνάει και κλαίει. Πιπίλα δε θέλει, στήθος μόνο κ ξανά από την αρχή. Δεν ξέρω τι να κάνω, με κουράζει πολύ αυτή η κατάσταση 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Και μόλις κατάλαβα ότι είναι ξεχωριστές οι ειδοποιήσεις για το cafe και για το forum. Μπράβο μου! 

Ο ύπνος είναι μια έτσι, μια αλλιώς. Όπως λες, εκεί που λέω βρήκε μια σταθερή ώρα ύπνου και πόσες φορές ξυπνάει, θα βαρεσει ένα πάρτυ και θα τα αναιρέσει όλα. Η τελευταία μόδα είναι τις πρώτες 3 ώρες ύπνος στο στήθος με ξύπνημα κάθε 40' για ανεφοδιασμό, μετά θα χτυπήσει ένα 6ωρο, μετά 3 και μετά καλημέρα. 

 

Αλλά στους ημερήσιους υπνους, ενώ το είχε βρει και αποκοιμιοταν μόνος του με το δαχτυλακι στο στόμα άνετος, ξανάχρειαζεται στήθος τις τελευταίες μέρες.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασικά κάθε λίγο αλλάζουν συνήθειες, όλο κ κάτι καινούργιο προκύπτει! Εμένα τώρα είναι χάλια ο ύπνος της νύχτας, είμαστε στον 4ο μήνα και διαβάζω για sleep regression- παλλινδρομηση ύπνου! Μου φαίνεται θα γίνει 3 χρόνων μέχρι να κοιμηθεί σερί! Κατά τα άλλα θέλει να τον έχω όλη μέρα αγκαλιά. Τον δοκίμασα να πιει το γάλα μου από μπιμπερό και δεν το θελει, πρέπει όμως να βρω τρόπο να το πιει, γιατί όταν πάω δουλειά δε θα έχω επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

@dec-e Δεν το δέχεται καθόλου το μπιμπερό, ε; Θα τα έχεις φαντάζομαι δοκιμάσει, αλλά του το προσέφερε κάποιος άλλος και όχι εσύ; Ο δικός μου ήπιε κάποιες φορές που πήγα σε γιατρούς κλπ με τον πατέρα του με την μικρή θηλή μια χαρά και όταν του πήρα το επόμενο μέγεθος, δεν τις ήθελε. Οπότε, όταν χρειάζεται, πίνει ακόμα από τις πιο μικρές, που χρειάζεται να ρουφάει για να πιει περισσότερο. 

 

Ναι, αυτό με τον ύπνο το έχω ακούσει. Μαζί με άλματα, μαζί με δόντια, αυτή η περίοδος τα έχει όλα! Οπότε όντως, η αγκαλιά είναι το γιατρικό. Μέχρι να μην είναι, όπως λες αλλάζουν συνεχώς συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια. Εμάς ο μικρός γεννήθηκε 10 Νοεμβρίου, θηλάζει αποκλειστικά και δε θέλει πιπίλα. Αναφορικά με τον ύπνο ξυπνούσε 2 φορές μέσα στη νύχτα. Τις τελευταίες μέρες όμως σχεδόν ανά 2 ή κ μια ώρα. Δόντια κι άλμα ανάπτυξης 17η εβδομάδα. Περνάει καμία άλλη κάτι παρόμοιο; Επίσης έχετε εφαρμόσει κάποιο πρόγραμμα ύπνου. Εγώ τον κάνω μπάνιο κατά τις 9 παρά κ ξεκιναω έπειτα το τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2024 at 8:44 PM, konstntna said:

@dec-e Δεν το δέχεται καθόλου το μπιμπερό, ε; Θα τα έχεις φαντάζομαι δοκιμάσει, αλλά του το προσέφερε κάποιος άλλος και όχι εσύ; Ο δικός μου ήπιε κάποιες φορές που πήγα σε γιατρούς κλπ με τον πατέρα του με την μικρή θηλή μια χαρά και όταν του πήρα το επόμενο μέγεθος, δεν τις ήθελε. Οπότε, όταν χρειάζεται, πίνει ακόμα από τις πιο μικρές, που χρειάζεται να ρουφάει για να πιει περισσότερο. 

 

Ναι, αυτό με τον ύπνο το έχω ακούσει. Μαζί με άλματα, μαζί με δόντια, αυτή η περίοδος τα έχει όλα! Οπότε όντως, η αγκαλιά είναι το γιατρικό. Μέχρι να μην είναι, όπως λες αλλάζουν συνεχώς συνήθειες.

Ενώ πιο παλιά έπαιρνε το μπιμπερό 1-2 φορές που έτυχε να λείψω, τώρα αρνείται! Δοκιμάσαμε να του το δώσουν άλλοι, κλαίει κ οδυρεται. Δοκίμασα χθες εγώ, σε φάση που τον θήλαζα, το πήρε λίγο, πολύ λίγο βέβαια, όμως λέω να το συνεχίσω καθημερινά ώστε κάποτε να το μάθει (ελπίζω!). 

 

17 hours ago, Rou87 said:

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια. Εμάς ο μικρός γεννήθηκε 10 Νοεμβρίου, θηλάζει αποκλειστικά και δε θέλει πιπίλα. Αναφορικά με τον ύπνο ξυπνούσε 2 φορές μέσα στη νύχτα. Τις τελευταίες μέρες όμως σχεδόν ανά 2 ή κ μια ώρα. Δόντια κι άλμα ανάπτυξης 17η εβδομάδα. Περνάει καμία άλλη κάτι παρόμοιο; Επίσης έχετε εφαρμόσει κάποιο πρόγραμμα ύπνου. Εγώ τον κάνω μπάνιο κατά τις 9 παρά κ ξεκιναω έπειτα το τάισμα.

Αχ και εγώ τα ίδια! 13.11 ο δικός μου άρα κ εμείς 17η βδομάδα που κορυφώνεται θεωρητικά το άλμα ανάπτυξης. Ενώ μου είχε κάνει λίγες νύχτες που ξύπνησε (μόνο!) 2 φορές, τώρα ξυπνάει συνέχεια, κ όπως λες κ εσύ πιπίλα δε δέχεται, οπότε κάθε φορά τον βάζω στο στήθος, περιμένω να ξανακοιμηθει κ ξανά από την αρχή. Πραγματικά εύχομαι να είναι το άλμα αλλιώς δεν ξέρω πως θα την παλεύω όταν αρχίσω πάλι δουλειά. 

Εμείς τον κάνουμε μπάνιο κατά τις 6μιση με 7, νιώθω ότι το ζητά κ ο ίδιος για να ηρεμήσει. Μέσα στη μέρα κοιμάται σχετικά καλά. Φροντίζω να τον αφήνω ξυπνιο τη μέρα το πολύ 2 ώρες. Κατά τη διάρκεια των 2 ωρών τρώει, αλλάζουμε πανες, τον βάζω λίγο μπρούμυτα, διαβάζουμε κανένα παραμύθι λέμε κανένα τραγουδάκι. Μόνος του δεν μενει καθόλου ξαπλωτος, θέλει να τον κρατάω συνέχεια αν δεν τον απασχολώ με κάτι. Κ όταν περάσει το δίωρο τον βάζω ξανά για ύπνο. Βέβαια ίσως εξαρτάται και από το μωρό, η κόρη μου σε αντίστοιχη ηλικία θυμάμαι πώς δεν ήθελε να κοιμάται την μέρα. Κοιμόταν το βράδυ όμως, που μπορεί κ να ήταν καλύτερα! Από ότι διάβασα σε αυτή την ηλικία είναι καλύτερα να τους βάζεις για ύπνο μεταξύ 7-8, τώρα δεν ξέρω αν παίζει τόσο ρόλο. Δοκίμασε το κ αυτό, κ υπομονή πολλή να περάσει το άλμα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω το μάλλον προφανές για τους περισσότερους, αλλά που εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει; Τι σημαίνει "το βάζω για ύπνο"; Καταλαβαίνω τη διαδικασία πριν, αλλά μετά τι; Το αφήνουμε λίκνο, φιλί και φεύγουμε; Και κοιμάται μόνο του; 

Γιατί ο δικός μου κυρίως με το στήθος κοιμάται (και σε ξαπλώτη στάση, μην τον ενοχλώ!) ή στο μάρσιπο. Ελάχιστες φορές μόνος του με δάχτυλο στο στόμα (ούτε εκείνος δέχεται πιπίλα). 

Μάλλον κάτι πολύ απλό δεν έχω καταλάβει. 

Σε εμάς το άλμα-δόντια έχει βγει σε πιο έντονη γκρινια και μικρότερης διάρκειας υπνους μες τη μέρα. Τις τελευταίες 3-4 το χέρι δεν έχει βγει από το στόμα ΠΌΤΕ! Και φυσικά τρώει πολύ πολύ συχνά. 

On 3/3/2024 at 3:18 ΜΜ, Rou87 είπε:

Εγώ τον κάνω μπάνιο κατά τις 9 παρά κ ξεκιναω έπειτα το τάισμα.

Σε εμάς αν φτάσει 9 θα κοιμηθεί 11:30 δυστυχώς. Το προσπαθούμε νωρίτερα (6:30-7), αλλά εξαρτάται από το πότε θα ξυπνήσει από τον τελευταίο ύπνο. 

Ο παιδίατρος μου είπε πως, ειδικά με τον αποκλειστικό θηλασμό, είναι νωρίς για πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...