Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που πήραν θετικη χοριακη? Είχατε συμπτωματα? Εγώ ζάλη και κοπωση έχω από πριν την εμβρυομεταφορα γιατί παίρνω utrogestan από το στόμα που με επηρεάζουν αρνητικά. Μετά την εμβρυομεταφορα τίποτα. Μόνο φουσκωμα σα να έχω φάει συνεχώς ένα αρνί το οποίο επισης θεωρώ ότι είναι από τα φάρμακα. Την προηγούμενη φορά είχα καφέ κηλίδες και όντως η χοριακη βγήκε όχι θετικη ούτε και αρνητικη άρα κατι είχε πάει να γίνει.  Αυτή τη φορά....τίποτα!

Μανουλες Νοεμβρίου 2023 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , konstntna είπε:

Εγώ να ρωτήσω το μάλλον προφανές για τους περισσότερους, αλλά που εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει; Τι σημαίνει "το βάζω για ύπνο"; Καταλαβαίνω τη διαδικασία πριν, αλλά μετά τι; Το αφήνουμε λίκνο, φιλί και φεύγουμε; Και κοιμάται μόνο του; 

Γιατί ο δικός μου κυρίως με το στήθος κοιμάται (και σε ξαπλώτη στάση, μην τον ενοχλώ!) ή στο μάρσιπο. Ελάχιστες φορές μόνος του με δάχτυλο στο στόμα (ούτε εκείνος δέχεται πιπίλα). 

Μάλλον κάτι πολύ απλό δεν έχω καταλάβει. 

Σε εμάς το άλμα-δόντια έχει βγει σε πιο έντονη γκρινια και μικρότερης διάρκειας υπνους μες τη μέρα. Τις τελευταίες 3-4 το χέρι δεν έχει βγει από το στόμα ΠΌΤΕ! Και φυσικά τρώει πολύ πολύ συχνά. 

Σε εμάς αν φτάσει 9 θα κοιμηθεί 11:30 δυστυχώς. Το προσπαθούμε νωρίτερα (6:30-7), αλλά εξαρτάται από το πότε θα ξυπνήσει από τον τελευταίο ύπνο. 

Ο παιδίατρος μου είπε πως, ειδικά με τον αποκλειστικό θηλασμό, είναι νωρίς για πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν ισχύει.

Το βάζω για ύπνο σημαίνει μόλις κοιμηθεί το ακουμπάω κάτω Κ όσο κρατήσει ο ύπνος. Τόσο μικρό μωράκι που θηλάζει είναι φυσιολογικό να θέλει συνέχεια αγκαλιά Κ να ξυπνάει εύκολα μόλις το αφήσεις. Όμως κάνε δοκιμές να το αφήνεις κάτω μόλις κοιμηθεί να το βάζεις σε μια φωλιά ενώ θηλάζεις Κ μόλις κοιμηθεί να σηκώνεσε κτλ κτλ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , linaa είπε:

Το βάζω για ύπνο σημαίνει μόλις κοιμηθεί το ακουμπάω κάτω Κ όσο κρατήσει ο ύπνος. Τόσο μικρό μωράκι που θηλάζει είναι φυσιολογικό να θέλει συνέχεια αγκαλιά Κ να ξυπνάει εύκολα μόλις το αφήσεις. Όμως κάνε δοκιμές να το αφήνεις κάτω μόλις κοιμηθεί να το βάζεις σε μια φωλιά ενώ θηλάζεις Κ μόλις κοιμηθεί να σηκώνεσε κτλ κτλ 

Έχεις δίκιο, δεν το διευκρίνισα. Εννοώ ότι τον παίρνει ο ύπνος με στήθος ή μάρσιπο και μετά τον μεταφέρω στο λίκνο. 

Για να τα παρει λοιπόν ο ύπνος σε αυτή τη φάση χρειάζονται τη δική μας μεσολάβηση; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , konstntna είπε:

Έχεις δίκιο, δεν το διευκρίνισα. Εννοώ ότι τον παίρνει ο ύπνος με στήθος ή μάρσιπο και μετά τον μεταφέρω στο λίκνο. 

Για να τα παρει λοιπόν ο ύπνος σε αυτή τη φάση χρειάζονται τη δική μας μεσολάβηση; 

Ε βέβαια καλέ πως θα κοιμηθεί το νεογέννητο ? Θα του πεις καληνύχτα Κ θα το πάρει ο ύπνος ? Εννοείτε ότι θα το πάρει ο ύπνος στο στήθος ή με το να το κουνάς κτλ κτλ. Σπάνια κοιμούνται μόνα τους σε αυτή την φάση άντε σε κανένα καρότσι ή αυτοκίνητο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Ε βέβαια καλέ πως θα κοιμηθεί το νεογέννητο ? Θα του πεις καληνύχτα Κ θα το πάρει ο ύπνος ? Εννοείτε ότι θα το πάρει ο ύπνος στο στήθος ή με το να το κουνάς κτλ κτλ. Σπάνια κοιμούνται μόνα τους σε αυτή την φάση άντε σε κανένα καρότσι ή αυτοκίνητο 

Επειδή το έχει κάνει σε περιπτώσεις μέσα στη μέρα, για αυτό αναρωτήθηκα. 

Ωραία, δεν κάνω κάτι υπερλαθος λοιπόν. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , konstntna είπε:

Επειδή το έχει κάνει σε περιπτώσεις μέσα στη μέρα, για αυτό αναρωτήθηκα. 

Ωραία, δεν κάνω κάτι υπερλαθος λοιπόν. Σε ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει λάθος σε αυτά τα πράγματα . Το αποτέλεσμα μετράει. Αφού κοιματε είναι όλα οκ! Εντάξει εννοείτε ότι κάποια στιγμή θα κοιμηθεί Κ μόνο του τυχαία αλλά συνήθως θέλουν την σιγουριά της αγκάλιας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει να κάνει κ με το μωρό, έχω γνωστή μου που γέννησε Δεκέμβρη, θηλάζει αποκλειστικά και το μωρό το βράδυ κοιμάται 7 ώρες συνεχόμενες. Παρατήρησα ότι τα αγόρια ίσως τρώνε πιο συχνά, δεν ξέρω αν είναι και η ιδέα μου βέβαια. Συγκρίνω όμως με την κόρη μου ή όποια έτρωγε ανά 4ωρο μες στη μέρα και το βράδυ ξυπνουσε τέτοιο διάστημα 2 φορές. Ο γιος μου τώρα τρώει την μέρα ανά δίωρο κ το βράδυ πάλι το ίδιο! Ανυπομονώ να περάσει ο 4ος μήνας μήπως ηρεμήσει μετά το άλμα! Βέβαια μετά θα έρθει άλλο άλμα 😆.

 

Κ ο δικός μου το βράδυ στο στήθος κοιμάται. Και την μέρα στο relax. Δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω κ απλά να κοιμηθεί, νομίζω είναι κ μικρά ακόμη.

 

Πάντως αυτό με το δάκτυλο στο στόμα είναι φυσιολογικό, το κάνουν στα πλαίσια της εξερεύνησης και είναι αναπτυξιακό στάδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Μπαίνουμε στη 19η εβδομάδα που το άλμα λένε ότι φτάνει σε κορύφωση. Εδώ και 2 βραδιά δεν κοιμάται. Θηλάζει με τις ώρες το βράδυ. Βέβαια εμένα ο μικρός πάντα θέλει χρόνο στον θηλασμό. Προχθές ήμουν ξύπνια από τις 5, χθες από τις 2 και το βραδυ κοιμήθηκα μόνο 3 ώρες. Αρκετή γκρίνια κ μόλις αποκοιμηθεί και τον ακουμπήσω κούνια κλαίει ενώ την είχε συνηθίσει τον τελευταίο μήνα. Όσον αφορά τον ύπνο κ εγώ τον κοιμιζω θηλαζοντας. Γενικά κοιμάται το πρωί ένα δίωρο αν τον βγάλω βόλτα με το καρότσι γύρω στις 10 με 12 και 3μιση με 5μιση το μεσημέρι πάνω στον μπαμπά του. Αν είμαι σπίτι το πρωί μπορεί να κάνει πιο σύντομο ύπνο γύρω στο 45 λεπτό. Εμένα η παιδίατρος μου είπε 4 με 5 ώρες μέσα στη μέρα. Τον κάνουμε συνήθως μπάνιο κατα τις 9 παρά και μετά τον βάζω να φάει. Αν είμαι τυχερή 10 έχει κοιμηθεί αλλιώς τραβάει παραπάνω. Έχω δοκιμάσει να τον βάλω για ύπνο κ από τις 8. Αφυπνίσεις τις καλές μέρες έχει στις 4 με 5 ώρες. Τώρα στο άλμα αφήστε τα... Συγγνώμη για το σεντόνι!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Και εμένα μπαίνει αύριο 19η βδομάδα, και εψές ξυπνουσε συνεχώς, ακόμα και χωρίς να πεινάει. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα ρίξω στο άλμα, ελπίζω, και σιγά σιγά να μπορέσουμε να κοιμηθούμε λίγο σαν κανονικοί άνθρωποι!

Υπομονή νομίζω μπορούμε να κάνουμε, ο πρώτος χρόνος έτσι θα παει, με δόντια αργότερα κλπ. Ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα όταν ξεκινήσουμε στερεές. Πότε σας συμβούλεψαν οι παιδίατροι σας να ξεκινήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζονται οι αφυπνίσεις, 4η μέρα σερί και κοιμάται ελάχιστα και την ημέρα. Ελπίζω μόνο να οφείλεται στο άλμα γιατί γενικά με τον ύπνο δεν είχαμε πρόβλημα ιδιαίτερο( έκανε μόνο δύο αφυπνίσεις για θηλασμό ανά 4-5 ώρες. Εμάς οι παιδίατρος μας είπε για εισαγωγή τροφών τον επόμενο μήνα. Άλλη ερώτηση που ήθελα να κάνω αφορά την πιπίλα. Έχουμε δοκιμάσει αρκετές αλλά δεν την παίρνει-να επιμείνω; Επίσης με προβλήματιζει και το εξής :Έχω προσπαθήσει 3 φορές να βγάλω με το θηλαστρο αλλά δε βγάζει αρκετό περίπου 10ml το κάθε στήθος. Πρέπει να κάνω αντλήσεις συγκεκριμένες ώρες πχ το πρωί μιας και μέσα στη μέρα θηλάζω συχνά; Κάνω κάποιο λάθος; Θηλαστρο έχω της medela το swing. Αγχώνομαι γιατί πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω. Πολλές φίλες μου λένε ότι όσο καθυστερω να δώσω μπιμπερο και δε θα το πάρει το μωρό. Περιμένω τις συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rou87 είπε:

Συνεχίζονται οι αφυπνίσεις, 4η μέρα σερί και κοιμάται ελάχιστα και την ημέρα. Ελπίζω μόνο να οφείλεται στο άλμα γιατί γενικά με τον ύπνο δεν είχαμε πρόβλημα ιδιαίτερο( έκανε μόνο δύο αφυπνίσεις για θηλασμό ανά 4-5 ώρες. Εμάς οι παιδίατρος μας είπε για εισαγωγή τροφών τον επόμενο μήνα. Άλλη ερώτηση που ήθελα να κάνω αφορά την πιπίλα. Έχουμε δοκιμάσει αρκετές αλλά δεν την παίρνει-να επιμείνω; Επίσης με προβλήματιζει και το εξής :Έχω προσπαθήσει 3 φορές να βγάλω με το θηλαστρο αλλά δε βγάζει αρκετό περίπου 10ml το κάθε στήθος. Πρέπει να κάνω αντλήσεις συγκεκριμένες ώρες πχ το πρωί μιας και μέσα στη μέρα θηλάζω συχνά; Κάνω κάποιο λάθος; Θηλαστρο έχω της medela το swing. Αγχώνομαι γιατί πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω. Πολλές φίλες μου λένε ότι όσο καθυστερω να δώσω μπιμπερο και δε θα το πάρει το μωρό. Περιμένω τις συμβουλές σας

Κάνε πολλές φορές μέσα στην μέρα αντλήσεις για να το βρεις Κ να αυξήσεις την παραγωγή σου. Όλα θέλουν τον χρόνο τους . Με μια δυο φορές αποκλείετε να βγάλεις παραγωγή με το θηλαστρο . Ξεκινά ώστε όταν φτάσει να δουλεύεις να έχεις Κ μια τράπεζα. 

Τα μωρά όλα τα μαθαίνουν αλλά το καθένα θέλει τον χρόνο του Κ την υπομονή του. Κ το μπιμπερο θα σε δυσκολέψει πολύ καταρχάς πρέπει να βρεις αυτό που του ταιριάζει Κ βολεύει το μωρό . Κ να έχεις άπειρη υπομονή Κ άπειρες προσπάθειες. 

Δυστυχώς πολύ λίγα μωρά προσαρμόζονται αμέσως στις αλλαγές . Θέλει πολλές προσπάθειες Κ στο μπιμπερο Κ στην πιπίλα .  Πρέπει να κάνεις καθημερινά προσπάθειες σίγουρα κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 3/18/2024 at 5:08 AM, Rou87 said:

Συνεχίζονται οι αφυπνίσεις, 4η μέρα σερί και κοιμάται ελάχιστα και την ημέρα. Ελπίζω μόνο να οφείλεται στο άλμα γιατί γενικά με τον ύπνο δεν είχαμε πρόβλημα ιδιαίτερο( έκανε μόνο δύο αφυπνίσεις για θηλασμό ανά 4-5 ώρες. Εμάς οι παιδίατρος μας είπε για εισαγωγή τροφών τον επόμενο μήνα. Άλλη ερώτηση που ήθελα να κάνω αφορά την πιπίλα. Έχουμε δοκιμάσει αρκετές αλλά δεν την παίρνει-να επιμείνω; Επίσης με προβλήματιζει και το εξής :Έχω προσπαθήσει 3 φορές να βγάλω με το θηλαστρο αλλά δε βγάζει αρκετό περίπου 10ml το κάθε στήθος. Πρέπει να κάνω αντλήσεις συγκεκριμένες ώρες πχ το πρωί μιας και μέσα στη μέρα θηλάζω συχνά; Κάνω κάποιο λάθος; Θηλαστρο έχω της medela το swing. Αγχώνομαι γιατί πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω. Πολλές φίλες μου λένε ότι όσο καθυστερω να δώσω μπιμπερο και δε θα το πάρει το μωρό. Περιμένω τις συμβουλές σας

Υπομονή κορίτσι μου, που θα πάει, θα στρώσουν κάποτε. Και εμένα κάνει πολλές αφυπνισεις και έχω κουραστεί πολύ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να του εντάξω τη σκόνη. Βέβαια όπως λες κ εσύ δε δέχεται το μπιμπερό. Ούτε καν πιπίλα δε θέλει, μόνο στήθος. Και με αγχώνει η κατάσταση γιατί σε 2 μήνες πάω δουλειά και δεν ξέρω πως θα βγαίνει η μέρα. Ελπίζω ότι τώρα που άρχισε και βάζει πράγματα στο στόμα ίσως το δεχτεί πιο εύκολα. Και ελπίζω πάλι πως όταν ξεκινήσουμε στερεές θα το δεχτεί ακόμα καλύτερα αφου θα έχει δοκιμάσει κ άλλες γεύσεις κ θα τρώει με κουταλάκι, θα πίνει νερό κλπ. Πρέπει να οργανωθώ σιγά σιγά, σκέφτομαι να ξεκινήσω στερεές δειλά δειλά γύρω στους 5,5 μήνες για να το συνηθίσει πρώτου πάω δουλειά. 

Για το θήλαστρο, αν κάνεις άντληση μετά που τρώει το μωρό είναι λογικό να βγάζει λίγο. Αν θέλεις να αυξήσεις παραγωγή ή να κάνεις τράπεζα, ίσως πρέπει πχ όταν τρώει από δεξιά να αντλείς ταυτόχρονα από αριστερά. Έτσι θα αυξηθεί η παραγωγή σου κ θα αντλείς περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα που με προβληματίζει αναφορικά με το θηλαστρο είναι ότι έχω αρκετή ροή πριν βάλω το μωρό στο στήθος- εννοώ πως το πιέζω και το γάλα πετιέται σαν πίδακας και κάποιες φορές το μωρό πνίγεται. Υπάρχει περίπτωση αυτό να το επιδείνωσει η χρήση θηλαστρου; Συνήθως πριν τον θηλάσω το αποσυμφορω κι εννοείται πως το μωρό τρώει συχνότερα από τρίωρο. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Rou87 said:

Ένα ακόμα που με προβληματίζει αναφορικά με το θηλαστρο είναι ότι έχω αρκετή ροή πριν βάλω το μωρό στο στήθος- εννοώ πως το πιέζω και το γάλα πετιέται σαν πίδακας και κάποιες φορές το μωρό πνίγεται. Υπάρχει περίπτωση αυτό να το επιδείνωσει η χρήση θηλαστρου; Συνήθως πριν τον θηλάσω το αποσυμφορω κι εννοείται πως το μωρό τρώει συχνότερα από τρίωρο. 

Η χρήση θηλαστρου σίγουρα αυξάνει την παραγωγή. Για ποιο λόγο βγάζεις με το θήλαστρο αν είναι καλή η παραγωγή σου?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω τράπεζα γιατί πρέπει να επιστρέψω δουλειά. Απλά αυτε τις λίγες φορές που δοκίμασα με το θηλαστρο έβγαλε πολύ λίγο ενώ έχω ροη κανονικά. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρώτησω και αφορά τις κενώσεις είναι ότι εμένα το μωρό μετά τους δυόμιση μήνες κάνει κενώσεις 1 φορά στις 7 ημέρες ,έχει φτάσει μέχρι και μια φορά στις 11. Η παιδίατρος μου έχει πει ότι για βρέφος που θηλάζει αποκλειστικά μέχρι και 14 είναι φυσιολογικό. Δεν πονάει , ούτε γκρινιάζει. Η κοιλίτσα του είναι πολύ μαλακή και έχει πολλά αέρια. Τρώω ότι έτρωγα πριν αναφορικά με τη διατροφή μου αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει τύχει κ σε κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2024 at 12:02 AM, Rou87 said:

Θέλω να κάνω τράπεζα γιατί πρέπει να επιστρέψω δουλειά. Απλά αυτε τις λίγες φορές που δοκίμασα με το θηλαστρο έβγαλε πολύ λίγο ενώ έχω ροη κανονικά. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρώτησω και αφορά τις κενώσεις είναι ότι εμένα το μωρό μετά τους δυόμιση μήνες κάνει κενώσεις 1 φορά στις 7 ημέρες ,έχει φτάσει μέχρι και μια φορά στις 11. Η παιδίατρος μου έχει πει ότι για βρέφος που θηλάζει αποκλειστικά μέχρι και 14 είναι φυσιολογικό. Δεν πονάει , ούτε γκρινιάζει. Η κοιλίτσα του είναι πολύ μαλακή και έχει πολλά αέρια. Τρώω ότι έτρωγα πριν αναφορικά με τη διατροφή μου αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει τύχει κ σε κάποια άλλη;

Καλησπέρα! Εμένα αυτό με τις πολλές μέρες μεταξύ κενώσεων τυχαίνει το 1ο του τρίμηνο, και υπέθετα ότι είχε να κάνει με τους κολικούς. Αφού δεν παραπονιέται σημαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα, όντως έτσι λένε ότι τα θηλάζοντα βρεφη μπορεί να έχουν κενώσεις 1 φορά κάθε 10 μέρες ή και μετά από κάθε γεύμα κ να είναι όλα φυσιολογικά. 

Αυτό με το θηλαστρο το έχω ακούσει ξανά, δηλαδή ενώ θηλάζουν κανονικά και όλα καλά, με το θηλαστρο δεν βγαίνει. Εγώ δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα, οπότε δεν ξέρω να σε καθοδηγησω. Εμείς έχουμε θέμα με το μπιμπερό. Δεν το θέλει. Το μόνο που δέχτηκε κάπως είναι αυτό της lansinoh, είχα διαβάσει ότι το δέχονται πιο εύκολα από όλα τα βρεφη που θηλάζουν. Το πιο πολύ ως τώρα βέβαια ήπιε 25 μλ αλλά κάτι είναι και αυτό, μια αρχή. Πρέπει να μάθει γιατί όταν πάω δουλειά θα έχουμε θέμα. Εσείς δοκιμάσατε μπιμπερό?

Άσε που το βράδυ με τις συνεχείς αφυπνισεις συνέχεια σκέφτομαι ότι θέλω να αποθηλασω αλλά φοβάμαι ότι είναι μακρινό σενάριο αυτό. Κουράστηκα πολύ και κάθε φορά που είναι να τον βάλω στο κρεβατακι του ξυπνάει και κλαίει. Έχει καμιά άλλη παρόμοιο θέμα? Είναι ήδη 4μιση μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...