Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Κορίτσια, Ποια μέρα θεωρείται η πρώτη μέρα του κύκλου μας;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Lina1982 είπε:

Δεν έχω καταλάβει πια μέρα θεωρείται η πρώτη μέρα του κύκλου μας και πότε ποια ημερα προτεινεται ιατρικα να κάνουμε εξέταση προλακτίνης;

3η μέρα του κυκλου.

Πρέπει να εχει περάσει μια ωρα, απο την ωρα που θα σηκωθεις. Να μην έχεις κάνει σεξ την τελευταοα βδομάδα,  να μην εχεις πειραξει το στηθος σου. Οταν θα φτασεις στο διαγνωστικό να περιμενεις 10 λεπτα για την αιμοληψία να έχουνπεσει οι παλμοι κ να μην εισαι λαχανιασμένη. Γενικά πρέπει να εισαι ζεν. 

Σε αντίθεση με τους γυναικολόγους, η ενδοκρινολογοι προτινουν την ληψη αιμστος σε 3 χρονους με καθετηρακι καθως σε πολλες γυναικες το αγχοςτξς αιμοληψίας ανεβάζει ψευδώςτην ωρα εκείνη την τιμή. 

Να τα προσέξεις ολα αυτα. Εγω δεν τα ήξερα.  Θυμάμαι ειχα ρίξει εμαν τρελο καβγά με τον αντρα μου πριν πάω... αποτέλεσμα υψηλη προλακτινη κ μου προτεινε η γυναικολόγος χαπι ενω δεν χρειαζόταν.  Ευτυχως επέμεινε η ενδοκρινολογος κ την εκανα ξανα με σωστες οδηγίες. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

3η μέρα του κυκλου.

Πρέπει να εχει περάσει μια ωρα, απο την ωρα που θα σηκωθεις. Να μην έχεις κάνει σεξ την τελευταοα βδομάδα,  να μην εχεις πειραξει το στηθος σου. Οταν θα φτασεις στο διαγνωστικό να περιμενεις 10 λεπτα για την αιμοληψία να έχουνπεσει οι παλμοι κ να μην εισαι λαχανιασμένη. Γενικά πρέπει να εισαι ζεν. 

Σε αντίθεση με τους γυναικολόγους, η ενδοκρινολογοι προτινουν την ληψη αιμστος σε 3 χρονους με καθετηρακι καθως σε πολλες γυναικες το αγχοςτξς αιμοληψίας ανεβάζει ψευδώςτην ωρα εκείνη την τιμή. 

Να τα προσέξεις ολα αυτα. Εγω δεν τα ήξερα.  Θυμάμαι ειχα ρίξει εμαν τρελο καβγά με τον αντρα μου πριν πάω... αποτέλεσμα υψηλη προλακτινη κ μου προτεινε η γυναικολόγος χαπι ενω δεν χρειαζόταν.  Ευτυχως επέμεινε η ενδοκρινολογος κ την εκανα ξανα με σωστες οδηγίες. 

Καλημέρα, 

Παθουσα από υψηλή προλακτίνη.

3η με 5η μέρα γίνονται όλες οι ορμονολογικες εξετάσεις. Είσαι νηστική το πρωί. Σεξ λένε το προηγούμενο βράδυ να μην κάνεις και να μην πειράξεις το στήθος σου δύο μέρες.

Σχετικά με το άγχος, ναι επιρρεαζει την προλακτίνη αλλά εάν είσαι αγχωδης αυτό σημαίνει ότι η προλακτίνη μένει μόνιμα ψηλή, οπότε σου δίνουν πολύ συντηρητικα χάπι, πχ μισό dostinex την εβδομάδα ή ανά δύο εβδομάδες, διότι δεν είναι παθολογικό αλλά πρέπει να βρίσκεται στα σωστά όρια. Το ότι ανεβαίνει από το άγχος και δεν πέφτει στα σωστά νούμερα και η μαγνητική στην υπόφυση είναι καθαρή σημαίνει ότι σου δημιουργεί πρόβλημα. έχω κάνει 8-10 φορές μετρήσεις και τότε αποφάσισαν οι ενδοκρινολόγοι ότι πρέπει να πάρω dostinex μισό την εβδομάδα. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2023 at 9:21 ΠΜ, Evdokia Pan είπε:

3η μέρα του κυκλου.

Πρέπει να εχει περάσει μια ωρα, απο την ωρα που θα σηκωθεις. Να μην έχεις κάνει σεξ την τελευταοα βδομάδα,  να μην εχεις πειραξει το στηθος σου. Οταν θα φτασεις στο διαγνωστικό να περιμενεις 10 λεπτα για την αιμοληψία να έχουνπεσει οι παλμοι κ να μην εισαι λαχανιασμένη. Γενικά πρέπει να εισαι ζεν. 

Σε αντίθεση με τους γυναικολόγους, η ενδοκρινολογοι προτινουν την ληψη αιμστος σε 3 χρονους με καθετηρακι καθως σε πολλες γυναικες το αγχοςτξς αιμοληψίας ανεβάζει ψευδώςτην ωρα εκείνη την τιμή. 

Να τα προσέξεις ολα αυτα. Εγω δεν τα ήξερα.  Θυμάμαι ειχα ρίξει εμαν τρελο καβγά με τον αντρα μου πριν πάω... αποτέλεσμα υψηλη προλακτινη κ μου προτεινε η γυναικολόγος χαπι ενω δεν χρειαζόταν.  Ευτυχως επέμεινε η ενδοκρινολογος κ την εκανα ξανα με σωστες οδηγίες. 

Ευχαριστώ πολύ, έκανα την εξέταση, τηρώντας τις οδηγίες και πήγε μια χαρά, μόνο 14 σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα που ήταν στο 56!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Lina1982 είπε:

Ευχαριστώ πολύ, έκανα την εξέταση, τηρώντας τις οδηγίες και πήγε μια χαρά, μόνο 14 σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα που ήταν στο 56!!

Καλημέρα!! Χαίρομαι παρα πολυ που βοηθησα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...