Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Είχαμε μία πολύ άσχημη νύχτα... :(. Το φιογκάκι μου βογγούσε στον ύπνο του, είχε πολύ πυρετό και έντονο πονόκοιλο. Ειδικά στις 6 τα "χρειάστηκα"!:( Πονούσε τόσο πολύ, που έκλαιγε (δεν το χει ξανακάνει και αγχώθηκα πολυ :( ) και μου έλεγε

"Μανούλα πονάω πολύ... κάνε κάτι..."!!!!

Και φρίκαρα κορίτσια... τον σταύρωνα, τον αγκάλιαζα, τον χάιδευα... δεν μπορούσα να του κάνω τίποτα!!! :(:(

Ο παιδίατρος μου είπε πως είναι τρελή ίωση που κυκλοροφεί με υψηλό πυρετό για αρκετές μέρες και έντονο άλγος στην κοιλιά.:(

Τώρα, ευτυχώς, είναι καλύτερα. Ελπίζω να μην χειροτερέψε όσο περνάει η μέρα!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

.... όπως φαντάζεστε σήμερα είμαι σαν το "ζόμπι" από την αϋπνία και το άγχος της νύχτας.

Κατάφερα να σηκωθώ από το κρεβάτι και σύρθηκα κυριολεκτικά μέχρι τη σιδερώστρα. Σιδέρωσα 2 πλυντήρια (δεν τελείωσα), φόρτωσα μερικές φωτογραφίες από νυχάκια στο site, ψευτο-μάζεψα το σπίτι και θα κάνω μια απλή σπαγγετίνη με κόκκινη σάλτσα για μεσημεριανό.

Σας γλυκοφιλώ όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω απο την αρχη του θεματος και με εχετε βοηθησει παρα πολυ.

Εβαλα σε ταξη τα πραγματακια μας και καθε μερα κανω και ενα βημα παραπανω!!!

Απο καθαριοτητα γενικα τα παω καλα. Προσπαθω να ειναι μαζεμενα και καθαρα.

Δεν το καταφερνω παντα.

Το χειροτερο μου ειναι τα ρουχα που κυκλοφορουν στο δωματιο μας. Βγαζουμε τα ρουχα του σπιτιου και που τα βαζουμε?

εμεις μολις γυρισουμε απο τη δουλεια βαζουμε φορμες. Το βραδυ αυτες μενουν πανω στην συρταριερα. Λετε να βαλω καμια κρεμαστρα πισω απο την πόρτα.

Καλώς το κορίτσι μας! :P

Χαίρομαι που είσαι μαζί μας και ΧΑΙΡΟΜΑΙ που έχεις βοηθηθεί! Αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του θέματος! Να μοιραστούμε και να βοηθηθούμε όλες μας! Ευχαριστώ πολυ!!!!

Σχετικά με τα ρούχα, το ίδιο κάνουμε και μεις. Μέσα στο σπίτι μας φοράμε φόρμες και το βραδάκι, μετά το μπάνιο, τις πυτζαμούλες μας.

Τα ρούχα που φοράμε την ημέρα τα κάνω ως εξής:

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

πηγαίνουν απευθείας στα άπλυτα. Με το που θα μπει από το σχολείο, βγάζει όλα τα ρούχαμ (μέχρι σωβρακάκι) και τα βάζει στα άπλυτα.

ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

πηγαίνουν, το κάθε ένα, στη θέση τους. Η μπλούζα μου, διπλώνεται και μπαίνει στη ντουλάπα, το παντελόνι/κολάν (για τον χειμώνα) το ίδιο. Αν είναι φορεμένα σε νυχτερινή έξοδο πηγαίνουν απευθείας στα άπλυτα.

ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ

κρατάει το τζιν του μόνο (το οποίο φοράει για 5 μέρες στη δουλειά), σε μία καρέκλα της τραπεζαρίας μας (που χρησιμοποιεί, την πίσω που δεν φαίνεται από την είσοδο του σπιτιού) και τα άλλα τα βάζει στα άπλυτα. Κάλτσες, φανελάκι, μπλούζα.

Τις φόρμες που φοράμε στο σπίτι

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Τα διπλώνω και τα βάζω επάνω στην καρέκλα του γραφείου του, οπου τον περιμένει για την επόμενη μέρα μόλις γυρίσει από το σχολείο

ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ / ΤΟΥ ΆΝΤΡΑ ΜΟΥ

Τα διπλώνω και τα βάζω στο συρτάρι με τις πυτζάμες μας.

Ετσι είναι στάνταρ τακτοποιημένα και δεν τα βλέπω να τριγυρίζουν και να με εκνευρίζουν!

Σε γλυκοφιλώ και οτι χρειαστείς, εδώ είμαστε! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερααα...τι κανετε???εγω χθες δεν εκανα πολλες δουλιτσες λογω κοιλοπονου, οποτε σημερα καταφερα να ολοκληρωσω το σπιτι, μια μαγειρεψα, εφτιαξα ενα κεικ, ζυμαρι για πιτσα για το βραδυ και εχω τρελο σιδερο!!!!ουτε και εγω ξερω ποσα πλυντηρια εβαλα χθες. αλλαξα ριχταρια και πατακια μπανιου, οποτε βγηκανε και αλλα. τωρα λεω να μαζεψω και να πλυνω κουζινα απο το μαγειρεμα , να παιξω λιγο με το παιδακι μου και αργοτερα σιδερωμα. περαστικα ειρηνακι και χρυσα, αμαν αυτες οι ιωσεις, αμαν!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα (ή καλημέρα :) ) στην όμορφη παρέα σας! Αν και τακτική του πάρεντς, εδώ στο καφέ γράφτηκα μόνο και μόνο για να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ Ειρήνη μου :D Διαβάζω εδώ και μέρες το θέμα σου (μόλις τελείωσα όοοολες τις σελίδες!) και ειλικρινά δεν ξέρεις πόσο με έχεις βοηθήσει με τις συμβουλές σου..

Επιγραμματικά να σου πω ότι χάρη στο easy living:

1. Ξεκαθάρισα τα ντουλάπια της κουζίνας μου (δύο τεράστιες τσάντες μπλε του ΙΚΕΑ με τσουμπλέκια δόθηκαν σε χαρούμενες φίλες/θείες/μαμάδες χαχα)..Και τελικά η κουζίνα μου δεν ήταν τόσο μικρή και ασφυκτική όσο νόμιζα :rolleyes:

2. Έπαθα σοκ με την πληροφορία για το πόσο ανθυγειινό είναι να βάζουμε πράγματα στο ντουλάπι του νεροχύτη, το είπα και στις φίλες μου, έκανα και ανακατάταξη..

3. Το tip με το μαλακτικό...απλά σωτήριο!

4. Αναδιοργάνωσα γραφείο/βιβλιοθήκες/ντουλάπες/ψυγείο και σειρά έχει το υπόγειο!

5. Μάζεψα σε ένα μέρος όλα τα παιχνίδια του γιου μου (κορίτσια, αυτό που για κάποιες μαμάδες είναι προφανές, για μένα το στραβάδι δεν ήταν κι έλεγα μα γιατί το σπίτι μοιάζει παιδότοπος, μα γιατί...ε να γιατί! ;) )

6. Έβαλα τις δουλειές του σπιτιού σε εβδομαδιαίο πρόγραμμα, και πραγματικά βοηθάει πάααρα πολύ να μην χάνεις τη μπάλα.

7. Last but not least...Πέταξα ή έδωσα άπειρα πράγματα που με "βάραιναν" και νιώθω άλλος άνθρωπος!

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ, θα συνεχίσω να παρακολουθώ και Ειρήνη μου πάντα εύχομαι να είσαι τόσο θετική και να εμπνέεις :D

Φιλιά σε όλες! xx

Να, τέτοια μηνύματα μου γράφετε και πέφτω τ' ανάσκελα...! :P Ερχονται στιγμές που νιώθω πως δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο που χρειάζεται για να κρατήσω αυτό το θέμα όπως "πρέπει" ή πως τον "κλέβω" από τον άντρα μου και το παιδί μου, αλλά που και που με ένα τέτοιο μήνυμα που μου γράφετε, με κάνετε να "πετάω", να χαμογελάω και να προσπαθώ να δώσω ακόμη περισσότερα. :-P:-P:-P

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, που διέθεσες λίγο από τον χρονο σου, για να γράφεις αυτά τα τόσο σημαντικά για μένα λόγια! :oops: :oops:

Και ευχαριστώ που έγραψες και συ αυτό που γράφω συνέχεια στα κορίτσια, το να ξεφορτώνονται άχρηστα ή επιπλέον πράγματα τους για να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη και το σπίτι τους πιο άνετο!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! :-P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά; Έχω λίγες μέρες να γράψω αλλά σας παρακολουθώ με πάθος!

Αναφορά λοιπόν: :) σήμερα επιτέθηκα στον απορροφητήρα που είχα να αλλλάξω φίλτρο από τότε που μπήκαμε στο σπίτι (Οκτώβριος του '10). Έβγαλα τη μπίχλα του αιώνα από το καθάρισμα -με υγρό απορρυπαντικό πιάτων, σφουγγαράκι και σύρμα- και ανακάλυψα ότι εσωτερικά είναι άσπρος και όχι γκρι!:P:p Πήρα και ένα φίλτρο που αλλάζει χρώμα -γίνεται κόκκινο- όταν θέλει αλλαγή για να μην το ξεχάσω πάλι...

Πήρα και αυτά τα ωραία κουτιά αποθήκευσης από το Lidl που βάλατε τις προάλλες, αυτά με το θεμα "ζούγκλα", και βόλεψαν πολύ. Δύο από αυτά τα γέμισα με μικρά κουτάκια (σαν ταπεράκια από το ΙΚΕΑ) όπου είχα παιχνιδάκια που δεν ήξερα πού να τα τοποθετήσω (εξαρτήματα από κουκλάκια, playmobil πολύ μικρά ζωάκια κτλ) και μικρά λούτρινα και τα τοποθέτησα στο κάτω μέρος της ντουλάπας στο παιδικό δωμάτιο, ενώ το τρίτο το έβαλα στο καθιστικό και μέσα μάζεψα πλαστελίνες, μαρκαδόρους και χαρτιά όπου ζωγραφίζει η Δήμητρα όταν κάθεται. οπότε θα της έχω πάντα έτοιμη τη δραστηριότητά της και θα μαζεύεται λίγο πιο εύκολα το χάος.

Αυτά και λέω αύριο να "επιτεθώ" στο πλυντήριο ρούχων με σόδα, όπως κάποιες το προτείνατε. Φιλιά!!!

ΥΓ.: Πω πω! Κάθε 3 μέρες αλλαγή οι πετσέτες! Σας θαυμάζω, εμείς στη βδομάδα ή όταν το θυμάμαι!

Πω-πω πόσα έκανες!!! Μπράβο βρε μικρό μου! Χαράς στα κουράγια σου. Πάντως σε βλέπω δυναμική, το χεις πιάσει από τα κέρατα και αυτός ειναι και ο μόνος τρόπος για μένα! Μπράβο! :!:

Και γω την πετσέτα προσώπου την αλλάζω κάθε 2-3 μέρες εκτός όταν κάποιος από την οικογένεια είναι άρρωστος, που του βγάζω δική του για όσες μέρες κρατάει η ίωση... (μουρλή??? χρόνια τώρα!!!! :rolleyes::rolleyes::tongue::tongue:)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

...ασχολήθηκα περισσότερο με το κοριτσάκι μου που μεταξύ άλλων επιτέλους τρώει στο τραπέζι κ χρησιμοποιεί μόνη της -με επίβλεψή μου- το πηρούνι για να τρώει!

Μπράβο σας Φεφώνι μου!!! Καλή αρχή!!! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!

Ευχαριστώ Φέφι για τις ευχές.Είναι καλύτερα σήμερα το αγοράκι μου και απύρετος από εχθές το μεσημέρι,να δούμε πως θα πάει...

Εχθές το απόγευμα δεν έκανα τίποτα,έχω ένα αθλιο μπούκωμα και είχα και κρυάδες.Ευτυχώς δεν έκανα πυρετό.Σήμερα αν τα κατραφέρω θα βάλω σκούπα και θα σιδερώσω.

Είναι μεγάλη υπόθεση τελικά να είναι το σπίτι τακτοποιημένο και αν κάνουμε κάθε μέρα λιγα πράγματα κρατιέται σε καλή κατάσταση.Εχθές παρόλο που δεν έκανα όσα ήθελα,το σπίτι ήταν οκ.

Άντε βρε Χρύσα μου. Τουλάχιστον να συνέλθει το παιδάκι σου, τόσες μέρες ταλαιπωρείτε!!!!

Και γω αυτό τρέμω... μην με κολλησει ο μικρός γιατί μετά... την βάψαμε!!! :rolleyes::(


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερααα...τι κανετε???εγω χθες δεν εκανα πολλες δουλιτσες λογω κοιλοπονου, οποτε σημερα καταφερα να ολοκληρωσω το σπιτι, μια μαγειρεψα, εφτιαξα ενα κεικ, ζυμαρι για πιτσα για το βραδυ και εχω τρελο σιδερο!!!!ουτε και εγω ξερω ποσα πλυντηρια εβαλα χθες. αλλαξα ριχταρια και πατακια μπανιου, οποτε βγηκανε και αλλα. τωρα λεω να μαζεψω και να πλυνω κουζινα απο το μαγειρεμα , να παιξω λιγο με το παιδακι μου και αργοτερα σιδερωμα. περαστικα ειρηνακι και χρυσα, αμαν αυτες οι ιωσεις, αμαν!!!!

Ευχαριστώ κορίτσι μου... αμήν!

Σιγά-σιγά. Υπάρχουν ημέρες ή/και περίοδοι που το σπίτι μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Μην άγχεσε. Ασχολήσου με αυτά που πρέπει, καθάρισε το μυαλό σου και σκέψου πως το σπίτι θα γίνει με την ώρα του!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


marilou01 πόσες μέρες σου πήρε να το διαβάσεις όλο? Ρωτάω γιατί είμαι ακόμη στη σελ 28!

Μου πήρε τρεις εβδομάδες περίπου, διάβαζα από μερικές σελίδες κάθε βράδυ, σημείωνα τα tips που μου φαίνονταν χρήσιμα και τα εφάρμοζα τις επόμενες μέρες χαχα :D

Και ευχαριστώ που έγραψες και συ αυτό που γράφω συνέχεια στα κορίτσια, το να ξεφορτώνονται άχρηστα ή επιπλέον πράγματα τους για να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη και το σπίτι τους πιο άνετο!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! :-P

Ειδικά για την κουζίνα μου, το λέω και το ξαναλέω, δεν το πιστεύω πόσο χώρο εξοικονόμησα, ενώ τόσο καιρό γκρίνιαζα που ήταν μικρή! Είναι τα μικρά πραγματάκια που δεν τα πιάνει το μάτι σου κι όμως, μαζεύονται (πχ. τι να την κάνω την πρέσσα του σκόρδου, αφού δεν τρώμε σκόρδο, ή τα 3 μικρά σουρωτήρια, αφού δεν πίνουμε τσάι, και πάει λέγοντας...:tongue: ). Μια απόφαση είναι κορίτσιααα :D

Α! Να σας πω κι εγώ ένα tip, το ψωμί το έχω στην κατάψυξη! Το κόβω σε φέτες, το βάζω σε σακούλα και αποψύχω κάθε μέρα όσο θέλουμε, και είναι πάντα φρέσκο :)

Περαστικά στον μικρό σου Ειρήνη μου, καλή συνέχεια :)


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Είχαμε μία πολύ άσχημη νύχτα... :(. Το φιογκάκι μου βογγούσε στον ύπνο του, είχε πολύ πυρετό και έντονο πονόκοιλο.

Ειρηνη κουραγιο εμεις μόλις αναρρωσαμε απο αυτη την παλιο-ιωση και τα χρειαστηκαμε με πυρετο ,πονο στην κοιλια και εντονο και βηχα.

Τα καημενα ταλαιπωριουνται πολυ. Οπλισου με υπομονη και κουραγιο γιατι κραταει πολυ. Περαστικουλια σας

Link to comment
Share on other sites

Μου πήρε τρεις εβδομάδες περίπου, διάβαζα από μερικές σελίδες κάθε βράδυ, σημείωνα τα tips που μου φαίνονταν χρήσιμα και τα εφάρμοζα τις επόμενες μέρες χαχα :D

Τέλεια ιδέα!!! ;);)

Ειδικά για την κουζίνα μου, το λέω και το ξαναλέω, δεν το πιστεύω πόσο χώρο εξοικονόμησα, ενώ τόσο καιρό γκρίνιαζα που ήταν μικρή! Είναι τα μικρά πραγματάκια που δεν τα πιάνει το μάτι σου κι όμως, μαζεύονται (πχ. τι να την κάνω την πρέσσα του σκόρδου, αφού δεν τρώμε σκόρδο, ή τα 3 μικρά σουρωτήρια, αφού δεν πίνουμε τσάι, και πάει λέγοντας...:tongue: ). Μια απόφαση είναι κορίτσιααα :D

Έτσι!!! Κρατάμε πράγματα που μας τρώνε αποθηκευτικό χώρο με τα "μήπως τα χρειαστώ" και "αν κάποτε". Δυστυχώς έτσι δυσκολεύουμε μόνο την καθημερινότητα μας! Εύγε που το εντόπισες και εύγε που μπόρεσες να ξεφορτωθείς!!! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη κουραγιο εμεις μόλις αναρρωσαμε απο αυτη την παλιο-ιωση και τα χρειαστηκαμε με πυρετο ,πονο στην κοιλια και εντονο και βηχα.

Τα καημενα ταλαιπωριουνται πολυ. Οπλισου με υπομονη και κουραγιο γιατι κραταει πολυ. Περαστικουλια σας

Τα ίδια μου είπε και ο παιδίατρος... :(:(:( άρα προφανώς έχουμε τρελό γλέντι ακόμη μπροστά μας... :(:(

Τι να πω... καλό κουράγιο μας....!

Ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Είχαμε μία πολύ άσχημη νύχτα... :(. Το φιογκάκι μου βογγούσε στον ύπνο του, είχε πολύ πυρετό και έντονο πονόκοιλο. Ειδικά στις 6 τα "χρειάστηκα"!:( Πονούσε τόσο πολύ, που έκλαιγε (δεν το χει ξανακάνει και αγχώθηκα πολυ :( ) και μου έλεγε

"Μανούλα πονάω πολύ... κάνε κάτι..."!!!!

Και φρίκαρα κορίτσια... τον σταύρωνα, τον αγκάλιαζα, τον χάιδευα... δεν μπορούσα να του κάνω τίποτα!!! :(:(

Ο παιδίατρος μου είπε πως είναι τρελή ίωση που κυκλοροφεί με υψηλό πυρετό για αρκετές μέρες και έντονο άλγος στην κοιλιά.:(

Τώρα, ευτυχώς, είναι καλύτερα. Ελπίζω να μην χειροτερέψε όσο περνάει η μέρα!

Ειρήνη μου,περαστικά στο αγοράκι σου

Αυτες οι παλιοιώσεις βασανίζουν πολυ κόσμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...